Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Accelerator de particule homemade

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

pax0xFF

pax0xFF

Member

• Grup: Members
Vreau să fac vara asta un accelerator de particule în miniatură. Întrebarea este: care ar fi costul estimativ? Am vre-o șansă să-l fac să funcționeze?

Am găsit multă documentație, multe tutoriale, etc.

Friskey

Friskey

Guru Member

• Grup: Banned
Sansele sunt maxime sa functioneze mai ales ca va fi facut de un om inteligent. Bafta!

pax0xFF

pax0xFF

Member

View PostFriskey, on 04 iunie 2013 - 11:42, said:

Sansele sunt maxime sa functioneze mai ales ca va fi facut de un om inteligent. Bafta!
De ce mă luați la mișto? Eu am întrebat serios.

mdionis

mdionis

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Postpax0xFF, on 04 iunie 2013 - 11:47, said:

Eu am întrebat serios.

Raspunsul serios este nu: nu ai cum sa faci acasa o incinta vidata bine dotata de electrozi si placute de precizie fiindca nu ai tehnologia necesara la dispozitie.
Insa nu e nevoie de mare lucru pentru a avea un accelerator electronic banal: orice tub catodic de la un TV vechi face asta. Sau poti sa cumperi tuburi vidate cu electrozii deja infipti in ele, de restul montajului te poti ocupa de unul singur (fireste cu MARE bagare de seama pentru a nu depasi vreo diferenta de potential critica dincolo de care devii rapid negru si inutilizabil: vecinatatea unui electronist bun ar fi un plus inestimabil).

pax0xFF

pax0xFF

Member

View Postmdionis, on 04 iunie 2013 - 11:55, said:

Raspunsul serios este nu: nu ai cum sa faci acasa o incinta vidata bine dotata de electrozi si placute de precizie fiindca nu ai tehnologia necesara la dispozitie.
Insa nu e nevoie de mare lucru pentru a avea un accelerator electronic banal: orice tub catodic de la un TV vechi face asta. Sau poti sa cumperi tuburi vidate cu electrozii deja infipti in ele, de restul montajului te poti ocupa de unul singur (fireste cu MARE bagare de seama pentru a nu depasi vreo diferenta de potential critica dincolo de care devii rapid negru si inutilizabil: vecinatatea unui electronist bun ar fi un plus inestimabil).
Ce înseamnă accelerator electronic banal?

Friskey

Friskey

Guru Member

• Grup: Banned
Posted Image  Crede-ma, succesul iti este garantat. Nu mai pierde vremea, apuca-te de treaba, maine vei fi bogat si celebru.

Hider141

Hider141

trolling here since 2008

View Postpax0xFF, on 04 iunie 2013 - 11:32, said:

Vreau să fac vara asta un accelerator de particule în miniatură. Întrebarea este: care ar fi costul estimativ? Am vre-o șansă să-l fac să funcționeze?
Spaer ca nu te apuci sa-l construiesti in Viena, ca sa nu ne trezim si noi cu un Ben Laden autohton.

mdionis

mdionis

Senior Member

View Postpax0xFF, on 04 iunie 2013 - 11:58, said:

Un dispozitiv banal si functional de accelerat electroni.
Sigur, nu e cazul sa iti inchipui ca poti sa produci reactii nucleare cu un simplu tubulet vidat in care se accelereaza electroni ca pe vremea lui Crookes. Cel mult niscai raze X de franare in caz ca tensiunea de accelerare intra in zona zecilor de kV (caz in care e bine sa nu stai in calea lor).

benis

benis

Guru Member

Păi raze x moi sunt generate și așa în tubul catodic, în zona zecilor de kv. Ele sunt blocate în totalitate de stratul de sticlă foarte gros.

Nu știu ce se întâmplă dacă mărești tensiunea (cu tubul)

View PostFriskey, on 04 iunie 2013 - 12:03, said:

Posted Image  Crede-ma, succesul iti este garantat. Nu mai pierde vremea, apuca-te de treaba, maine vei fi bogat si celebru.
Măi, nu lua omul la mișto, dacă are boala pasiunii, ce să-i faci..!

opop

opop

bolnav cronic :(

Niste uraniu 235 nu vrei ? are varu' dorel

Edited by opop, 04 June 2013 - 12:34.

Prien

Prien

Senior Member

benis
pai daca pune intrebari destepte, ce-o vrea sa primeasca, raspunsuri tampite? Sau invers, hi, hi..
Cat despre ce se intampla daca maresti prea mult inalta tensiune de la un tub cinescop, e simplu. La un moment dat, crapa.
Datorita energiei mult prea mari a electronilor, sticla se incalzi, apoi se va fisura, adio vid si pa tubul cinescop..Se mai intampla daca scapi sursa de sub control..puff , un suierat si gata...
Si acolo nu sunt decat 27KV in mod normal..
La radiografii se folosesc tensiuni de la 110KV in sus..
Asa ca pax0xFF, daca vrei, incepe electronica de la construirea unui radio simplu, cu o dioda si niste casti, apoi cu 1 tranzistor ...si tot citesti, inveti, progresezi..

knauf75

knauf75

Active Member

• Grup: Validating

View Postpax0xFF, on 04 iunie 2013 - 11:58, said:

asta e hotarat,nu gluma!

pax0xFF

pax0xFF

Member

View PostPrien, on 04 iunie 2013 - 12:35, said:

benis
pai daca pune intrebari destepte, ce-o vrea sa primeasca, raspunsuri tampite? Sau invers, hi, hi..
Cat despre ce se intampla daca maresti prea mult inalta tensiune de la un tub cinescop, e simplu. La un moment dat, crapa.
Datorita energiei mult prea mari a electronilor, sticla se incalzi, apoi se va fisura, adio vid si pa tubul cinescop..Se mai intampla daca scapi sursa de sub control..puff , un suierat si gata...
Si acolo nu sunt decat 27KV in mod normal..
La radiografii se folosesc tensiuni de la 110KV in sus..
Asa ca pax0xFF, daca vrei, incepe electronica de la construirea unui radio simplu, cu o dioda si niste casti, apoi cu 1 tranzistor ...si tot citesti, inveti, progresezi..
Cunosc destul de multă electronică. Am trecut de mult de tranzistori, diode. Am și programat atmeluri. Acum vreau să fac un accelerator de particule iar voi mă luați la mișto.

UnOmSimpluSiUnic

UnOmSimpluSiUnic

Junior Member

Trebuie sa detii cunostinte la standarde superioare +  tehnologie necesara. Iti doresc mult succes, dar nu incerca sa faci singur fara niciun ajutor, fara echipament necesar pentru ca nu-ti va reusi. Stiu ce vrei,dar sansele sunt minime. Oricum,sper sa reusesti .

Whiteboy2010

Whiteboy2010

Member

Un betatron s-ar putea realiza la nivel de amator, dar "amatorul" trebuie sa aiba portofel gros.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Betatron

accelerator

accelerator

Senior Member

Intrebarea e de ce ti-ai construi unul acasa ? ce sa faci cu el? Ai vreo idee care ti-a incoltit in minte? Poti sa ne spui si noua?

vladutz114

vladutz114

Member

Ti-ai gasit si tu un forum pe care sa intrebi....majoritatea de aici sunt niste mici ,,mici de pus pe gratar", care au si ei ceva cunostinte si se cred mare zei infumurati cand apare cate un ,,mucos" (din perspectiva lor fireste, nu a mea) si doreste sa faca ceva mai ,,neobisnuit" sau mai bine zis ,,mare".

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PNJGqjB9uj8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] I

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xadh1enpWRU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] - Partea II

Also enjoy the good music, good luck.

Eu tot pe youtube am construit cum sa fac un laser de vreo 1W, acuma mai imi trebuie doar banii Posted Image.

Edited by vladutz114, 04 June 2013 - 20:34.

pax0xFF

pax0xFF

Member

Vrea să fac proiectul ăsta pentru că e interesant. Acum, cand mă gandesc mai bine pot participa cu el și la un concurs de fizică.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate