Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Retezat. Acces Lacul Bucura

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
O intrebare scurta si la obiect.
Vreau sa ajung in Retezat la Lacul Bucura pentru doua nopti. Toate bune si frumoase. N-am mai ajuns in Retezat de vreo 10 ani. Dilema este insa urmatoarea.
Ce ruta auto imi recomandati care sa ma lase cel mai aproape de lacul Bucura? Vreau sa las masina acolo si sa merg cu rucsac si cort pana la lac si sa campez langa lac in zona de corturi.
Cert e ca din motive independente de mine, am nevoie ca de la lac la masina sa fac cat mai putin.

Multumesc.

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,458
  • Înscris: 30.10.2003
Mergi pana in poiana Pelegii cu masina. Drumul din cate stiu eu e accidentat, se poate merge si cu masina mica insa foarte incet si dureaza mai mult de o ora.

[ http://www.campervanclub.ro/cata/FTP/ImgShk/2007imgp6819is2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


In poiana ajungi via Barajul Gura Apelor, via Clopotiva, via Hateg Posted Image

Edited by Bursul, 13 June 2013 - 15:42.


#3
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Multumesc de informatii. Sper sa pot lasa masina acolo 2 nopti. Altfel voi sta la o pensiune mai jos de Poiana si las masina unde pot cat fac un traseu de o zi pana sus la lacuri si ce mai pot cuprinde in 11-12 ore de lumina.
Ideal ar fi sa campam langa lac si sa stau tolanit pe iarba pe intuneric si sa privesc milioanele de stele.

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,458
  • Înscris: 30.10.2003
Poti sa lasi masina acolo, nu o sa fiti singurii.
Mergeti devreme sa prindeti o cazemata buna. Cat despre stele, sa aveti parte de un cer senin.

#5
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Multumesc. Sa vedem daca vom avea noroc. Oricum, de back up, am rezervat o camera la una din pensiunile din zona. Si plec cu cortul, rucsacii si sacii de dormit in portbagaj.

Toate bune!

#6
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Care mai e starea actuala a accesului catre lacul Bucura?

#7
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,935
  • Înscris: 26.05.2007
ATENTIE!
In continuare, drumul spre Gura Bucurei (Poiana Pelegii) este INCHIS. Acum se fac lucrări de reparații.

http://www.retezat.r...ultima-ora.html

http://www.retezat.r...al-retezat.html

#8
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
A mai fost cineva recent in Retezt? Eu nu am fost niciodata si nu stiu daca pot face drumul cu masina ( pana unde ) apoi cu piciorul pana la Bucura i inapoi la masina intr-o singura zi .

#9
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Se poate face traseul.
Drumul cu masina e nasol turme imense de oi , gropi etc , dar peisajul merita efortul.
Nu am inteles ce se face cu banii de pe biletele de intrare ca nici in parcare nu exista un cos de gunoi.
De pe munte le -am dus in mana la masina .

#10
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
https://amazingroman...u-taul-tapului/

#11
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007
A fost cineva anul asta pana la Poiana Pelegii? Cum e drumul, se poate face cu un Ford Focus (are garda cam joasa) ?

Intre timp am cautat pe feisbuc si am gasit raspunsul:

Parcul Național Retezat National Park Bună ziua, drumul este deschis și practicabil, dar noi recomandăm o mașină cu gardă înaltă, deoarece este drum forestier.

Acum poate primesc un sfat de la cunoscatorii locului. Avem la dispozitie doua zile pentru doua trasee. Exclus cazare la cort, nu duce spatele nostru cort :(. Asadar o zi va fi pana la lacul Bucura si retur la locul de cazare si a doua zi... ? ne recomanda cineva cel mai frumos traseu de 6-hai maxim 8 ore? Conditia  fizica este medie dar din grupul nostru de 8 genunchi doi genunchi ne cam fac feste.  Inca nu am stabilit unde ne vom caza, vom alege dupa ce stabilim traseul.

Edited by sopo, 05 July 2020 - 21:18.


#12
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

 sopo, on 05 iulie 2020 - 21:06, said:

A fost cineva anul asta pana la Poiana Pelegii? Cum e drumul, se poate face cu un Ford Focus (are garda cam joasa) ?

Intre timp am cautat pe feisbuc si am gasit raspunsul:

Parcul Național Retezat National Park Bună ziua, drumul este deschis și practicabil, dar noi recomandăm o mașină cu gardă înaltă, deoarece este drum forestier.

Acum poate primesc un sfat de la cunoscatorii locului. Avem la dispozitie doua zile pentru doua trasee. Exclus cazare la cort, nu duce spatele nostru cort Posted Image. Asadar o zi va fi pana la lacul Bucura si retur la locul de cazare si a doua zi... ? ne recomanda cineva cel mai frumos traseu de 6-hai maxim 8 ore? Conditia  fizica este medie dar din grupul nostru de 8 genunchi doi genunchi ne cam fac feste.  Inca nu am stabilit unde ne vom caza, vom alege dupa ce stabilim traseul.
https://bloguldecala...tezat-2013.html
poate te inspira...

#13
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007

 d-ardeleanu, on 09 iulie 2020 - 13:02, said:

Multumesc mult. o urmaresc de mult pe fata asta, ca si pe alti blogeri montani, dar astia  cu turele lor sunt mult peste nivelul nostru si traseele sunt multe, asadar o sa citesc si o sa cantaresc, speram in raspunsul unui cunoscator de-al locului. Apreciez ideea ta!

Edited by sopo, 10 July 2020 - 20:48.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate