Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Traseu ~10 zile prin Croatia si vecini

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
TweakPwnz

TweakPwnz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 27.03.2007
As vrea sa imi petrec concediul din vara asta in Croatia, dar nu imi este clar ce traseu sa aleg pentru ~10 zile. Mentionez ca nu ma intereseaza absolut deloc sa stau la plaja, vreau doar sa vizitez. Ca traseu general ma gandeam la Bucuresti-Belgrad-Dubrovnik-Split-Plitvice-P ula-Trieste-Ljubliajna-Zagreb-Belgrad-Bucuresti, mai precis traseul asta. E ok, sau exista alta varianta mai buna? In principiu vreau sa merg cat mai mult pe autostrada, ca sa ma deplasez rapid si sa am timp suficient pt vizitat.

Care ar fi principalele obiective care nu trebuiesc ratate? Cum e cel mai bine sa imi impart timpul si pe unde sa ma cazez? E realist un buget de 1000€ pentru 2 persoane (benzina fiind 400-450€)? Cum sa fac cu cazarea, cum nu voi petrece mai mult de 2 nopti in acelasi loc are rost sa fac rezervari sau pot sa gasesc usor direct la fata locului? Cam cat costa in medie o camera dubla decenta (exclus hostel)?

Se poate intra in toate tarile de pe traseu (Serbia-Bosnia-Croatia-Italia-Slovenia) doar cu buletinul? In care dintre aceste tari am nevoie de vigneta?

Multumesc pentru ajutor!

Edited by TweakPwnz, 07 June 2013 - 18:32.


#2
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
1000Euro sunt bani putini mai ales ca vrei numai autostrazi. Vigneta platesti in Slovenia iar in Italia si Croatia o sa cheltui o mare parte din banii ramasi (cam8-10euro/100km +taxele suplimentare de tunel), de asemenea vei cheltui mai mult pe cazare pentru ca oricine cere mai mult pentru perioade scurte.
Daca vrei sa ajungi la Dubrovnik prima oara mergi prin Bosnia, nu are rost sa ocolesti pe la Belgrad. Peisajul prin Bosnia spre Dubrovnik e de vis chiar daca nu e autostrada e drum bun, liber si fara taxe. Croatia nu e o tara ieftina, faci foamea grav cu cei 5-600euro care iti raman de cazare si cheltuiala

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
1000 euro imi iesea mie, vreo 10 zile cu cazare la cort si imi faceam eu de mancare, majoritatea era adusa de-acasa. Tot asa Italia, Croatia, Slovenia.

#4
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Parerea mea e sa scoti tura prin Slovenia de pe lista si sa o lasi pe alta data. Slovenia merita ea insasi un concediu de 10 zile, ai ce vizita pe acolo si caz in care renteaza si vigneta. (15 euro pentru o saptamana)

Pentru a imbunatati costurile nu folosi autostrada pentru parcurgerea coastei Croatiei pentru ca pierzi o mare parte din frumusetea traseului. Intre Split si Dubrovnik si intre Rijeka si Zadar e foarte frumos drumul de coasta, e pacat sa-l ratezi. De fapt tot drumul de coasta e frumos.

In loc sa te duci pana la Trieste (de ce sa bati asa distanta cand ai locuri frumoase mai aproape) mai bine nu rata Rovinj si Porec.
Noua ne-a placut si parcul national Krka, langa Sibenik.

Merita si Opatija, e o statiune cu un farmec deosebit.
Merita si Trogir, e un orasel foarte frumos. Si Sibenik si Zadar.

As zice sa mergi Bucuresti - Belgrad - Zagreb - Plitvice apoi sa o iei spre Rijeka si sa vizitezi in peninsula Istria ce vrei (Pola, Porec, Rovinj, Limski Fjord), Opatija si apoi o iei pe coasta pana la Zadar. De acolo prin Sibenik (optional Krka), Trogir, Split pe coasta pana la Dubrovnik. Inapoi prin Bosnia, viziteaza Mostarul si eventual si cascada Kravica daca ai timp.

Numai autostrada de la granita dinspre Belgrad pana la Zagreb e vreo 13-14 euro.

Bugetul mi se pare cam strans. Ai sanse sa gasesti camera dubla pe la 35 de euro, depinde in ce perioada mergi si nu prea aproape de plaja.

Noi am fost cu 1000 de euro de cuplu in 2005, 9 nopti, am impartit masina cu inca un cuplu, ne-am cazat tot asa, fara rezervare si mancam cam o masa in oras pe zi.

De atunci am mai fost de 3 ori dar cu copiii si cu buget cam dublu.

Edited by mdt, 07 June 2013 - 19:53.


#5
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Prea lung si obositor traseul ...bugetul trebuie revizuit ....sunt putini bani.....mai bine cautati alte variante daca nu puteti suplimenta, eu as recomanda cel putin dublu....

#6
TweakPwnz

TweakPwnz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 27.03.2007
Conform sfaturilor voastre am mai modificat traseul, avand in vedere ca bugetul de 1000€ nu poate fi suplimentat.
Ziua 1: Bucuresti-Zagreb
Ziua 2: Zagreb
Ziua 3: Zagreb - Plitvice - cazare pe langa Opatija
Zilele 4,5,6,7 - ramanem la cazarea de langa Opatija, vizitam imprejurimile: 1 zi Istria (Pola, Rovinj, Porec), 1 zi Rijeka-Krk, 1 zi Trieste si 1 zi mergem pe coasta pana la Zadar si inapoi.
Ziua 8: Ljubljana
Ziua 9: Belgrad
Ziua 10: Belgrad - Bucuresti

Practic am avea 2 nopti in Zagreb, 5 in zona Opatija-Rijeka, 1 la Ljubljana si 1 la Belgrad. Pe booking.com am gasit 2 oferte interesante pentru zona Opatija, in Roc sau Rupa, banuiesc ca mai sunt si alte pensiuni care nu sunt pe internet in zonele respective deci n-ar fi o problema sa gasim cazare la 30-40€/noapte. Deci din calculele mele in total cazarea ne-ar costa in jur de 300€ + 450€ benzina si taxe autostrada/vignete, mai raman 250-300€ de cheltuiala, ceea ce cred ca e rezonabil, nu suntem deloc pretentiosi la mancare si nu dam banii aiurea pe suveniruri/alte prostii.

Nu sunt sigur daca merita sa mergem la Ljubljana pentru o singura zi, ma gandeam ca daca tot trebuie sa cumpar vigneta de Slovenia pentru a ajunge la Trieste, macar sa profit de ea :) Pe de alta parte daca renuntam la Ljubljana, bugetul ar fi ceva mai relaxat. De asemenea, nu stiu daca merita sa stam o zi intreaga in Zagreb.

Ce parere aveti?

#7
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005

View PostTweakPwnz, on 08 iunie 2013 - 19:45, said:

Conform sfaturilor voastre am mai modificat traseul, avand in vedere ca bugetul de 1000€ nu poate fi suplimentat.
Ziua 1: Bucuresti-Zagreb
Ziua 2: Zagreb
Ziua 3: Zagreb - Plitvice - cazare pe langa Opatija
Zilele 4,5,6,7 - ramanem la cazarea de langa Opatija, vizitam imprejurimile: 1 zi Istria (Pola, Rovinj, Porec), 1 zi Rijeka-Krk, 1 zi Trieste si 1 zi mergem pe coasta pana la Zadar si inapoi.
Ziua 8: Ljubljana
Ziua 9: Belgrad
Ziua 10: Belgrad - Bucuresti

Practic am avea 2 nopti in Zagreb, 5 in zona Opatija-Rijeka, 1 la Ljubljana si 1 la Belgrad. Pe booking.com am gasit 2 oferte interesante pentru zona Opatija, in Roc sau Rupa, banuiesc ca mai sunt si alte pensiuni care nu sunt pe internet in zonele respective deci n-ar fi o problema sa gasim cazare la 30-40€/noapte. Deci din calculele mele in total cazarea ne-ar costa in jur de 300€ + 450€ benzina si taxe autostrada/vignete, mai raman 250-300€ de cheltuiala, ceea ce cred ca e rezonabil, nu suntem deloc pretentiosi la mancare si nu dam banii aiurea pe suveniruri/alte prostii.

Nu sunt sigur daca merita sa mergem la Ljubljana pentru o singura zi, ma gandeam ca daca tot trebuie sa cumpar vigneta de Slovenia pentru a ajunge la Trieste, macar sa profit de ea Posted Image Pe de alta parte daca renuntam la Ljubljana, bugetul ar fi ceva mai relaxat. De asemenea, nu stiu daca merita sa stam o zi intreaga in Zagreb.

Ce parere aveti?

Parerea mea e ca decat sa stai cate o zi in Zagreb, Ljubljana, Trieste, Belgrad..., sa mergi in jos spre Parcul natural Krka, Split, Brela, Dubrovnik. Asta dupa ce rezolvi cu Plitvice si peninsula Istria. Caci zona de sud a Croatiei este cea mai frumoasa...

#8
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Ca sa te duci din Croatia in Italia nu trebuie vigneta de Slovenia. Ai maxim 50km de parcurs prin Slovenia si daca alegi drumurile nationale si europene nu-ti trebuie vigneta.
In schimb in Trieste nu stiu daca mai e mare lucru de vazut insa in Venetia da Posted Image chestiunea este ca chestia asta te mai costa ceva. Gandeste-te la asta.
Eu am facut excurie de o zi la Venetia in timp ce eram cazat in Krk.

Sunt de acord cu Phx cand spune sa nu-ti pierzi vremea cu Zagrebul si Lijubliana si sa dai mai multa atentie Croatiei.

Eu in locul tau as merge spre nord, as vizita Pola, Rovinj, Opatjia etc si apoi as merge spre sud si as vizita Trogir, Split, Dubrovnik si m-as intoarce prin Bosnia, as vizita Mostarul si canionul Piva poate si Mokra Gora in Serbia.

Edited by atupi, 08 June 2013 - 21:31.


#9
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
venetia merita mai mult de-o zi si in orice caz nu cu plecare/intoarcere din/in croatia .
in trieste ai ce sa faci intr-o zi , orasul e vibrant seara ( merita din plin ) , insa asta presupune costuri mult mai mari : parcarea ( min. 1,5e/h ) , diverse intrari , cafeaua/sucul la o terasa , etc .  la fel si pt zagreb sau ljubljana . dar astea numai daca iti plac in mod deosebit orasele si ele sunt ceea ce-ti doresti .

altfel , la bugetul pe care-l ai mai bine te ''axezi'' pe zona dalmata care e superba , eventual chiar cu dus/intors prin bosnia. caci trebuie sa tii cont ca numai de la granita sarba pana la zagreb taxa de drum e 16,5 euro .nu mai vorbesc de la zagreb la split .

#10
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Si eu zic ca sunt prea multe orase mari-capitala in turul tau. Belgradul n-o sa-ti placa daca il vizitezi la urma, dupa toate celelalte, mai frumoase si civilizate.

Ljubliana e ea frumoasa dar nu e ce are Slovenia mai frumos. Daca e sa fie "one thing in Slovenia" mai bine alege Bled. Dar daca e preumbli atat prin Slovenia va trebui sa folosesti autostrada si sa le platesti 15 euro pe o vigneta.

#11
TweakPwnz

TweakPwnz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 27.03.2007
Mi se pare ca oricum as face tot trebuie sa sacrific ceva din Croatia ca sa ma incadrez in 1000-1200€, asa ca m-am mai gandit la alta varianta, ce parere aveti? http://forum.softped...oloniagermania/

#12
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
De ce nu faci si tu un buget? Eu inainte sa plec din tara faceam asa:

Benzina - 200 euro
Vignete - 30 euro
Mancare pe drum - 30 euro

Ziua 1
Cazare - 15 euro
Mancare:
Mic dejun: fulgi cu lapte - 2 euro
Pranz: pireu cu carnati + dulciuri - 5 euro
Cina: fulgi fasole cu cascaval + ceai - 5 euro
Cheltuieli neprevazute 10 euro

Ziua 2
Cazare 20 euro
Mancare : 15 euro
Telscaun: 10 euro
....

Avand in vedere ca mergeam cu cortul si faceam eu de mancare, stiam ce mananc pe data de 28 Iulie seara la cina, adica cu 10 zile inainte. Incercam sa ma tin cat mai mult de program.
Asa cam vezi in ce buget te incadrezi si vezi ce mai tai.

#13
monadea

monadea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.06.2011

View PostTweakPwnz, on 07 iunie 2013 - 18:17, said:

As vrea sa imi petrec concediul din vara asta in Croatia, dar nu imi este clar ce traseu sa aleg pentru ~10 zile. Mentionez ca nu ma intereseaza absolut deloc sa stau la plaja, vreau doar sa vizitez. Ca traseu general ma gandeam la Bucuresti-Belgrad-Dubrovnik-Split-Plitvice-P ula-Trieste-Ljubliajna-Zagreb-Belgrad-Bucuresti, mai precis traseul asta. E ok, sau exista alta varianta mai buna? In principiu vreau sa merg cat mai mult pe autostrada, ca sa ma deplasez rapid si sa am timp suficient pt vizitat.

Care ar fi principalele obiective care nu trebuiesc ratate? Cum e cel mai bine sa imi impart timpul si pe unde sa ma cazez? E realist un buget de 1000€ pentru 2 persoane (benzina fiind 400-450€)? Cum sa fac cu cazarea, cum nu voi petrece mai mult de 2 nopti in acelasi loc are rost sa fac rezervari sau pot sa gasesc usor direct la fata locului? Cam cat costa in medie o camera dubla decenta (exclus hostel)?

Se poate intra in toate tarile de pe traseu (Serbia-Bosnia-Croatia-Italia-Slovenia) doar cu buletinul? In care dintre aceste tari am nevoie de vigneta?

Multumesc pentru ajutor!
BUNA
NOI AM ALES UN TRASEU MAI SIMPLU ,CLUJ-PLITVICE ,AJUNGEM SEARA .AM GASIT CAZARE LA SLUNJ ,PE LINGA PLITVICE PE BOOKING.COM PT.3 PERSOANE 2 NOPTI 84 EURO,APOI 10 ZILE LA ROVINJ ,SI DE ACOLO MERGEM PE INSULA KRK ,POLA ,POREC ,TOATA ZONA ISTRIA ,SI NE INTORCEM PE LA ZAGREB
AS FI VRUT SI VENETIA DIN ROVINJ ,DAR CU FERIBOTUL DUS-INTORS 3 PERSOANE TE COSTA 350 EURO ,
NU STIU DACA ITI AJUNG 1000 DE EURO ,PT.CA CROATIA E MAI SCUMPA

#14
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
un pic off-- nu stiu de ce toata lumea se cazeaza la Slunj cand merge la Plitvice?...e si mai scump si e si departe. sunt o gramada de cazari la cativa km de parc unde cu 25 de euro inchiriezi camera indiferent ca esti sau patru persoane

#15
monadea

monadea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.06.2011

View PostBuhani73, on 12 iunie 2013 - 15:51, said:

un pic off-- nu stiu de ce toata lumea se cazeaza la Slunj cand merge la Plitvice?...e si mai scump si e si departe. sunt o gramada de cazari la cativa km de parc unde cu 25 de euro inchiriezi camera indiferent ca esti sau patru persoane
BUNA .AM CAUTAT SI MAI APROAPE DE PLITVICE ,SI PE SITE LOR SI PE BOOKING.COM,DAR N-AM GASIT CAZARE ASA DE IEFTINA PE NOAPTE .

#16
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009

View Postmonadea, on 14 iunie 2013 - 11:48, said:

BUNA .AM CAUTAT SI MAI APROAPE DE PLITVICE ,SI PE SITE LOR SI PE BOOKING.COM,DAR N-AM GASIT CAZARE ASA DE IEFTINA PE NOAPTE .

Gasesti cazari la fata locului.Noi am gasit un motel la vreo 20 de km,a fost super.Am incercat si noi la Slunji,dar am gasit niste ciudati,ne-au dus la o casa in mijlocul padurii.Am crezut ca vor sa ne talhareasca.Posted Image .Le iei la rand pe toate si sigur gasesti una ok.Si mie mi se pare cam scump 84 de euro.

#17
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
fiecare casa pe raza de km buni are cazare,,,in zona Korana, Rastovac, Poljanak, Smoljanac , asta daca veniti dinspre nord

#18
monadea

monadea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.06.2011

View Postradurobertin, on 15 iunie 2013 - 10:08, said:

Gasesti cazari la fata locului.Noi am gasit un motel la vreo 20 de km,a fost super.Am incercat si noi la Slunji,dar am gasit niste ciudati,ne-au dus la o casa in mijlocul padurii.Am crezut ca vor sa ne talhareasca.Posted Image .Le iei la rand pe toate si sigur gasesti una ok.Si mie mi se pare cam scump 84 de euro.
E 80 EURO PE 2 NOPTI /3 PERSOANE..AM LUAT CAZARE DE PE BOOKING.COM

View PostBuhani73, on 15 iunie 2013 - 11:18, said:

fiecare casa pe raza de km buni are cazare,,,in zona Korana, Rastovac, Poljanak, Smoljanac , asta daca veniti dinspre nord
PLECAM DIN CLUJ,SI M-AM GANDIT SA AM CAZAREA ASIGURATA ,MI-AM REZERVAT PE BOOKING.COM
LA ROVINJ AM GASIT CAZARE DIRECT LA PROPRIETAR

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate