Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Intrebari termopan apart 3 cam

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Da, nu eram pe aici, cu ce vă pot ajuta? Cred că zice bine Zorba, Veka sau aluminiu bun la ferestre și armonică Alumil la balcon. Nici eu nu recomand lemn. E greu să găsești ceva de calitate din lemn la un preț acceptabil.

Și aluminiul e scump, cred că se duce spre 60 - 70% mai mult decât PVC-ul. Asta depinde și ce compari. Dacă pui un Veka Alphaline și un Alumil M 11500 cred că nu e așa mare diferența. Depinde și de culoare, care la aluminiu e mai scumpă pentru vopsirea "lemn".

View PostZorbaGrecu, on 08 iunie 2013 - 12:45, said:

Daca ai balcon fara perete la camera, nu-ti pune culisanta. Da, inchide pe niste perii. Mai este inca un model de oscilo-culisanta, care inchide pe garnituri. Insa, sunt scumpe mecanismele si ai nevoie de o parte fixa pe care sa mearga sina.

Zici bine. Să știi că există și glisantă cu etanșare pe garnitură pe sistemul lift-slide. Nu sunt prea ietine, dar se poate fără părți fixe, cum e la oscilo-culisantă.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0GIuP9tpc6Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Digix, 08 June 2013 - 13:29.


#20
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View PostDigix, on 08 iunie 2013 - 13:24, said:

Da, nu eram pe aici, cu ce vă pot ajuta? Cred că zice bine Zorba, Veka sau aluminiu bun la ferestre și armonică Alumil la balcon. Nici eu nu recomand lemn. E greu să găsești ceva de calitate din lemn la un preț acceptabil.

Și aluminiul e scump, cred că se duce spre 60 - 70% mai mult decât PVC-ul. Asta depinde și ce compari. Dacă pui un Veka Alphaline și un Alumil M 11500 cred că nu e așa mare diferența. Depinde și de culoare, care la aluminiu e mai scumpă pentru vopsirea "lemn".

Zici bine. Să știi că există și glisantă cu etanșare pe garnitură pe sistemul lift-slide. Nu sunt prea ietine, dar se poate fără părți fixe, cum e la oscilo-culisantă.

Da, stiu, nu m-am gandit la glisanta respectiva. Este sigurul tip ce n-am lucrat-o si sa o examinez pe "bune"; si ar mai fi tipul ala de fereastra ce "se da peste cap". Parca Winplast avea asa ceva, in urma cu cativa ani. Eu, petru un apartament n-as pune nici macar Veka. Nu se justifica in fond pretul; sunt ferestre mici, pentru ce naiba sa dai bani mai multi? LA urma urmei, o eventuala pierderea termica pe suprafata profilului este ca si inexistenta. Ramane doar rezistenta mecanica... si, cum am spus mai sus, sunt ferestre mici, cu greutate pe masura. Urmaresc acest topic si observ ca multi "se arunca" la cel mai complex si scump sistem. Ba, chiar si tripanul nu se justifica la apartamente, decat-eventual- ca izolatie fonica. Ai varianta acum a sticlei 4S, care face treaba f. buna. La tripan esti obligat sa folosesti profil de 5 cam si cresc semnificativ costurile, impreuna cu costul efectiv/ sticla. Asta-i parearea mea. Eu am tripan acasa, insa am ferestre si de 3m/ 2,5. Este alta poveste acolo.
Eu as recomanada tuturor, in masura in care este posibil, sa incerce sa-si monteze obloane exterioare. Merg pe clasic trei cam + termopan , si cu diferenta de bani  reusesc sa-si faca si oblone PVC.
Este doar o parere, sper sa o intelegeti.

#21
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Da, la tripan(PVC) după opinia mea trebuie profile de 6 camere, pentru că tripanul mai mic de 44 mm e mai puțin eficient. Optimul la tripan pentru umplerea cu argon este 48 mm. Să știi că dacă tripanul are foi de sticlă egală, nu e mai bun cu nimic decât termopanul normal dpdv fonic.  Pentru izolare fonică bună trebuie foi de sticlă groasă de 6-14 mm laminată cu folii PVB, iar foile de sticlă din componența lui să aibe grosimi diferite.

Eu prefer sticla low-e plus rulouri exterioare. Iarna, te ajută la încălzire faptul că nu ai 4 season, care respinge razele soarelui înapoi afară, plus că vara soarele este foarte sus pe cer și razele lui nu bat atât de tare înăuntrul casei. 4 season e foarte bun la luminatoare.

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Revin cu niste dimensiuni, cel putin la cornierul care e momentan la balcon: Lungime 351cm latime 103cm înaltime 150cm.
Practic e ca un L, intr-o parte e balconul vecin, unde o sa zidesc, deci mai ramane o laterala, plus suprafata frontala.

As vrea ca laterala sa fie oscilo batanta, iar partea frontala culisanta ca in filmuletul de mai sus, credeti ca e viabil?
Cam cat ar putea sa coste partea asta? Evident mai sunt si celelalte geamuri de prin casa, dar alea sunt standard.

Geamurile vechi/cornierul il scoate firma de termopane sau cei care se ocupa la mine cu renovarea?

Digix la firma ta cat se ofera garantie? Si cam cat dureaza deobicei din momentul in care se fac masuratorile?

Edited by afterdarkgl, 09 June 2013 - 01:22.


#23
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Sistemul e din aluminiu. Vrei să închizi cu aluminiu balconul? Toate sistemele astea ușchite, gen lift-slide sau armonic costă cam triplu față de clasicul PVC batant.

Geamurile vechi și tot ce ține de demontat cad în sarcina celui care face montajul. Firma de termopan face totul la cheie, mai puțin treaba cu tencuielile și reparațiile, că nu e meseria lor.

Garanția e de 3 ani. Durata e variabilă funcție de câte lucrări sunt deja contractate și de durata procurării materialelor. Poate fi o culoare care nu se află pe stoc și durează aprovizionarea. Poate dura între 1 săptămână și 3 săptămâni.

#24
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View PostDigix, on 08 iunie 2013 - 16:42, said:


Eu prefer sticla low-e plus rulouri exterioare. Iarna, te ajută la încălzire faptul că nu ai 4 season, care respinge razele soarelui înapoi afară, plus că vara soarele este foarte sus pe cer și razele lui nu bat atât de tare înăuntrul casei. 4 season e foarte bun la luminatoare.

Asa credeam si eu... insa, asta iarna am constatat urmatoarele; Soarele incalzeste chiar daca ai 4s. Am un birou cu o vitrina de 10 mp, facuta cu sticla 4s orienta spre S-E. Iarna, cand este soare afara, inchid caldura. Sticla este rece, insa numai lumina soarelui incalzeste incaperea. Este rece si sticla si gresia (un albastru inchis), insa inauntru se fac 20 de grade. Cred ca asta-i si principiul caldurii radiante. Asa ca, am ajuns la concluzia, ca indiferent ce sticla ai avea, soarele incalzeste, iar singura solutie este umbrirea.

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDigix, on 10 iunie 2013 - 00:27, said:

Sistemul e din aluminiu. Vrei să închizi cu aluminiu balconul? Toate sistemele astea ușchite, gen lift-slide sau armonic costă cam triplu față de clasicul PVC batant.

Geamurile vechi și tot ce ține de demontat cad în sarcina celui care face montajul. Firma de termopan face totul la cheie, mai puțin treaba cu tencuielile și reparațiile, că nu e meseria lor.

Garanția e de 3 ani. Durata e variabilă funcție de câte lucrări sunt deja contractate și de durata procurării materialelor. Poate fi o culoare care nu se află pe stoc și durează aprovizionarea. Poate dura între 1 săptămână și 3 săptămâni.
Multumesc pentru info.
Nu-i cam putin 3 ani? Nu mi-o lua in nume de rau, dar in general am auzit de 10.

Mai stie cineva vreo firma care sa faca culisante dar cu garantie mai mare?

#26
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Noi preferăm să fim corecți, decât să ne lăudăm cu garanția oferită. Îți spun eu: nicio firmă nu are cum să dea garanție de cinci ori mai mult decât garanția pe care o primește de la furnizorul feroneriei și al profilelor. La montaj da, e OK să primești 10 ani garanție că montajul este făcut cum trebuie, dar dacă cedează feroneria de exemplu, sau se sparge un geam după 7 ani, cărui producător crezi că îi convine să plătească din buzunar timp de 10 ani orice defect la feronerie sau geam spart cu adaosurile de criză din perioada asta?

Treaba cu 10 ani, 15 ani garanție e poveste de marketing. Cu tot respectul, cui îi place să fie mințit frumos, o crede. Succes în alegerea ta pe mai departe!

View PostZorbaGrecu, on 10 iunie 2013 - 08:27, said:

Soarele incalzeste chiar daca ai 4s.
E foarte corect, dar radiațiile solare la 4S se diminuează un pic, conform factorului g. Geamul 4S lucrează la fel atât vara cât și iarna diminuând din radiația incidentă. Probabil că dacă ai fi avut LOW-E, temperatura în cameră ar fi fost un pic mai mare.

Edited by Digix, 10 June 2013 - 20:07.


#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDigix, on 10 iunie 2013 - 19:55, said:

Noi preferăm să fim corecți, decât să ne lăudăm cu garanția oferită. Îți spun eu: nicio firmă nu are cum să dea garanție de cinci ori mai mult decât garanția pe care o primește de la furnizorul feroneriei și al profilelor. La montaj da, e OK să primești 10 ani garanție că montajul este făcut cum trebuie, dar dacă cedează feroneria de exemplu, sau se sparge un geam după 7 ani, cărui producător crezi că îi convine să plătească din buzunar timp de 10 ani orice defect la feronerie sau geam spart cu adaosurile de criză din perioada asta?

Treaba cu 10 ani, 15 ani garanție e poveste de marketing. Cu tot respectul, cui îi place să fie mințit frumos, o crede. Succes în alegerea ta pe mai departe!


Pai ok, la voi este 3 pentru termopan/feronerie si mai mult pentru montaj? Sau e pentru tot la fel?
Si estimativ, la modul foarte general, cam in ce suma m-as incadra pentru culisanta din balcon plus:


*am fereastra/usa intre balcon si camera

sufragerie geam dreapta: înaltime 119cm latime 62cm (fix)
sufragerie geam stânga: latime 59cm înaltime 119cm (fix)

geam buc: l 116 î 117 (1 normal, 1 oscilo batant)
geam dorm: l 148 î 120 (1 normal, 1 oscilo batant)
geam dorm2: l 147 î 118 (1 normal, 1 oscilo batant)
geam baie mare: l 53 î 50 (geam mat)
geam baie serv: l 59 î 59 (geam mat)



Dupa cum ziceam, destul de in mare, pentru ca mai trebuie facute modificari, dimensiunile putand suferi mici modificari, de ex la geamurile de la baie e tencuiala denivelata, iar ce-i care o sa-mi renoveze o sa trebuiasca sa finiseze intai de toate.
Vreau sa-mi fac o idee in mare de pret, sa vad daca pot sa duc totul pe aluminiu.
Ca idee sunt pe sud, deci am soare toata dupa-amiaza. Nu vreau protectie solara, daca e cazul imi pun obloane, deci daca am inteles bine vreau tripan (3 straturi de geam?)
Feronerie de calitate (roto? parca mai era una dar nu mai tin minte)
Sticla de calitate, lowE, argon
Culoare in genul http://www.qfort.ro/...siena-rosso.jpg sau http://www.qfort.ro/...endouglaise.jpg

Edited by afterdarkgl, 10 June 2013 - 23:59.


#28
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012
Este vrajeala garantie de 5 ani. De regula se da 3 ani la partile mobile si 5 la sticla; asta-i maxim. Asa dau si producatorii de feronerie ( 10-15.000 de deschideri; ai deschis-o de 5 ori pe zi, se fac mai mai bine de 15.000 in trei ani). Fabricile care fac sticla termoizolanta la fel dau garatie: 5 ani. Ori, ca sa extinzi garantia trebuie sa ai bani pentru aceasta. La piata actula si la preturile care sunt pe piata, este vrajeala orice garantie mai mare de 3-5 ani. La aluminiu-anumiti producatori- si anumite sisteme, poti extinde garantia. Asta o stiu din practica. Insa, daca tu ai copii mici care ti se leagana zilnic pe usi sau ferestre, nu stiu cat mai tine o lucrare.

Digix, unde mai gasesti acum un aluminiu acceptabil cu rupere termica, altul decat gen Alumil, Balcan? ( Un aluminiu pana-n 25 lei/ kg)

Edited by ZorbaGrecu, 11 June 2013 - 08:20.


#29
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View PostDigix, on 08 iunie 2013 - 09:18, said:

Eu lucrez de 11 ani în acest domeniu. Cine îți spune că aluminiul e prost nu știe ce vorbește. Ea adevărat că izolează un pic mai prost, dar durata lui de viață e dublă față de a PVC-ului, iar la profilele din aluminiu de bună calitate, izolarea termică e foarte apropiată de cea a PVC-ului. Din păcate profilele din aluminiu adecvate realizării tâmplăriei pentru exterior sunt destul de costisitoare. Problema e cine îl pune în operă. Dacă folosește profile neadecvate, precum și feronerie proastă, normal că izolația va avea de suferit, iar lucrarea va ieși necorespunzător.
......
....

aluminiul poate e ok doar la birouri si pentru interior, ca altfel...
in ultimii 5 ani am avut 2 apartamente cu geamuri profil aluminiu (asa le-am cumparat) si pot spune ca sunt niste mizerii
fara exceptie, in ambele cazuri, TOATE geamurile aveau probleme de inchidere-deschidere, mergeau cu "pumnul", reparatiile m-au costat destul si au rezistat mai putin de 1 an
iarna profilele sunt extrem de reci si "transpira", vara se incalzesc puternic cand bate soarele in ele

in prezent mai am un balcon de 8 m liniari cu aluminiu, 6 geamuri care se deschid si din care mai merg doar 3 bine (reparate toate in urma cu 10 luni :()
in plus, in cateva locuri, pe profil, sub vopsea au aparut niste "broboane", mici umflaturi de parca ar fi rugina in interior :(
la camere am scapat de el si am plastic care e net superior, adio "transpiratii" si valuri de aer rece iarna

#30
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Dacă e alb, la Alumil, au ei o promoție. Înainte găseai la Lorenzo, dar în ultima vreme s-au obrăznicit tare la preț, trecâd mai mult pe distribuție en-gross, adică celor care iau mai puțin, le bagă preț de preț.

#31
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View Postaeon, on 11 iunie 2013 - 08:37, said:

aluminiul poate e ok doar la birouri si pentru interior, ca altfel...
in ultimii 5 ani am avut 2 apartamente cu geamuri profil aluminiu (asa le-am cumparat) si pot spune ca sunt niste mizerii
fara exceptie, in ambele cazuri, TOATE geamurile aveau probleme de inchidere-deschidere, mergeau cu "pumnul", reparatiile m-au costat destul si au rezistat mai putin de 1 an
iarna profilele sunt extrem de reci si "transpira", vara se incalzesc puternic cand bate soarele in ele

in prezent mai am un balcon de 8 m liniari cu aluminiu, 6 geamuri care se deschid si din care mai merg doar 3 bine (reparate toate in urma cu 10 luni Posted Image)
in plus, in cateva locuri, pe profil, sub vopsea au aparut niste "broboane", mici umflaturi de parca ar fi rugina in interior Posted Image
la camere am scapat de el si am plastic care e net superior, adio "transpiratii" si valuri de aer rece iarna

S-a folosit un material prost cu rupere mica terrmica. Un profil vopsit bine tine si-n gainat de gaina 10 ani, fara a se lua vopsea de pe el.

View PostDigix, on 11 iunie 2013 - 08:39, said:

Dacă e alb, la Alumil, au ei o promoție. Înainte găseai la Lorenzo, dar în ultima vreme s-au obrăznicit tare la preț, trecâd mai mult pe distribuție en-gross, adică celor care iau mai puțin, le bagă preț de preț.

Am nevoie de maro Posted Image . La ce bani este promotia de la Alumil (si pe ce serie, 9650)?
Lorenzo a avut prima (primele serii0 serie buna si mai acceptabila la pret; acum vreo 8 ani. Ulterior profilele au devenit mai "moi" si la pret era doar o diferenta de 2-3 procente fata de Alumil. Si Alumil au dat bulela cand au vopsit in tara prima oara profilele, acum vreo 10 ani. Nuante diferite si moduri de aplicare neuniforme (diferite). Singurii care au pastrat standardul au fost cei de la Balcan. Insa, ei nu aveau sistemele de prindere atat de bune ca cei de la Alumil.

Edited by ZorbaGrecu, 11 June 2013 - 08:59.


#32
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007

View Postaeon, on 11 iunie 2013 - 08:37, said:



Omule, ai fost victima unor lucrări de proastă calitate, executate probabil cu profile fără rupere termică, geam clar și feronerie insuficientă. Dacă ți-a apărut și exfoliererea vopselei, e clar că profilele sunt inferioare.
Eu acasă am tâmplărie din aluminiu de 12 ani și nu am vreo problemă.

E păcat că au existat în trecut firme care și-au făcut de râs meseria, iar din cauza lor există această reticență din partea clienților, dublată de prețul destul de mare al tâmplăriei bune din aluminiu. Faptul că nu se închid bine, denotă și un montaj prost executat.

View PostZorbaGrecu, on 11 iunie 2013 - 08:40, said:


Am nevoie de maro Posted Image . La ce bani este promotia de la Alumilb (si pe ce serie, 9650)?

Nu mai știu să-ți zic prețul, însă e mai jos decât la turci. Promoția este pentru M 940, M 900 și M 9650. Prețul e mai jos chiar și decât la profilele natur. Poți încerca să vorbești cu cel de la vânzări, poate te ajută cu o revopsire. Dacă vrei, îți dau nr de tel pe PM.

Edited by Digix, 11 June 2013 - 08:55.


#33
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View PostDigix, on 11 iunie 2013 - 08:54, said:

[/size]

E păcat că au existat în trecut firme care și-au făcut de râs meseria, iar din cauza lor există această reticență din partea clienților, dublată de prețul destul de mare al tâmplăriei bune din aluminiu. Faptul că nu se închid bine, denotă și un montaj prost executat.

[size=4]

Nu mai știu să-ți zic prețul, însă e mai jos decât la turci. Promoția este pentru M 940, M 900 și M 9650. Prețul e mai jos chiar și decât la profilele natur. Poți încerca să vorbești cu cel de la vânzări, poate te ajută cu o revopsire. Dacă vrei, îți dau nr de tel pe PM.
Baga. Oricum, imi pierd toata ziua de azi prin oras.

Si trec si pe la ei.

#34
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View PostDigix, on 11 iunie 2013 - 08:54, said:

[/size]

Omule, ai fost victima unor lucrări de proastă calitate, executate probabil cu profile fără rupere termică, geam clar și feronerie insuficientă. Dacă ți-a apărut și exfoliererea vopselei, e clar că profilele sunt inferioare.
Eu acasă am tâmplărie din aluminiu de 12 ani și nu am vreo problemă.

E păcat că au existat în trecut firme care și-au făcut de râs meseria, iar din cauza lor există această reticență din partea clienților, dublată de prețul destul de mare al tâmplăriei bune din aluminiu. Faptul că nu se închid bine, denotă și un montaj prost executat.
.....


:(
probabil, dar 2 apartamente de 3 camere, complet diferite, cu profile diferite, sigur firme diferite si aceleasi probleme..?
repet, asa le-am cumparat, nu am habar cine le-a montat sau cat au costat initial, dar probleme au fost comune

in ambele cazuri, profilele au 7-9 ani, nu sunt identice, cu feronerie diferita
problema majora a fost feroneria, practic mecanismele de inchidere erau dintr-un fel de aluminiu casant care pur si simplu s-a spart in bucati, precum si niste rotire dintate in interior, tot din aluminiu la care s-au tocit dintii :(; acolo trebuia otel serios, la toate geamurile care se deschideau s-a intamplat acelasi lucru, la ambele apartamente
apoi, toate geamurile loveau in margini, trebuiau lovite sau tras de ele ca sa se deschida; unele nu au putut fi reglate deloc, mi-au zis ca trebuie schimbate balamalele si alte chestii care costau prea mult...

asa ceva nu am intalnit la pvc si am multe situatii, si mai vechi si in conditii mai grele, si la tara si in oras

#35
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012
Asa este, materialul rotii zimtate nu este otel, ci unul mai soft, din diferite motive mai mult sau mai putin justificate.
S-a folsit in cazul tau material f prost, dublat de o manopera pe masura. Oricum, cine accepta sa lucreze pe acest marial si facea acel compromis, nu putea fi numit meserias, nici atunci si nici acum. Meseriasii isi respecta (respectau) munca.

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Digix ai PM.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate