Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

FLAC,mp3 sau WAV?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

View Postmissionnad, on 13 iunie 2013 - 20:53, said:

PS:am un cd original cu Modern Talking din 98,voi "ripp-ui" cateva melodii in difeirite formate si rate de esantionare,apoi le voi compara intre ele si revin cu rezultatele.

Am gasit site-ul asta, mi s-a parut destul de util:

A Perfectionist's Guide to Audio CD Extraction and Lossless Compression

PPP.....PPS
mai e inca o variabila:
Daca CD-ul tau cu Modern Talking e luat de la taraba sau scos de la vreo casa de discuri de 2 lei, s-ar putea sa nu ai material de calitate pe care sa compari. Comparatia ramane totusi valida.
Insa pe un CD bun (eventual pe un gen muzical pe care se observa usor astfel de diferente - sa zicem jazz), pe un CD bun s-ar putea sa vezi mai usor diferentele intre formate, lossless vs lossy.
Asta si daca elimini si celelalte variabile de la postul #16 - softul, drive-ul, ....

Am mai vazut comparatii asemanatoare si pe alte forumuri, si tin minte ca si la un showroom se propunea asta, ascultarea materialului original vs ripuit pe scule exotice.
Era si un topic, dar s-a inchis forumul respectiv.

Edited by motanu44, 13 June 2013 - 23:26.


#20
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Stai linistit ca nu e de taraba,tocmai de aceea am ales sa il folosesc drept material de testare,asa am o gramada de cd-uri,dar unele sunt inregistrate mai bine altele mai prost.
Cd-ul il am de la un prieten care il avea de la cineva care lucra in Germania si adusese o multime de discuri.

Edited by missionnad, 14 June 2013 - 07:01.


#21
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,572
  • Înscris: 11.06.2010
Comparatiile n-au nici un rost cand stii dinainte ce format asculti.

#22
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006

View Postmissionnad, on 13 iunie 2013 - 20:53, said:

Multumesc @bibi,s-a rezolvat.
Binenteles ca in aceleasi conditii si acelasi player...melodie dupa melodia...cand una,cand alta.
Cel mai bine se aude melodia in format original,deci cum e descarcata de pe net cu o conditie:sa fie inregistrata bine.
Cum "ai bagat-o la conversie",se pierde,nu foarte mult,dar totusi exista pierdere.
Nu stiu daca exista programul perfect pentru asa ceva,dar din cate stiu easy CD-DA extractor[professional] este ok.
PS:am un cd original cu Modern Talking din 98,voi "ripp-ui" cateva melodii in difeirite formate si rate de esantionare,apoi le voi compara intre ele si revin cu rezultatele.
Dacă se face conversia între formate lossless la aceeaşi frecvenţă de sampling şi aceeaşi adâncime, teoretic nu ar trebui să existe diferenţe. Totuşi, chiar în ipoteza unui rip de pe cd în wav 16 bit / 44,1 kHz pot exista (şi vor exista) diferenţe provenite din erori de citire, deci în practică orice e posibil.

#23
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Nu am umblat la setari,doar la FLAC am dat nivel de comprimare-0.
Pana la urma depinde de sculele fiecaruia,de intreg lantul audio.

#24
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
in primul rand calitatea depinde de sursa din care a fost fabricat flac-ul sau mp3-ul
apoi de celelalte componente, adica placa de sunet, amplificator, boxe..
daca faci un flac de pe o caseta magnetica redata cu un casetofon "Panascanic" va iesi un dezastru audio

apoi, cine are spatiu pe hdd sa tina muzica flac, dar pentru >95% din utilizatori mp3-ul e suficient

#25
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

View Postmissionnad, on 14 iunie 2013 - 06:53, said:

Stai linistit ca nu e de taraba,tocmai de aceea am ales sa il folosesc drept material de testare,asa am o gramada de cd-uri,dar unele sunt inregistrate mai bine altele mai prost.
Cd-ul il am de la un prieten care il avea de la cineva care lucra in Germania si adusese o multime de discuri.

Scuze, am vrut sa emit o ipoteza, calitatea CD-ului in discutie, dar a iesit altceva din felul in care am formulat. Ai zis doar deja ca e original din 98. Mai bine formulam...

View Postmotanu44, on 13 iunie 2013 - 23:21, said:

mai e inca o variabila:
Daca CD-ul tau cu Modern Talking pe care se face comparatia e luat de la taraba sau scos de la vreo casa de discuri de 2 lei, s-ar putea sa nu ai material de calitate pe care sa compari. Comparatia ramane totusi valida.
Insa Pe un CD bun (eventual pe un gen muzical pe care se observa usor astfel de diferente - sa zicem jazz), pe un CD bun s-ar putea sa vezi mai usor diferentele intre formate, lossless vs lossy.


#26
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005
Wav - FLAC - Mp3

#27
ZaZ0Za

ZaZ0Za

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.03.2018
Ce converter pot sa folosesc pentru a descarca flac

#28
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
A descarca sau a desface in wav? Sunt chestiuni total diferite.

#29
ZaZ0Za

ZaZ0Za

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.03.2018
Ma intereseaza sa descarc in flac

#30
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Vrei sa convertesti un fisier in flac? Vrei sa descarci flac-uri de pe net?
Atentie cu folosirea termenilor. Se descarca de pe net sau de pe un dispozitiv de stocare.
Se converteste un fisier in flac nu se descarca.

#31
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Ce vrea el e utopie.
Cred ca vrea sa dea jos de pe youtube sau de situri cu mp3-uri pirat in format flac.
Ala e flac doar cu numele!!! si ocupa si spatiu degeaba.
Practic alea sunt niste downloadere cu,convertor incorporat.
Muzica in format nativ flac sau wav nu prea se gaseste decat cu bani.

#32
ZaZ0Za

ZaZ0Za

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.03.2018
Ok


#33
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
E bine de stiut ca dintr-un mp3 NU se poate face un flac, adica dintr-un format superior se poate(waw-flac sau flac-mp3) insa invers nu....

Edited by Valmont43, 19 March 2018 - 15:43.


#34
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Se poate face foarte lejer. Problema e ca nu creste cu nimic calitatea. Informatia ramane aceiasi de pe mp3.

#35
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Da, stiu ca se poate dar ce rost are sa ai un mp3 de marimea unui waw? Banuiesc ca nu e nimeni atat de neghiob sa faca asta Posted Image

#36
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Am facut o gramada. Deci is neghiobPosted Image .Am doi amici cu masini si scule auto-audio mai vechi ,adica CD playere care citesc doar CDA. Foarte bune de altfel, aparatele. Le-am facut multe albume si selectii ,unele din mp3-uri pt. ca n-am gasit alte surse pe moment. Ba chiar si din wma-uri ,cum erau pe vremuri pe iTunes.

Edited by edigee, 19 March 2018 - 16:53.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate