Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

arch linux noob

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
andrei_kick

andrei_kick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 06.01.2013
vreau sa-mi pun Arch linux dar nu stiu sa-l instalez. exista vreun instalator automat adica grafic? vreau sa mil instalez si apoi sa incep sa invat arch linux. carti nu prea gasesc. cum se invata un sistem de operare care nu are carti?

#2
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 09.08.2009
http://manjaro.org/

#3
Sempiternal

Sempiternal

    // Mastermind \\

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,646
  • Înscris: 05.05.2013
Poftim, ghid, daca nu stii engleza... dai o cu google translate ca intelegi oricum mai multe decat stii tu acum.

@ Cred ca mai bine urmezi ce zice Flegma, eu nu folosesc Linux, poate trebuie sa incerci ceva mai low-core pentru inceput.

Edited by Sempiternal, 06 June 2013 - 21:59.


#4
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Tutorial instalare Arch linux

#5
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

View Postgerbil, on 06 iunie 2013 - 21:57, said:

Tutorial instalare Arch linux

Asta nu e corect, foloseste o varianta foarte veche.

Archlinux nu se invata instaland grafic, se instaleaza urmand instructiunile de pe wiki https://wiki.archlin...ners'_Guide .

Edited by tavitu, 06 June 2013 - 22:31.


#6
trackback

trackback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 04.08.2011
Subscriu pentru Beginner's Guide.

#7
AnbuBlack

AnbuBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 25.01.2012
Arch Linux tutorial română  

Edited by AnbuBlack, 07 June 2013 - 00:02.


#8
andrei_kick

andrei_kick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 06.01.2013
am inceput sa citesc begginers guide si am dat peste asta:
You also need to know these settings:
Static IP address.
Subnet mask.
Gateway's IP address.
Name servers' (DNS) IP addresses.
Domain name (unless you are on a local LAN, in which case you can make it up).
de unde sa stiu eu lucrurile astea in timpul instalarii? windows le detecteaza automat.

#9
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Daca nu stii maruntisurile astea, lasa-te de Arch. Sau Linux.

#10
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 09.08.2009
Daca Windows le detecteaza, atunci si Arch-ul o sa le detecteze.

#11
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Mai bine foloseste acest tutorial

#12
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

View Postandrei_kick, on 07 iunie 2013 - 10:23, said:

am inceput sa citesc begginers guide si am dat peste asta:
You also need to know these settings:
Static IP address.
Subnet mask.
Gateway's IP address.
Name servers' (DNS) IP addresses.
Domain name (unless you are on a local LAN, in which case you can make it up).
de unde sa stiu eu lucrurile astea in timpul instalarii? windows le detecteaza automat.

Quote

Follow this procedure if you need to set up a wired connection via a static IP address.

Citeste mai atent.

#13
AnbuBlack

AnbuBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 25.01.2012
Arch GNU/Linux nu este pentru leneși și se adresează avansaților. Oricum toți ti-am recomandat destule tutoriale (chiar și în română), dacă nu le citești cu atenție nu este vina noastră. Manualele (wiki-ul) Arch GNU/Linux și FreeBSD sunt printre cele mai bine documentate dintre toate sistemele ăstea free/open-source, numai să vrei să citești.

#14
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
@andrei_kick: după cum s-a mai spus Arch nu-i pentru începători! La fel ca Gentoo, Slackware, Crux și altele. Documentația este într-adevăr excelentă, avem forum local (http://bbs.archlinux.ro/index.php), dacă ai creat partițiile anterior și urmezi ghidul de instalare (http://wiki.archlinu...id_de_instalare) vei reuși să-l instalezi, dar pe parcurs te vei lovi de multe probleme. Vei învăța multe, dar pe calea grea!
Poate ar fi mai indicată o distribuție mai simplu de folosit, gen Rosa, Mageia, Ubuntu, Mint. Sau dacă mergi pe calea Arch, există distribuții bazate pe Arch, cu instalere grafice: Chakra, Manjaro, Antergos, ArchBang, etc. Vezi aici: https://wiki.archlin...utions_(Active), ai linkuri către acele distribuții, poți vedea ce și cum. Alegerea o poți face în funcție de preferințe și dotări, pentru hardware modest ArchBang (Openbox), e minimalistă, economică și rapidă, pentru hardware modern orice-ți place.
Baftă.

PS: cât privește învățatul unui OS ce nu are cărți, există forumul internațional Arch, forumul local Arch, ambele au documentație, wiki, poți întreba ce nu știi, poți cere ajutor, există bloguri cu și despre Linux, pentru linia de comandă ai man (dai în terminal man comandă/ man rm de exemplu și vezi ce face acea comandă, parametri, opțiuni, etc). O căutare pe Google face de multe ori lumină.

Edited by shogun1, 07 June 2013 - 18:24.


#15
andrei_kick

andrei_kick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 06.01.2013
http://gotux.net/arc...3-installation/
am inceput de pe tutorialul asta si am o problema. care e prima comanda pe care o tastez?  dd if=archlinux e pentru pus pe stick, nu? eu incep de la format partitions, nu?
si dupa ce se instaleaza si guiul o sa am macar un browser? eu cum nu stiu comenzi in linux nu o sa stiu comanda pentru a instala un browser si nici nu o sa am un broser c sa pot cauta.

#16
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
prietene, tu ai citit mai sus ce a scris shogun? ai mai folosit pana acum linux?
cine ti-a spus tie de arch?

#17
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
dd (disk dumb) e pentru pus distribuția pe stick usb (sau în funcție de sintaxă pentru backup/ clonare disc, ștergere disc, etc). E un utilitar potențial periculos!!!
În Arch managerul de pachete este pacman:
pacman -S pachet   = instalare pachet  (pacman -S firefox)
pacman -R pachet   = dezinstalare pachet
pacman -Syu    = actualizare medii de pachete (repositories) și pachete instalate
http://stressat.blog...achete-cli.html

După ce-ți instalezi Arch și DE/ WM (Kde, Gnome, Xfce, Lxde, Openbox sau ce vrei) poți instala și un manager grafic de pachete, Apper e intuitiv. [ https://i.imgur.com/RJvzl0f.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

LE: îți recomand să-ți creezi partițiile cu ceva grafic, Gparted, Partition Manager, sau ceva similar, să fii sigur că partiționezi ok și nu-ți pierzi datele! Fii foarte atent la sintaxa comenzii dd, nu vrei ca-n loc de stick să pui o partiție cu date! Urmează ghidul de instalare oficial, de pe wiki Arch (în română sau engleză).

Edited by shogun1, 07 June 2013 - 21:27.


#18
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Mai oameni buni, initiatorul are 0 cunostiinte de Linux, si voi ii recomandati Arch? O sa isi bage picioarele in el imediat. Nici pentru cineva familiarizat cat de cat cu linuxul instalarea Arch nu e floare la ureche.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate