Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
macbook pro 16 VS AMD Laptop

Sistem ON-GRID fara curent din re...

rectin Romania - site uri fake

Recomandare telefon
 Achizitie SSD

Cum se vor numi romanii care vor ...

Recomandare videoproiector buget ...

Are importanta unde este faza sau...
 Sunt bune apometrele radio?

SUA intenționeaza sa interzi...

Piscina + pompa + diferential = c...

Micro sd pentru modulator fm
 Izolare fonica, camera cu autoade...

Cum scot peretele alb

Mariri de taxe si tva

Intrebari legate de AC si functia...

Corelatie Statistica

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

Sahn_Red

Sahn_Red

Junior Member

• Grup: Members
Buna ziua!

Am un chestionar in care doresc sa vad daca intre gradul de coeziune al echipei si motivatia indivizilor din echipa exista o corelatie pozitiva.
Intrebarea care verifica cat de motivati sunt membrii echipei suna cam asa: Cat de motivat esti in activitatea pe care o desfasori in cadrul echipei: a) F. Motivat; b ) Motivat; c) Nemotivat.
Iar cea care verifica coeziunea echipei este: Ce reprezinta pentru tine ehipa: a) Locul unde lucrezi, Posted Image Locul in care ti-au facut prieteni; etc

Intrebarea mea este urmatoare: Prin intermediul carui coeficient de corelatie as putea sa verific daca intre cele doua variabile exista o corelatie?

Multumesc!

Edited by Sahn_Red, 04 June 2013 - 10:27.

OriginalCopy

OriginalCopy

I'm harmful, fear me please! :))

• Grup: Senior Members
Cum adică "cărui coeficient de corelaţie"? Te uiţi pe date (grafic ca să vezi uşor) şi încerci să faci o regresie tocmai ca să afli acei coeficienţi.

pierre_de_timp

pierre_de_timp

Guru Member

• Grup: Senior Members
cred ca ai putea incerca cu metoda norului de puncte dar interpretarea exacta nu prea cred ca tine de statistica ci de psihologie sociala.

andrei_im

andrei_im

Active Member

in psihologia sociala mai exista si altceva in afara de statistica si teorii bazate pe statistica sau confirmate de statistica?
@Sahn_Red esti un pic in urma la cursul de statistica. Nu exista tipuri de coeficient de corelatie(cel putin nu in sensul clasic), OriginalCopy ti-a raspuns deja. Intre oricare 2 marimi exista un anumit grad de corelatie exprimat printr-un coeficient de corelatie intre -1 si 1. Daca coeficientule e -1 marimile sunt invers corelate, daca coeficientul e 0, se numeste ca nu sunt corelate, iar daca e 1 se numeste ca sunt puternic corelate. Uite aici o introducere despre coeficientul de corelatie http://en.wikipedia....ion_coefficient

Sahn_Red

Sahn_Red

Junior Member

Multumesc de raspunsuri. Si da, stiu ca sunt ceva cam in urma cu statistica, nu e chiar una din pasiunile mele. ;)) :P

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate