Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Foliculita?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
allylove

allylove

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.06.2013
Buna ziua! Mi-au aparut de la epilat cred in zona feselor, mai pe interior, niste bubite (nu stiu cum erau la inceput dar acum au o culoare mai inchisa, ca a firului de par). Nu dor, nu se sparg,sunt moi, m-am dat cu unguent cu galbenele si propolis dar nu trec. Cred ca este foliculita..Ce as putea folosi pentru a se vindeca aceste bubite? Multumesc!!

#2
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Un medic...

#3
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012
Sau nidoflor unguent.

#4
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
la primul tau mesaj ne zici ca ai bube la cur?Posted Image
bine ai venit!

#5
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Pentru foliculite se foloseste Baneocin ung sau Fucidin.

#6
remedii-plante

remedii-plante

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 01.06.2013
Foliculita


Foliculita este o afectiune a foliculilor pilosi produsa de Stafilococul Auriu, care colonizeaza in mod normal pielea la indivizii sanatosi, sau de fungi, in cazul persoanelor cu un sistem imun deficitar (bolnavi de SIDA, neoplasme, leucemii etc).
Agresiunile asupra foliculilor pilosi, generate de contactul strans cu imbracamintea, de barbierit si nu numai, sunt factorii favorizanti, reprezentand o poarta de intrare a agentilor infectiosi. O data ce se produc leziunile foliculilor pilosi riscul ca acestia sa se infecteze este foarte mare.
Foliculita debuteaza cu aparitia unei zone rosiatice dispusa in jurul unuia sau a mai multor fire de par invecinate, insotita de durere, usturime sau mancarime (prurit). Ulterior se vor forma pustule cu un continut purulent sau sanguinolent.
Pe langa foliculitele de etiologie bacteriana si fungica (date de Chlamidia, Tricophyton) de care am amintit, exista si o serie de foliculite neinfectioase, produse de haine iritante, transpiratie excesiva sau unele produce de make-up. Uneori o baie fierbinte si relaxanta intr-un izvor de apa termala poate avea si consecinte neplacute, precum aparitia unei febre usoare, stare generala influentata, carora li se adauga aparitia la 72 de ore a unor basicute (pustule) mici si dureroase la nivelul toracelui si a membrelor. Este asa-numita "foliculita de apa fierbinte".
Ca in mai multe dintre afectiunile pielii,alimentatia are si in acest caz un rol foarte important.Excesul de grasimi animale,alimentele picante si substantele chimice in exces favorizeaza aparitia si extinderea foliculitei..
Alimentatia naturala,bogata in minerale si vitamine,in special consumul de alimente de culoare rosie si portocalie (morcovi,dovleac,caise,piersici) ajuta mult la curatarea pielii si imbunatatirea texturii sale.
Tratament natural :
-vitamina C naturala
-betacarotenul
-uleiul de borago si de luminita noptii
-extractul din muguri de coacaz negru,pentru efectul antiinflamator general
-extractul din muguri de nuc :are tropism pe piele,avand o actiune anti-infectioasa si de curatare.
-extractul din samburi de grapefruit :rol antibiotic si antifungic
-unguentul din muguri de plop
Adrian Udrea,fitoterapeut,nutritionist
Tratament personalizat:[email protected]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate