Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deducere TVA

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...
 Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...
 Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?
 Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Corelatie Statistica

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

Sahn_Red

Sahn_Red

Junior Member

• Grup: Members
Buna ziua!

Am un chestionar in care doresc sa vad daca intre gradul de coeziune al echipei si motivatia indivizilor din echipa exista o corelatie pozitiva.
Intrebarea care verifica cat de motivati sunt membrii echipei suna cam asa: Cat de motivat esti in activitatea pe care o desfasori in cadrul echipei: a) F. Motivat; b ) Motivat; c) Nemotivat.
Iar cea care verifica coeziunea echipei este: Ce reprezinta pentru tine ehipa: a) Locul unde lucrezi, Posted Image Locul in care ti-au facut prieteni; etc

Intrebarea mea este urmatoare: Prin intermediul carui coeficient de corelatie as putea sa verific daca intre cele doua variabile exista o corelatie?

Multumesc!

Edited by Sahn_Red, 04 June 2013 - 10:27.

OriginalCopy

OriginalCopy

I'm harmful, fear me please! :))

• Grup: Senior Members
Cum adică "cărui coeficient de corelaţie"? Te uiţi pe date (grafic ca să vezi uşor) şi încerci să faci o regresie tocmai ca să afli acei coeficienţi.

pierre_de_timp

pierre_de_timp

Guru Member

• Grup: Senior Members
cred ca ai putea incerca cu metoda norului de puncte dar interpretarea exacta nu prea cred ca tine de statistica ci de psihologie sociala.

andrei_im

andrei_im

Active Member

in psihologia sociala mai exista si altceva in afara de statistica si teorii bazate pe statistica sau confirmate de statistica?
@Sahn_Red esti un pic in urma la cursul de statistica. Nu exista tipuri de coeficient de corelatie(cel putin nu in sensul clasic), OriginalCopy ti-a raspuns deja. Intre oricare 2 marimi exista un anumit grad de corelatie exprimat printr-un coeficient de corelatie intre -1 si 1. Daca coeficientule e -1 marimile sunt invers corelate, daca coeficientul e 0, se numeste ca nu sunt corelate, iar daca e 1 se numeste ca sunt puternic corelate. Uite aici o introducere despre coeficientul de corelatie http://en.wikipedia....ion_coefficient

Sahn_Red

Sahn_Red

Junior Member

Multumesc de raspunsuri. Si da, stiu ca sunt ceva cam in urma cu statistica, nu e chiar una din pasiunile mele. ;)) :P

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate