Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

[CUM] MUNCA PE VASE DE CROAZIERA

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#1
ira-mara

ira-mara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.02.2005
Buna ,


Stiu ca sunt o multime de persoane din RO care au muncit pe vase de croaziera, spuneti cum a fost ,  prin care firma de inermediere ati ajuns sa lucrati pe vasul respectiv,  ce sfaturi dati unora care vor sa se angajeze si nu stiu cum sa faca. De ce anume sa se fereasca, la ce sa fie atenti si, ..... ce calificari le trebuie sau daca nu trebuie .......... etc.

Multumesc,
Ira - Mara

#2
ira-mara

ira-mara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.02.2005
Chiar nimeni nu a lucrat pe vase de croaziera si nu imi poate spune cum a fost, cu ce companie a lucrat      ( din afara, ex. cunard, etc) si prin ce firma s-au angajat din tara sau din strainatate? Cum a fost, cat a durat contractul, se merita sau nu sa pleci???????

#3
Cony

Cony

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.11.2005

View Postira-mara, on Dec 5 2005, 11:38, said:

Chiar nimeni nu a lucrat pe vase de croaziera si nu imi poate spune cum a fost, cu ce companie a lucrat      ( din afara, ex. cunard, etc) si prin ce firma s-au angajat din tara sau din strainatate? Cum a fost, cat a durat contractul, se merita sau nu sa pleci???????

Salut! Mai esti interesata?


View Postira-mara, on Dec 5 2005, 11:38, said:

Chiar nimeni nu a lucrat pe vase de croaziera si nu imi poate spune cum a fost, cu ce companie a lucrat      ( din afara, ex. cunard, etc) si prin ce firma s-au angajat din tara sau din strainatate? Cum a fost, cat a durat contractul, se merita sau nu sa pleci???????


Eu sunt navigator dar nu lucrez pe nave de croaziera. Sunt ofiter. Stiu ca era o firma prin Brasov.
Daca nu gasesti in Barasov incearca sa gasesti pe site-ul ANR(Autoritatea NavalaRomana). ANR-ul are sediul in Constanta si stiu ca aveau o lista cu firmele care intermediau astfel de contracte. Cred ca sunt si firme in Bucuresti. Daca merita? Se castiga bani dar esti plecata mult timp de acasa. 6-9 luni. In fata Ambasadei USA din Bucuresti sunt multi oameni care lucreaza pe nave de croaziera. Asteapta viza USA.
Mai poti sa cauti pe site-ul ministerului asta care se ocupa cu forta de munca. Mai mult....Suces!

#4
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
firme de recrutare

http://www.jobselection.ro (brasov)

http://www.protos.ro (brasov)

http://www.jobservices.ro (brasov)

mai e ceva prin bucuresti pt. princess... prin vitan parca... am uitat cum ii zice...

joburi sunt de toate felurile... de la cele care nu necesita calificare (cleaner,pool attendant, etc.) pana la hotel manager, it manager, etc... in orice caz trebuie sa stii engleza... pt. posturile cele mai populare (waiter, steward, barman, etc.) de regula se cere experienta 1-2 ani...

contractele sunt de 4-6-10 luni in general cu pauza de
~ 2 luni intre... depinde...

acum s-a cam umplut de romani pe de o parte iar pe de alta nu se castiga prea bine (pt. posturile care nu necesita experienta cam 500$ se da...chiar mai putin)... deci nu prea merita... iar cu munca te rup in doua(>10 ore... chiar si 16 in functie de post)... conditiile sunt cam aiurea: se sta cate 4/cabina(2 pt. ofiteri), mancarea e aiurea, etc..

Edited by gtk, 12 January 2006 - 01:12.


#5
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
De curand am intalnit pe un vas de croaziera o romanca, care ruga oamenii sa zambeasca pentru a li se face poze cand urcau pe vas.Dupa ce ieseau pozele ii ajuta sa le gaseasca pe cei interasati si le lua banii :D.
A zis ca ia 1300EUR, lucrat aproape in fiecare zi, cazare pe vas in cabina buna, nu stiu daca si masa,pe toata perioada verii, si "muncea" de la 17-23, cam in fiecare zi. Deci se poate si mai bine decat 500EUR :D.

Edited by MATRIXU, 20 July 2006 - 13:14.


#6
fotostore

fotostore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 03.12.2008
se munceste in fiecare zi si esti sclavul managerului si al celui care face filmarile video .de filmat filmeaza f putin si completeaza dvd-ul cu secvente filmate demult ,deci...esti sclavul celor doi...

se munceste in fiecare zi,faci poze la imbarcari cam de 2 ori pe saptamana,in fiecare zi la iesirea turistilor in porturi(grupuri de excursionisti) ,la restaurant seara in timp ce ei mananca ,la intrarea in restaurant pe background cu lumini setate,cari echipamentele,faci curat in laborator,pregatesti pozele care sunt printate pt dislpay,aranjezi pozele in fiecare si pe panou,stai cu ochii in 4 sa nu fure turistii din poze,esti solicitat pt informatii diverse in galerie si pe tot vasul,de parca ar trebui sa fii birou de informatii,unde e aia unde e aialalta...esti injurat deseori in restaurant pt ca tehnica pozarii in restaurant este bazata pe jepcareala.ai tras si ai fugit in speranta in care poza va fi cumparata.preturile la poze sunt foarte mari,de la 14.95 eur poza mica pana la 30 eur/bucata,iti dai seama cate se arunca dupa fiecare cruise? saci intregi.cand nu pozezi te vei imbraca in diverse costumatii stupide pt tabloidul gen...faceti poza cu maimutza...

timp sa nu iti faci iluzii cum ca ai avea prea mult pt iesit in porturile unde acosteaza vasul...

ai sa vii acasa dupa 8 luni satul de toate mizeriile de pe vas ,asta daca rezisti.

concluzia finala este ca nu se merita ! nu este o munca usoara,si nici macar nu este platita in raport cu ceea ce faci ! desigur daca nu ai alta alternativa acasa si nu iti place sa dormi in patul tau si esti robot care nu are nevoie sa stie ce timp este,zi seara cand se trezeste,esti tocmai bun sa mergi acolo si sa iti tocesti aparatul tau si pantofii pt binele managerului tau care castiga intre 2000 si 2800 eur/luna

am vazut ca subiectul este mai vechi,dar nu am vazut sa dezvaluie nimeni exact cum se petrece treaba pe vas...m-am gandit ca ar fi folositor aspirantilor catre acest job...

Edited by fotostore, 27 August 2009 - 14:35.


#7
Andero

Andero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 01.02.2009
am o curiozitate, la ce va referiti cand spuneti faci poze? de ce trebuie sa faci poze? cui le vinzi? la ce sunt bune? atat, merci!

#8
fotostore

fotostore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 03.12.2008
la anumite companii se castiga 1200-1400 eur pe luna ,dar ca program...peste tot esti exploatat la maximum.7 zile din 7.iar putinul timp pe care se nimereste sau nu...sa il ai cand nava este in port,sincer ai sa preferi sa nu iesi afara ci sa dormi...

dupa 8 luni de contract ai sa vii batran.uzat fizic si moral.se merita?


acolo muncesti si esti exploatat de manager pt bunasatarea lui si a companiei pt care lucreaza intreaga echipa foto.managerul...in general roman pe nave de croaziera,castiga intre 2000 si 2700 eur pe luna pt ca are sclavi care muncesc pt el...

vei lucra cu aparatul tau personal care nu va mai fi bun aproximativ de nimic dupa ce termini contractul

mai doreste cineva eventuale detalii si dedesubt-uri despre aceasta munca?




one more thing !



nu ingrosati veniturile unor comapanii "de bine" care va faciliteaza "contractul" in schimbul unor anumite sume de bani denumite "comision"

aceste companii profita de faptul ca au legaturi de contact gen email cu principalii angajatori in domeniul foto care activeaza in cadrul navelor de croaziera.aceste contacte se pot obtine si altfel,gratuit.


pt cine faci poze? pozele se fac turistilor in general la modul JAPCA.shutezi si ai fugit sa nu ti-o iei...oricum cel putin injuraturile apuci sa le auzi.pozele se expun in cadrul unei galerii pe unde zilnic trec turistii cand nava este in larg.

#9
Michele-

Michele-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 12.07.2009
Cum e viata ofiterilor de la punte (sau la motoare)? Sunt platiti bine? Cu cazarea cum e, stau cate doi in camera?
Cum decurg contractele? Ai contract 6luni apoi iti cauti alt contract sau ai o luna doua vacanta apoi iar 6 luni voiaj?
Ma gandeam sa urmez cursurile facultatii de marina din Constanta.

#10
fotostore

fotostore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 03.12.2008
ei,de asta nu am cunostiinta.

care vreti sa plecati fotografi,companie buna,aveti aparat minim d90 nikon si stiti sa lucrati foto,inlesnesc plecari,companie f buna !

Edited by fotostore, 05 January 2010 - 00:43.


#11
boltocp

boltocp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.01.2010

View Postfotostore, on 5th January 2010, 00:43, said:

ei,de asta nu am cunostiinta.

care vreti sa plecati fotografi,companie buna,aveti aparat minim d90 nikon si stiti sa lucrati foto,inlesnesc plecari,companie f buna !
Ok e prima data cind incerc un raspus...si prima data pe un forum...
nu am sa te plictisesc cu detalii...am lucrat pe louis cruise lines cam 4 sezoane mai am si acum contractele de la ei...dar la un momement dat am incercat si treaba cu fotografia...am spart intr-un an o groaza de bani sa vin din cipru in tara la brasov si sa fac pe dracu sa ma angajez ca fotograf ...ajuns la brasov cind l-am sunat pe ala cu recrutarea mi-a zis ca trebuia sa-l sun cu o zii inainte sa-i zic ca vin ...ma rog am facut drumul degeaba..
treaba e ca inca m-ar interesa desi acum am 34 de ai eu stiam ca virsta la mine nu e inca o problema
daca ai detalii uite te rog trimite-mi la [email protected]
MULTUMESC

#12
mdany2009

mdany2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.01.2010
buna sunt daniel tocmai mi-am terminat primul contract ca fotograf pe un vas de croaziera ( COSTA FORTUNA ) am plecat prin JOB SELECTION din brasov ,nu e greu deloc.recomandarea mea daca pleci sa lucrezi pe un vas de croaziera e sa ai grija de romani ,atata tot restul e bine :thumbup:

#13
dani_teo

dani_teo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.06.2008
Are dreptate..feriti-va de romanii care vad alte tari pt prima data si isi dezvolta cultura generala  instant:)..stiati ca MP4 e mai mare decat MP3? si e doar un exemplu..daca un distins fost coleg are chef sa raspunda, o sa anunt si alti colegi comuni sa-si exprime opinia si aici...deja au facut-o face to face cu cel in cauza si degeaba...ca sa inchei..pfoaaaileiii, feriti-va de parveniti :P

#14
dani_teo

dani_teo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.06.2008
Parerea mea, dezvoltata.. http://daniteo21.wor...14/si-mai-plec/

#15
gabitza61

gabitza61

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.03.2010
Buna
Eu voi pleca pe nava impreuna cu prietenul meu ca si cleaneri amandoi .Este pentru prima data cand plecam.Va rog mult sa imi spuna cineva daca se merita si daca mai ai timp de ceva. Salariul nu este foarte mare intradevar .

#16
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
eu am fost pe o nava de croaziera .... ca pasager in 2007 ... a fost super si romanii din staff au fost super ok cu noi ... chiar se bucurau ca au dat si de romani printre multumile de babete italience .... Noi am rezervata croaziera direct la o agentie din Italia, care s'a ocupat de tot pt noi. Singurul nostru deranj a fost transportul Bucuresti-Treviso. De acolo am uitat de bagaje, transport si restul pana la Savona.

Romanii zic eu, mi s'a parut a fi ca pozitie undeva la mijloc - nici "sclavi" ca asiaticii , nici prea sus. Pe croaziera noastra - COSTA CONCORDIA, majoritatea managerilor erau italieni, parca si un neamt era ceva pe acolo ... Romanii erau la foto-shop, magazine, in general la interactiunea lumea ... am intalnit cativa la restaurantul unde se servea cina ... dar chiar au fost super super ok cu noi. Noi nu am avut parte de romani cu nasu pe la tavan cum a zis dani_teo .... In 2007 cand am fost noi, am mai intalnit doua familii de romani, unii stateau in Elvetia si ceilalti nu'mi mai aduc aminte. Oricum si noi unde mergem ne ferim de romani... peste tot unde mergi si dai de romani parveniti .. ii recunosti de la o posta, vorbesc tare, arunca hartii pe jos, si alte nesimtiri d'astea ...

Edited by oSerX, 23 March 2010 - 14:36.


#17
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postfotostore, on 1st September 2009, 14:39, said:

mai doreste cineva eventuale detalii si dedesubt-uri despre aceasta munca?
Operator la lab. e mai bine? Sau e tot fotograful?

#18
licadetu

licadetu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.03.2010

View Postgabitza61, on 18th March 2010, 19:58, said:

Buna
Eu voi pleca pe nava impreuna cu prietenul meu ca si cleaneri amandoi .Este pentru prima data cand plecam.Va rog mult sa imi spuna cineva daca se merita si daca mai ai timp de ceva. Salariul nu este foarte mare intradevar .

Salut, si eu plec in jurul datei de 10.04 prin JOB SELECTION BV tot ca si cleaner. La fel ca tine nici eu nu stiu nimic despre cu ce se mananca treaba asta, daca afli tu ceva da-mi si mie de veste pe adresa de mail [email protected]. PS. am inteles ca ma voi imbarca din SAN JUAN PORTO RICO, poate suntem pe acelasi vas. :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate