Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Nu se va mai putea cumpăra teren agricol !?!

- - - - -
  • Please log in to reply
544 replies to this topic

#235
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Cred ca e mai greu acum sa gasesti pamant chilipir si sa-l si cumperi!
De vandut, nu mai merge dupa o zi pe alta, dar poti sa iesi in castig, asa!

#236
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Se aplica legea intrata in vigoare de la 1 ianuarie 2014 privind vanzarea terenurilor agricole catre persoanele fizice si in cazul donatiilor?
De exemplu cineva dintr-o localitate vecina are un teren in comuna la mine.Acum eu il lucrez.Azi a zis ca vrea sa-l vanda ca nu are rost sa vina pentru n sute de kg de grau atata drum.
Nu se merita.
Problema e in felul urmator.omul respectiv vrea o forma mai ieftina de a vinde terenul si se pare ca ar fi donatia cu toate ca nu inseamna vanzare-cumparare.
Trebuie sa faca cadastru si ce o mai fi pe acolo si treaba e ok.
Acum teoretic vreau sa stiu daca ma incadrez in legea aia cu vanzarea.Eu sunt persoana fizica si nu am studii in domeniu.
Din cate am inteles nu pot cumpara teren agricol pana nu fac niste cursuri sau facultatea de Agronomie sau ma fac societate sau alta forma juridica.
Pana atunci omul nu ma asteapta pe mine.El vrea sa vanda si azi.
In cazul donatiei ne incadram amandoi si eu si proprietarul in termeni legali?(bine...banii pe teren ii dau eu in particular cu o chitanta de mana facuta intre mine si el...)?

Daca se poate rezolva in acest mod la ce sa ma astept pe viitor?
Se poate contesta acest document de donatie de catre mostenitori sau ceva de genu?
Adica ma pot astepta la nasoale pe viitor?
Daca da ce trebuie sa mai fac in plus?Ma poate ajuta acea chitanta sau act cu semnaturi cu tot facut intre noi in caz de ma trezesc prin instanta?

Edited by Ravasy, 07 January 2014 - 13:35.


#237
cflorin32

cflorin32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.11.2011
Poți să întrebi la un notar cum e treaba cu donația în condițiile noii legi și dacă mai e în vigoare necesitatea studiilor în domeniu pt a cumpăra.

Edited by cflorin32, 07 January 2014 - 15:22.


#238
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012
Tre sa fii fiu de presedinte ca sa poti cumparaPosted Image

#239
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011
Legea terenurilor nu a intrat inca in vigoare[a fost retrimisa parlamentului de presedintele Basescu] inca functioneaza vechea lege mai permisiva.

#240
ssf99bv

ssf99bv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 30.06.2011

View PostRavasy, on 07 ianuarie 2014 - 13:31, said:

Se aplica legea intrata in vigoare de la 1 ianuarie 2014 privind vanzarea terenurilor agricole catre persoanele fizice si in cazul donatiilor?
De exemplu cineva dintr-o localitate vecina are un teren in comuna la mine.Acum eu il lucrez.Azi a zis ca vrea sa-l vanda ca nu are rost sa vina pentru n sute de kg de grau atata drum.
Nu se merita.
Problema e in felul urmator.omul respectiv vrea o forma mai ieftina de a vinde terenul si se pare ca ar fi donatia cu toate ca nu inseamna vanzare-cumparare.
Trebuie sa faca cadastru si ce o mai fi pe acolo si treaba e ok.
Acum teoretic vreau sa stiu daca ma incadrez in legea aia cu vanzarea.Eu sunt persoana fizica si nu am studii in domeniu.
Din cate am inteles nu pot cumpara teren agricol pana nu fac niste cursuri sau facultatea de Agronomie sau ma fac societate sau alta forma juridica.
Pana atunci omul nu ma asteapta pe mine.El vrea sa vanda si azi.
In cazul donatiei ne incadram amandoi si eu si proprietarul in termeni legali?(bine...banii pe teren ii dau eu in particular cu o chitanta de mana facuta intre mine si el...)?

Daca se poate rezolva in acest mod la ce sa ma astept pe viitor?
Se poate contesta acest document de donatie de catre mostenitori sau ceva de genu?
Adica ma pot astepta la nasoale pe viitor?
Daca da ce trebuie sa mai fac in plus?Ma poate ajuta acea chitanta sau act cu semnaturi cu tot facut intre noi in caz de ma trezesc prin instanta?
Intereseaza-te daca mai poti cumpara pamantul acela fara porcariile ce le-a dat guvernantii cei atotstiutori legat de legi,iar daca nu trebuie, sa ai mare grija si cu donatia cum o faci,pentru ca daca cineva apropiat vanzatorului(ruda sau mostenitor) vrea , iti poate ataca donatia in tribunal.Ca sa fi sigur pe donatie si sa nu ai batai de cap,intabuleaza pamantul pe numele tau imediat ce l-ai cumparat.Sau cred nu se mai poate vinde acuma pamant daca nu e intabulat pe numele vanzatorului .Du-te la un notar pentru linistea ta si te lamureste,,dar atentie cu donatia pentru ca se poate ataca in instanta(sfat de la cine e patit)

Edited by ssf99bv, 07 January 2014 - 18:47.


#241
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013

View PostNOSZTALGIA, on 07 ianuarie 2014 - 18:39, said:

Legea terenurilor nu a intrat inca in vigoare[a fost retrimisa parlamentului de presedintele Basescu] inca functioneaza vechea lege mai permisiva.
Aha am auzit si eu in seara asta la radio ca a trimis in parlament actul normativ pentru reexaminare.
Pai poate ma pot folosi repede de portita asta si o fac in nod normal ca si pana acum adica contract vanzare-cumparare.
In plus de asta din cate stiu eu dupa promulgarea unei legi trebuie sa treaca 30 de zile pana la intrarea in vigoare,deci as avea timp destul pentru asta.

Dar totusi in cazul in care fac in modul donatiei,acea chitanta de mana facuta intre mine si proprietar in particular nu este luata in considerare in instanta in cazul in care mostenitorii contesta donatia?

#242
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postssf99bv, on 07 ianuarie 2014 - 18:45, said:

Intereseaza-te daca mai poti cumpara pamantul acela fara porcariile ce le-a dat guvernantii cei atotstiutori legat de legi,iar daca nu trebuie, sa ai mare grija si cu donatia cum o faci,pentru ca daca cineva apropiat vanzatorului(ruda sau mostenitor) vrea , iti poate ataca donatia in tribunal.Ca sa fi sigur pe donatie si sa nu ai batai de cap,intabuleaza pamantul pe numele tau imediat ce l-ai cumparat.Sau cred nu se mai poate vinde acuma pamant daca nu e intabulat pe numele vanzatorului .Du-te la un notar pentru linistea ta si te lamureste,,dar atentie cu donatia pentru ca se poate ataca in instanta(sfat de la cine e patit)

donatia poate fi revocata/anulata chiar daca s-a intabulat pamantul...

#243
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Poti face la un notariat precontract vanzare-cumparare (cu un termen de finalizare 6-12 luni) in care tu ii dat toti banii vanzatorului. In acelasi timp vanzatorul iti da si o procura prin care tu poti face cadastru si poti vinde catre tine bunul. Procura poate fi pe numele tau sau pe numele altcuiva.
Drept de preemtiune ai tu, trebuie achitate impozitele si mai trebuie sa te interesezi ca cadastristul de la voi daca se poate face fara probleme cadastrul la parcelele in cauza.
Trbuie sa iei in calcul ci costurile suplimentare, pentru precontract + procura (500-1000 ron) si cadastru (800-1000 ron petnru fiecare parcela) + actul final, aici depinde de suma etc.
Cadastrul dureaza 30-40 de zile, in total cam 2 luni pana poti face actul final, de la data precontractului !

Bafta !

Edited by tavktm, 08 January 2014 - 10:42.


#244
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013

View Posttavktm, on 08 ianuarie 2014 - 10:41, said:

Poti face la un notariat precontract vanzare-cumparare (cu un termen de finalizare 6-12 luni) in care tu ii dat toti banii vanzatorului. In acelasi timp vanzatorul iti da si o procura prin care tu poti face cadastru si poti vinde catre tine bunul. Procura poate fi pe numele tau sau pe numele altcuiva.
Drept de preemtiune ai tu, trebuie achitate impozitele si mai trebuie sa te interesezi ca cadastristul de la voi daca se poate face fara probleme cadastrul la parcelele in cauza.
Trbuie sa iei in calcul ci costurile suplimentare, pentru precontract + procura (500-1000 ron) si cadastru (800-1000 ron petnru fiecare parcela) + actul final, aici depinde de suma etc.
Cadastrul dureaza 30-40 de zile, in total cam 2 luni pana poti face actul final, de la data precontractului !

Bafta !

Aha.Sa zicem ca Basescu promulga legea aia cu vanzarea terenurilor luni de exemplu si marti se publica in Monitorul Oficial.Intra in vigoare la 3 zile calendaristice de la publicare,deci ar veni ca de vinerea viitoare sa intre in vigoare.Am dat doar un exemplu.In cazul asta nu cred ca ma mai incadrez cu timpul ca sa prind vechea lege.
Dar in orce caz trebuie sa se faca cadastru si terenul sa fie la zi cu patile la primaria aferenta.
Daca cumva nu ma incadrez in termenul asta pana intra in vigoare noua lege,pot face vanzarea sub forma unei donatii?
Teoretic nu incalca noua lege chestia cu donatia ca legea se refera la vanzare-cumparare.
Ce ziceti?

Edited by Ravasy, 08 January 2014 - 12:13.


#245
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Eu nu inteleg de ce ti-e frica de noua lege !?
Ai bani ? Cumpara, da-i toate suma si gata ! Si ca sa nu dai bani aiurea fara acte, fa un ANTECONTRACT de VANZARE-CUMPARARE la notariat, plus procura de care ziceam !

Dupa care te descurci cu actele in continuare tu !

#246
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Pai asta e ca acolo in legea aia cer studii ca sa poti cumpara si eu nu am.Poate se mai schimba ceva la ea in bine,ca acum e trimisa catre reexaminare.
Pai cred ca asa fac,adica cu procura si antecontract vanzare-cumparare.Mersi.

Edited by Ravasy, 08 January 2014 - 16:53.


#247
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Nu mai zabovi, da-i dracu cu studiile lor !

Uite ca sa nu zici ca sunt rau !
Pune termen de finalizare a precontractului 6 luni. Timp in care tu faci cadastrul si actul final !
In procura pe care ti-o da vanzatorul trece si ca iti da dreptul sa prelungesti termenul precontractului, in cazul in care zaboveste cadastrul !

Daca din varii motive nu mai poate iesi cadastru, sau iese vreo lege tampita, poti deveni propriatar prin ordin judecatoresc ! Numai sa faci odata precontractul ! Posted Image
Faptul ca poti obtine dreptul de proprietate prin judecata sa fie trecut in precontract (desi de obicei este trecut de notari din oficiu).

Deci in cel mai rau caz poti rezolva prin judecatorie cu un avocat.

In alta ordin de idei, ce suprafata este ? Ce pret pe ha ? Cate parcele sunt ? In ce zona a tarii/jutet ?
Intreaba cadastristul daca este parcelar facut in locatia unde este terenul (mai exact in sola in care este terenul) !

Vezi cum te rezolv eu !?
Posted Image

p.s. Nu te mai stresa cu studiile si alte bazaconii ! Si oricum nu inteleg de ce nu te inscrii la vreun curs de agro ceva, mai inveti cate ceva, mai imartasesti si din experientele tale, etc. Nu strica, mai o dimploma, plus ca nu costa foarte mult si nici nu dureaza prea mult ! Incearca si asta !

Edited by tavktm, 08 January 2014 - 17:25.


#248
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View PostRavasy, on 08 ianuarie 2014 - 16:52, said:

Pai asta e ca acolo in legea aia cer studii ca sa poti cumpara si eu nu am.
Stii tu sigur ca asa e? Eu auzisem ca s-a scos asta cu studiile!

#249
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Pentru ca pe net sunt 1000 de variante ptr aceasta lege iar tu nu ai cautat destul dupa varianta finala si mai ales pentru ca nu citesti acest topic de la inceput.. Ravasy .. nu meriti un raspuns..

Am trecut linkurile catre varianta finala pe acest topic 1-2 pagini mai inapoi .. daca le-ai citi.. ai citi legea corecta. ultima varianta respinsa de base. Acolo ai vedea ca a fost scoasa restrictia cu studiile si cpreemtiunea pentru cei cu varsta sub 40 de ani.. deci poti sa cumperi linistit si azi si maine... si cred toata luna ianuarie pentru ca o lege nu poate reveni asa repede la presedinte.

In afara de asta vad ca tot nu vrei sa intelegi ce scriu si colegii mai sus. Daca faci astazi maine oricand inainte de adoptarea noi legi un precontract sau o promisiune de vanzare la notar, contractul de vanzare-cumparare  va beneficia de regulile actualei legi si deci nu mai conteaza nici acea restrictie care nu exista oricum si pe care o tot invoci.

Edited by Patrick007, 09 January 2014 - 17:16.


#250
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Esti sigur ca se va aplica legea in viguare la daca perfectarii precontractului chiar daca apare alta lege intre timp ?
Intreb pentru ca eu nu stiu si sunt interesat, inca nu am discutat cu avocatii/juristii/notarii aspectul asta !

Edited by tavktm, 09 January 2014 - 23:41.


#251
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
http://www.razbointr...lie-serbanescu/

#252
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Da, nu stiu ce sa zic, dar linkul nu-mi inspira deloc incredere, nici Ilie Serbanescu ala, si nici crucile alora cu bisericile lor cu tot !
Ah, e si antena3 acolo, cu o emisiune plina de ratati, harta aia aiurea pusa, un fel de otv ce sa mai !

DDuras, pierdere de timp cu aia sa stii !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate