Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Intrebare bon fiscal / factura.

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostTheEverlastingShadow, on 05 iunie 2013 - 19:23, said:

am doi martori de la garda financiara, fata de care a recunoscut totul
Esti prea increzator in oameni.

Edited by neagu_laurentiu, 05 June 2013 - 19:25.


#20
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Faza e ca in acea zi a controlului, fiind speriat de vizita celor de la garda financiara, mi-a emis o factura de 47 de mil., pe niste componente ce le avea pe stoc, insa in factura nu se mentioneaza nicaieri cuvantul licenta, ci sunt doar diverse componente de calculator, lucru ce practic nu ma ajuta pe mine cu nimic din punct de vedere al legalitatii licentelor, insa il incrimineaza pe el, pentru ca am dat declaratie detaliata la politie despre intreaga situatie, si este atasata la dosar si acea factura cu data controlului. Deci, in caz de judecata, am si aceasta dovada fizica, cat si marturia celor doi inspectori. Faptul ca a recunoscut totul fata de ei, si faptul ca a emis si o factura la data controlului, il incrimineaza, si orice tentativa de a pretinde ca nu ma cunoaste, este in zadar acum.

Daca in schimb era baiat destept pana la capat, si nu recunostea nimic fata de inspectori, atunci da, intr-adevar, neavand bonuri fiscale, chitante sau facturi, nu puteam demonstra absolut nimic.

Edited by TheEverlastingShadow, 05 June 2013 - 19:42.


#21
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Ai luat cumva in calcul si varianta unui control ,,regizat''? Efectiv, cine a fost in control? Cum se numesc? Aveau ordin de serviciu? Drept de control? S-a intocmit vreun proces-verbal? In cate exemplare? Tu l-ai semnat? Ai vreun exemplar? Si multe, multe, intrebari. Tu te-ai gandit la astea?
Tu singur ai postat ca acel patron este un fel de ,,mini baron'' local!
Personal nu vreau sa te ingrijorez, dar sunt convins ca tu ai mai multe probleme, decat patronul incriminat de tine!
Tu ai dosar penal, in curs. El nu.
Dupa cum ai expus tu problema de care te lovesti, cred ca de o posibila evaziune fiscala, poti sa fi invinuit si tu.
Oricum, puterea financiara si relatiile pe care le are persoana respectiva, precum si modul in care functioneaza justitia in tara noastra, inclina spre finalizarea dosarului tau!
Cred ca nu prea favorabila pentru tine!
Te rog mult sa apreciezi sinceritatea si buna mea intentie de a te scoate la lumina din intunericul, in care ai ajuns. Poate si din vina ta.
,,Necunoasterea legii, nu te fereste de raspundere''!

#22
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Pai stai putin, in ce consta evaziunea mea fiscala ? Eu am cumparat in rate, de la o firma, niste produse, si ca om de buna credinta ce sunt, m-am tinut de cuvant si in 3 ani fara o luna, mi-am achitat integral ratele, apoi am cerut asa cum era si firesc, facturi, si mai cer inca si in ziua de azi. Conform legii, mi-am indeplinit atributiunile, am cerut factura, nu am primit. Legea nu specifica ce sa faci mai departe in cazul in care ceri si iar ceri, si iar ceri factura, si nu ti se da. Mai ales intr-un asemenea caz in care factura are o importanta critica, ce aduce atingere insasi functionalitatii produsului.

Acel control nu era regizat de catre nimeni, in primul rand, inspectorii nu erau din oras, si da, s-a facut proces verbal, am dat declaratie amanuntita, si nu-i percep pe inspectori ca fiind contra mea, ba chiar invers, au fost foarte amabili si intelegatori avand in vedere situatia, chiar nu am ce sa le reprosez.

Da, sunt de acord, necunoasterea legii, nu te fereste de consecintele incalcarii ei, dar in acest caz, de ce l-ar feri pe cel ce o incalca cu buna stiinta ? Ca totusi, persoana in cauza ce mi-a vandut produsele, are ditamai firma IT, si este in domeniu de peste 10 ani, si cunostea foarte clar faptul ca eu fara facturi, nu pot intra in legalitate cu licentele. Deci, cazul este clar, proprietarul firmei respectiva, nu are ce argumente sa aduca, nimic din ce ar spune, nu ar sta in picioare.

Asa ca spune-mi, in ce consta greseala mea ? Ca daca n-as fi cerut facturi de 10 ori, as fi fost de acord, am gresit, asa insa, am facut cam tot ce e normal pentru un client a face, din sfera solutiilor amiabile.

Edited by TheEverlastingShadow, 05 June 2013 - 22:22.


#23
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostTheEverlastingShadow, on 05 iunie 2013 - 16:28, said:

Ei bine, ce doresc eu sa stiu, este ce se poate face in aceste circumstante ?
Te duci la ANAF si le povestesti. Pentru firma in cauza e evaziune, au incasat bani neinregistrati in contabilitate.

View PostTheEverlastingShadow, on 05 iunie 2013 - 16:28, said:

Si inca o problema, agentul comercial respectiv, poate minti ca eu nu am cerut facturi, in acest caz, din nou, cum dovedesc eu ca am cerut ?
Pai ai zis ca ai dovezi solide !

#24
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Da, am doua dovezi, marturia celor doi inspectori de la garda financiara, si factura pe care persoana in cauza mi-a emis-o in ziua controlului. Insa, el poate invoca un rationament de genul: "dar, in 2009, nu-mi aduca aminte sa-mi fi cerut facturi, iar acum nu i le mai pot emite retroactiv dupa atatia ani", eu stiu ca i-am cerut facturi si in 2009, insa el poate pretinde ca nu, si atunci ce ne facem ? Eu spun ba da, el spune ba nu, si cum demonstram care spune adevarul si care minte ? Ca e totul pe vorbe, asta e problema, ca el poate da cu foarte multa usurinta vina pe mine, ca de ce nu am cerut bon, conform legii ? Cu toate ca eu am cerut de 10 ori.

Edited by TheEverlastingShadow, 05 June 2013 - 22:30.


#25
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Deci nu e evaziune din partea firmei, ea a inregistrat veniturile prin acea factura. Doar ca nu corespunde ce e inscris cu ce ai primit. Dar ai si semnat pe factura banuiesc. Aleluia.
Acum ce motive ar avea firma sa nu-ti dea ce trebuie ? Nu cumva nu era detinatoarea legala a acelor licente ?

Edited by neagu_laurentiu, 05 June 2013 - 22:34.


#26
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Pai, asta-i faza, atunci cand inspectorii l-au luat la impins vagoane, si l-au intrebat: bun, dar dumneata cum ai scos de pe stoc atatea produse daca nu ai emis facturi, el nu a avut incotro si a mintit ca produsele figureaza in continuare ca fiind la el pe stoc, iar dupa ce inspectorii au plecat, mie mi-a spus ca a operationat modificari in stoc cu ani in urma, si ca acum nu-mi mai poate emite facturi retroactiv. Deci a recunoscut cu alte cuvinte, ca a scos din stoc produsele printr-o magarie ceva, si din acest motiv evita sa-mi factureze ceea ce trebuie.

Cat despre factura ce a emis-o in ziua controlului, ea e facturata la data controlului, si pe ea apar niste prostii de componente pe care le avea pe stoc la data controlului, nu ce am cumparat eu acum ani de zile, si factura este in valoare de 47 mil lei, cat au costat licentele adica, insa sa nu uitam ca eu am avut produse luate de la el in valoare 270 mil + 47 mil., deci pana la 300+ mil lei, mai este mult loc in care sa cer facturi explicite pentru licente, deci nu este acoperit deloc. El prin factua asta, a incercat un joc de glezne, putin praf in ochi.

Edited by TheEverlastingShadow, 05 June 2013 - 22:46.


#27
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Intreaba la MS Romania cui apartin licentele alea, ai serii/key/cd etc.
Se pare ca solutia e in justitie iar sansele de reusita sunt asa cum sunt.

#28
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Si ce sa intreb la MS ? Prin cine au fost distribuite ? Imi pot da ei mie astfel de informatii ?

Edited by TheEverlastingShadow, 05 June 2013 - 22:48.


#29
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Ca ai intrat in posesia respectivelor licente dar nu esti sigur de veridicitatea lor.

#30
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Pai licentele sunt bune, sunt valide, se autentifica pe server la Microsoft, nu am probleme cu acea verificare. Problema mea consta in faptul ca nu detin facturi ce sa ateste ca eu chiar am dat bani pe aceste licente. Cd-urile sunt originale, numerele seriale sunt valide, carcasa, actibild, doar ca nu am facturile.

Iar daca dau telefon la MS, imi pot spune mie prin ce societate comerciala au fost distribuite ? Asta ma intereseaza pe mine, sa pot face legatura intre societatea x si aceste licente.

Edited by TheEverlastingShadow, 05 June 2013 - 22:53.


#31
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Ele se activeaza dar in scripte exista un detinator. E interesant de vazut daca-i firma in cauza.

#32
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Scripte ? Ce e asta ?

#33
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
La acte ma refeream. MS stie cui a vandut acele serii.

#34
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Deci practic, dau telefon, iar ei ar trebui sa-mi spuna numele firmei individului. Insa este o problema, pe atunci era distribuitor autorizat MS, insa intre timp stiu ca s-a retras, la cativa ani dupa ce am cumparat licentele de la el, insa la data cumpararii, era distribuitor autorizat. Oare faptul ca s-a retras, nu inseamna ca a disparut si din baza MS de date ?

#35
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Daca stii ca era autorizat inseamna ca nu are rost o asftel de cautare, presupun ca era cumparatorul de drept.
Solutii nu prea ai, ai facut si tu greseli, dovezi solide nu ai sa intreprinda ANAF-ul ceva pe calea evaziunii, ramane calea justitiei si poate judecatorul va crede ce-i prezinti tu (chitante de mana, martori, povesti).

Edited by neagu_laurentiu, 05 June 2013 - 23:07.


#36
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Pai daca MS-ul imi poate confirma ca aceste licente apartin in acte firmei x, inseamna ca eu fie le-am furat de la firma x, fie le-am cumparat si nu mi-a dat firma x facturi, nu ? Iar acest lucru impreuna ca factura obtinuta la data controlului, leaga clar firma x de mine, iar in caz de judecata, as avea o dovada in plus zic eu, nu ?

Inseamna ca maine trebuie sa-i sun, am sa postez aici rezultatul.

Edited by TheEverlastingShadow, 05 June 2013 - 23:14.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate