Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Latimea drumului de acces este reglementata in vreo lege?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
luuc

luuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 18.11.2007
Datele problemei :
un teren rezultat in urma parcelarii. S-a intocmit, separat titlu de coproprietate si pentru drumul de acces. In acte(am constatat ulterior) apare ca avand 1,72 m.

Intrebari :
Este legala o astfel de latime a drumului?
Adica fostul proprietar are obligatia doar sa asigure drum de acces, nu si un drum de acces de o anumita latime?
Distanta de la care incepe masuratoarea fata de albia unui rau este reglementata ? Detalii, va rog!

Multumesc!

#2
Nisip_Pietris_PamantNegru

Nisip_Pietris_PamantNegru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 25.03.2013
tzeapa des intalnita...
acum , daca vreti acces auto pe servitute, taiati din terenurile voastre...
semnati acte asistati de avocati si va puteti scuti de alte cheltuieli gen ”casca gura, sa nu casti buzunarul”

#3
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,492
  • Înscris: 13.10.2010

Quote

conform HOTĂRÂRE nr.525 din 27 iunie 1996 pentru aprobarea Regulamentului general de urbanism, rep in M.Of. nr. 856/27 noi. 2002:
4.11. - Construcții de locuințe
4.11.1. - Pentru locuințe unifamiliale cu acces și lot propriu se vor asigura:
- accese carosabile pentru locatari;
- acces carosabil pentru colectarea deșeurilor menajere și pentru accesul mijloacelor de stingere a incendiilor;
- alei (semi)carosabile în interiorul zonelor parcelate, cu o lungime de maximum 25 m vor avea o lățime de minimum 3,5 m, iar pentru cele cu lungimi mai mari de 25 m vor fi prevăzute supralărgiri de depășire și suprafețe pentru manevre de întoarcere;
- în cazul unei parcelări pe două rânduri, accesele la parcelele din spate se vor realiza prin alei de deservire locală (fundături):
- cele cu o lungime de 30 m - o singură bandă de 3,5 m lățime;
- cele cu o lungime de maximum 100 m - minimum 2 benzi (total 7 m), cu trotuar cel puțin pe o latură și supralărgiri pentru manevre de întoarcere la capăt.
4.11.2. - Pentru locuințe semicolective cu acces propriu și lot folosit în comun se vor asigura:
- accese carosabile pentru locatari;
- accese de serviciu pentru colectarea deșeurilor menajere și pentru accesul mijloacelor de stingere a incendiilor;
- în cazul unei parcelări pe două rânduri, accesele la parcelele din spate se vor realiza prin alei de deservire locală (fundături):
- cele cu o lungime de maximum 30 m - o singură bandă de 3,5 m lățime;
- cele cu o lungime de 30 m până la maximum 100 m - minimum 2 benzi (total 7 m), cu trotuar cel puțin pe o latură; supralărgiri pentru manevre de întoarcere la capăt.
4.11.3. - Locuințele colective cu acces și lot folosit în comun vor fi prevăzute cu:
- accese carosabile pentru locatari;
- accese de serviciu pentru colectarea deșeurilor menajere și pentru accesul mijloacelor de stingere a incendiilor;
- accese la parcaje și garaje.
sursa

#4
ZaitzDucu

ZaitzDucu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 07.12.2008
latimea minima trebuie sa fie de 4m, cu aceasta se pot face toate aprobarile de care poate ai nevoie, apa, canal, curent, gaz
PS. Vorbesc din punct de vedere legal, oricum nimeni nu respecta aceasta!

#5
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Terenurile de unde se taie acele drumuri sint particulare. Multe nu sint trecute in domeniul public, fiindca ar trebui despagubiti.
Ce am observat ca daca unul pune la dispozitie o strada din terenul lui, si nu e suficient, ceilalti ar vrea sa mai dea teren.
Nu vor sa dea ei, cei care nu au dat deloc.
Motivul....au gard.
Stiu un caz concret, nu am teren. Deci nici nu ma intereseaza decit aproximativ subiectul.

#6
nickboom

nickboom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 21.11.2010
Salut,
O intrebare: pe un lot de 20x50m (impartit in doua 20x25m), 20m fiind deschiderea la drumul public, de ce trebuie sa las 7m latime drum?
Adica na, drumul de servitute, deserveste 2 proprietati si nu are nici cel mai mic sens sa fie cu doua benzi si masina de pomipieri poate sa intre linistita in 3,5m

Edited by nickboom, 26 October 2013 - 09:08.


#7
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Probabil asa vrea primaria, ca sa nu aveti strazi de cartiere de pigmei :)
Poate acel drum  de servitute va deservi in viitor mai multe proprietati, si de aceea.

#8
nickboom

nickboom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 21.11.2010

View Postbicosu, on 26 octombrie 2013 - 19:30, said:

Probabil asa vrea primaria, ca sa nu aveti strazi de cartiere de pigmei Posted Image
Poate acel drum  de servitute va deservi in viitor mai multe proprietati, si de aceea.
Pai cum sa deserveasca mai multe proprietati? doar terenul pe care v-a veni e al meu si nu o sa deserveasca decat 2: casa din spate si cea din fata. Ca sa fim mai corecti, mai repede o deserveste decat pe cea din spate pentru ca cea din fata are deschidere la drumul public.

#9
brainium

brainium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 25.07.2010
In functie de drum e posibil sa nu ai voie sa iti faci podetz spre drumult public. Deci cel mai probabil te va deservi si pe tine :)

#10
mmcornel

mmcornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 02.11.2009

View Postnickboom, on 26 octombrie 2013 - 09:07, said:

Salut,
O intrebare: pe un lot de 20x50m (impartit in doua 20x25m), 20m fiind deschiderea la drumul public, de ce trebuie sa las 7m latime drum?
Adica na, drumul de servitute, deserveste 2 proprietati si nu are nici cel mai mic sens sa fie cu doua benzi si masina de pomipieri poate sa intre linistita in 3,5m

Ce-ai cu noi, ba? Pentru ce sa dam cu var?

#11
revoltman

revoltman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 01.11.2013
Salut prieteni ,
Ma  bag si eu in seama  pe aratura
Stie cineva  la   ce  distanta poti sa faci   drum de acces  fata  de un imobil?

#12
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
Bună seara!

Am o parcelă ce la stradă are 15.90 pe acte, iar drumul de servitute (pe acte) este de 4 m. Un nenea vecin insistă să las 5 m pentru drumul de servitute.(eu doresc să las 4,10cm).

Care este distanta minimă a drumului de servitute?

Specific : drumul de servitute deservește 4 parcele - 3 au case ridicate. Lungimea drumul, in dreptul parcelei mele este de cca. 45 de metri. Daca las 5 m mi s-ar micșora parcela cu ... 45m (lățimea parcelei acum este cca. 15 m.)

Din acest motov întreb:

Distanță minimă a drumului de servitute pentru case (in situația mea)?

Mulțumesc!

Edited by cain2k, 12 June 2018 - 19:25.


#13
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 01.10.2004
@cain2k - nu este o problema care sa o stabiliti voi, ca vecini, trebuie sa ie conform cerintelor primariei. Cum stabilesc ei asa trebuie facuta alinierea. Altfel, va puteti pomeni cu amenda si demolarea gardurilor. Alti bani, alta distractie.

#14
Blue_Sky_Everyday

Blue_Sky_Everyday

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 12.05.2018
Buna seara,locuiesc langa o garla,parau,intre gard si parau e o distanta oarecare cu drum de tara de acces pe langa rau.Dupa calea de acces intre gard si garla pe marginea rapei pe unde curge apa am o stiva mica de lemne asezate si acoperite.
Distanta dintre gard si stiva este de 4,60m in cel mai ingust punct in rest e de 5m si peste 5 m.
Vecinul ma tot ameninta ca vine cu tractorul si-mi muta gardul ori stiva caci trebuie sa aduca piatra cu tractorul si nu incape.
Pe acolo a intrat si tirul si nu au fost probleme cu latimea dintre gard si lemne.
Care ar fi latimea de trecere legala sa nu mai ma f..a la cap caci a zis ca tre sa fie 6m,ceea ce nu prea cred.

Attached Files


Edited by Blue_Sky_Everyday, 05 September 2018 - 19:57.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate