Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Nokia Lumia 1020

- - - - -
  • Please log in to reply
1506 replies to this topic

#37
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
@utopium, poate pana la urma iti cumpar si 808-ul daca faci upgrade :))
Desi nu stiu daca il vei ceda asa repede, mai ales ca pretul a scazut zdrobitor, avand in vedere ca tu ai dat destul de mult pe el.

#38
cosmin_ciuc

cosmin_ciuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 27.01.2007

 utopium, on 08 iulie 2013 - 18:46, said:

Deja apar "leakuri" cu poze facute cu Nokia 1020, asta e cat se poate de oficiala, tipul lucreaza la Microsoft si se ocupa de WP:
[ http://cdn.gsmarena.com/vv/newsimg/13/07/lumia-1020-camera-samples/camera/gsmarena_001.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Da, e Belfiore, seful diviziei de dezvoltare Windows Phone.

Mai multe detalii aici: "http://www.wpcentral...edium=twitter".

#39
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,569
  • Înscris: 14.08.2007

 boy4ever, on 09 iulie 2013 - 02:16, said:

@utopium, poate pana la urma iti cumpar si 808-ul daca faci upgrade Posted Image)
Desi nu stiu daca il vei ceda asa repede, mai ales ca pretul a scazut zdrobitor, avand in vedere ca tu ai dat destul de mult pe el.
Nici nu l-am platit inca complet ca a fost platit cu cardul de credit in 12 rate fara dobanda, mai are vreo 2 luni sa faca un an ;) Momentan se tine inca prea bine ca sa intentionez sa-l vand, iar cum partea de smartphone nu o folosesc intensiv de cand am tableta, nu ma grabesc sa "scap" de Symbian (de fapt Symbian FP2-ul chiar imi place, am o singura chestie majora enervanta la el, ca tot da mesaj ca nu ai acces la net cand opresti datele 3G/wifi, exista ceva custom firmware care insa "rezolva" si asta). De la N8 la 808 a fost simplu, pentru ca a fost un upgrade din aproape toate punctele de vedere (minus hotswap card, care insa nu o foloseam ca nu schimbam/scoteam cardul prea des, dar era o chestie faina oricum), de la 808 la 1020 sunt destule "downgrade"-uri care trebuie luate in calcul: dimensiunile "agabaritice" (ma refer la latime, degeaba e mai subtire cu 2-3 mm daca e mai lat cu 10 mm), lipsa HDMI, card, FM Transmitter, profile, file manager, multitasking real, etc. Degeaba ai 2 GB RAM pe el daca nu e in stare sa faca multitasking cum face 808-ul cu 512 MB RAM (de fapt sincer sa-ti spun nu stiu la ce il ajuta cei 2 GB la modul in care lucreaza WP, Androidul are multitasking real si are nevoie de mult RAM ca multitaskingul poate sa manance multe resurse mai ales daca ai ecran FullHD, WP-ul nu prea are nevoie si nu vad ce gen de aplicatie ar avea nevoie de 2 GB).

In urmatoarele luni trebuie sa ma convinga ca diferenta la partea foto chiar merita schimbul, fara OIS nu prea avea sanse, daca are OIS insa atunci are sanse sa ma convinga. Trebuie vazut insa totul la video, daca are zoomul digital gen Symbian, sunetul stereo, etc, pentru ca pana acum restul WP-urilor nu au avut asa ceva. Probabil mai exista niste "downgrade"-uri de care nu stim inca ;)

 cosmin_ciuc, on 09 iulie 2013 - 06:22, said:

Da, e Belfiore, seful diviziei de dezvoltare Windows Phone.
Stiu cine e ... oricum, cam ciudat ca Nokia nu s-a straduit deloc sa ascunda telefonul asta, tare cred ca si leakurile vizileaks tot de la ei au venit. Nu stiu ce o sa mai prezinte joi, ca deja toata lumea a vazut telefonul din toate unghiurile, se stie numele, mare parte din specificatii, deja am vazut si sample-uri, etc ;) Sunt curios daca au mai pastrat ceva interesant "secret".

#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Maica mea... Baterie de aproape 3000mAh??? Tare interesant suna telefonul asta dintrodata :)))

#41
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,569
  • Înscris: 14.08.2007

 MembruAnonim, on 09 iulie 2013 - 07:48, said:

Maica mea... Baterie de aproape 3000mAh??? Tare interesant suna telefonul asta dintrodata Posted Image))
Momentan e doar o speculatie a unor rusi, si aia mai mult extrasa din context ;)

#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Cand se lanseaza oficial? Acuma chiar am devenit curios. Oficial :)

#43
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,569
  • Înscris: 14.08.2007

 MembruAnonim, on 09 iulie 2013 - 08:15, said:

Cand se lanseaza oficial? Acuma chiar am devenit curios. Oficial Posted Image
Joi

#44
cosmin_ciuc

cosmin_ciuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 27.01.2007

 utopium, on 09 iulie 2013 - 07:21, said:

Stiu cine e ... oricum, cam ciudat ca Nokia nu s-a straduit deloc sa ascunda telefonul asta, tare cred ca si leakurile vizileaks tot de la ei au venit. Nu stiu ce o sa mai prezinte joi, ca deja toata lumea a vazut telefonul din toate unghiurile, se stie numele, mare parte din specificatii, deja am vazut si sample-uri, etc Posted Image Sunt curios daca au mai pastrat ceva interesant "secret".

Eu unul nu am reusit sa vad un leak de incredere din care sa aflu ce procesor va avea Lumia 1020. Multi zic ca va avea acelasi procesor ca si Lumia 920, totusi eu inca mai sper sa introduca un procesor mai nou. Multa lume s-a asteptat ca Lumia 925 sa aiba un procesor mai nou. N-a fost sa fie asa. Poate ca acum totusi vor introduce un procesor mai nou.
De asemenea, nici in ceea ce priveste capacitatea bateriei nu as baga mana in foc ca va fi de doar 2000mAh. Nu de alta, dar pe vremea cand Lumia 925 era aproape sa fie lansat, au existat niste leak-uri care ziceau ca Nokia are ceva dificultati in a impaca in Lumia EOS un procesor mai nou cu o baterie de 2000mAh, si prin urmare s-ar putea sa fie nevoiti ca pentru Lumia EOS sa foloseasca o baterie mai mare. Deci, ramane de vazut, ce baterie au folosit pana la urma.
Apoi, poate pe 11 iulie, or sa zica si despre eventualitatea unei carcase din aluminiu, pentru o versiune ulterioara.
Eu unul sper sa aflu pe 11 iulie data cand va fi lansata si versiunea internationala a lui Lumia 1020 precum si pretul modelului european.

#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Pretul modelului in Romania? 3-4000 de lei la lansare :D

#46
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,908
  • Înscris: 24.06.2002
Se speculeaza ca va avea 2GB RAM, 32 GB de storage, OIS, senzor f.2.2:


"Nokia Lumia 1020 render emerges, could feature OIS and 2GB of RAM"
http://www.bgr.in/ma...and-2gb-of-ram/


[ http://st1.bgr.in/wp-content/uploads/2013/07/EOS.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#47
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
@utopium, pusesem problema doar in cazul in care noul Lumia merita si faceai upgradeul. Adica peste 1,2,3 luni etc. :)
Sincer nici pe mine mu ma prea deranjeaza Symbianul. Mai ales ca sunt in aceeasi situatie cu tine, mi-am luat tableta de 9,7 inch si N8-ul il folosesc doar ca pe un simplu telefon si pentru poze.

#48
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,569
  • Înscris: 14.08.2007
"Gripul" din toate unghiurile: http://www.phonearen...ount_id45125#5-
... are si gaura pentru trepied, declansator (ma miram ca mi se parea ca acopera butonul de declansare) si baterie de rezerva. Faina ideea. Daca e doar 70$ merita clar banii (sigur, trebuie intai testat pe bune sa vedem cum sta telefonul in el). Asa nu mi s-ar mai termina bateria la sfarsitul unei zile de pozat intensiv + GPS, cum am patit anul asta in Venetia. Evident, accesoriul asta il folosesti ocazional, cand stii ca vrei sa pozezi intensiv.

Era fain daca ii puneau un inel de zoom in jurul declansatorului Posted Image Chiar geniala ar fi fost ideea, si nu prea greu de implementat (la fel cum declansarea si focalizarea e comandata prin conexiunea USB a gripului, puteau comanda si zoomul).

Edited by utopium, 10 July 2013 - 18:47.


#49
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Preferam un alb manual si ceva optiuni de sunet decat un grip care oricum il faceam destul de usor cu niste profile metalice.

#50
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,569
  • Înscris: 14.08.2007

 connectorxp, on 10 iulie 2013 - 23:16, said:

Preferam un alb manual si ceva optiuni de sunet decat un grip care oricum il faceam destul de usor cu niste profile metalice.
Nu gripul in sine e interesant (pentru a tine mai bine telefonul), ci extra bateria si suportul pentru trepied. Mai ales ca se pare ca pana la urma are doar o baterie de 2000 mAh, asa ca inca 1020 mAh prind foarte bine. Se confirma OIS-ul, senzorul BSI si cei 2 GB de RAM: http://mynokiablog.c...es-and-3x-zoom/

Posibil sa aiba un balans de alb mai avansat. E interesant de vazut care e faza cu acel zoom 3x, e doar crop si atat?

#51
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Care-i faza cu ramul? 2GB? Parca si WP-ul era super-optimizat, ca Symbianul... ;)

#52
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,569
  • Înscris: 14.08.2007

 Mur_, on 11 iulie 2013 - 01:31, said:

Care-i faza cu ramul? 2GB? Parca si WP-ul era super-optimizat, ca Symbianul... Posted Image
L-or fi pus pentru impresia generala ;) Sau poate il foloseste camera la ceva, totusi 41 MP e semnificativ mai mult decat 8 sau 13 MP si nu stiu daca are doua placi grafice ca si 808 ;)

#53
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 utopium, on 10 iulie 2013 - 18:41, said:

Daca e doar 70$ merita clar banii (sigur, trebuie intai testat pe bune sa vedem cum sta telefonul in el). Asa nu mi s-ar mai termina bateria la sfarsitul unei zile de pozat intensiv + GPS, cum am patit anul asta in Venetia. Evident, accesoriul asta il folosesti ocazional, cand stii ca vrei sa pozezi intensiv.

Da, au reinventat apa calda, dupa ce exista pe piata de ani buni nspe mii de accesorii externe de incarcat sculele copiate (in sensul prost) dupa telefoanele si laptopurile Apple si la care nu poti schimba bateria.
Chiar si 808-ul are daca nu ma insel baterie care se poate schimba; cum pisici sa faci poze in Venetia cu o singura baterie?

#54
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,569
  • Înscris: 14.08.2007

 f300, on 11 iulie 2013 - 06:50, said:

Chiar si 808-ul are daca nu ma insel baterie care se poate schimba; cum pisici sa faci poze in Venetia cu o singura baterie?
Nu am baterie de rezerva la 808. Aveam si camera dedicata la mine, cu bateria plina, insa mi s-a dus cardul cu o seara inainte (prima data cand patesc asa ceva pe vreo una din camerele foto) si m-am trezit in Venetia dimineata fara card de memorie la camera (nu aveam altul, ca-mi ajungea ala de 16 GB). Evident, in Venetia erau preturi nesimtite la cardurile de memorie si nu am cumparat neavand neaparat nevoie, ca doar aveam telefonul. Dar la cat de intortocheata e Venetia, am folosit si GPS-ul prea mult, plus poze/filme, am ramas fara baterie seara cu vreun sfert de ora inainte de a pleca spre gara ;) Deci, oricum eram pe punctul de plecare cand s-a dus bateria, dar mi-ar fi prins bine camera pe vaporasul de intoarcere spre gara, ca am prins o pozitie foarte faina pe vaporas pentru filmat/pozat ;) Pana la urma am folosit Nokia 700-le sotiei pentru ceva filmulete, de filmat nu filmeaza rau (la poze e mai prost).

Nu stiu daca investesc in alta baterie, pana acum mi s-a terminat bateria de la prea multe poze/GPS de 2 ori, o data in Paris si o data in Venetia, in ambele doar seara cand oricum nu mai faceam multe poze. Insa gripul asta e bun si ca baterie extra, si ca suport trepied, pare ca merita investitia (am luat suport trepied si pentru 808, dar nu prea l-am folosit serios pana acum - asta de la 1020 in mod clar pare mult mai practic plus ca are rol triplu).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate