Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

HTC One Mini

- - - - -
  • Please log in to reply
209 replies to this topic

#1
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Inca nu a fost anuntat oficial, dar au aparut azi cateva poze pe net. Zvonurile spun ca ar avea un ecran de 4.3'' cu rezolutie HD, procesor dual-core, 2 GB RAM si capacitate de stocare de 16 GB.

Despre camera se spune ca ar fi aceeasi de pe HTC One, dotata cu un senzor de 4 MP si tehnologia Ultrapixel.

http://www.phonearen...-in-tow_id43702

Edit 18.07.2013: a fost anuntat oficial.

                                    [ http://i1-news.softpedia-static.com/images/news2/HTC-One-mini-Goes-Official-with-4-3-Inch-1-4-GHz-Dual-Core-Snapdragon-400-CPU-2.jpg?1374139195 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Mur_, 18 July 2013 - 16:57.


#2
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
Se țin scai de Samsung ăștia.

Și tare am impresia că în curând din scai vor deveni ghimpe pentru Samsung.

#3
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View PostClerik, on 05 iunie 2013 - 14:24, said:

tare am impresia că în curând din scai vor deveni ghimpe pentru Samsung.
0% sanse. Pur si simplu sunt prea mici, si sansele sa devina mari cu adevarat sunt infime.

Revenind la oile noastre, mi se pare naspa amplasarea flash-ului derasupra camerei, i-ar fi stat mai bine dedesupt sau in lateral. Plus ca mi se pare cam mare pt un Mini.

#4
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
Faptul că acum sunt mici nu înseamnă că nu pot fi mari.

Lasă-i să se dezmeticească și să-și pună logistica la punct. Au sărit din lac în ocean, dar par să fie supraviețuitori.

#5
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011
Din cate am citit sunt sanse mari sa puna Snapdragon 400 pe el, ar fi pacat sa il strice.

#6
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012
Prefer HTC decat Samsung .

#7
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011
Din cate vad in poza, e prea lung, e mini doar la procesor nu la marime.

Attached Files



#8
Alex-Ali-CaineRAU

Alex-Ali-CaineRAU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 19.07.2012

View PostPapillon_, on 05 iunie 2013 - 14:50, said:

Din cate vad in poza, e prea lung, e mini doar la procesor nu la marime.

numa' de-al dracu :D

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Nu stiu de ce, dar toate Mini-urile de anul asta sunt cam midi...
In ritmul asta astept modelele nano...

#10
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011
Nu stiu daca e bine sa iti iei un nano pentru ca ala o sa vine cu o varianta de procesor low-end gen "Celeron". Nu vor sa faca un telefon compact si performant, cum a facut Motorola cu Razr M.

Edited by Papillon_, 05 June 2013 - 16:45.


#11
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,048
  • Înscris: 10.04.2006
Vezi ca Celeron de fapt vor fi noile procesoare de la Intel si s-ar putea sa fie ceva de capul lor :D

SI mie mi se pare cam prea mare pentru a fi mini. Probabil doar pretul va fi mini, daca nu se vor lua dupa Samsung si sa aiba pretul cat un One X :w00t:

#12
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007
E cool ca are display lcd de 720p, si nu amoled qHD ca S4 mini. Si speaker-e probabil stereo care probabil redau si frecvente sub 500 Hz, sa se auda decent tonul de apel si soneria preferate, in caz ca acestea sunt stereo contin si frecvente sub 500 Hz.

Nasol ca nu are microSD si ca are bateria sigilata. Dupa 1,5 ani se uzeaza bateria si trebuie schimbata, si e dificil de schimbat. S4 mini iti da acces la baterie, are microSD si 8 MP. One mini are senzor de 12 MP dar tehnologia UltraPixel produce poze de 4 MP. 4 MP mi se pare cam mica rezolutia, dar nu ar fi un dezavantaj in cazul in care ultrapixel are rezultate mai bune la lumina slaba, si oricum e bine ca face si poze 16:9, care sa ocupe toata suprafata display-urilor. Ar fi perfect daca ar avea optical stabilization, ca HTC One.

Dar, cu One Mini si S4 mini, in sfarsit vad ca apar si smartphonuri complete (la care sa nu lipseasca din senzori), la calitate decenta (cum ar fi display decent, camera decenta), dar mai compacte si mai ieftine decat cele high end si masive. Inainte de One mini si S4 mini, numai cele mai masive si mai scumpe aveau calitate buna, iar orice mai ieftin si mai compact ori avea camera slaba, ori display nasol, ori glonass lipsa, ambient light lipsa, prea putin ram sau memorie interna, android 2.3 in loc de 4, etc.

Edited by CTU99, 05 June 2013 - 19:05.


#13
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,048
  • Înscris: 10.04.2006
Mai ieftine ? Posted Image
S4 MINI va fi mai scump decat S3 normal, deci nu vad unde e raportul asta calitate/pret.

Edited by Nenea Zap, 05 June 2013 - 19:22.


#14
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007

View PostNenea Zap, on 05 iunie 2013 - 19:22, said:

Mai ieftine ? Posted Image
S4 MINI va fi mai scump decat S3 normal, deci nu vad unde e raportul asta calitate/pret.
Mai ieftin in sensul ca HTC One mini nu va costa cat costa HTC One. Raportul ala calitate/pret se referea la smartphone-urile high end de calitate buna dar diagonala prea mare pentru unii, ca 4.8 inch sau 5 inch, si la smartphone-urile mai compacte si mai ieftine, de 4 inch sau 4,3 inch, care pana acum nu aveau calitate asa buna ca One mini si S4 mini, decat doar daca costau cat S4 si One (cum ar fi iphone 5 care are 4 inch). Cand zic calitate buna, ma refer la rezolutie mare la display, unghiuri mari de vizualizare pe display, longevitate mare la display dar fara solutii gen pentile, speaker clar si nu zgomotos si plin de distorsiuni, raport semnal-zgomot bun, sa nu lipseasca senzori importanti, ca lumina ambientala, busola digitala, etc, nu mai putin de 1gb ram, nu mai putin de 8gb memorie interna, greutate mica, android recent nu 2.3 de acu 3 ani, interfata sa nu fie bloated si sa nu sacadeze, ambient noise cancellation, bateria sa tina macar 2 zile la o incarcare completa, sa poti scapa pe jos de 2-3 ori fara sa se sparga, etc.

Edited by CTU99, 05 June 2013 - 20:54.


#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

View PostCTU99, on 05 iunie 2013 - 18:35, said:

E cool ca are display lcd de 720p, si nu amoled qHD ca S4 mini.
Dar, cu One Mini si S4 mini, in sfarsit vad ca apar si smartphonuri complete (la care sa nu lipseasca din senzori), la calitate decenta (cum ar fi display decent, camera decenta), dar mai compacte si mai ieftine decat cele high end si masive. Inainte de One mini si S4 mini, numai cele mai masive si mai scumpe aveau calitate buna, iar orice mai ieftin si mai compact ori avea camera slaba, ori display nasol, ori glonass lipsa, ambient light lipsa, prea putin ram sau memorie interna, android 2.3 in loc de 4, etc.

Pai deja existau pe piata telefoane mai mici, cu 720p , fara senzori lipsa, cu camera mai mult decat decenta, memorie suficienta si android 4.
Eu am unul din astea. si la 4,2 inch mi se pare ca e cam la limita ca dimensiuni - uneori imi pare mare.

#16
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Cum s a mai spus, este prea mare pentru un mini, ecranul de 4.3 si carcasa aproape de un telefon cu 4.7 sau 5 inch. Memoria destul de mica.

#17
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011
S4 mini e compact dar are un pret aberant de mare iar designe-ul si materialele folosite lasa de dorit. HTC-ul nu are cum sa fie mic avand in vedere care acele difuzoare stereo care ocupa mult spatiu.  
Din pacate cine vrea un telefon compact si performant nu are ce cumpara.

Edited by Papillon_, 08 June 2013 - 13:20.


#18
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
http://www.phonearen...of-file_id44066

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate