Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Nu se va mai putea cumpăra teren agricol !?!

- - - - -
  • Please log in to reply
544 replies to this topic

#163
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Din pacate pentru unii este singura solutie salvatoare care sa impiedice vanzarea !

#164
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View Postdorel232004, on 27 septembrie 2013 - 21:34, said:


Da o tampenie greu de pus in practica ! Si fara logica pe deasupra !

#165
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
E o mare tampenie dar avand in vedere de cine conduce aceasta tara nu stiu daca e chiar greu de pus in practica ! Masura ar fi antiromanesca .

#166
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Probabil au scapat din vedere ca multe comune mai marisoare din tara asta sunt declarate orase de ani buni. Numai pe-aici pe langa Bucuresti, avem orasele: Otopeni, Buftea, Voluntari etc.

#167
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Asa e, dar pe acolo se cultiva predominant ... vile ! :)

#168
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Pai da, dar poti sa domiciliezi in "orasul" Otopeni si sa ai pamant in zona, pe care sa-l cultivi ... Nu mai esti atunci fermier ?

#169
cflorin32

cflorin32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.11.2011
Eu locuiesc la tara, dar am buletin la oras. In cazul asta, o sa trebuiasca sa-mi schimb o gramada de acte pe noua adresa (care nici aia nu stiu daca e ultima): buletin, permis auto, acte masina, remorca. Si cred ca ar fi destui in situatia asta, doar ca sa ia amarata de subventie. Multa dinamica, mai mergi si la cursuri anual, simti ca traiesti. Posted Image

Edited by cflorin32, 30 September 2013 - 21:26.


#170
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Hm...
N-aveti idee la cate jegosii o sa luam parte.
Am o scarba fata de acest gen de proiecte de lege de mi-e rau :(
Cine a inteles aceasta lege si-a dat seama ca toata mascarada gen ''impidicam strainii sa cumpere teren in Ro'' e doar de fatada si pune biete in roate romanilor.
Dupa ce ca nu au bani sa cumpere le mai pune si restrictii.
Ma acum vorbind serios chestia cu studiile nu e un lucru rau pana la urma.Se poate face un curs de ala de agricultura in jumate de an sau in cat timp se face si asta e.
Dar la faza cu minim 5 ani de experienta au dat-o rau in bara.
Ce treaba are experienta cu dreptul de a cumpara??
...sa inteleg ca daca ai experienta minim 5 ani ai si productie,dar uite ca nu prea e bine cu chestia asta.Eu fac agricultura de 2 ani.Din 2014 intru in al 3-lea cum ar veni.
Sa inteleg ca nu am drept sa cumpar teren arabil lucrat de mine in satul meu in tara mea???????!!!!!!
Si mai sunt si tanar ca am 24 de ani.Parca se punea accent pe tineret.
WTF vreau sa-mi fac un viitor in tara mea ce dracu se intampla ma fratilor?
Maine-poimaine o sa ajungem straini in tara noastra!
Faceti in asa fel si cumparati teren la greu care puteti si nu va mai pasa de nimic dupa aia.
Ca degeaba v-ati luat John Deere si Claas ca veti fi nevoiti sa le vindeti cu timpul ca nu o sa mai faceti fata concurentei venite din partea strainilor.
Ai pamantul tau nu mai ai treaba cu nimeni.Pui ce vrei pe el,faci productia pe care o vrei,se merita sa in ingrasi cu gunoi se merita sa il irigi cu timpul... se merita sa il inconjori cu salcami se merita multe lucruri cu investitie cu bataie lunga.Ai ce lasa mostenire,ai multe lucruri ce nu pot fi descrise in cuvinte.
Vin vremuri grele asa ca sfatul meu e sa fiti pregatiti psihic macar daca nu si financiar.
Pregatiti-va.

#171
danilo200

danilo200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.10.2013

View Postcflorin32, on 13 iunie 2013 - 21:56, said:

Strainii au deja mii de hectare cumparate si vor putea in continuare sa cumpere, făcându-și firme in Romania.
Parca-mi amintesc vorbele lui Iliescu in anii '90 (Sa nu ne vindem tara!) - ce a urmat stim si noi (unde s-a dus "tara").
Industria s-a gătat, e randul agriculturii.

Mai exact 8,5% din suprafata agricola a tarii e cumparata de straini prin firme  pana acum, de la 01.01. 2014 cred ca se va ajunge in catva ani la 20%

#172
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Si una buna, daca se finalizeaza:
http://www.evz.ro/de...le-1062157.html

#173
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
http://www.digi24.ro...spins proiectul

Deci aberatiile roamanesti au fost respinse de UE !

#174
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Pai, nu poti sa discriminezi ...

#175
cflorin32

cflorin32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.11.2011
Guvernul înăsprește draconic vânzarea terenurilor agricole: link.

#176
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Proiectul in totalitate, aici:

Attached File  document-2013-11-13-16019588-0-conditii-vanzare-teren-agricol.pdf   125.96K   11 downloads

#177
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
La prima vedere mie nu mi se pare normal !

#178
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Nici altora nu li se pare, dar solutia de ocolire a respectivei OUG exista mai demult, de cand grecii pretindeau ca numai persoanele fizice sau juridice grecesti pot cumpara terenuri in Grecia.

A se observa urmatoarele:

"B) stabilirea unor măsuri privind dobândirea, prin vânzare-cumpărare, a dreptului de
proprietate de către persoanele fizice asupra terenurilor agricole din România, situate
în extravilan;"


Asta inseamna ca prsoanele juridice pot cumpara teren la liber. Bun, si ce faci daca nu ai nici pregatire "in domeniu" si nici nu te poti incadra in celelalte cerinte ?

Simplu: infiintezi o societate agricola, o creditezi cu o suma care reprezinta valoarea terenului, societatea cumpara terenul, in 6 luni o bagi in lichidare si terenul revine creditorului (adica tie), pentru achitarea creditului restant .... Astfel, tu ca persoana fizica nu obtii terenul prin "vanzare-cumparare", deci nu intri sub incidenta respectivului OUG. E-adevarat ca apar unele costuri suplimentare, dar... asta e. Multumim din inima partidului.

Intrebare: credeti ca daca strainii vor sa cumpere terenuri (ok, in scop speculativ, cum prezice OUG-ul), nu-i va duce capul sa-si faca niste societati agricole...?

#179
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Dar daca nu-l dobandesti prin vanzare-cumparare ci iti face donatie mai intri sub incidenta legii?

#180
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
OUG-ul precizeaza clar: "dobandirea prin vanzare-cumparare". Orice alta cale nu intra sub incidenta legii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate