Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Cablu jack rca

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Sebic23

Sebic23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 23.03.2013
Buna, am un cablu jack rca si pe cablu inainte de mufa jack am un cilindru/magnet de ferita.
Daca bag cablu in pc si la boxe nu se aude.De ce si la ce trebuie un asemea magnet pe un cablu ca acesta.

#2
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Ferita este pentru deparazitare. Faptul ca se aude nimic la boxe nu are nici o legatura cu acea bucata de ferita.

Banuiesc ca ai o mufa jack mono si tu o bagi intr-o mufa din PC care este stereo. Ai nevoie de un cablu care intr-o parte sa aiba un jack si in celalalt capat doua RCA-uri.

#3
Sebic23

Sebic23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 23.03.2013
nu e mono deoarece are 2 rca-uri(alb si galben) la capat si la jack are 2 cercuri.

#4
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Atunci cablul este bun (teoretic).
Baga RCA-urile in statie si da volumul aproape de maxim. Apoi atnge cu degetul virful jack-ului si primul cerc. Eventual poti folosi un ac, un cui, sau o surubelnita. La atingerea virfului cu degetul trebuie sa se auda biziituri in difuzoare. Asa o sa afli daca este bun cablul sau daca ai setat corect statia. Nu ai spus nimic despre "boxe", de care sunt si cite intrari de RCA are, daca este stereo sau 5+1..

#5
Sebic23

Sebic23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 23.03.2013
cred ca, cablul este de vina desi nu are nici o intrerupatura undeva.totusi un canal ar trebui sa mearga.
am pus degetul si nu se auzea nimic cu boxele la maxim(intrare stereo rca)

#6
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Esti sigur ca intrarile respective ale statiei sunt active ? Daca bagi ceva din fier direct in gaura RCA-ului statiei se aude ceva in boxe ?

#7
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Colorarea standard pentru Audio pe RCA, este ALB - ROSU, in unele cazuri, NEGRU - ROSU.
Colorarea standard pentru Video este GALBEN.
Un Jack mono legat la un singur RCA va reda sunet mono chiar daca este bagat intr-un conector stereo.
@initiator: Incearca sa legi doar mufa RCA alba.

#8
Sebic23

Sebic23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 23.03.2013
da, si cand bag rca-urile astea suna cv bazait dar doar atunci  cand le bag dupa ce pun degetul nu suna nimic

View Postc14h3r, on 04 iunie 2013 - 18:23, said:

Colorarea standard pentru Audio pe RCA, este ALB - ROSU, in unele cazuri, NEGRU - ROSU.
Colorarea standard pentru Video este GALBEN.
Un Jack mono legat la un singur RCA va reda sunet mono chiar daca este bagat intr-un conector stereo.
@initiator: Incearca sa legi doar mufa RCA alba.

M-am gandit si eu sa fie un cablu video dar nu cred ca este si mufa jack video. rca galben pt video am mai vazut si eu

#9
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Unele camere video mai vechi si chiar aparate foto, aveau un cablu care arata exact ca ceea ce ai tu. Jack la un capat care se conecta la camera, din care ieseau 2 RCA: unul pentru sunet si celalalt pentru video.
Cumpara un cablu Jack-RCA normal si incearca-l. N-ar trebui sa fie mai mult de 20 lei. Sau daac ai de unde sa iei cu imprumut, si mai bine. Ferita, asa cum s-a spus mai sus, n-are legatura cu semnalul tau audio.

Ce sistem audio ai? Sper ca nu legi boxele direct din PC fara a avea macar un prapadit de amplificator.....

#10
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Inseamna ca-i intrerupt cablul undeva sau are un scurtircuit la masa. Era bun un aparat de masura (un ohmetru) ca sa-l verifici.

@c14h3r, culoarea RCA-urilor nu-i asa de importanta, chiar daca nu se incadreaza in standarde. Lipiturile firelor sunt tot alea indiferent de culoare. Mai mult ca sigur ca @Sebic23 are un cablu de aparat foto, asa cum ai sugerat, dar nu conteaza ca tot trebuia sa merga.
Daca bagi un jack mono intr-un conector stereo risti sa arzi finali "sursei" (placa de sunet in cazul de fata) daca nu are protectie la scurtcircuit. Practic o sa faci scurtcircuit intre iesirea unui canal si masa.

#11
Sebic23

Sebic23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 23.03.2013
pana la urma cred ca e ce a zis c14h3r.

View Postc14h3r, on 04 iunie 2013 - 18:31, said:

Ce sistem audio ai? Sper ca nu legi boxele direct din PC fara a avea macar un prapadit de amplificator.....
Stai linistit ca stiu si eu atata :D, am o statie la care am legate 2 boxe.

Multumesc oricum amandurora pt sfaturi.

#12
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,379
  • Înscris: 08.12.2006
Presupun că ai fi observat dacă era minijack de 2,5 mm, puţin mai mic/subţire decât cel "normal" pentru placa de sunet a pc-ului.
Inelul de ferită e o chestie bună, culoarea mufelor rca e irelevantă atâta timp cât mufa jack e cu două inele de plastic, ideal ar fi fost să nu fie întrerupt cablul, însă (din ce ai povestit aici) foarte probabil este...

#13
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
Salut pot folosi un asfel de cablu la un minisistem LG XC-102  ? Este de la o camera foto. Am incercat sa redau sunet pe cablu jack si mi s-a parut ca se aude destul de rau si incet in raport cu treapta de sunet. As vrea sa incerc si pe RCA. Ideal as pune un adaptor bluetooth  pe care sa-l conectez pe RCA. N-as vrea sa dau 100+ lei si sa se auda tot asa de rau. Multumesc. E o combina mai veche, sta nefolosita....practic de noua. Ma gandeam sa-i dau viata; se aude binisor la ea pe cd, usb sau radio.

Edited by Fuserisk, 18 March 2018 - 18:54.


#14
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Poti folosi fara probleme.
Se va auzi absolut la fel. Cablul ala e doar un splitter de la jack 3.5mm stereo la 2x RCA. Se va auzi absolut la fel de "rau si  incet in raport cu treapta de sunet".

#15
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
Da, asa este. Tot lafel de prost se aude. E un lucru comun sa se auda mai slab printr-un sistem audio sau e ceva in neregula cu combina asta? Pe boxe de pc se aude bine.

Edited by Fuserisk, 18 March 2018 - 21:50.


#16
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Sistemele audio sunt de obicei net superioare boxelor de pc. Acum depinde si de ce boxe e vorba. Sunt si boxe de pc ,de ex Microlab Solo 6,7,8,9 ,boxe de la Edifier care de multe ori sunt mai bune ca sunet decat combine de genul ala. Dar in general e invers.

#17
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018

View Postedigee, on 19 martie 2018 - 11:33, said:

Sistemele audio sunt de obicei net superioare boxelor de pc. Acum depinde si de ce boxe e vorba.
Pai despre asta e vorba; combina are un sunet bun dar este uzata moral pe partea de conectivitate; voiam sa-i pun in adaptor bluetooth fie pe jack fie pe RCA si in acest scop am testat-o mai intai cu telefoane pe cabluri; se aude execrabil fata de sunetul redat de ea direct. In 2018 CD-ul si memoria USB nu mi se mai par lafel de confortabile...ca acum 10 ani. Wi-fi, Bluetooth, + servicii de stremimg cu milioane de melodii si sute de mii de radiouri.
LE
Primcipala ei functie e cea de ceas pt ca e discret noaptea... Sta sub tensiune degeaba..

Edited by Fuserisk, 19 March 2018 - 12:43.


#18
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Numai ca toate serviciile si facilitatile alea moderne nu aduc nimic in plus(ba dimpotriva) in privinta calitatii de baza a auditiei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate