Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ce inseamna defapt promovarea unui website ?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011
Salut, poate sa imi explice cineva ce inseamna practic promovarea unui website ?
Se face prin Google Adwords ? Sau ala e doar pentru anunturi (de o anumita marime sau ceva de genu) sau e bun pentru a iti aduce web-siteul pe prima pagina in cautari ?

Daca vand, nu stiu.. Sa zicem plante Posted Image  . Cand cineva scrie "plante", "flori", "bonsai", "tufisuri", "pomi", etc. in motorul de cautare prin Google Adwords va aparea si site-ul meu in cautari ?

Care e faza cu primele 2-3 link-uri de pe pagina, alea sponsorizate, care sunt incadrate intr-un patrat galben parca. Alea sunt cu Google Adwords, asa o sa apara si al meu ? Ca nu vreau asa. Vreau sa apara ca site normal, nu ca anunt.

Inca o intrebare. Am un numar maxim de cuvinte cheie pe care trebuie sa le aleg ? Pentru ca am in jur de 2000-6000 de cuvinte cheie. Chiar mai jos de 2000 nu pot sa scad si incredibil, dar toate 2000 sunt legate de ceva si practic nu pot renunta la ele. Deci am voie 2000 ? Pentru ca vazusem undeva, ceva cu 2-3 keywords, maxim.
Astea 2-3 keywords sunt cele promovate ? Si eu pe langa pot sa bag restul de ~1998 in codul website-ului ?

Deci la exemplul de mai sus, ei ma promoveaza prin cuvintele "planta" si "flori" (astfel cand cineva cauta in motorul de cautare unul din cele 2, site-ul meu va aparea sigur printre primele) iar restul cuvintelor cheie "bonsai", "tufisuri", "pomi", etc au doar o probabilitate sa imi aduca website-ul pe prima pagina de cautari in functie de traficul meu si al concurentei ?

PS : Pot plati ca sa fac rost de trafic web ? Ce platforme / firme exista pentru asta ?
Ce alte metode, cu plata, pot folosi pentru promovarea unui domeniu online ?

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Promovarea unui website se poate face prin o gramada de metode, cel mai folosite tin de SEM (SEO+PPC).
Daca habar nu ai cu ce se mananca domeniul te apuci de citit, daca ti-e lene angajezi pe cineva sa fac treaba.
Daca te referi ca ai pus in meta-tag-ul keywords 2000 keywords, le-ai pus degeaba, din contra se incarca site-ul cu o fractiune de secunda mai lent.

Da, poti plati pt. trafic web, cu toate ca nu inteleg de ce ai vrea una ca asta.
Majoritatea platesc pt. a avea posibili cumparatori interesati de domeniu, nu simpli vizitatori.

Pot sa-ti recomand niste carti online in engleza foarte bune daca esti interesat de domeniu.

Pana atunci poti sa incepi de aici:
http://static.google...er-guide-ro.pdf
https://support.goog...f_topic=1710534

Te rog sa citesti mai intai cel putin resursele din acele link-uri, altfel va fi greu de purtat o conversatie.

Edited by gumball3000, 31 May 2013 - 22:12.


#3
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011
Da, la meta-tag keywords ma refeream. Nu ma ajuta la nimic ala ?
In principal tot ce as avea nevoie este un trafic consistent, dar mi-ai atras atentia cu faza asta : "Majoritatea platesc pt. a avea posibili cumparatori interesati de domeniu, nu simpli vizitatori.". Pot face asta ? Pot plati pentru a imi gasi posibili cumparatori ?
Sincer nu stiu nici macar ce inseamna SEO (cu toate ca mi-a fost recomandat sa-l aprofundez cand am vrut sa ma angajez) Nu am facut asta, deci nici loc de munca n-am mai avut. Deci pentru mine e un termen complet necunoscut si prefer sa platesc pe cineva sa imi faca toata promovarea. Dar vreau sa stiu cam ce face respectivul de banii pe care ii dau. Nu aprofundati prea mult, va rog, pentru ca pana in august nu incarc nici macar website-ul pe host ca am bac-ul si nu am timp sa ma ocup de el.
Vreau doar sa stiu in ce consta, multumesc de link-uri o sa citesc cat pot.

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Da, nu ajuta cu nimic, poate cu 0,000001%.
Da, poti plati, dar daca nu o faci cu cap atragi doar vizitatori, nu si vizitatori interesati.

Bafta la BAC, ne mai auzim dupa ce il iei :).

Edited by gumball3000, 31 May 2013 - 22:29.


#5
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
Traficul se cumpara prin reclame, exemplu: adwords sau se obtine din google.

Uite un rezumat: http://allbloggingti...ease-page-rank/

#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
@Owidiu pagerank-ul nu prea are nicio legatura cu traficul.
Pot sa-ti dau exemple de pagini cu PR0 si trafic mai mare decat unele cu PR 5.
Plus ca ai lasat link catre un site obscur al unui indian (nu ca as avea ceva impotriva indienilor), dar aca in anul de gratie 2012, mai vorbeste cineva de PR, fara sa precizeze ca nu influenteaza cu nimic traficul atunci clar avem o problema.

Daca tot venim cu exemple sa punem totusi link-uri catre site-uri cu autoritate in domeniu:
http://www.sempo.org/
http://searchenginew...ation-Resources
http://moz.com/
http://www.mattcutts.com/blog/

Edited by gumball3000, 31 May 2013 - 22:37.


#7
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View Postgumball3000, on 31 mai 2013 - 22:28, said:

@Owidiu pagerank-ul nu prea are nicio legatura cu traficul
Pot sa-ti dau exemple de pagini cu PR0 si trafic mai mare decat unele cu PR 5.
Plus ca ai lasat link catre un site obscur al unui indian.

Daca tot este sa venim cu exemple sa punem totusi link-uri catre site-uri cu autoritate in domeniu:
http://www.sempo.org/
http://moz.com/

I-am dat un exemplu, sa inteleaga principiul. Si eu cu PR2 am ajuns pe aceeasi pagina cu altele PR6, dar nu asta e important acum.

#8
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011

View Postgumball3000, on 31 mai 2013 - 22:27, said:


Bafta la BAC, ne mai auzim dupa ce il iei Posted Image.
Multumesc :D

View PostOwidiu, on 31 mai 2013 - 22:28, said:

Traficul se cumpara prin reclame, exemplu: adwords sau se obtine din google.
Ok, poti sa dezvolti tu umpic, te rog. Multumesc.
Platesc sa-mi apara reclame pe alte medii online si astfel am o probabilitate sa dea cineva click si astfel sa imi faca trafic ? Din cate stiu in Romania e o "comunitate" foarte mica de persoane care dau click pe reclame.

View Postgumball3000, on 31 mai 2013 - 22:28, said:

Multumesc de link-uri

#9
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006
google adwords sunt reclame produse de google

nu se afiseaza saituri in lista dupa o cautare pe google in functie de cei care platesc pentru reclama, pentru ca s-ar face praf relevanta cautarilor si n-ar mai folosi nimeni google ca motor de cautare; saiturile care platesc reclama se afiseaza langa lista, separat, si se respecta principiul relevantei si pentru reclame, nu se afiseaza aiurea doar pt ca cineva a platit mai mult pt reclama

nu se afiseaza in functie de keywords, pentru ca ar baga toti nspe mii de keywords in saituri si s-ar face praf relevanta/semnificatia cautarii

#10
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostRpgBoy, on 31 mai 2013 - 22:39, said:

Multumesc de link-uri
Vezi ca am mai pus cateva in acel mesaj.

#11
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View PostRpgBoy, on 31 mai 2013 - 22:39, said:

Din cate stiu in Romania e o "comunitate" foarte mica de persoane care dau click pe reclame.
Stii gresit.

#12
zepar

zepar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 24.06.2010
nu stiu ce sa zic de Adwords, eu zic ca acum Facebook-ul e mai eficient.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate