Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Vreau să dau la graphic design..

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
BomfunkMCs

BomfunkMCs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 08.03.2013
Bună ziua.
De ceva timp mă bate un gând. Să dau la graphic design. Din cât m-am interesat eu cea mai apropiata facultate în domeniu e cea de Arte si Design de la Cluj Napoca.
Îmi place să lucrez în Photoshop, și după părerea mea (și a altora) mă pricep. Mă refer la afișe, covere, artworks, îmi place să "mă joc" cu fonturile și multe altele, stăpânesc funcțiile cât de cât bine.
Problema e că nu mă pricep la desen, și nici nu sunt la un liceu de profil, sunt la un liceu teoretic pe REAL, în prima clasă de Științe ale Naturii, unde se pune baza pe Fizica, Chimie, Matematica, Biologie. Dar, după părerea mea dacă progresez si mă axez pe ce îmi place asta nu poate reprezenta o problema.

Întrebarea mea este, se merită să dau la asa ceva? Sau să mă axez pe asa ceva?
Ce programe trebuie să învăt să le mai mânuiesc? (sunt bine-venite si video-uri, tutoriale, pdf-uri.) orice m-ar putea ajuta..
Mulțumesc mult!

#2
Sempiternal

Sempiternal

    // Mastermind \\

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,646
  • Înscris: 05.05.2013
Nu e greu să desenezi, eu când eram mai mic abia reuşeam să fac o maşină din cuburi, acum e mai bine, dacă doreşti îţi pot trimite şi nişte exemple :).

Photoshop... oamenii sunt prea urâţi că să nu mai fie nevoie de el.

#3
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
Tu esti singurul care poti raspunde la intrebarea "se merita?" pentru ca esti singurul care sti daca vrei sa urmezi cu adevarat acest drum sau nu, in ziua de azi mai toata lumea deschide photoshop-ul si modifica acolo un pic de birghtness, contrast s.a.m.d, adevarata valoarea se vede la desenul vectorial si alte chestii care tin de finete, cred ca tu esti cel mai in masura sa iti dai un raspuns daca se merita sau nu sa dai la arte, daca iti place si esti pasionata cu adevarat atunci vei reusi sa inveti fie de la facultate fie invatand singur, oricum PS-ul il poti invata si singur, nu e asa mare greutate, succes.

#4
BomfunkMCs

BomfunkMCs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 08.03.2013

 catalinuptm, on 10 iunie 2013 - 13:54, said:

Tu esti singurul care poti raspunde la intrebarea "se merita?" pentru ca esti singurul care sti daca vrei sa urmezi cu adevarat acest drum sau nu, in ziua de azi mai toata lumea deschide photoshop-ul si modifica acolo un pic de birghtness, contrast s.a.m.d, adevarata valoarea se vede la desenul vectorial si alte chestii care tin de finete, cred ca tu esti cel mai in masura sa iti dai un raspuns daca se merita sau nu sa dai la arte, daca iti place si esti pasionata cu adevarat atunci vei reusi sa inveti fie de la facultate fie invatand singur, oricum PS-ul il poti invata si singur, nu e asa mare greutate, succes.
Sunt încă în clasa a 10-a, am 16 ani. Mai am 2 ani să mă gândesc..

#5
zepar

zepar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 24.06.2010
tine de noroc, poti la fel de bine sa faci finante, drept sau altceva si la sfarsit sa nu iti gasesti de lucru si sa trebuiasca sa te angajezi intr-un alt domeniu. Asadar, daca dai la design macar faci ceva care iti place si in cazul in care nu gasesti de lucru poti face ceva ca freelancer in masura in care vei fi foarte bun. Photoshop singur a cam iesit din peisaj, poate reusesti sa combini ceva Illustrator, poate si ceva creatie spre video, un Adobe Premiere.. in fine, important e sa fie profesori k-lumea, la curent cu ultimele tendinte si care sa te invete ce trebuie. Daca te duci acolo si dai peste niste bosorogi care iti dicteaza ce face fiecare functie din PS e un rahat. Trebuie facut cumva sa iti dezvolte creativitatea, sa fii capabil sa creezi lucruri cu adevarat spectaculoase. A invata sa realizezi un design e cam acelasi lucru cu a invata sa canti la pian de exemplu, doar ca e mult mai multa concurenta.

#6
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007
Se cauta, in special design web si modelare 3d. Uita-te pe graphicriver.net, vezi daca poti face ceva in genul apoi evalueaza-ti sansele in domeniu. Facultate nu iti trebuie. Cand se angajeaza asa ceva neaparat se cere un portofoliu. Diploma nu are absolut nici o pondere in selectie.

#7
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008

 -catalin, on 10 iunie 2013 - 15:57, said:

Se cauta, in special design web si modelare 3d. Uita-te pe graphicriver.net, vezi daca poti face ceva in genul apoi evalueaza-ti sansele in domeniu. Facultate nu iti trebuie. Cand se angajeaza asa ceva neaparat se cere un portofoliu. Diploma nu are absolut nici o pondere in selectie.

Asa este, portofoliu si eventual o proba practica.

Daca vrei sa urmezi acest domeniu atunci trebuie sa te dedici foarte mult si sa iti plac, iar in cazul in care nu ai talent, acesta se compenseaza cu foarte multa munca.

#8
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003
Salut, graphic design nu are a face cu desenatul. Cu desenatul se ocupa ilustratorii. In Ps se face eventual "pictura" sau prelucrare foto. Graphic design priveste prezentarea unui concept  (care ar apartine art-director-ului) intr-un layout. La noi nu se prea face diferenta, din pacate. Iti recomand sa petreci ceva timp incercand sa intelegi ce iti place de fapt. Cauta si citeste pe net despre cum se face de ex o brosura, vezi etapele implicate si ce simti ca te-ar atrage cel mai mult.

Nu te imprastia, nu incerca sa inveti tot. Sigur ca ajuta sa te descurci in InDesign. Photoshop, Illustrator. Dar asta nu inseamna sa inveti ca nebunul toate efectele din Ps sau scripturi pentru InD. Informeaza-te cam ce inseamna tot pana gasesti ce te atrage si apoi invata aia. Nu poti invata bine, in acelasi timp, si Dreamweaver, si Ps, si Illustrator si Acrobat si mai stiu eu ce.

Apoi nu uita ca ceea ce conteaza cel mai mult este intelegerea, conceptele fiecarei meserii/preocupari. Degeaba stii Ps extraordinar ca dtp-ist daca habar n-ai de cerintele tehnice de tipar. Degeaba te vrei artist daca nu stii teoria culorilor, lumini samd. Degeaba lucrezi pentru web daca nu intelegi ce-i aia pixel. Samd, Apoi, orice ai lucra, trebuie sa-ti faci o informare cat de cat asupra mediului final in care va aparea lucrarea. Adica degeaba realizezi, de exemplu, o lucrare foarte frumoasa, fie ea si la rezolutie mare, care arata extraordinar in RGB, daca destinatia ei ar fi tiparul si la trecerea in CMYK se pierde irecuperabil de mult.

Nu in ultimul rand, nu te baza prea mult pe scoala. In sensul ca nu te astepta sa iesi guru de acolo. E foarte ok ca-ti aseaza niste baze utile, o intelegere estetica, dar dupa aia  ai in fata o viata intreaga de pregatire si adaptare continua.

Daca situatia financiara iti permite si stapanesti ceva limba straina, ia foarte in serios varianta studiului afara, intereseaza-te de optiuni, burse samd. Pana si Polonia ar fi interesant. Noi suntem un fel de periferie tampitica in ce priveste media in general.

Cat despre intrebarea daca se merita, nu noi putem raspunde. Financiar, da, poate fi mai ok decat multe altele. Poate fi si foarte stresant. Orice ai alege, chiar daca pana la urma decizi sa te faci, stiu eu, agronom, cauta, cat inca mai ai timp, sa te canalizezi inspre ceva ce iti place. Asta dupa ce esti sigur ca ai inteles ce e acel "ceva", nu doar impresii. E mult mai important decat orice am spus pana acum. Sa-ti placa. E cum iti vei petrece viata.

P.S.: vine, sau a venit, vacanta de vara. Cauta agentii de publicitate din Cluj (e.g. Vitrina) si vezi la fata locului cum sta treaba. Daca te prezinti frumos, nu te va lua nimeni in ras si sunt sigur ca vei gasi niste raspunsuri cat de cat. Bafta.

Edited by skandal, 19 June 2013 - 15:16.


#9
HsXenon

HsXenon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.08.2013
Buna! Si eu sunt in aproape aceeasi situatie am terminat clasa a zecea, sunt pe profil real (mate-info), si ma intereseaza foarte mult designul grafic si animatia 3D. (Inca nu sunt hotarat).

Problema e, ca parintii mei nu cred ca asi putea sa fac bani in orice domeniu fara universitate. Sa fiu sincre si eu as vrea sa fac ceva studii mai serioase decat tutoriale de photoshop, illustrator sau de genul. Pana acum am auzit de universitatea de arta si design, si de LINK academy. Cu uad problema e, ca sa ma ia acolo, am nevoie sa invat sa desenez, si nu cred ca as reusi. Iar cu LINK academy problema este, ca e in Timisoara, si eu stau in Zalau, si este cam departe de mine, si asa m-ar costa mult (privind ca sunt dintr-o familie relativ saraca). Dupa ce as avea o diploma, as dori sa ma angajez undeva in strainatate.

Intrebarea mea ar fi, ce institute mi-ati putea recomanda, unde ar merita sa-mi continuu studiile, si intre timp daca  as vrea sa fac ceva bani de buzunari, unde as avea posibilitatea?

#10
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007

 HsXenon, on 14 august 2013 - 19:39, said:

Problema e, ca parintii mei nu cred ca asi putea sa fac bani in orice domeniu fara universitate.
Fara sa ma cac pe mine acuma, dar se scrie "as" nu "asi". La fel cum se zice "te dai cocos" nu "te dai cocosi" cum am auzit la multi.

 HsXenon, on 14 august 2013 - 19:39, said:

Sa fiu sincre si eu as vrea sa fac ceva studii mai serioase decat tutoriale de photoshop, illustrator sau de genul. Pana acum am auzit de universitatea de arta si design, si de LINK academy.

Photoshop si Illustrator sunt "industry standard". Toate locurile de munca de design se bazeaza in mod sigur pe Illustrator si Photoshop (sau ma rog, echivalentele lor freeware) deci daca vrei sa si lucrezi din asta pe ele ar trebui sa te concentrezi. Adica grafica digitala. La facultatile de Arte inveti balarii obosite si multa vrajeala gen istoria artei. Merita doar asa ca e o facultate lejera, dar nu inveti nimic util in ea.

 HsXenon, on 14 august 2013 - 19:39, said:

Cu uad problema e, ca sa ma ia acolo, am nevoie sa invat sa desenez, si nu cred ca as reusi.
Hmm... pai cum vrei sa fii grafician profesionist daca nu stii sa desenezi? Probabil vei fi nevoit sa faci si ilustratii nu doar meniuri de website, iar in acel caz va trebui sa te descurci si cu tableta grafica. Totusi nu te descuraja, se traieste si din UI Design daca chiar te pricepi. Link Academy posibil sa merite, te mai invata una-alta, dar 100% gasesti informatiile alea si pe net sau youtube.

 HsXenon, on 14 august 2013 - 19:39, said:

Dupa ce as avea o diploma, as dori sa ma angajez undeva in strainatate.
Eu zic sa zici merci daca te poti angaja la o firma de webdesign de apartament :D

 HsXenon, on 14 august 2013 - 19:39, said:

Intrebarea mea ar fi, ce institute mi-ati putea recomanda, unde ar merita sa-mi continuu studiile, si intre timp daca  as vrea sa fac ceva bani de buzunari, unde as avea posibilitatea?
Nicaieri. Grafica in mare parte e talent. Ori ai ori n-ai (simt estetic desigur). Iar pt. bani, vezi pe envato market. Daca poti face design-uri ca alea baga-te si vezi ce iese. Chiar daca nu scoti bani macar iti formezi mana cu stilul de design care se cere in ziua de azi.

#11
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008

 HsXenon, on 14 august 2013 - 19:39, said:

Buna! Si eu sunt in aproape aceeasi situatie am terminat clasa a zecea, sunt pe profil real (mate-info), si ma intereseaza foarte mult designul grafic si animatia 3D. (Inca nu sunt hotarat).

O facultate in acest domeniu nu o sa te ajute foarte mult, daca esti pasionat si chiar vrei sa inveti poti face niste cursuri speciale pentru ceea ce vrei sa faci grafica 3D/2D si vezi ca gasesti cursuri ale caror diploma este recunoscuta atata in RO cat si inafara.


 HsXenon, on 14 august 2013 - 19:39, said:

Problema e, ca parintii mei nu cred ca asi putea sa fac bani in orice domeniu fara universitate. Sa fiu sincre si eu as vrea sa fac ceva studii mai serioase decat tutoriale de photoshop, illustrator sau de genul. Pana acum am auzit de universitatea de arta si design, si de LINK academy. Cu uad problema e, ca sa ma ia acolo, am nevoie sa invat sa desenez, si nu cred ca as reusi. Iar cu LINK academy problema este, ca e in Timisoara, si eu stau in Zalau, si este cam departe de mine, si asa m-ar costa mult (privind ca sunt dintr-o familie relativ saraca). Dupa ce as avea o diploma, as dori sa ma angajez undeva in strainatate.

Daca ai talent si chiar vrei sa inveti si iti place, din tutorial inveti doar baza, iar mai departe incepi si faci diferite proiecte, la inceput pe bani putini sau chiar pe gratis, iti formezi mana si usor usor inveti fara sa ai nevoie de cine stie ce studii.



 HsXenon, on 14 august 2013 - 19:39, said:

Intrebarea mea ar fi, ce institute mi-ati putea recomanda, unde ar merita sa-mi continuu studiile, si intre timp daca  as vrea sa fac ceva bani de buzunari, unde as avea posibilitatea?

Sincer, eu daca ar fi sa aleg acuma la ce facultate sa ma duc, as prefera mai bine sa nu ma duc iar cu acei bani pe care ii cheltui cu facultate investesc in cursuri specializate.Daca vrei sa incepi sa produci bani de pe urma acestui domeniu exista destul de multe site-uri de freelanceri atat pe partea de 2D/3D, html, php si multe alte domenii aici, iar acestea sunt printe cele mai cunoscute.

https://www.elance.com/
https://www.odesk.com/
http://www.freelancer.com/

#12
HsXenon

HsXenon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.08.2013
Multumesc pentru linkuri, simt ca o sa-mi fie de folos :D Cumva am inceput sa simt ca modelarea 3D m-ar interesa mai mult decat design-ul grafic, voi ce credeti, in care domeniu este mai mare posibilitatea de a gasi un loc de munca? (sau de a gasi mai multi clienti, daca vorbim despre freelanceri)

#13
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Ce vezi mai des in jurul tau? Treburi grafice, 2D sau modele 3D?

#14
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008

 HsXenon, on 17 august 2013 - 21:29, said:

Multumesc pentru linkuri, simt ca o sa-mi fie de folos Posted Image Cumva am inceput sa simt ca modelarea 3D m-ar interesa mai mult decat design-ul grafic, voi ce credeti, in care domeniu este mai mare posibilitatea de a gasi un loc de munca? (sau de a gasi mai multi clienti, daca vorbim despre freelanceri)

Cu placere.
E o treaba anevoioasa si migaloasa modelarea 3D, trebuie sa ai rabdare multa, dar daca iti place si esti atras de asta, o sa fie usor.

 dani.user, on 17 august 2013 - 21:50, said:

Ce vezi mai des in jurul tau? Treburi grafice, 2D sau modele 3D?

Cred ca in jur este un mix intre 2D si 3D, nu prea poti una fara alta.Posted Image

#15
rohen17

rohen17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 31.01.2010
Buna seara. Peste 1 an voi fi pus si eu in postura de a alege o facultate si am cateva intrebari. Eu sunt la un profil de matematica-informatica intensiv si sunt destul de bun la informatica. Pana acum eram decis sa dau tot la informatica mai departe. Acum sunt indecis deoarece eu am invatat Photoshop in timpul liber (de prin 2008) si cam de un an lucrez ca freelancer in webdesign, in mare parte in UI, aplicatii de mobil, si website-uri. Pot spune ca ma pricep destul de bine deoarece am castigat bani din asta pana acum. Acum sunt indecis: pot face vreo specializare pe partea de webdesign, grafica etc? Exista vreo facultate in acest sens? Ce alta facultate mi-ar fi utila? Sau sa merg mai departe cu informatica?

Mai mult as vrea sa stiu cam ce as putea sa invat pe langa Photoshop pentru a-mi largi "orizonturile" in acest domeniu (sunt o persoana autodidacta). La un moment dat ma gandeam sa infiintez un PFA dupa ce devin major? Cat de rentabil ar fi? Mentionez ca pana acum toate proiectele platite la care am lucrat au fost din strainatate. Multumesc.

P.S. Stiu ca sunt multe intrebari :D, dar astept niste pareri de la persoane din acelasi domeniu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate