Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

cum iti feresti motanul de blocaj renal?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
awazi

awazi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.11.2012
ieri mi-am castrat motanelul de 10 luni. medicul era cam grabit ca avea o urgenta si nu am apucat sa-i pun prea multe intrebari.
3 din cele 4 pisici care erau prezente ieri la cabinet venisera din cauza blocajului renal. am
vorbit cu stapanii si am ramas un pic socata. as dori sa stiu cum as putea preveni aceasta boala, care este cea mai buna mancare cu ph control
de pe piata (mi s-a recomandata de la royal canin pentru sterilized young male, e buna?) daca ii mai pot da cam jumatate de conserva mica de la schesir pe zi (daca nu ii dau plic sau conserva se cam constipa), cum il
pot face sa bea mai multa apa (am vazut la petshop o fantana care parea destul de interesanta, e buna de ceva?) daca apa pe care i-o dau trebuie fiarta si racita inainte, etc.

#2
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Este ok mancarea, dar asta nu inseamna ca nu o sa faca blocaj. Daca este predispus la asta, o sa faca blocaj orice mancare /plicuri ai cumpara. Despre hrana vorbeste cu doctorul veterinar, nu ii da hrana speciala preventiv fara sa aiba simptome. Parerea mea, posesor de motan birmanez castrat (aproape 9 ani), cel mai sigur este sa il urmaresti, sa ii inveti tabieturile si frecventa la litiera. Daca vezi modificari, daca miauna sau se spala insistent la putza dupa ce a folosit litiera, este semn ca ceva se intampla cu el si fuga la doctor.
Eu am simtit din timp ca are ceva, si s-a rezolvat fara complicatii cu tratament si mancare speciala. Daca iti cunosti motanul si ii stii starile, o sa iti dai seama usor ca are ceva.

#3
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Ii dai sa bea cat mai multe lichide: apa, lapte, suc,etc.

#4
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,367
  • Înscris: 11.10.2007
Am un motan birmanez de 13 ani, acum 8 ani si acum 1 an a scapat ca prin minune de blocaj renal. Din pacate castrarea favorizeaza in timp problemele la rinichi, l-am castrat destul de tarziu tocmai din cauza asta dar nu mai suportam urletele si sparcaitul prin casa.
Prima regula, nu-i da peste (crud, fiert, prajit, nu conteaza), stiu cat de mult le place dar in timp nu le face bine.
Da-i apa plata, cat mai putin dura (Bucovina de exemplu)
Recomand mancarea de la Royal Canin, este scumpa dar foarte buna. Eu ii dau alternativ plicuri cu aroma de pui si peste, sa nu se plictiseasca, si niste mancare solida pentru pisici cu probleme de urinat.

#5
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
cam toti motanii castrati fac blocaj si tind sa cred ca are legatura si cu mancarea asta de pisici plina de tot felul de prostii.
probabil daca ar manca carne normala s-ar simti mai bine dar asta e doar o idee de-a mea, fiind mult mai usor sa le dai mancare de pisici.
oricum exista o operatie numita uretrostoma prin care se rezolva problema dar nu toti medicii care o practica o reusesc - unii sunt macelari, apoi combinata cu hrana cu ph control si alimentatie naturala gen carne cruda, in principiu reduce la minim posibilitatea blocajelor viitoare.

#6
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Motanelul meu birmanez de 13 ani a trecut prin asta acum 1 an. Groaznic! De atunci l-am trecut pe un regim special si anume 99.98% "croante" Royal Canin Urinary High Dilution si mai ales apa proaspata plata/filtru. Ce am observat ca spect negativ referitor la acest regim faptul ca litiera PUTE mult mai rau.
PS: nu este castrat.

Edited by pustiu_22, 13 June 2013 - 17:54.


#7
cojocaru-diana

cojocaru-diana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.05.2009
Preventia este sfanta in cazul oricarei boli. E logic ca mai bine previi decat sa tratezi!!!
Eu nu am motani, nu stiu ce sa recomand. Conteaza mult ce mananca, pH-ul urinii sa fie ok.
Trebuie sa bea suficienta (multa) apa. O fantana este bune, multe site-uri de specialitate o recomanda. Noi avem si pisicile o folosesc, le atrage pt ca apa se misca...

#8
awazi

awazi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.11.2012
multumesc pentru raspunsuri! :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate