Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

RATB

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#19
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
si care e problema? Poate pentru ei fiecare mie de lei conteaza. Cine esti tu sa ii judeci?

#20
costelinon1

costelinon1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 15.10.2005

View PostAstor, on Nov 28 2005, 17:06, said:

Doua milioane juma si transport gratuit sunt solutia perfecta pentru a incetini la maxim transportul in comun. Voi chiar nu ati auzit discutii intre pensionare bucurestene ce sar lejer de suta de kile si metru in diametru purtand in transportul in comun discutii gen "Draga, hai in centru ca in piata asta e cu o mie de lei mai scump mărarul!!!"?

Daca vorbesti de situatia aia supraponderala asta se intampla pentru ca batranii nu se pot alimenta sanatos din banii pe care ii au. Te-as invita sa iei masa o data cu ei. Cred ca i-ai refuza "politicos" chiar daca ti-ar fi o foame de lup.
Situatia este cu adevarat tragica daca asta este realitatea! Ar trebui sa ne inspire mila si compasiune o asemenea discutie.

#21
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
pai au pensia mica pentru ca atata au muncit, de ex: bunicii mei au muncit zi de zi vreo 30 de ani si au pensie cam cate 5 milioane, si stau la tara ... le-a placut sa munceasca, acum au

cui nu ii place munca sa moara de foame ... si sa se plimbe cu ratb-u

babele care sunt rujate,parfumate si se plimba cu ratb-u credeti ca au muncit ceva in viata lor ? sa moara toate astea ...

#22
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
cati ani ai again? Sper ca iti dai seama ca nu ai dreptate :cursing:

#23
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
17

contraargumente pentru ce sustin?

#24
costelinon1

costelinon1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 15.10.2005

View Postagain, on Nov 28 2005, 17:48, said:

pai au pensia mica pentru ca atata au muncit, de ex: bunicii mei au muncit zi de zi vreo 30 de ani si au pensie cam cate 5 milioane, si stau la tara ... le-a placut sa munceasca, acum au

cui nu ii place munca sa moara de foame ... si sa se plimbe cu ratb-u

babele care sunt rujate,parfumate si se plimba cu ratb-u credeti ca au muncit ceva in viata lor ? sa moara toate astea ...
Sa inteleg ca au fost CAP-isti?
Daca au pensia care tu o afirmi ca o au inseamna ca au fost activisti, cel putin.
Glumesc!
Cred ca ai gresit, nu cate ci impreuna!

#25
corneliu_89

corneliu_89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 09.11.2005
bine ma da' poate k a mai muncit omu' de i s-a rupt in doua, da' fara carte de munca; a avut ghinionu' asta
sau cum se practica la patronii din romania: muncesti, ala iti da 5-6 mil da' in cartea de munca iti trece sal min pe economie, k e el mai smecher si plateste impozite mai mici. si la batranete stai si te strangi de gat.
k ii injur cat pot de mult pe bosorogii care se iau de mine in autob fara motive, asta-i partea a 2a

#26
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
17

contraargumente pentru ce sustin?

#27
costelinon1

costelinon1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 15.10.2005

View Postagain, on Nov 28 2005, 18:05, said:

17

contraargumente pentru ce sustin?
Atunci se explica tot.

#28
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

View Postromaximusro, on Nov 28 2005, 17:15, said:

si care e problema? Poate pentru ei fiecare mie de lei conteaza. Cine esti tu sa ii judeci?

View Postcostelinon1, on Nov 28 2005, 17:41, said:

Daca vorbesti de situatia aia supraponderala asta se intampla pentru ca batranii nu se pot alimenta sanatos din banii pe care ii au.
Nu exagerati, alea supraponderale si rosii in obraji nu s-au ingrasat cu aer de Bucuresti. Nu toate pensiile sunt de doua milioane juma, saracii nu-si permit nici plimbari gratuite cu RATB-ul. Specimenele de care vorbesc eu sunt in general pensionate anticipat (din lene de munca) cu pensii frumusele (minim 4-500 RON), sanatoase tun dar care nu au ce face toata ziua-n casa. Unele stau pe scari si barfesc zgomotos orice tanara imbracata la moda, altele prefera sa se plimbe din piata-n piata. Stiu blocuri pline de vaduve d'astea, foste "doamne de Apaca", barbatii lor o mierlesc imediat dupa pensionare din cauza muncii extenuante ce le-a distrus definitiv sanatatea iar ele ajung lejer la 80-90, avand grija sa nu treaca o zi in care sa nu-si faca simtita prezenta pe scari, in piete sau in transportul in comun.

Pensionarii care o duc intr-adevar greu mor in general singuri prin garsonierele lor centrale de foame si frig si sunt descoperiti abia dupa ce mirosul cadaveric devine o problema, sunt atat de slabi incat urcatul intr-un autobuz li se pare imposibil.

#29
costelinon1

costelinon1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 15.10.2005

View PostAstor, on Nov 28 2005, 18:10, said:

1. Nu exagerati, alea supraponderale si rosii in obraji nu s-au ingrasat cu aer de Bucuresti. Nu toate pensiile sunt de doua milioane juma, saracii nu-si permit nici plimbari gratuite cu RATB-ul. Specimenele de care vorbesc eu sunt in general pensionate anticipat (din lene de munca) cu pensii frumusele (minim 4-500 RON), sanatoase tun dar care nu au ce face toata ziua-n casa. Unele stau pe scari si barfesc zgomotos orice tanara imbracata la moda, altele prefera sa se plimbe din piata-n piata. Stiu blocuri pline de vaduve d'astea, foste "doamne de Apaca", barbatii lor o mierlesc imediat dupa pensionare din cauza muncii extenuante ce le-a distrus definitiv sanatatea iar ele ajung lejer la 80-90, avand grija sa nu treaca o zi in care sa nu-si faca simtita prezenta pe scari, in piete sau in transportul in comun.

2. Pensionarii care o duc intr-adevar greu mor in general singuri prin garsonierele lor centrale de foame si frig si sunt descoperiti abia dupa ce mirosul cadaveric devine o problema, sunt atat de slabi incat urcatul intr-un autobuz li se pare imposibil.
Poti sa faci o proportie intre 1 si 2?
Sa stii ca cunosc cazuri de batrani disperati care alearga innebuniti ca sa cumpere nu stiu ce nimicuri pentru ca sunt mai ieftine. E tragic!
Atat de senili sunt ca nici nu-si dau seama cata energie consuma inutil!

#30
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
adica ce vrei sa spui costelino?

daca am 17 ani ma subestimezi ori what?

nu ti se pare normal ca cei care muncesc o viata sa traiasca bine la batranete, cei care mor acum prin garsoniere sunt cei care au frecat belengherul o viata

#31
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004

View Postagain, on Nov 28 2005, 18:24, said:

adica ce vrei sa spui costelino?

daca am 17 ani ma subestimezi ori what?

nu ti se pare normal ca cei care muncesc o viata sa traiasca bine la batranete, cei care mor acum prin garsoniere sunt cei care au frecat belengherul o viata
Mai cresti puiule si apoi mai vino si vorbeste pe forum. Bunica-mea a muncit 35 de ani si tot pensie de 2 mil jumate are, in vreme ce altii care au dus-o bine si pe vremea Impuscatului au pensii de care variaza intre 15 si 40 de milioane, si crede-ma ca nu au muncit deloc mai mult decat bunica-mea. Mai cresti un pic, mai mirose si tu prin jur cam ce se intampla si dupa aia vino si vorbeste pe aici.

#32
costelinon1

costelinon1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 15.10.2005

View Postagain, on Nov 28 2005, 18:24, said:

adica ce vrei sa spui costelino?

daca am 17 ani ma subestimezi ori what?

nu ti se pare normal ca cei care muncesc o viata sa traiasca bine la batranete, cei care mor acum prin garsoniere sunt cei care au frecat belengherul o viata
Vrei sa spui ca ai experienta de viata? Asta vreau sa spun.
Ai muncit pana acum undeva? Nu ai de unde sa stii ce o fi cu ei (pai au pensia mica pentru ca atata au muncit)
Scuza-ma, s-ar putea ca peste 10-15 ani sa-ti schimbi optica.
Si eu spun astazi ca sunt mai destept ca ieri! Crezi ca la tine va fi altfel?
Foarte, foarte simplist privesti problema. De aici rezulta ce am spus.

#33
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,218
  • Înscris: 13.06.2004
Da, apropos de unde stiu bosorogii din R.A.T.B. ca PE TINE NU TE DOR PICIOARELE?

#34
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
da , am muncit

eu am gandit logic(muncesti AI, nu muncesti N-AI) si din ce am vazut in jur(bunicii mei)

goofy conteaza si ce munca faci, santierul difera de sters praful

View Postdjl, on Nov 28 2005, 18:44, said:

Da, apropos de unde stiu bosorogii din R.A.T.B. ca PE TINE NU TE DOR PICIOARELE?

te vad tinar si zic ei "esti in putere"

io nu ma dau de pe scaun daca imi cere locul o baba rujata si coafata

#35
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
de onicei aia batrani de sunt nesimtiti au fost nesimtiti toata viata.

bunica-meu are 75 de ani si inca munceste si el si bunica-mea.  are pensie de 3 mil jumate si bunica-mea nu are pensie. s-a apucat tarziu de munca cu carte de munca ptr ca toata averea i-a fost luata de comunisti. si de atunci impreuna cu bunica-mea a reusit sa isi faca alta casa tot proprietate pe vremea lu ceasca si sa ii ajute si pe copii sa aiba fiecare cate un apartament. si crede-ma nu se duc cu autobuzu nicaieri si nici nu se plang la nimeni ca n-au bani sau ca nu li se da scaun

#36
costelinon1

costelinon1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 15.10.2005

View Postagain, on Nov 28 2005, 18:24, said:

Nu trebuie sa te superi!
Sa stii ca dintre cele mai mari inechitati din Romania, sistemul de pensii ocupa un loc fruntas! Poate chiar primul loc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate