Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Intrebare Lentile de Contact

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
claudia_bb

claudia_bb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 28.03.2011

 Yukoto, on 02 august 2013 - 00:34, said:

Da, le port tot timpul, sunt comode, atat timp cat sunt curatate si lubrifiate. Nu am avut dificultati.
Multumesc mult. si cat de des trebuie sa le cureti? lubrifierea asta cum se face?

#38
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
In fiecare seara le scoti si le pui dimineata, daca sunt doar pt. zi. Daca sunt pt. purtare non-stop, le scoti cam la 5-6 zile sau cand simti nevoia.

#39
claudia_bb

claudia_bb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 28.03.2011

 Yukoto, on 02 august 2013 - 19:20, said:

In fiecare seara le scoti si le pui dimineata, daca sunt doar pt. zi. Daca sunt pt. purtare non-stop, le scoti cam la 5-6 zile sau cand simti nevoia.
multumesc mult. nu stiu daca esti fata sau baiat ca vream sa intreb si de dificultati la machiaj :P

#40
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Sunt baiat. In mod normal ar trebui sa pui lentila inainte de machiaj si sa ai grija cu pudra. Nu prea vad cum ai putea sa pui lentilele dupa ce te-ai machiat la ochi, fara sa iti strici opera. Cu fondul de ten nu ar trebui sa ai probleme.

#41
claudia_bb

claudia_bb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 28.03.2011

 Yukoto, on 03 august 2013 - 13:49, said:

Sunt baiat. In mod normal ar trebui sa pui lentila inainte de machiaj si sa ai grija cu pudra. Nu prea vad cum ai putea sa pui lentilele dupa ce te-ai machiat la ochi, fara sa iti strici opera. Cu fondul de ten nu ar trebui sa ai probleme.
mersi mult. ma gandesc ca trebuie sa ai super grija sa nu intre fard ca apoi trebuie sa le cureti,nu? :/ Ok si o ultima intrebare promit :P Ce se intampla daca plangi cu lentile? :0 (da am foarte multe worries :P )

#42
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Nu ar trebui sa se intample nimic, din contra, lentilele cred ca se vor lubrifia mai bine. Ce worries ai? Cati ani ai de ai worries? :))

#43
claudia_bb

claudia_bb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 28.03.2011

 Yukoto, on 03 august 2013 - 23:09, said:

Nu ar trebui sa se intample nimic, din contra, lentilele cred ca se vor lubrifia mai bine. Ce worries ai? Cati ani ai de ai worries? Posted Image)
20 ... awkward =)) dar serios am multe pentru ca ma gandesc ca reusesc sa ma machiez dar demachierera sigur nu am cum sa o fac fara sa le dau jos deci cred ca nu are niciun sens sa iau din cele ce se port non-stop :(

#44
xdream

xdream

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 27.08.2006
claudia_bb am avut si eu lentile de contact , numai probleme am avut , mi se iritau ochii si am renuntat la ele , bani aruncati pe geam , ce -am facut dupa acceea , am strans bani si am facut operatie ilasik , cea mai buna decizie care am facut-o in viata .
Vad ca ai -1,75 la ambii ochi , in cazul tau operatia poate fi prk sau ilasik ( femtolasik ) . Prin prk , vindecarea dureaza mai mult , iar prin ilasik in maxim o saptamana esti ca nou.
Costa ceva operatia dar satisfactia dupa operatie este una imensa .

Edited by xdream, 04 August 2013 - 09:35.


#45
claudia_bb

claudia_bb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 28.03.2011

 xdream, on 04 august 2013 - 09:32, said:

claudia_bb am avut si eu lentile de contact , numai probleme am avut , mi se iritau ochii si am renuntat la ele , bani aruncati pe geam , ce -am facut dupa acceea , am strans bani si am facut operatie ilasik , cea mai buna decizie care am facut-o in viata .
Vad ca ai -1,75 la ambii ochi , in cazul tau operatia poate fi prk sau ilasik ( femtolasik ) . Prin prk , vindecarea dureaza mai mult , iar prin ilasik in maxim o saptamana esti ca nou.
Costa ceva operatia dar satisfactia dupa operatie este una imensa .
mersi mult de raspuns. De operatie imi e cam frica mai ales ca am inteles ca poate dupa sa creasca din nou dioptriile si nu e recomandat sa mai faci inca una. Cam cat a costat operatia ta?

#46
Janitor

Janitor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 15.08.2011

 Yukoto, on 02 august 2013 - 19:20, said:

In fiecare seara le scoti si le pui dimineata, daca sunt doar pt. zi. Daca sunt pt. purtare non-stop, le scoti cam la 5-6 zile sau cand simti nevoia.

Eu mai mult de 24 de ore nu le-am purtat inca si am facut aproape 3 saptamani de cand am trecut la lentile.
Imi obosesc ochii daca le port mai mult de 12 ore, si ma deranjeaza.

#47
coolro

coolro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.02.2008

 claudia_bb, on 04 august 2013 - 21:52, said:

mersi mult de raspuns. De operatie imi e cam frica mai ales ca am inteles ca poate dupa sa creasca din nou dioptriile si nu e recomandat sa mai faci inca una. Cam cat a costat operatia ta?
Totul cam 6000 lei , nu are de ce sa ti fie frica , e o nimica toata , vad ca ai 20 de ani , daca e mai asteapta 1-2 ani ca sa se stabilizeze dioptriile .
Eu in adolescenta am avut os-3.50 astigmatism  od -0.50 miopie , pe la 20-21 de ani   os-4 astigmatism  od -0.75 miopie , iar acum la 23 de ani aveam cam aceleasi valori si m-am hotarat sa fac operatia , e scump ce-i adevarat mai ales daca esti student/studenta dar e ceva ce iti schimba viata ( ramai socat) mai ales daca ai dioptrii mai mari .

Off : vad ca am postat de pe celalalt cont

Edited by coolro, 05 August 2013 - 17:00.


#48
claudia_bb

claudia_bb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 28.03.2011

 coolro, on 05 august 2013 - 16:56, said:

Totul cam 6000 lei , nu are de ce sa ti fie frica , e o nimica toata , vad ca ai 20 de ani , daca e mai asteapta 1-2 ani ca sa se stabilizeze dioptriile .
Eu in adolescenta am avut os-3.50 astigmatism  od -0.50 miopie , pe la 20-21 de ani   os-4 astigmatism  od -0.75 miopie , iar acum la 23 de ani aveam cam aceleasi valori si m-am hotarat sa fac operatia , e scump ce-i adevarat mai ales daca esti student/studenta dar e ceva ce iti schimba viata ( ramai socat) mai ales daca ai dioptrii mai mari .

Off : vad ca am postat de pe celalalt cont
ah probabil trebuie sa mai astept. Eu doar de 3 ani port si am avut -1 la inceput, un an nu i-am prea purtat ca na nu e chiar asa usor pentru o adolescenta si apoi au crescut inca 0,75. Probabil doi ani nu e suficent sa zic ca sunt dioptrii stabile; oricum trebuie sa strang bani mai intai :P

mersi mult de raspuns

#49
bobel

bobel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.01.2008
Eu ma descurc perfect cu lentilele de contact zilnice.

Pentru mine sunt pk http://www.okazii.ro...-buc-a132434604

#50
svens

svens

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.02.2007
Stiti daca se poate face operatia Lasik si la o dioptrie de -0.75 -1?

#51
kaponeis

kaponeis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.08.2009
Buna ziua,
de un an de zile port lentile de contact - lentile moi cu purtare lunara PureVision de la B & L.
Datorita unei conjuncturi de moment, acum cateva luni am fost nevoit sa port doar o lentila de contact la un ochi.
De atunci, am constatat ca este mult mai confortabil asa, deoarece nu mai simt tensiunea in ambii ochi.
Ca practica, alternez purtarea unei lentile dupa 1 sapt de la un  ochi la altul.
Vederea nu imi este afectata - de fapt dioptriile sunt mici ( - 1.0). Totusi am nevoie de ochelari/lentile mai ales pentru condusul noaptea sau la munca.

Ce efecte negative poate avea purtarea doar a unei singure lentile?
Imi pot creste dioptriile din cauza acestui mod de purtare?
Ms

#52
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Mai schimbă şi marca lentilelor, e posibil să-ti placă mai tare altele.
Corecţia singulară a unui ochi duce la anizometropie, strabism.

#53
Andreea-Cristina

Andreea-Cristina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.03.2014
Buna, eu sunt de parere ca ar trebui sa mergi la un consult oftalmologic, mai ales daca simti o tensiune atunci cand porti lentilele de contact, poate iti vor fi recomandate alte lentile sau exista posibilitatea sa se fi schimbat parametrii inscrisi pe prescriptia medicala. Nu cred ca e potrivit sa porti o singura lentila, poate nu iti dauneaza pe moment dar cu siguranta nu e o procedura recomandata.  Nu neglija problema prea mult timp.

#54
Davina

Davina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.10.2014
Buna ziua,
Sunt o purtatoare de ochelari si as dori sa renunt la ei in favoarea lentilelor de contact.Vreau sa-mi comand lentile de contact de vedere online.De unde le cumparati? (ce magazin/internet)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate