Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

RATB

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#37
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004

View Postagain, on Nov 28 2005, 18:49, said:

da , am muncit

eu am gandit logic(muncesti AI, nu muncesti N-AI) si din ce am vazut in jur(bunicii mei)

goofy conteaza si ce munca faci, santierul difera de sters praful
te vad tinar si zic ei "esti in putere"

io nu ma dau de pe scaun daca imi cere locul o baba rujata si coafata
De acord cu tine, asa ca las-o moarta ca nu ai dreptate, nu mai incerca sa jignesti ca nu tine, du-te sterge casul de la gura si revino cand o sa ai niste experienta de viata, ca din ce scoti, nu s-ar zice ca ai avea. Logica ta nu e logica. Sunt oameni care au muncit o viata intreaga si acum au o pensie de tot rahatul.
Ai dreptate Reclamagiu, aia care au fost nesimtiti si au crezut o viata ca li se cuvine totul de-a gata sunt cei care se vor sui in RATB si iti vor cere cu nesimtire sa le dai locul.

#38
costelinon1

costelinon1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 15.10.2005

View Postagain, on Nov 28 2005, 18:49, said:

io nu ma dau de pe scaun daca imi cere locul o baba rujata si coafata
Asta-i optiunea ta si se pare ca te si caracterizeaza.
Ehe, asta e! Poate te vei trezi candva, daca ai noroc.

View Postreclamagiu, on Nov 28 2005, 18:49, said:

bunica-meu are 75 de ani si inca munceste si el si bunica-mea.  are pensie de 3 mil jumate si bunica-mea nu are pensie. s-a apucat tarziu de munca cu carte de munca ptr ca toata averea i-a fost luata de comunisti. si de atunci impreuna cu bunica-mea a reusit sa isi faca alta casa tot proprietate pe vremea lu ceasca si sa ii ajute si pe copii sa aiba fiecare cate un apartament. si crede-ma nu se duc cu autobuzu nicaieri si nici nu se plang la nimeni ca n-au bani sau ca nu li se da scaun

Ai mare dreptate, de-am sti ce-i in inima lor?

#39
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

View Postcostelinon1, on Nov 28 2005, 18:17, said:

Poti sa faci o proportie intre 1 si 2?
Sa stii ca cunosc cazuri de batrani disperati care alearga innebuniti ca sa cumpere nu stiu ce nimicuri pentru ca sunt mai ieftine. E tragic!
Atat de senili sunt ca nici nu-si dau seama cata energie consuma inutil!
E tragic intr-adevar dar de 15 ani il tot voteaza pe ala care-i minte mai frumos. Ba Iliescu, acum Basescu, data viitoare alt Escu. Poarta si ei o parte din vina situatiei in care s-a ajuns.

View Postagain, on Nov 28 2005, 18:24, said:

nu ti se pare normal ca cei care muncesc o viata sa traiasca bine la batranete, cei care mor acum prin garsoniere sunt cei care au frecat belengherul o viata
Kleampa aici se da drept lupul moralist, tocmai el, ciorditorul de curent. Kleampa, esti penibil, munceste tu o viata intreaga si sa te vad apoi daca esti multumit cu o pensie de doua milioane juma. Ca alea de zeci de milioane nu prin munca s-au obtinut, la fel cum nici salariile de zeci de milioane din armata nu prin munca se obtin.

View Postreclamagiu, on Nov 28 2005, 18:49, said:

de onicei aia batrani de sunt nesimtiti au fost nesimtiti toata viata.
1000% adevarat.

#40
subsemnatu

subsemnatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 21.07.2005

View Postagain, on Nov 28 2005, 18:49, said:

da , am muncit

eu am gandit logic(muncesti AI, nu muncesti N-AI) si din ce am vazut in jur(bunicii mei)

goofy conteaza si ce munca faci, santierul difera de sters praful
te vad tinar si zic ei "esti in putere"

io nu ma dau de pe scaun daca imi cere locul o baba rujata si coafata
Ai muncit tu? :death: La 17 ani...daca ai pictat 3 site-uri nu inseamna ca ai muncit! Si IT-ul nu reprezinta pe "toata lumea"! Vorbeste numai ca sa nu taci? Du-te si lucreaza intr-o fabrica 8 ore in picioare si dupa aia mai vino sa vorbesti!
Ai sa vezi cand o sa te angajezi cum sta treaba! :smoke: Asa zisul freelancing pe care il faci tu o sa te aduca in aceeasi stare pe care o au batranii cu 2 mil pensie! O sa te trezesti ca la 40 de ani n-ai nici un an vechime pe cartea de munca si nici nu o sa mai faci fata concurentei ca sa traiesti in continuare! Probabil tie ti se par logice unele lucruri dar inca nu ai trait sa vezi ce inseamna un salariu de rahat...chiar si din IT!

#41
mc_h

mc_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 07.10.2005
nu stiu daca in toata tara, dar in cluj pensionarii calatoresc gratuit cu mijloacele de transport in comun. cam de un an de zile. si nu am nimic cu batranii da daca tot calatoresc gratis pe banii (nu ai mei ca is elev :peacefingers: ) dar ai oamenilor care trebuie sa ajunga dimineata la servici si de multe ori nu au loc in autobuze din cauza batranilor care se plimba de plictiseala  :death:, sa o faca in afara orelor de varf. cica se vrea sa se faca abonamente gratuite pt pensionari numai in afara orelor de varf (nu stiu inca daca s-a facut acest lucru sau daca s-au eliminat complet :rolleyes: )

Edited by mc_h, 28 November 2005 - 19:41.


#42
costelinon1

costelinon1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 15.10.2005

View PostAstor, on Nov 28 2005, 19:33, said:

E tragic intr-adevar dar de 15 ani il tot voteaza pe ala care-i minte mai frumos. Ba Iliescu, acum Basescu, data viitoare alt Escu. Poarta si ei o parte din vina situatiei in care s-a ajuns.
Iti dau dreptate. Asta este pragul de indobitocire ce ni l-a adus comunismul.
O spun fara intentia de a jigni pe nimeni. Daca suntem corecti si ne-am uita intr-o oglinda a adevarului, suntem atinsi toti de asta, numai proportiile difera.

#43
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

View Postcostelinon1, on Nov 28 2005, 19:42, said:

Iti dau dreptate. Asta este pragul de indobitocire ce ni l-a adus comunismul.
O spun fara intentia de a jigni pe nimeni. Daca suntem corecti si ne-am uita intr-o oglinda a adevarului, suntem atinsi toti de asta, numai proportiile difera.

Sorry da asta e o tampenie bagata de mass media pentru a se spala pe maini de ce a facut in ultimii 15 ani. Nu, indobitocirea nu a fost doar in perioada comunismului, indobitocirea e mult mai puternica si agresiva dupa 89, si toate guvernele post-decembriste sustinute de presa se fac vinovate de ea. Dovada? Tineri care nu aveau cum sa fie afectati in doar ce-i 2-10 ani de viata sub comunism (inclusv Kleampa al nostru) azi bubuie de prostie si incultura. Fara nici o intentie de a jigni pe cineva dar tocmai blamarea comunismului pentru orice rau de azi, la 15 ani dupa terminarea lui, e o dovada de prostie si indobitocire crasa. De ce? Pentru ca eliminarea din start a unei optiuni nu denota decat fanatism, fanatism ce nu-l gasesti in vechiile democratii occidentale unde partidele de stanga sunt extrem de puternice de a speria si uneori de a prelua puterea de la cele de dreapta. Doar la noi gasesti "votam tot liberalii ca altceva mai bun nu exista!!!" si asta e dovada suprema de indobitocire. Iar de asta numai comunistii nu-s de vina. Au ei vina lor pentru modul cum au modelat fiintele umane in robotei indiferenti fata de conceptii gen "concurenta", "productivitate", etc, dar de prostia de azi doar populatia si liderii ei e vinovata. E o forma noua de prostie, una mai muta si mai usturatoare, una in care "votantii" mor de foame in casele lor dar mor fericiti ca mor sub "liberalism".

#44
costelinon1

costelinon1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 15.10.2005

View PostAstor, on Nov 28 2005, 19:59, said:

Sorry da asta e o tampenie bagata de mass media pentru a se spala pe maini de ce a facut in ultimii 15 ani. Nu, indobitocirea nu a fost doar in perioada comunismului, indobitocirea e mult mai puternica si agresiva dupa 89, si toate guvernele post-decembriste sustinute de presa se fac vinovate de ea. Dovada? Tineri care nu aveau cum sa fie afectati in doar ce-i 2-10 ani de viata sub comunism (inclusv Kleampa al nostru) azi bubuie de prostie si incultura. Fara nici o intentie de a jigni pe cineva dar tocmai blamarea comunismului pentru orice rau de azi, la 15 ani dupa terminarea lui, e o dovada de prostie si indobitocire crasa. De ce? Pentru ca eliminarea din start a unei optiuni nu denota decat fanatism, fanatism ce nu-l gasesti in vechiile democratii occidentale unde partidele de stanga sunt extrem de puternice de a speria si uneori de a prelua puterea de la cele de dreapta. Doar la noi gasesti "votam tot liberalii ca altceva mai bun nu exista!!!" si asta e dovada suprema de indobitocire. Iar de asta numai comunistii nu-s de vina. Au ei vina lor pentru modul cum au modelat fiintele umane in robotei indiferenti fata de conceptii gen "concurenta", "productivitate", etc, dar de prostia de azi doar populatia si liderii ei e vinovata. E o forma noua de prostie, una mai muta si mai usturatoare, una in care "votantii" mor de foame in casele lor dar mor fericiti ca mor sub "liberalism".
Faptul ca nu suntem total de acord unii cu altii reprezinta semnele ca incepem sa nu mai fim indobitociti!
Eu ma refeream la acei batrani si la faptul ca intr-un fel sau altul, ei ne-au educat pe noi si poate, astfel, ne-au transmis asta inconstient (si ei ca transmitatori dar si noi ca receptori).
Poate tu esti un caz fericit si nu esti atins de ceea ce spuneam eu.
Ma bucur sincer pentru tine.

Edited by costelinon1, 28 November 2005 - 20:11.


#45
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Cel mai mult îmi place în RATB când se trezesc personajele mai în vârstă să discute politică şi încep să aibă flash-back-uri de pe vremea comuniştilor, când totul era o primăvară continuă. Discuţiile continuă până când, cu urechile sângerânde de atâtea vociferări, cobori cu câteva staţii mai înapoi ca să scapi.
Iubesc RATB-ul!

Edited by maxy, 28 November 2005 - 20:14.


#46
costelinon1

costelinon1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 15.10.2005

View Postmaxy, on Nov 28 2005, 20:13, said:

Cel mai mult îmi place în RATB când se trezesc personajele mai în vârstă să discute politică și încep să aibă flash-back-uri de pe vremea comuniștilor, când totul era o primăvară continuă. Discuțiile continuă până când, cu urechile sângerânde de atâtea vociferări, cobori cu câteva stații mai înapoi ca să scapi.
Iubesc RATB-ul!
Scleroza e in floare! Hai sa-i iertam ca tare sunt simpatici!
De altfel, pentru ei, realitatile de acum sunt altfel percepute.
Ei sunt o masa de manevra foarte usor de manipulat, datorita, in primul rand, a conditiilor precare de trai, a instabilitatii zilei de maine.

#47
corneliu_89

corneliu_89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 09.11.2005
sau mai e cate unu despre razboi ori despre eminescu. si atunci (eu cel putin) zic "de ce naiba nu mi-am luat walkmenu'? maine o iau pe jos". si a doua zi ploua. si o iei de la capat.
apropo, care-i cea mai "batrana" linie din capitala? sa fie 282? aklo insumat are cam 3000 ani (pe la 10-11, cand ai norocu' sa (mai) pleci pe la scoala)
later edit: rectific: pe o raza de vreo 20 min in fiecare ora din intervalul 10-14 mai sunt liceeni de astia care se duc la un anumit liceu de kko, se mai intinereste simtitor. da' in rest...

Edited by corneliu_89, 28 November 2005 - 20:42.


#48
costelinon1

costelinon1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 15.10.2005

View Postcorneliu_89, on Nov 28 2005, 20:34, said:

sau mai e cate unu despre razboi ori despre eminescu. si atunci (eu cel putin) zic "de ce naiba nu mi-am luat walkmenu'? maine o iau pe jos". si a doua zi ploua. si o iei de la capat.
apropo, care-i cea mai "batrana" linie din capitala? sa fie 282? aklo insumat are cam 3000 ani (pe la 10-11, cand ai norocu' sa (mai) pleci pe la scoala)
later edit: rectific: pe o raza de vreo 20 min in fiecare ora din intervalul 10-14 mai sunt liceeni de astia care se duc la un anumit liceu de kko, se mai intinereste simtitor. da' in rest...
Imi plac chestiile alea, ehe, pe vremea mea ......

#49
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

View Postjericho, on Nov 28 2005, 16:15, said:

Again n-a zis ca au pensia mare... Adevarul e ca l-au aplaudat pe Ceausescu toata viata si acum plang ca au pensii mici...
nu generaliza!
bunicul si cu mama mea erau sa fie omorati la televiziune in decembrie 1989 pentru ca au preferat sa-si riste viata pentru viitorul meu.


View Postagain, on Nov 28 2005, 18:49, said:

da , am muncit

eu am gandit logic(muncesti AI, nu muncesti N-AI) si din ce am vazut in jur(bunicii mei)

goofy conteaza si ce munca faci, santierul difera de sters praful
te vad tinar si zic ei "esti in putere"

io nu ma dau de pe scaun daca imi cere locul o baba rujata si coafata
again, nu ma intelege gresit.
si eu in urma cu 6-7 ani, cand aveam varsta ta, eram la fel de frustrat ca de ce oamenii ma privesc altfel doar datorita vartei. asteapta sa mai treaca cativa ani si o sa-ti dai seama de ce, pentru ca o sa se schimbe felul in care gandesti

View Postreclamagiu, on Nov 28 2005, 18:49, said:

de onicei aia batrani de sunt nesimtiti au fost nesimtiti toata viata.
adevarat, exact cum exista tineri nesimtiti exista si batrani nesimtiti

Edited by zuppy, 28 November 2005 - 21:08.


#50
costelinon1

costelinon1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 15.10.2005

View Postzuppy, on Nov 28 2005, 21:04, said:

nu generaliza!
bunicul si cu mama mea erau sa fie omorati la televiziune in decembrie 1989 pentru ca au preferat sa-si riste viata pentru viitorul meu.
Subscriu. Cunosc si eu cazuri.
Sa fac o paranteza.
Sacrificiile care se faceau inainte de 89 nu se pun?
Poporul asta a fost intr-o imensa inchisoare care se numea Romania.
Asta a insemnat dictatura si comunismul.
Este demonetizat termenul dar si atunci au fost acte eroice. Chiar si prin faptul ca au suportat conditiile alea si au mai ramas, cat de cat, cu capul limpede.
Ca mai sunt si destui care au dat in mintea copiilor, este alta poveste.

#51
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

View Postcostelinon1, on Nov 28 2005, 20:09, said:

Faptul ca nu suntem total de acord unii cu altii reprezinta semnele ca incepem sa nu mai fim indobitociti!

Curente de opinie diferita existau si inainte, infometarea comunista a fost doar in perioada 85-89 din momentul cand SUA a inceput sa castige Razboiul Rece. Pana in 85 majoritatea romanilor erau multumiti de comunism. E fapt istoric deja si dovezile obiective iti pot demonstra asta. Dar totusi dupa doar 4-5 ani de infometare romanii au avut curajul de a face o revolutie (sustinuta de o lovitura de stat). Dupa 15 ani de "tranzitie", "Luminita care fuge de noi in tunel", "sacrificii pentru integrare europeana" se plange cineva de ceva? Desi inainte sistemul avea grija ca fiecare putoare sa primeasca un serviciu si o portie de mancare sa nu moara nimeni de foame totusi in 89 au explodat, azi cand fosti profesori universitari si sportivi de performanta mor la propriu de foame, mai da cineva vina pe sistem? Nu, tot ei se considera vinovati de jaful national produs de baronul X, groful Y si latifundiarul Z, "ca i-au votat", ca "romanii nu muncesc precum occidentalii ci muuuult mai prost si mai putin", ca "suntem pe drumul cel bun desi unii vad carne si lapte doar in vitrine". Nu e asta o forma mult mai grava de indobitocire?

#52
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

View Postagain, on Nov 28 2005, 15:56, said:

si totusi , ce dumnezeu treaba au babacii in oras in fiecare zi ?
Da' ce te reguleaza pe tine grija?

View Postagain, on Nov 28 2005, 15:56, said:

ce ma oftica pe mine babele astea care se plang ca au pensie mica ... pai daca au frecat mataranga acasa toata viata de unde **** *** sa aiba ?
Atunci freac-o tu mai putin, du-te la munca, cum ii indemni retroactiv pe ei, ia-ti bemveu si scapa de bosorogii puturosi si nemuncitori din RATB. Simplu, nu? Vezi cum le stiu eu pe toate, ca un om mare...

Edit: Vai, tu, None, danke schon, bine ai revenit printre noi. La Multi Ani!
Post edit: la noi, la Bucuresti, articolu' ala hotaratu' se foloseste altfel.
Post-post edit: Si virgula.

Edited by LoveDemon, 29 November 2005 - 01:08.


#53
none

none

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,838
  • Înscris: 03.06.2005
poti sa-ti mai editezi postu pentru ca ai mai lasat greseli.

#54
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
PS: S-a mai discutat, si s-au varsat multe laturi ale judecatii profunde ale unora, care nu merita nici macar efortul de a te gandi la contraargumente; si s-a mai discutat cand forumul nu era inca atat de populat cu reprezentanti ai subspeciilor culturale, aparuti ca ciupercile otravitoare dupa ploaia de retele semilegale de cartier (cu emfaza pe "i") - observati diferenta, cei cu ceva decenta in ei, adica. Restul - aberati si varsati-va veninul idiot in continuare. Sunteti tari si viitorul tarii. Va doresc ceea ce va doriti si voi, epurare, adica sa n-ajungeti vreodata bosorogi imputiti si operati, sa incomodati tineretul cool si muncitor prin RATB-uri.
De la o tanara speranta:  :puke:

Edited by LoveDemon, 29 November 2005 - 01:16.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate