Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Prima casa constructie

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
andy9109

andy9109

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.03.2009
As vrea sa imi construiesc o casa prin programul Prima Casa. Nu am nici terenul. Ar putea banca sa imi acorde imprumut pentru teren + constructie la rosu? Sotul meu se pricepe la finisaje si am scuti manopera impusa de firma plus alte costuri. Noi am fi vrut sa o construim in regie proprie, dar banca nu accepta astfel de constructii prin Prima Casa.

Imi puteti spune cat mai costa o constructie la rosu, respectiv la cheie?
Am atasat niste poze cu casuta visurilor mele :X

#2
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
Faine pozele.

#3
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Sublime pozele. Doar ca... lipsesc cu desavarsire. :)

#4
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012

View Postandy9109, on 10 iunie 2013 - 11:55, said:


Am atasat niste poze cu casuta visurilor mele :X

Unde sunt ? Punele repede poate te ajuta cineva !

#5
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
Nu e cam aiurea plasat balconul ăla?

Ai suprafață vitrată prea mare. O să ai probleme cu pierderile de căldură.

#6
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
eu propun sa faci sufrageria mai mare Posted Image

#7
andy9109

andy9109

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.03.2009
mda...pana la urma nu sunt importante pozele, pe mine m-ar fi interesat daca pot rezolva cu banca :)

#8
cristinica24

cristinica24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 27.02.2013

View Postandy9109, on 10 iunie 2013 - 19:51, said:

mda...pana la urma nu sunt importante pozele, pe mine m-ar fi interesat daca pot rezolva cu banca Posted Image

Nu vreau sa te dezumflu, eu insami am vrut sa fac acelasi lucru. Am un teren si am vrut un imprumut ipotecar , avand in vedere ca sotul e ing constructor m-ar fi avantajat. Dar banca lucreaza numai cu firme de constructii agreate, pe etape.
Iata exemplu: se face de catre firma de constructii etapa 1 de constructie, reprezentant fundatie si stalpii de rezistenta. Proiectul ajunge la banca si daca banca il aproba se elibereaza prima transa de bani.
Si asa mai departe pt urmatoarele etape. Banca decide daca eliberaza banii in fiecare etapa in fct de proiect si costuri.
Ideea e ca o firma angajata legal iti impinge costurile undeva cu 40% mai mult decat daca ai lucra la negru. Dar BANCA NU ACCEPTA SA ELIBEREZE BANII DECAT IN CONDITIILE ASTEA.
Alta solutie ar fi sa iei un credit de nevoi personale cu ipoteca, dar este cam dublu ca cost fata de prima casa si ipotecar.

#9
andy9109

andy9109

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.03.2009
Mersi Cristina! E foarte complicat in zilele astea sa iti faci o casa. Prima Casa nu accepta si finantare de teren, practic te obliga sa achizitionezi apartamente :(
Tu cum ai rezolvat pana la urma?

#10
cristinica24

cristinica24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 27.02.2013

View Postandy9109, on 13 iunie 2013 - 19:07, said:

Mersi Cristina! E foarte complicat in zilele astea sa iti faci o casa. Prima Casa nu accepta si finantare de teren, practic te obliga sa achizitionezi apartamente Posted Image
Tu cum ai rezolvat pana la urma?

Noi aveam terenul dar nu ne-am bagat la asa ceva. Ma ajungea o casa P+M , suprafata locuibila cam 200mp, undeva la 55.000 euro la gri. Cu mare indulgenta si furnizori de materiale gasiti de noi pt ca lucram ambii in constructii si avem posibilitatea sa achizitionam materialele cu discount... Daca mi-o faceam la negru nu saream de 35.000 eu. Am renuntat, nu vreau sa fiu sclavul  bancii 30 ani si casa tot nu ar fi fost finalizata.
Acum cumparam un ap de 60 mp tot la rosu in oras prin prima casa... si poate odata, vreodata, o sa reusesc sa-mi fac si eu o casa pe terenul ala. Deocamdata asta e cea mai buna optiune pt noi ca familie.Posted Image

#11
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 17.04.2007
Inteleg ca prima casa nu accepta decat constructia printr-o firma agreata de banca? NU imi pot construi o casa in regie proprie? terenul il am... Mi se pare foarte aiurea... in loc sa ajute, aceasta impunere incurca mult...

#12
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Din cate stiu e, programul "Prima casa" e (aproape) gata. Fondurile sunt (pe) sfarsite si, din cate se pare, programul nu va mai fi prelungit, acesta fiind inlocuit de "Noua casa", unde sunt alte conditii, avans mai mare, etc

#13
cristinica24

cristinica24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 27.02.2013

View PostDrag0n_X, on 06 iulie 2013 - 12:48, said:

Inteleg ca prima casa nu accepta decat constructia printr-o firma agreata de banca? NU imi pot construi o casa in regie proprie? terenul il am... Mi se pare foarte aiurea... in loc sa ajute, aceasta impunere incurca mult...

Pentru cei ce vor sa construiasca in regie proprie, cu credit de tip prima casa, ipotecar sau imobiliar, ma tem ca acest lucru nu este posibil. Daca cineva reuseste , sper sa impartaseasca experienta lui. Am fost la 5-6 banci si toate mi-au spus acelasi lucru: orice banca, ca sa aibe siguranta ca banii pe care ii da sunt folositi in scopul declarat(respectiv constructia casei) te obliga sa lucrezi cu o firma autorizata de constructii.
Se poate obtine insa un credit de nevoi personale cu ipoteca, sau mai exista o varianta ceva cu extindere locuinta. Problema este ca acest tip de credit este tratat ca un  credit de nevoi personale, adik dobanda dubla fata de prima casa sau creditul ipotecar, 9-11%.
Poate in timp va aparea un credit si pentru nisa aceasta de clienti, deocmdata nu exista decat la costuri exorbitante....
Din care stiu eu, chestia cu fondurile pe sfarsite ale primei case, asta depinde de banca.
Fiecare banca solicita un plafon inainte de program, bancile mari gen BRD, BCR, le termina mai repede. Daca sunt persoane interesate, Banca Romaneasca inca are fonduri din cate stiu, se misca incet dar are o oferta buna , in sensul ca dobanda este cea mai mica si ofera evaluarea gratis.
In rest, bafta tuturor!

#14
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

View Postcristinica24, on 06 iulie 2013 - 18:41, said:

Daca sunt persoane interesate, Banca Romaneasca inca are fonduri din cate stiu, se misca incet dar are o oferta buna , in sensul ca dobanda este cea mai mica si ofera evaluarea gratis.
In rest, bafta tuturor!
Doar ca la acelasi salariu, BRD a oferit o valoare de creditare maxima cu 7000 de euro mai mare (53 000 fata de 46 000) decat Banca Romaneasca.

#15
cristinica24

cristinica24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 27.02.2013

View PostVenboteam, on 06 iulie 2013 - 19:30, said:

Doar ca la acelasi salariu, BRD a oferit o valoare de creditare maxima cu 7000 de euro mai mare (53 000 fata de 46 000) decat Banca Romaneasca.

View PostVenboteam, on 06 iulie 2013 - 19:30, said:

Doar ca la acelasi salariu, BRD a oferit o valoare de creditare maxima cu 7000 de euro mai mare (53 000 fata de 46 000) decat Banca Romaneasca.

N-am nici un interes sa promovez, B Rom. , am spus informativ. Mie mi-au luat in considerare toate veniturile sotului, care nu erau incluse in sal tarifar. Ma incadram la 47.000 euro dar n-am vrut sa iau decat 32.000 cat aveam nevoie. Evident ca ofertele sunt diversificate si in fct de cat ai nevoie sa imprumuti.
Am fost si la Bt dar e foarte restrictiv, nu ia in csd veniturile care nu sunt trecute in sal. tarifar .
BRD era o optiune, dobanda era buna dar am avut cont la BRD si stiu ca au costuri foarte mari la intretinerea conturilor , te rup cu comisioanele.
Raiffeisen are reputatie proasta prin cercurile unde ma misc eu, Bcr este ULTIMA banca la care as merge vreodata....
Fiecare studiaza si alege ce doreste.si il avantajeaza.

Edited by cristinica24, 08 July 2013 - 08:52.


#16
alin4fun

alin4fun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.09.2009

View Postcristinica24, on 08 iulie 2013 - 08:51, said:

N-am nici un interes sa promovez, B Rom. , am spus informativ. Mie mi-au luat in considerare toate veniturile sotului, care nu erau incluse in sal tarifar. Ma incadram la 47.000 euro dar n-am vrut sa iau decat 32.000 cat aveam nevoie. Evident ca ofertele sunt diversificate si in fct de cat ai nevoie sa imprumuti.
Am fost si la Bt dar e foarte restrictiv, nu ia in csd veniturile care nu sunt trecute in sal. tarifar .
BRD era o optiune, dobanda era buna dar am avut cont la BRD si stiu ca au costuri foarte mari la intretinerea conturilor , te rup cu comisioanele.
Raiffeisen are reputatie proasta prin cercurile unde ma misc eu, Bcr este ULTIMA banca la care as merge vreodata....
Fiecare studiaza si alege ce doreste.si il avantajeaza.

in ce localitate si ce zona ai luat apartamentul?

#17
Andrezea

Andrezea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.10.2013
A colaborat cineva cu  Banca Transilvania? Exista ceva pareri sau sfaturi?
Pentru cei care au finalizat constructia, puteti sa spuneti cate ceva despre firma de constructii? Cine sunt, cum s-au comportat pe parcurs? Eventual si un numar de contact..

#18
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,751
  • Înscris: 13.08.2008
Sunt putini care au reusit sa construiasca prin Prima Casa. Se pun multe conditii. Se incurajeaza cumpararea de apartamente, ca sa nu le scada pretul prea mult.Posted Image

Edited by vacantamijlocie, 21 February 2014 - 12:05.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate