Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Blocare bara notificari

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
catosp

catosp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 28.02.2008
Salutare,

Am o problema cu un Samsung Galaxy Pocket (cu android 4.0.4) si anume cand ecranul e blocat pot sa acceses bara de notificari, ceea ce e destul de enervant deoarece il ating din greseala si imi tot activeaza toate alea pe acolo...Stie cineva cum pot sa dezactivez bara de notificari atunci cand ecranul e blocat ?

Multumesc anticipat !

#2
nasol2008

nasol2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 06.06.2008
Folosesti cumva alt lockscreen decat cel default de la Samsung ? Eu am trei telefoane Samsung si nu stiu sa fie posibila accesarea barei de notificari din lockscreen.

#3
catosp

catosp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 28.02.2008

 nasol2008, on 07 iunie 2013 - 08:49, said:

Folosesti cumva alt lockscreen decat cel default de la Samsung ? Eu am trei telefoane Samsung si nu stiu sa fie posibila accesarea barei de notificari din lockscreen.

Nu folosesc alt lockscreen, am vazut ca nici la sotia mea (android 2.x) nu merge sa accesezi bara de notificari cand ecranul e blocat, telefonul e nou abia cumparat nu am instalat nimic pe el insa nu gasesc in setari sa fac asa ceva.

#4
nasol2008

nasol2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 06.06.2008
Am verificat si la ale mele cu Android 4.1.2 si 4.2.2. Nu merge accesata bara de notificari si nici nu exista vreo optiune la lockscreen de a activa sau dezactiva bara de notificari. Ciudat...

#5
catosp

catosp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 28.02.2008
Sa fie vreun bug la sistemul de operare ?

#6
nasol2008

nasol2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 06.06.2008
Nu stiu, vezi daca exista topic dedicat pentru modelul tau de telefon, poate iti pot da mai multe detalii alti utilizatori care detin acest model.

#7
catosp

catosp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 28.02.2008
ok multumesc !

#8
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Pune pattern sau pin, si atunci nu o sa mai poti accesezi bara de notificari fara sa deblochezi pana la capat.

#9
catosp

catosp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 28.02.2008

 catosp, on 07 iunie 2013 - 09:15, said:

Pune pattern sau pin, si atunci nu o sa mai poti accesezi bara de notificari fara sa deblochezi pana la capat.

GATA !!!, a mers, am pus un pin. Multumesc foarte mult !

Edited by catosp, 07 June 2013 - 10:00.


#10
tepossu

tepossu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.02.2011
Salutare.Abia ce mi-am resoftat telefonul,un galxy s3,versiune android 4.3.Inainte cand primem un sms,in bara de notificari puteam vedea si numele expeditorului,la fel si cand telefonul era blocat.Acum dupa resoftare,in bara de notificari cand primesc sms nu mai apare numele expeditorului ci "a sosit mesaj nou".Aveti idee pe unde ar trebuii sa umblu prin setari pentru a aparea numele expeditorui ca inainte?Multumesc anticipat

#11
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
@tepossu, nu cumva inainte nu aveai nici un sistem de protectie, de blocare, gen pin sau pattern?
Pentru ca doar atunci poti vedea ceea ce este prin bara de notificari. Insa daca ai vreun sistem de protectie activat, atunci nu poti vedea notificarile dintr-un motiv legat de securitate, lesne de inteles, nu? :) Asta-i si rolul protectiei, sa nu se poata uita careva pe telefonul tau, indiferent de motiv.

Asadar, fie incerci sa dezactivezi protectia la blocare (pin/pattern) si vezi daca-ti poti citi notificarile, fie scrii pe topicul dedicat telefonului tau: Samsung I9300 Galaxy S3

#12
Fin

Fin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 09.10.2012

 catosp, on 07 iunie 2013 - 08:28, said:

Am o problema cu un Samsung Galaxy Pocket (cu android 4.0.4) si anume cand ecranul e blocat pot sa acceses bara de notificari, ceea ce e destul de enervant deoarece il ating din greseala si imi tot activeaza toate alea pe acolo...Stie cineva cum pot sa dezactivez bara de notificari atunci cand ecranul e blocat ?

Am aceeasi problema cu Samsung S5310. Insa eu tocmai l-am primit din service pt repararea unor probleme legate de touch screen, Sa inteleg ca ar trebui sa-l trimit din nou in garantie, la service, ca sa-i rezolve problema cu activarea barei de notificari atunci cand ecranul este blocat.
Nu-mi mai amintesc cum functiona inainte sa am probleme cu touch-ul, insa parca nu e firesc sa mearga vreo functie pe ecran cat timp e blocat.

#13
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Fin, ce metotoda de blocare/deblocare a ecranului folosesti?
Settings -> Security -> Screen lock:
- None
- Swipe
- Face Unlock
- Pattern
- PIN
- Password
?

Daca ai Swipe, atunci bara de notificari este accesibila atunci cand ai lock screen-ul activat dar display-ul activ.
Daca ti se activeaza bara de notificari cand ai display-ul inchis, atunci e o problema, dar oricum e o problema de software si nu una hardware.

Attached Files



#14
Fin

Fin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 09.10.2012
cred ca swipe s-o fi chemand, adica dau cu degetu' pe ecran :D

nu stiu ce-nseamna "lock screen-ul activat dar display-ul activ"

adica vad imaginea de pe ecran (nu e negru ecranul), dar e blocat?

#15
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Daca e "swipe" atunci ai sa ai acces la bara de notificari.
Swipe-ul nu este o masura propriu-zisa de protectie a ecranului, ci doar o metoda de a activa ecranul cand se iesa din standby (standbay, ma refer atunci cand ai ecranul inchis, negru).
Daca vrei ca telefonul sa fie protejat, sa nu fie folosit de persoane nedorite, atunci iti poti activa una dintre metodele de protectie, lock screen: PIN, Pattern, Password si probabil mai sunt si alte variante in telefonul tau.
Odata activata o asemenea protectie, bara de notificari va fi si ea protejata, asadar nu se va putea accessa decat dupa ce se deblocheaza ecranul.

Legat de "lock screen-ul activat dar display-ul activ", eu m-am referit ca in setari la Security sa ai orice alta valoare, numai "None" nu.
None inseamna inactiv, restul valorilor inseamna ca-i activat lock screen-ul.
Diferenta dintre swipe si restul este metoda de protectie la deblocare.

Edited by Ciubex, 23 September 2014 - 16:30.


#16
rebelll

rebelll

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 05.01.2005
Salutare. Am si eu o intrebare legata de un Galaxy S3 neo - cum se poate dezactiva notificarea de la mesagerie sa nu-mi mai lumineze ecranul cand primesc sms si sa-mi apara ca am primit un mesaj? Precizez ca scrren lock este setat in  mod pattern

#17
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Intra in setarile aplicatiei de mesaje si uita-te pe acolo daca ai posibilitatea sa schimbi ceea ce doresti tu.
Insa cel mai bine ceri ajutorul pe topicul dedicat telefonului tau: Samsung I9301 Galaxy S3 Neo

Edited by Ciubex, 06 December 2014 - 23:37.


#18
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011
Greseala.

Edited by Papillon_, 10 January 2015 - 00:32.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate