Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Voluntariat Ghana

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
omul_pacii_yo

omul_pacii_yo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 22.12.2007
Hello,

Luna viitoare plec in Ghana, intr-o actiune de voluntariat si as vrea sa stiu niste pareri ale celor care au mai fost acolo, evident, daca exista cineva.(plus niste intrebari ale mele)

1. Malarone sau Lariam?
2.E a must vaccinul pentru febra tifoida? Pana acuma mi-am facut tetanusul, yellow fever, hepA si hep B, si urmeaza sa imi aduca medicamentele pentru malarie.
3.Cum sunt oamenii?
4.Ce creme contra tantarilor ati avut cu voi?
5. Care ar fi imbracamintea ideala?

Cam atat, daca mai imi vine ceva, mai postez.

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003

View Postomul_pacii_yo, on 11 iunie 2013 - 18:34, said:

Hello,

Luna viitoare plec in Ghana, intr-o actiune de voluntariat si as vrea sa stiu niste pareri ale celor care au mai fost acolo, evident, daca exista cineva.(plus niste intrebari ale mele)

1. Malarone sau Lariam?
2.E a must vaccinul pentru febra tifoida? Pana acuma mi-am facut tetanusul, yellow fever, hepA si hep B, si urmeaza sa imi aduca medicamentele pentru malarie.
3.Cum sunt oamenii?
4.Ce creme contra tantarilor ati avut cu voi?
5. Care ar fi imbracamintea ideala?

Cam atat, daca mai imi vine ceva, mai postez.

Am o prietena care a fost acolo. Daca e de acord sa vorbiti pe mail te contactez pe PM. Stai prin preajma.

P.S. E tot din Tm :))

Edited by Bursul, 11 June 2013 - 19:24.


#3
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View Postomul_pacii_yo, on 11 iunie 2013 - 18:34, said:

Hello,

Luna viitoare plec in Ghana, intr-o actiune de voluntariat si as vrea sa stiu niste pareri ale celor care au mai fost acolo, evident, daca exista cineva.(plus niste intrebari ale mele)

1. Malarone sau Lariam?
2.E a must vaccinul pentru febra tifoida? Pana acuma mi-am facut tetanusul, yellow fever, hepA si hep B, si urmeaza sa imi aduca medicamentele pentru malarie.
3.Cum sunt oamenii?
4.Ce creme contra tantarilor ati avut cu voi?
5. Care ar fi imbracamintea ideala?

Cam atat, daca mai imi vine ceva, mai postez.

N-am fost in Ghana per se dar am fost in 2 tari africane...bine, mai  la sud, ZA si BW. Sper sa ajung si prin Kenya cat mai curand :D .

Am cunoscut destul de multi ghanezi, in special in state, cativa prin UK. In general oameni foarte inimosi, cinstiti, mult mai ok decat romanul de rand mi s-au parut. Cred ca nici crima la ei nu e ca in alte parti, Nigeria & shit..

Poti sa arunci un ochi aici:

http://www.nationmas...me  (probabil ca sta mai bine ca Romanika)

si de asemenea pe recomandarile/caracterizarea pentru respectiva tara:
http://travel.state....s/cis_1124.html
https://www.gov.uk/f...el-advice/ghana
https://www.cia.gov/...ok/geos/gh.html

Asta daca nu ai facut-o deja. Te felicit pentru curaj/initiativa, foarte putini se "baga" la lucruri de-astea desi din gura suntem cei mai bengosi din orice punct de vedere, mai greu cu faptele :|


#4
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 17.08.2006
Eu am citit jurnalul unor voluntari, in Ghana, pe Radio France International. Daca nu l-ai citit deja, poate te ajuta!
http://www.rfi.ro/tag/jurnal-ghana

Edited by nickro, 13 June 2013 - 13:16.


#5
omul_pacii_yo

omul_pacii_yo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 22.12.2007

View Postrich1974, on 11 iunie 2013 - 19:19, said:

dar in tara ta de ce nu faci voluntariat frate, sa-ti ajuti rasa ta?
sau poate ca ti-au bagat propagandistii in cap prostia cu sclavia si acum te simti vinovat!?
sunt atatea de facut in tara asta si tu pleci aiurea....
uite, iti dau eu o idee: vino la pitesti ca repara astia doua poduri la intrarea dinspre brasov, ajuta-i ca poate termina mai repede. sau cu romania iti este rusine?
Crede-ma ca fac si la mine in tara destul voluntariat. De ce vorbesti fara ca macar sa fii pus in tema si/sau sa ma cunosti?

View Postnickro, on 13 iunie 2013 - 13:14, said:

Eu am citit jurnalul unor voluntari, in Ghana, pe Radio France International. Daca nu l-ai citit deja, poate te ajuta!
http://www.rfi.ro/tag/jurnal-ghana
Nu l-am citIt.Mersi Posted Image

View PostTinkerbelle, on 11 iunie 2013 - 19:05, said:

Realizezi că răspunsurile la întrebările astea le găseşti pe internet, mult mai amănunţit decât ar putea un coleg forumist să-ţi ofere? Câţi de pe-aici crezi tu că au făcut voluntariat prin Africa?  Posted Image
Realizezi ca am cautat si sunt doar raspunsuri vagi, nu?

View PostBursul, on 11 iunie 2013 - 21:20, said:

Nu prea te uiti din unghiul potrivit. Hai sa analizam altcumva situatia.
Eu stiu oameni care au fost in Africa in concediu au dat 2000 - 3000 de euro au mancat, s-au imbatat si s-au intors acasa ragaind cu berea in mana. Omul nostru isi petrece concediu dand o mana de ajutor oamenilor de-acolo.

Asa-i ca acum privesti altcumva concediu initiatorului? Sau vroiai sa dea banii aiurea, ca oricum vroia sa mearga in Africa. Posted Image

BTW stii ce voluntariat face? Cel mai probabil preda ceva, calculatoare, engleza etc.
Nu fac genul ala de voluntariat.Sunt student la medicina, imi fac partea mea medicala, ii ajutam sa construiasca case etc.

Iar pentru toti care vorbesc aiurea, sa vedeti scopul care este.
In Ghana, femeile vaduve si copiii sunt marginalizati, nu primesc niciun ajutor si nici nu ii angajeaza nimeni.Traiesc doar din rasaduri de nu stiu ce plante exact.Faptul ca noi mergem si ii ajutam sa culeaga plantele respctive, ei (femeile vaduve si copii) o sa puna un afis cum ca plantele au fost culese de oameni albi, iar asa se vor vinde. E o chestie cu oamenii albi si negri la ei...

Deci wtf?
Propun desfintarea forumului, sa mor de nu!
Oamenii buni, fara sa atacati nu stiti?
Da,fac voluntariat la mine in tara, din timpul meu si pe GRATIS! Sunt voluntar SMURD, voluntar pe ambulanta, vi-am satisfacut curiozitatea morbida, cum ca nu imi ajut semenii mei, pe care nu dau doi bani? Tu stii de cate ori era sa fiu batut/injunghiat din cauza romanasilor nostri pe care eu m-am dus sa ii ajut,rich1974?
Nu ma duc in concediu! Lucrez acolo, excursiile mi le platesc eu.
Vezi, de asta nu vreau sa ajut romanii...uite si tu ce reactii.

PS: Nu am avut unde sa postez asta.Toti se caca pe ei daca nu e in topicul corect.Lumineaza-ma Maria Ta, unde trebuia sa postez?

Edited by omul_pacii_yo, 15 June 2013 - 12:42.


#6
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
okay, acum am inteles cumva despre ce e vorba....ai dreptate cu romania, sunt multi jegosi si iti inteleg perfect frustrarea pe care dealtfel o am si eu de foarte multe ori.
totusi, daca tot ajungi pe acolo sa nu ne uiti si sa ne tii la curent despre cum este pe acolo, ar fi interesant. poate chiar sa scrii direct de acolo daca poti.

eu despre ghana am citit mai demult in newsweek un reportaj si stiu ca este mare producator de cacao si are si o industrie de minerit puternica. se spunea ca este una dintre tarile dezvoltate din africa.

#7
matterhorn

matterhorn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 25.08.2007

View Postomul_pacii_yo, on 11 iunie 2013 - 18:34, said:

Hello,

Luna viitoare plec in Ghana, intr-o actiune de voluntariat si as vrea sa stiu niste pareri ale celor care au mai fost acolo, evident, daca exista cineva.(plus niste intrebari ale mele)

1. Malarone sau Lariam?
2.E a must vaccinul pentru febra tifoida? Pana acuma mi-am facut tetanusul, yellow fever, hepA si hep B, si urmeaza sa imi aduca medicamentele pentru malarie.
3.Cum sunt oamenii?
4.Ce creme contra tantarilor ati avut cu voi?
5. Care ar fi imbracamintea ideala?

Cam atat, daca mai imi vine ceva, mai postez.

Incearca sa citesti si aici
http://wwwnc.cdc.gov...ntry/ghana#5441

http://www.traveldoc...diseases/1.html
"Our attitude to malaria prophylaxis
In general the traveller should be offered the most effective drug taking the destination, mode of travel and length of stay into consideration.
In areas with very low risk like for instance Thailand, drugs are not recommended for prophylaxis, only traditional methods like repellents and impregnated mosquito nets.
In area with a high degree of resistance against chloroquine, like tropical Africa and part of South America and South East Asia, we recommend
Malarone as first choice for short-term travellers, and
lariam for long term travellers, both with
doxycycline as an alternative.

Protection should be as good as possible, but it is unacceptable to have the travel spoiled by side effects, if the risk of infection is low".

Cred ca cel mai bine este sa intrebi organizatia cu care mergi, la care dintre cele 2 medicamente Malarone/Lariam este mai sensibil parazitul, in zona in care vei locui. Oricum din ce am citit eu rezistenta la antimalarice este destul de mare in Ghana.

CDC recomanda si vaccinul pt febra tifoida
"Typhoid
You can get typhoid through contaminated food or water in Ghana. CDC recommends this vaccine for most travelers, especially if you are staying with friends or relatives, visiting smaller cities or rural areas, or if you are an adventurous eater".

http://wwwnc.cdc.gov..._disaster/ghana

Multa bafta!

Edited by matterhorn, 17 June 2013 - 17:09.


#8
cccbbb_2

cccbbb_2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 17.06.2007
Poate e tarziu pentru initiatorul topicului , dar poate mai este altcineva interesat . Anuntul de mai jos este foarte nou ( 29 iulie 2013 ) , se rafera la "Lariam" si  poate nu toata lumea este la curent .

http://www.nytimes.c...-drug.html?_r=0

Nu vreau sa par alarmist dar nu strica o informare mai in detaliu inainte de a lua medicamente asa de puternice .

#9
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
vezi, d-aia e bine sa te feresti cat poti de medicamente, nu stii ce efecte adverse pot avea.

#10
matterhorn

matterhorn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 25.08.2007
El nu are de ales, trebuie sa ia neaparat antimalarice in Ghana.
Potrivit Unicef  3,5 milioane de persoane contacteaza malarie in Ghana in fiecare an si peste 1 milion de oameni mor de malarie in fiecare an, in special copii sub 5 ani, 9 din 10 cazuri producandu-se in Africa sub-sahariana (http://www.unicef.or...eet_malaria.pdf).

Chiar si cu antimalaricele luate nu poate garanta nimeni ca nu va face malarie, dar forma pe care o face este de obicei mai usoara decat cea in absenta tratamentului.

#11
omul_pacii_yo

omul_pacii_yo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 22.12.2007
M-am intors!

Aici gasiti,cei care doriti, niste relatari a celor intamplate acolo.

http://omulpaciirelo...urnal-de-ghana/

#12
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006

Quote

În Ghana, fiecare femeie trebuie să nască pâna la vârsta de 40 de ani, în caz contrar, atunci când moare, I se va băga un știulete de cucurz în vagin, ca să devină mai fertilă.
Pe ce arunca astia mancarea.

Tipa aia, fotomodel/economist, ce rol avea in grup?

#13
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
oamenii au fost sa se plimbe frate....asemenea actiuni nu fac nimic bun, oamenii de acolo pur si simplu traiesc in alta epoca istorica, nu putem noi sa le schimbam filosofia de a trai. foarte bine ca au vazut alte locuri.....dar au fost vazuti acolo ca ceva exotic, ceva absolut strain lor.
oamenii de acolo ar trebui lasati in pace sa-si gaseasca singuri solutii la probleme, nu sa ne ducem noi sai "ajutam"!

oricum, multumim pentru feedback.

Edited by rich1974, 25 August 2013 - 19:03.


#14
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008

View Postmatterhorn, on 04 august 2013 - 11:19, said:

El nu are de ales, trebuie sa ia neaparat antimalarice in Ghana.
Potrivit Unicef  3,5 milioane de persoane contacteaza malarie in Ghana in fiecare an si peste 1 milion de oameni mor de malarie in fiecare an, in special copii sub 5 ani, 9 din 10 cazuri producandu-se in Africa sub-sahariana (http://www.unicef.or...eet_malaria.pdf).

Chiar si cu antimalaricele luate nu poate garanta nimeni ca nu va face malarie, dar forma pe care o face este de obicei mai usoara decat cea in absenta tratamentului.

Profilaxia e indicata doar daca esti turist (max 2 sapt). Altminteri ori te intoxici de nu mai stii de tine de la medicamente, ori medicamentele iti vor masca simptomele astfel incit vei risca sa ajungi mult prea tirziu la medic.
Oricum, in toate tarile cu malarie testele de singe se fac la orice spital, iar tratament adecvat gasesti in toate farmaciile, si este ieftin.

#15
seche

seche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 11.06.2011

View Postomul_pacii_yo, on 24 august 2013 - 02:31, said:

M-am intors!

Aici gasiti,cei care doriti, niste relatari a celor intamplate acolo.

http://omulpaciirelo...urnal-de-ghana/
excelenta relatarea!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate