Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Air France

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
A fost o ironie de-a mea.

#20
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

 Prien, on 07 iunie 2013 - 12:08, said:


Odata m-am intors cu ei de la Paris si mi-au trantit o valiza caruia i-au rupt rotile de plastic. Cand am preluat-o de pe banda si am vazut-o, m-am dus imediat si am reclamat.
O tipa mi-a dat o hartie, m-a intrebat cat cer, am zis banii pt una nou, ca era absolut noua, la primul ei zbor, s-a uitat la ea si a zis "normal, OK" si a semnat.
Mi-am cumparat eu singur una noua, pe care am dat tot cam tot echivalentul a 100$. Le-am dat chitanta, si in 2 saptamani, asa cum imi spusesera ca va dura, mi-ai virat banii in contul indicat+ scuze pe mail.
Asa ca nu mai am ce le zic. Au si ei la incarcare niste oameni puternici, dar mai putini inteligenti...


Relax, pentru bagaje au asigurare care e recuperata prin pret, valoarea asigurata e de minim 200 de euro, asa ca 100usd cat ti-au dat tie e parfum. Cati calatori sunt intr-un avion? 160, 180, 200, depinde de avion. Si pe tine te-ar durea dupa colt cand ai avea de manevrat 200 de bagaje a cate 15 kile, adica vreo 3 tone, in sa zicem 20 de minute cat dureaza cand iti iei valiza de pe banda, nu?

#21
luciandan

luciandan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.04.2005

 Victor5, on 07 iunie 2013 - 11:10, said:

Cel mai bine am ieşit cumpărând biletul de pe edreams.fr şi nu de pe AirFrance direct, unde ar fi fost mai scump; eu a trebuit să schimb şi aeroportul (de la CDG la Orly) şi m-aş fi încadrat în 2 ore; te vei încadra cu 1h.


Poti sa-mi spui te rog daca pe siteul edreams.fr ai platit doar pretul biletului de avion sau ai mai platit si o taxa de emitere bilet.

#22
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 03.04.2010
La bordul aeronavelor Air France se utilizeaza incepand cu data de 07.02.2014  dispozitivele electronice portabile  in toate fazele zborului.

Edited by raul_6776, 10 February 2014 - 13:31.


#23
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 03.04.2010
Bucuresti - Paris - Bucuresti de la 129 euro  cu Air France pentru biletele cumparate in perioada 12.02.2014 - 14.02.2014, iar perioada in care se poate face calatoria 17.03.2014 - 18.05.2014 ( mai putin perioada sarbatorilor de Paste 14-24 aprilie ), detalii in link.

Edited by raul_6776, 13 February 2014 - 08:06.


#24
horatiu81

horatiu81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 29.07.2009
Recent am facut rezervari direct pe site-ul airfrance.com pentru bilete Bucuresti-Paris-Bucuresti.
Surpriza neplacuta a fost ca, pe langa retinerea sumei aferente, aceeasi suma a mai fost blocata (plata a fost facuta cu card de credit) pe card. La solicitarea (prin e-mail) a rezolvarii problemei, am fost anuntat ca aceasta s-ar putea realiza, insa nu mai devreme de 10 zile! Totusi, de la o asemenea companie aveam mai mari asteptari.

#25
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Vreau sa cumpar un bilet de pe site-ul lor, si cand incerc sa aleg locurile, nu se bifeaza nimic, nu pot selecta niciun loc.
Am incercat cu browsere diferite pe 2 calculatoare.
Si la voi la fel?

#26
horatiu81

horatiu81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 29.07.2009
#nicu131
De obicei, atunci cand cumperi biletele, nu poti sa-ti rezervi si locurile; aceasta optiune este activa atunci cand faci check-in.

#27
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Mai da Airfrance-ul vreo gustare sau ceva de baut pe Bucuresti-Paris in aceste vremuri? Sau exista posibilitatea sa cumperi?

Pe site spun ca dau un snack si bauturi la zborurile in Europa peste 1h30 dar nu stiu daca e chiar actuala informatia.

Edited by mdt, 13 March 2023 - 10:23.


#28
horatiu81

horatiu81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 29.07.2009
#mdt, nu stiu daca este o regula, insa la cursa din ziua de Craciun (spre Paris) de la ora 14,35, au servit si ceva meniu (oricum, mai consistent decat la zborul de intoarcere, pe 29.12, inainte de ora pranzului, in care au servit un snack, cafea si suc/apa).
De mentionat ca la zborul din ziua de Craciun au servit si bauturi alcoolice (vin/bere).
Poate a fost, totusi, o exceptie, intrucat era Craciunul!

#29
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Raspund deci si eu: la dus, dimineata, am primit un biscuit si o madelaine cu ciocolata, la intors, dupa amiaza, acelasi biscuit si un sandvis mic cu branza sau sunca. Plus caruciorul cu bauturi la alegere, inclusiv suc de rosii, bere, vin, cafea/ceai.

Edited by mdt, 26 March 2023 - 19:33.


#30
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2008
Pe OTP-CDG sau CDG-OTP primesti la alegere intre un sandvis cu sunca sau unul cu branza (destul de mici, sa zicem 9x6 cm).
In plus primesti si ceva dulce (biscuiti sau o prajiturica) si bautura (vin rosu/alb, bere, tarie sau sucuri si ceai/cafea). Singurul zbor la care nu primesti alcool la clasa economy este AF1089!

#31
boz1

boz1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 13.07.2009
Cu AF1089 zbor eu în iulie. La ora aia, cam greu cu alcoolul, cum ar fi să bei la 7-8 dimineața?Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#32
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Eu zic ca doritori s-ar gasi la orice ora…

#33
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2008
Clar, treceti prin lounge tarom si o sa vedeti ce consum de vodca si wisky este la 6 dimineata pe OTP!
Eu am aflat ca nu servesc bauturi alcolice pe AF1089 pentru ca cineva de langa maine a cerut!

Edited by cucur, 03 April 2023 - 07:31.


#34
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Am avut recent zbor OTP-CDG-SFO cu AirFrance.
Aveam timp de escala pe CDG doar o ora si 40 minute (eu initial luasem un zbor cu 5 ore escala, ei l-au anulat pe ala si mi-au dat unul cu doar 50 minute in Amsterdam, eu l-am ales totusi pe asta)

Prima surpriza neplacuta, desi imbarcarea a fost la timp, nu am plecat cand trebuia, stateam si stateam...in final de pe OTP a decolat cu o ora si 5 minute intarziere...
Ajunsi pe CDG dupa ce a ajuns avionul la capatul pistei, a durat 25 de minute sa ajunga la terminal, cred ca a facut tot turul aeroportului, a inconjurat toate terminalele pe drumul cel mai lung posibil haha ba vira la stanga ba la dreapta, inconjura o cladire, apoi alta ...n-am mai vazut asa timp lung. Sa iti dea cineva voie sa cobori printre primii? Nici vorba. Bun, cobor din  avion ma uit la ceas, in 25 de minute se inchidea poarta ptr noul zbor. Fug eu repede(legile lui Murphy cand te grabesti dai de toti incetii) , iau trenul ala care ma duce la noile porti, surprise: la controlul de securitate imi opreste geanta la control manual, mai erau vreo 10 in fata.
Eu si cu un canadian care era pe cale sa piarda legatura spre Vancouver ne rugam de aia poate ne ajuta sa trecem ma repede...logic ca nu ne-au bagat in seama. Ala voia sa plece fara geanta pana la urma, nu mai stiu ce a mai facut ca am fugit repede dupa ce mi-a dat drumul si am prins ultimele 2 minute inainte de inchiderea portii... atat a ramas din 100 minute de escala.

De curiozitate pe OTP cat ne-au tinut 65 minute in avion intru pe flightradar ca vazusem la poarta vecina la imbarcare era un Wizz tot de Paris( BVA)...culmea ala a plecat cu doar 15 minute intarziere...
Ei uite, si sa ne mai bazaie unii ca ce naspa sunt low costurile si ce wow sunt marile companii...

Edited by danigoleman, 19 April 2023 - 19:04.


#35
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Doar ca Wizz-ul nu ajunge in San Francisco si nici macar pe CDG. Iar daca e sa anuleze zborul te anunta cand esti deja in aeroport, la fel daca il amana 6-8-10 ore pt ca nu mai au echipaj pt ca si-au depasit timpul de zbor pe ziua respectiva. Iar daca vrei sa-i suni pt orice problema te taxeaza la suprapret. Air France-ul mi-a rezolvat la telefon o problema cu niste zboruri mutate (de ei), rapid, eficient, cu amabilitate, la pret de apel normal.

Cata vreme totul decurge conform planului, Wizz sunt minunati. Cand apare o problema, atunci e atunci.

Edited by mdt, 19 April 2023 - 19:21.


#36
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Nu prea conteaza unde zbura, ideea era ca si astia non low cost intarzie si te pun in situatii-limita. Cam mare intarzierea ptr un zbor de dimineata totusi, nici low costurile nu intarzie peste 60 minute.

Wizz cica au planuri si peste oacean doar ca deocamdata americanii nu le dau aprobare Posted Image

Edited by danigoleman, 19 April 2023 - 20:46.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate