Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

RATB

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#1
Ragnarokr

Ragnarokr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 16.06.2005
Ieri aveam ceva treaba pe la Piata Moghioros si, RATB-ist fiind, am apelat la un mutant galben, tatuat cu 268. Urc eu cu un avant tineresc de invidiat si am un soc. Autobuzul plin ochi cu batrani. Ma uit in jur, scanez rapid autobuzul, poate poate mai vad pe cineva sub 60 de ani. Ghinion. Nimeni. Imi zic, ok, o fi vreo invazie sexagenara, septuagenara, octogenara, samd. Statistic (si inevitabil) printre ei se aflau: 1 bucata baba nebuna (probabil si cu acte in regula), 1 bucata baba ofticata ca nustiucare nu ii acordase locul (pe sistemul: sunt batrana, operata, nu mai pot, alea alea), 20 bucati batrani in proximitatea babei ofticate care sa ii dea dreptate si sa constate ca "nu mai e cum era pe vremea noastra". Am mers si eu stingher in picioare, si cand sa cobor am asteptat rabdator sa se scurga inaintea mea pe scari vreo 3 babe senile. Total dezagreabil.

Una dintre neplacutele urmari ale natalitatii noastre in scadere e faptul ca la un moment dat, vom avea extrem de multi batrani si putini tineri. Si cum batranii nostri nu sunt ca batranii lor, se incapataneaza sa umple pana la refuz autobuzele si troleibuzele RATB-ului in fiecare zi.

I'm telling you: They are trying to take over the world! Mark my words!


peace

#2
costelinon1

costelinon1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 15.10.2005

View PostRagnarokr, on Nov 28 2005, 14:00, said:

Ieri aveam ceva treaba pe la Piata Moghioros si, RATB-ist fiind, am apelat la un mutant galben, tatuat cu 268. Urc eu cu un avant tineresc de invidiat si am un soc. Autobuzul plin ochi cu batrani. Ma uit in jur, scanez rapid autobuzul, poate poate mai vad pe cineva sub 60 de ani. Ghinion. Nimeni. Imi zic, ok, o fi vreo invazie sexagenara, septuagenara, octogenara, samd. Statistic (si inevitabil) printre ei se aflau: 1 bucata baba nebuna (probabil si cu acte in regula), 1 bucata baba ofticata ca nustiucare nu ii acordase locul (pe sistemul: sunt batrana, operata, nu mai pot, alea alea), 20 bucati batrani in proximitatea babei ofticate care sa ii dea dreptate si sa constate ca "nu mai e cum era pe vremea noastra". Am mers si eu stingher in picioare, si cand sa cobor am asteptat rabdator sa se scurga inaintea mea pe scari vreo 3 babe senile. Total dezagreabil.

Una dintre neplacutele urmari ale natalitatii noastre in scadere e faptul ca la un moment dat, vom avea extrem de multi batrani si putini tineri. Si cum batranii nostri nu sunt ca batranii lor, se incapataneaza sa umple pana la refuz autobuzele si troleibuzele RATB-ului in fiecare zi.

I'm telling you: They are trying to take over the world! Mark my words!
peace
Pentru mine, daca as da peste o astfel de intamplare, cred ca sentimentele ar fi contradictorii. Printre altele, cred ca m-as gandi si la parintii si bunicii mei, si poate si la faptul ca ne vine si noua randul candva (daca avem "noroc?").
Si nu-ti face griji prea mari. Pensiile care le au si sistemul de asigurari sociale de sanatate, le dau prioritate in alta parte. Ma mir ca mai supravietuiesc in conditiile astea.

#3
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 30.06.2005

View PostRagnarokr, on Nov 28 2005, 14:00, said:

Ieri aveam ceva treaba pe la Piata Moghioros si, RATB-ist fiind, am apelat la un mutant galben, tatuat cu 268. Urc eu cu un avant tineresc de invidiat si am un soc. Autobuzul plin ochi cu batrani. Ma uit in jur, scanez rapid autobuzul, poate poate mai vad pe cineva sub 60 de ani. Ghinion. Nimeni. Imi zic, ok, o fi vreo invazie sexagenara, septuagenara, octogenara, samd. Statistic (si inevitabil) printre ei se aflau: 1 bucata baba nebuna (probabil si cu acte in regula), 1 bucata baba ofticata ca nustiucare nu ii acordase locul (pe sistemul: sunt batrana, operata, nu mai pot, alea alea), 20 bucati batrani in proximitatea babei ofticate care sa ii dea dreptate si sa constate ca "nu mai e cum era pe vremea noastra". Am mers si eu stingher in picioare, si cand sa cobor am asteptat rabdator sa se scurga inaintea mea pe scari vreo 3 babe senile. Total dezagreabil.

Una dintre neplacutele urmari ale natalitatii noastre in scadere e faptul ca la un moment dat, vom avea extrem de multi batrani si putini tineri. Si cum batranii nostri nu sunt ca batranii lor, se incapataneaza sa umple pana la refuz autobuzele si troleibuzele RATB-ului in fiecare zi.

I'm telling you: They are trying to take over the world! Mark my words!
peace
Banuiest ca mai degraba ai fii preferat sa vezi vreo 20 de hoti de buzunare :w00t: . Lasa-i mai sa fie si ei, ca nu mai au multa vreme ...macar sa se mai plimbe cu autobuzul...

#4
costelinon1

costelinon1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 15.10.2005

View Postrashid, on Nov 28 2005, 14:17, said:

Banuiest ca mai degraba ai fii preferat sa vezi vreo 20 de hoti de buzunare :w00t: . Lasa-i mai sa fie si ei, ca nu mai au multa vreme ...macar sa se mai plimbe cu autobuzul...

Subscriu.
In alte vremuri se spunea, daca nu ma insel, daca n-ai un batran, sa-l cumperi. Era doar o vorba sau avea si un talc?

#5
subsemnatu

subsemnatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 21.07.2005
In Timisoara e RATT (Regia Autonoma de Transport al Tinerilor) :smoke:

Dar sincer sa fiu sunt insuportabili unii batrani! Se imping de parca tot autobuzul e al lor! :death:

#6
corneliu_89

corneliu_89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 09.11.2005
oricum nimic nu e mai "relaxant" decat sa te urci intr-un autobuz (asta dak reusesti, k printr-o minune) si dupa ce cobori (mai ales dak reusesti sa cobori aklo unde trebuie) realizezi k te-au facut aia mp3. si tu zici "ce bine dak eram macar sandwich..."

#7
costelinon1

costelinon1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 15.10.2005

View Postcorneliu_89, on Nov 28 2005, 14:57, said:

oricum nimic nu e mai "relaxant" decat sa te urci intr-un autobuz (asta dak reusesti, k printr-o minune) si dupa ce cobori (mai ales dak reusesti sa cobori aklo unde trebuie) realizezi k te-au facut aia mp3. si tu zici "ce bine dak eram macar sandwich..."
Sau DivX6!

#8
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Cel mai mult iubesc batranii caremerg la piata la ora 7.30 dimineata. Se agata de masina/tramvai, stau 3 sferturi in afara si urla cat ii tin plamanii: "URCATI, MAI E LOC ACOLO, VAD IO".

Nu am nimic impotriva lor, dar sa foloseasca mijloacele de transport in comun la ora 10.30, cand nu deranjeaza pe nimeni, cand sunt goale, cand au pe ce sa stea, nu sa ma intarzaie pe mine dimineata... :cursing:

#9
costelinon1

costelinon1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 15.10.2005

View PostRagnarokr, on Nov 28 2005, 14:00, said:


Pe la ce ora era chestia asta?

#10
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
si totusi , ce dumnezeu treaba au babacii in oras in fiecare zi ?

ce ma oftica pe mine babele astea care se plang ca au pensie mica ... pai daca au frecat mataranga acasa toata viata de unde **** *** sa aiba ?

#11
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

View Postagain, on Nov 28 2005, 15:56, said:

ce ma oftica pe mine babele astea care se plang ca au pensie mica ... pai daca au frecat mataranga acasa toata viata de unde **** *** sa aiba ?
traieste tu cu 2 milioane jumate, sa te vad daca iti ajung sau nu.

#12
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005

View Postzuppy, on Nov 28 2005, 16:06, said:

traieste tu cu 2 milioane jumate, sa te vad daca iti ajung sau nu.
  Again n-a zis ca au pensia mare... Adevarul e ca l-au aplaudat pe Ceausescu toata viata si acum plang ca au pensii mici... Stii ca afara, in unele tari, cei care beneficiaza de abonamente gratuite le pot folosi doar in anumite intervale orare? In alte intervale trebuie sa composteze bilet ca fiecare calator... Adevarul e ca nici mie nu mi-ar conveni sa ma duc intr-o dimineata cu autobuzul la servici si sa vad ca nu ma pot urca in el si sa intarzii fiindca e plin de pensionari care nu au ce face acasa si se duc la plimbari prin piatza si alte chestii asemanatoare... Fiindca majoritatea asa fac, chestiile cu operatille & stuff se aplica in putine cazuri... In rest, in weekend-uri n-au decat sa se plimbe cat vor cu atutobuzul...

#13
costelinon1

costelinon1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 15.10.2005

View Postzuppy, on Nov 28 2005, 16:06, said:

traieste tu cu 2 milioane jumate, sa te vad daca iti ajung sau nu.
Am postat si eu ceva asemanator mai sus.
Ma mir ca mai traiesc in conditiile astea. Ziceam: "Pensiile care le au si sistemul de asigurari sociale de sanatate, le dau prioritate in alta parte"

#14
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
again si jericho.. e o discutie foaaarte lunga despre aplaudatul comunistilor si pensiile mici & shit. In cazul comunismului roman, nu a prea depins de noi daca vrem sau nu comunism, ci de cei mari si felul cum si-au impartit tortul.  :rolleyes:

#15
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005
Ok... erau asa cum suntem si noi acum, prea mici ca sa poate schimba ceva...dar au avut destule avantaje in perioada aia, nu era deloc greu sa ai o casa si sa iti poti plati ratele la ea... Avantajele de atunci sunt dezavantajele de acum.. Asta e viata...Deocamdata sa-mi spuna ei mie ce avantaje de pe urma lor au tinerii din ziua de azi si pe urma sa se vaite de tineret...

#16
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,081
  • Înscris: 14.11.2003
In sfarsit, bine ca nu sunt singurul care se plange de acest lucru.
In orice autobuz sau troleu e plin ochi de batrani..nu stiu ce treaba au ei ZI DE ZI prin oras... :deadtongue:
Pe mine m-au terorizat...mai se baga, se imping in tine, parca ar fi homosexuali unii si mai ales in ore de varf.
Acum ca vine iarna sa vedeti ce o sa fie...ca nu au caldura in case deci...hai sa ne plimbam cu ratb-ul! :cursing:

#17
costelinon1

costelinon1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 15.10.2005

View Postjericho, on Nov 28 2005, 16:15, said:

Again n-a zis ca au pensia mare... Adevarul e ca l-au aplaudat pe Ceausescu toata viata si acum plang ca au pensii mici... Stii ca afara, in unele tari, cei care beneficiaza de abonamente gratuite le pot folosi doar in anumite intervale orare? In alte intervale trebuie sa composteze bilet ca fiecare calator... Adevarul e ca nici mie nu mi-ar conveni sa ma duc intr-o dimineata cu autobuzul la servici si sa vad ca nu ma pot urca in el si sa intarzii fiindca e plin de pensionari care nu au ce face acasa si se duc la plimbari prin piatza si alte chestii asemanatoare... Fiindca majoritatea asa fac, chestiile cu operatille & stuff se aplica in putine cazuri... In rest, in weekend-uri n-au decat sa se plimbe cat vor cu atutobuzul...

Fenomenul comunismului este prea putin studiat. In cazul nostru, in momentul actual, istoria a fost scrisa de invingatori. Dar a fost altfel vreo data?

Problema este ca au fost foarte multi ispititi (incurajati) sa se pensioneze. A se studia putin ce a fost, preponderent dupa 90. Ca au acum niste pensii mizerabile, marea majoritate, asta nu mai intereseaza pe nimeni. Dar adevarul este ca societatea noastra, plina de ineficienta si coruptie, nu poate sa faca mai mult. Cel putin momentan. O sa-i trieze mult conditiile de trai.

Este cam simplist sa-i catalogam "aplaugeti"! Trebuie sa reflectam mai mult la acele momente. Nu cumva astea au fost intelegerile si consecintele de dupa razboi (ale marilor puteri)? A se vedea ce a fost in Ungaria si Cehoslovacia cand s-a incercat ceva! Chiar si la noi in Brasov.

#18
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

View Postagain, on Nov 28 2005, 15:56, said:

si totusi , ce dumnezeu treaba au babacii in oras in fiecare zi ?

View Postzuppy, on Nov 28 2005, 16:06, said:

traieste tu cu 2 milioane jumate, sa te vad daca iti ajung sau nu.
Doua milioane juma si transport gratuit sunt solutia perfecta pentru a incetini la maxim transportul in comun. Voi chiar nu ati auzit discutii intre pensionare bucurestene ce sar lejer de suta de kile si metru in diametru purtand in transportul in comun discutii gen "Draga, hai in centru ca in piata asta e cu o mie de lei mai scump mărarul!!!"?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate