Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Driver placa de baza Asus

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostProtopopeus, on 28 iunie 2013 - 21:40, said:

....
Actuala problema e ca ...

Problema e ca ai accesat si o alta partitie in afara de partitia C inainte de a o scana cu un antivirus.

Dupa instalare S.O., partitia C este curata, dar cealalta D sau celelalte D si E... daca ai mai multe, pot contine semnaturi ale virusilor si evita accesarea lor inainte de o scanare cu un antivirus
In postul #13 spui : OS-ul este Windows XP Home Edition, SP2, pe 32 biti (x86), pe CD original, cumparat din magazin."
se poate utiliza :
http://www.softpedia...ssentials.shtml
sau orice antivirus considerat bun, ori testat de tine cu alta ocazie, chiar daca este doar o versiune trial...
Pune s.o. din nou si nu mai accesa datele de pe hard decat dupa ce l-ai scanat scanat cu un antivirus !

#20
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Multumesc pentru reply-uri...

Problema e ciudata, singura varianta prin care am luat virusul ar fi prin intermediul stick-ului cu care am "transferat" driverele descarcate pe actualul PC, altfel, in momentul in care am instalat OS-ul (care, dupa cum am mai spus, e cat se poate de original si legal) am formatat TOT HDD-ul. In plus, pentru cei care nu sunt la curent cu problema, eu am reinstalat OS-ul de doua ori in decurs de mai putin de o luna (deci doau formatari integrale), iar intre timp nu am avut acces la net, mai mult, nu am folosit cam deloc unitatea, ci am avut alta unitate.
In plus, pe celalalt PC nu ma confrunt cu aceste probleme, desi probabil ar trebui ca doar de acolo am "adus" pe aceasta unitate cam totul, de la drivere pana la muzica, poze si ce-am mai avut eu...

Una peste alta, voi descarca, pentru inceput un trial de la Bitdefender sau altceva ca sa fiu sigur ca nu mai am nimic "la panda", pe undeva, insa pentru moment cam singura problema pe care o mai am este aceea ca majoritatea download-urilor nu se duc pana la sfarsit.
De exemplu, si Flash-ul si Shockwave-ul merg pana aproape de 100% si asa intepenesc. Am incercat sa mai descarc device doctor, SlimDrivers si drivermax insa am fix aceeasi problema, nu se descarca pana la sfarsit, la fel si cu Google Chrome si cu CCcleaner si cu inca cateva chestii.
A, si ca sa nu uit, nu reusesc sa activez Windows-ul, indiferent ca incerc sa-l activez si sa-l inregistrez sau doar sa-l activez, imi spune ca nu am conexiune, desi eu stau bine merci pe net. Am avut instalat firewall-ul de la nvidia, odata cu driverul placii de baza, insa l-am dezactivat, l-am si dezinstalat, ca sa fiu sigur, insa tot nu se poate conecta...
Am doua placi de retea, cea integrata pe placa de baza nu merge de mult timp, asa ca am una Trendnet separata. E posibil ca Windows-ul sa incerce sa se conecteze, cumva prin cea care nu merge ?

Edited by Protopopeus, 29 June 2013 - 10:10.


#21
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Hmmm, se pare ca am un virus destept foc...
Nu de alta dar, spre surpinderea mea, nu pot accesa nici un site al vreunui producator de antivirusi, nu pot downloada nici un trial de antivirus de niciunde, iar daca am incercat sa instalez Bitdefender de pe CD, n-am reusit sa finalizez actiunea oricat am incercat intrucat cica nu am suficiente privilegii pentru acest lucru.
Am mai incercat sa instalez si Kaspersky, tot de pe CD, insa chiar daca am reusit, nu reusesc de nici o culoare sa conving fereastra "sa stea" pe ecran mai mult de o fractiune de secunda. Asa ca nu pot nici macar activa trial-ul sau key-ul pe care-l detin, nu mai vorbesc sa initializez si vreo scanare...

#22
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Ok, am rezolvat !
Am reusit pana la urma sa conving un Kaspersky vechi de vreo 7 ani sa faca o scanare. Mi-a gasit doar vreo 6 fisiere infectate, toate in C:
Ulterior am putut sa intru si pe paginile antivirusurilor, sa termin si download-urile, asa ca am descarcat ultima versiune de Bitdefender si am facut o noua scanare. Mi-a mai gasit si acesta cate ceva... Am instalat si flas-ul si schockwave-ul...

Acum singura problema ramane faptul ca nu pot sa conving neam utilitarul de activare de faptul ca eu am o conexiune deschisa, sa pot activa odata si Windows-ul...
Sugestii despre cum sa fac acest lucru ?!!

#23
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostProtopopeus, on 29 iunie 2013 - 14:08, said:

Ok, am rezolvat !
Am reusit pana la urma sa conving un Kaspersky vechi de vreo 7 ani sa faca o scanare. Mi-a gasit doar vreo 6 fisiere infectate, toate in C:
Ulterior am putut sa intru si pe paginile antivirusurilor, sa termin si download-urile, asa ca am descarcat ultima versiune de Bitdefender si am facut o noua scanare. Mi-a mai gasit si acesta cate ceva... Am instalat si flas-ul si schockwave-ul...

Acum singura problema ramane faptul ca nu pot sa conving neam utilitarul de activare de faptul ca eu am o conexiune deschisa, sa pot activa odata si Windows-ul...
Sugestii despre cum sa fac acest lucru ?!!

Poate fi activat doar daca a fost versiune RETAIL. Daca a fost OEM nu poate fi activat decat pe pc-ul impreuna cu care a fost achizitionat.
Ai suport tehnic...http://support.microsoft.com/kb/307890/ro

si

http://www.microsoft...ia/contact.aspx

#24
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Atunci cred ca a fost RETAIL, nu de alta dar se afla deja pe zeci de PC-uri ale amicilor mei.
Am rezolvat, oricum...
Problema era banala si anume trebuia sa actualizez ora si data. Imediat ce am facut acest lucru mi-a primit activarea in 2 secunde.
Eu m-am ferit sa actualizez data si ora intrucat prima data, dupa cum, v-am spus, imediat ce am facut acest lucru n-am mai putut accesa OS-ul si mi-era teama si acum.

Multumesc tuturor pentru sfaturi, acum ma bucur in liniste de noul meu vechi PC !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate