Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Air France

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
elena-clau

elena-clau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.01.2012
Buna !

Vreau sa imi cumpar bilet cu Air France si vreau sa stiu cum este. Iti pierd bagajele pentru ca am sa schimb avionul in Paris (Charles de Gaulle)  doar 1 ora si 25 min. E suficient timp?

#2
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
Nu prea e de ajuns. Eu in 2007 a trebuit sa schimb avionul de la poarta 2c la 2e parca si am mers aprox 20 de minute cu autocarul lor. Plus ca am pierdut foarte mult timp la imbarcarea catre state. Norocul meu a fost ca erau toti pasagerii in aceeasi situatie altfel ratam avionul. Am avut 40 de minute intre zboruri.
Nu mi-au pierdut bagajul, mancarea nu a fost exceptionala, dar banuiesc ca au primit destul feedback pe tema asta in ultimii 6 ani  :D

Edited by sneferu1987, 07 June 2013 - 10:53.


#3
elena-clau

elena-clau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.01.2012
Eu ajung la 2G si trebuie sa il iau de la 2E

#4
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012
Chiar a fost un episod la ''Dezastre in aer '' in care era implicata compania mentionata mai sus . Posted Image

#5
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Cel mai bine am ieşit cumpărând biletul de pe edreams.fr şi nu de pe AirFrance direct, unde ar fi fost mai scump; eu a trebuit să schimb şi aeroportul (de la CDG la Orly) şi m-aş fi încadrat în 2 ore; te vei încadra cu 1h.

#6
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 20.05.2013

View Postelena-clau, on 07 iunie 2013 - 11:05, said:

Eu ajung la 2G si trebuie sa il iau de la 2E
Vei avea timp suficient. Daca ai bagaje de cala, acestea iti vor f transferate automat la celalalt avion. Eu am zburat de multe ori cu ei si nu am avut probleme, iar cand am avut zbor cu escala si doar 45 de minute au venit si ne-au luat cu o masinuta pt a ajunge la timp

#7
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007
http://www.paris.com...t/terminal_maps


O ora si 25 pare suficient, daca nu are intarziere mai mare de 30 de minute. Zburand cu aceiasi companie banuiesc ca iti pui direct bagajele pentru destinatia finala si nu trebuie sa ti le culegi de la sosiri si pe urma sa faci iar check in-ul, ca altfel nu prea ai timp.

#8
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011

View Postbeku111, on 07 iunie 2013 - 11:10, said:

Chiar a fost un episod la ''Dezastre in aer '' in care era implicata compania mentionata mai sus . Posted Image
Poveste veche, şi oricum Concorde nu mai zboară!

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
1. Din pacate Air France au dpdv personal un record negru la pierderi bagaje + greve.
2. 1.5 ore e destul, DACA nu intarzie avionul (motivele pot fi diverse).

#10
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Ultima grevă a fost la Lufthansa; AF nu a mai avut de mult grevă, deci ar fi timpul...

#11
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
Intr-adevar nu te mai complici cu bagajele, insa aeroportul este fff mare.

#12
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Si dupa parerea ta cine este actionarul majoritar la Lufthansa???
Ai doar o singura varianta de raspuns!

#13
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Tarom?

#14
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View PostBodCasa, on 07 iunie 2013 - 11:45, said:

Si dupa parerea ta cine este actionarul majoritar la Lufthansa???
Ai doar o singura varianta de raspuns!

cine?

m-ai facut curios si m-am uitat pe site-ul lor


http://investor-rela...-structure.html

#15
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Citat de pe Wiki: "Lufthansa is owned by private investors (88.52%), MGL Gesellschaft für Luftverkehrswerte (10.05%), Deutsche Postbank (1.03%) and Deutsche Bank (0.4%)".
Care era şpilul?

#16
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Daca iti cumperi biletul drept unul singur, cu escala, nu 2 bilete separate, bagajelele ar trebui sa mearga singurele de la avion la altul, fara sa mai treaca prin mana ta.

P.S. Exemplu personal, escala de doar 45minute pe ATH, cumparat bilet pentru intreaga cursa, nu a fost probleme cu bagajele, desi ATH e renumit pentru asa ceva.

#17
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu din 2009 am tot zburat cu Air France, inclusiv cu schimbari. Asa ca normal ca am intrebat ce o sa se intample cu bagajele mele. Mi s-a zis ca pt pasagerii care au schimbari, chiar de incarcare bagajele sunt puse cat mai usor adresabile, si sa nu imi fac grija ca vor ajunge.
Si asa a fost. Niciodata nu  mi le-au ratacit, adica au ajuns impreuna cu mine, in acelasi avion..
Odata, dupa imbarcare capitanul ne-a anunta ca la Paris e aglomeratie, din cauza vremii proaste, asa ca nu am decolat la ora fixata, ci dupa vre-o jumatate de ora.
Dar pe drum au " bagat carbun", hi, hi. Si in zbor i-a rugat pe ceilalti pasageri ca la coborare sa ne dea prioritate.
Iar stwerdasele au venit sa ne spuna traseele prin aeroport. Chiar, aveau niste negrese de culoare, hi, hi, adica ufff..
Adevarul e ca eu imi tiparisem harta luate de pe net, dar am apreciat bunavointa...

Avionul celalalt ne-a astept si el nitel. Asa ca pe final nu am avut probleme..
La o adica daca intarzierea era vina lor, plateau ei de 2 ori. Avionul nostru pleca cu locurile noastre goale si trebuia sa ne dea alte locuri la alt zbor, deci pierdeau la greu+incurcaturi. Legea asta era binestiuta, deci nu sunt probleme. Ce discuta ei intre ei dupa, nu-i problema mea.

Odata m-am intors cu ei de la Paris si mi-au trantit o valiza caruia i-au rupt rotile de plastic. Cand am preluat-o de pe banda si am vazut-o, m-am dus imediat si am reclamat.
O tipa mi-a dat sa completez o hartie, m-a intrebat cat cer, am zis banii pt una nou, ca era absolut noua, la primul ei zbor, s-a uitat la ea si a zis "normal, OK" si a semnat.
Mi-am cumparat eu singur una noua, pe care am dat tot cam cat dadusem pe prima, adica in jur de 100$.
Din pacate, in magazinul de unde o luasem pe prima nu am mai gasit exact acelasi model asa ca am luat una un pic mai scumpa, dar in limita acceptata.
Asa ca dupa ce le-am dat chitanta, evident stampilata, act fiscal corect, in 2 saptamani, asa cum imi spusesera ca va dura, mi-ai virat banii in contul indicat+ scuze pe mail.
Asa ca nu mai am ce le zic. Au si ei la incarcare niste oameni puternici, dar mai putini inteligenti...

Mancare a fost nici rea nci exceptionala. Pt curse sub 2 ore dimineata am primit ceai sau cafea si un sandwich satisfacator. la pranz tot ceva nici prea nici exceptional.
Adevarul e ca nu credeam ca o sa imi dea la clasa economic o halba de vodca si 2 polonice de icre negre, hi, hi..
Deci per global, nu am de ce sa spun ca as avea ce sa le reprosez..

Edited by Prien, 07 June 2013 - 12:19.


#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View PostVictor5, on 07 iunie 2013 - 11:48, said:

Tarom?
Tarom inlocuieste cateodata zboruri Air France cand avionul are probleme dar si invers via Sky Team, insa nu cred ca e actionar pe undeva :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate