Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Cancer tratamente si remedii naturiste alternative

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 sygeplejersken, on 09 ianuarie 2015 - 10:35, said:

A 2011 systematic review from the Cochrane Collaboration found: The claims that laetrile or amygdalin have beneficial effects for cancer patients are NOT currently supported by sound clinical data. There is a considerable risk of serious adverse effects from cyanide poisoning after laetrile or amygdalin, especially after oral ingestion. The risk–benefit balance of laetrile or amygdalin as a treatment for cancer is therefore unambiguously NEGATIVE.

In rest...aberatii la superlativ in posturile anterioare.

Băi frate tu nu mai veni cu niște informații preluate de la unele instituții și laboratoare care au interese meschine,ca oamenii să fie dezinformați,să facă chimioterapie la greu și să ia medicamente cu pumnu”!!!.Dacă nu ai consumat sâmburi de caise și nu le cunoști gustul,nu te pronunța aiurea trăgând concluzii pripite de pe niște site-uri obscure !.Eu mi-am plantat în curte 10 pomi de cais cu sâmburi dulci din soiurile sulmona și litoral,poți să mănânci câți sâmburi vrei că au gust dulce de miez,idem cu sâmburii de migdale.Dacă tu nu crezi în efectul vitaminei B17 asta nu înseamnă că 1000 de laboratoare aberează,iar unul are dreptate și niciodată nu iese fum fără foc !.Să știi un lucru de la mine,că orice boală a omului pe acest pământ,îi găsești leacul și vindecarea în natură,pentru că nimic din ceea ce creează oamenii nu este mai bun decât remediile naturale și eu m-am convins de asta de vreo 30 de ani !Posted Image

#38
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 Viorelsolar, on 09 ianuarie 2015 - 11:25, said:

Să știi un lucru de la mine,că orice boală a omului pe acest pământ,îi găsești leacul și vindecarea în natură,pentru că nimic din ceea ce creează oamenii nu este mai bun decât remediile naturale și eu m-am convins de asta de vreo 30 de ani !Posted Image
Tu fiind cine? Daca nu esti un lider al vindecatorilor de cancer, CU PROBE, cuvantul tau este ZERO. Intelege asta.
Traim intr-o lume a realitatilor care se pot dovedi. Ce nu e dovedit nu cade automai in categoria nu se poate ci doar in categoria INCA NU STIM. Si, din pacate, INCA NU STIM ce anume provoaca cancerul. Nu de alta, dar aia e cheia ... sa cunosti cauza. Pana in momentul cand cauzele se vor cunoaste putem doar sa ne dam cu presupusul. SI cum au fost cativa care si-au dar cu presupusul, asa ca tine, asa sunt si altii care iau acele presupuneri si le testeaza. Unele din ele se dovedesc a fi mai nocive decat s-ar crede la prima vedere.
Fii realist cu caisele tale. Daca ma luam dupa unii ca tine eram la 2 metri sub pamant acum.

#39
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 ro_explorer, on 10 ianuarie 2015 - 15:48, said:

Tu fiind cine? Daca nu esti un lider al vindecatorilor de cancer, CU PROBE, cuvantul tau este ZERO. Intelege asta.
Traim intr-o lume a realitatilor care se pot dovedi. Ce nu e dovedit nu cade automai in categoria nu se poate ci doar in categoria INCA NU STIM. Si, din pacate, INCA NU STIM ce anume provoaca cancerul. Nu de alta, dar aia e cheia ... sa cunosti cauza. Pana in momentul cand cauzele se vor cunoaste putem doar sa ne dam cu presupusul. SI cum au fost cativa care si-au dar cu presupusul, asa ca tine, asa sunt si altii care iau acele presupuneri si le testeaza. Unele din ele se dovedesc a fi mai nocive decat s-ar crede la prima vedere.
Fii realist cu caisele tale. Daca ma luam dupa unii ca tine eram la 2 metri sub pamant acum.

Da” tu fiind cine ?,adică chimioterapie și medicamente că în asta credeți voi ăștia mai tineri că vă găsiți vindecarea și la primele simptome de boală începeți să luați pastile cu pumnu”,în loc să folosiți remedii naturale și ceaiuri din plante,să încercați să vă întăriți sistemul imunitar,lăsând corpul să lupte cu boala,chiar și împotriva cancerului !,cădeți ca muștele și imediat vă duceți să goliți farmaciile !.Eu de 10 ani de zile nu mai cumpăr și numai înghit nici un fel de medicament,nici măcar o banală aspirină și chiar nu mai am probleme cu tot felul de boli pe care le văd în jurul meu.Studiile despre vitamina B17 au fost făcute încă din anii 50”,așa că las-o baltă cu părerile tale de „Gică Contra”,pentru că vitamina B17 nu intră nicidecum în categoria de presupuneri !.Eu mi-am spus o părere personală,nu am obligat pe nimeni să-mi urmeze sfaturile așa că tenta asta de scandal pentru a pune la punct pe cineva nu face bine nimănui.Posted Image

Edited by Viorelsolar, 10 January 2015 - 17:54.


#40
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 Viorelsolar, on 10 ianuarie 2015 - 17:53, said:

Da' tu fiind cine ?
Eu fiind un supravietuitor al afectiunii numita Cancer.

Cat despre partea cu presupusul cate pastile ia cine si cum, ar fi bine sa te abtii, nu de alta dar vorbesti numai prostii.
Degeaba zici ca anii aia pe care te lauzi ca ii ai ... degeaba. Din cauza unora ca tine se duce in jos lumea asta. Presupuneri si pareri nedovedite (exprimare de niste nimeni) luate ca axiome.

Rugaciune si caise ... va vindeca de toate ... naivilor.

Edited by ro_explorer, 10 January 2015 - 18:38.


#41
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 ro_explorer, on 10 ianuarie 2015 - 18:37, said:

Eu fiind un supravietuitor al afectiunii numita Cancer.

Cat despre partea cu presupusul cate pastile ia cine si cum, ar fi bine sa te abtii, nu de alta dar vorbesti numai prostii.
Degeaba zici ca anii aia pe care te lauzi ca ii ai ... degeaba. Din cauza unora ca tine se duce in jos lumea asta. Presupuneri si pareri nedovedite (exprimare de niste nimeni) luate ca axiome.

Rugaciune si caise ... va vindeca de toate ... naivilor.

Prostii vorbești tu !,Nu am spus nicăieri că dacă mănânci sâmburi de caise te vindeci de cancer,au spus-o alții care stau prin laboratoare !, și îi cred pe ei nicidecum pe tine care minți că te-ai vindecat de cancer cu medicamente !,ăla nu-i cancer frate,a fost o păcăleală de 1 aprilie,altfel nu discutai pe softpedia dacă era din ăla nasol ! Posted Image

#42
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009

 Viorelsolar, on 10 ianuarie 2015 - 20:30, said:

au spus-o alții care stau prin laboratoare !


Sursa?  ( articol stiintific, nu can-can cu "cercetatorii britanici" )
Nu zic ca nu ar avea deloc influientare...dar doar cu samburi si rugaciuni nu supravietuiesti.
Si nu mai comenta situatia lui @ro_explorer daca nu ai citit celalalte subiecte despre. Abtinete de la ineptii de genul "minți că te-ai vindecat de cancer cu medicamente !,ăla nu-i cancer frate,a fost o păcăleală de 1 aprilie,altfel nu discutai pe softpedia".

Ps. sa nu ai impresia ca nu urmaresc subiectul asta...urmaresc fiecare post nou de pe toata aria. Dar revizuieste-ti putin limbajul!

Edited by lex404, 10 January 2015 - 20:40.


#43
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Ok.eu o să-mi revizuiesc limbajul dacă @ro_explorer va fi mai puțin caustic în exprimare,adică „părereile exprimate de nimeni”,nu înseamnă că noi știm adevărul sublim iar ceilalți sunt proștii care postează pe softpedia !.Până atunci un pic de lectură,nu strică nimănui :http://www.cancertutor.com/laetrile/ ,iar dacă ar fi să mă iau după zvonuri,cică vitamina B17 ar fi mai eficientă în lupta împotriva cancerului de vreo 10 ori față de chimioterapia făcută cu jde”mii de € care te mutilează pe viață!!!.Oricum muritorii de rând n-au acces la astfel de tratamente cu prețuri extrem de „nesimțite” și îmi răcesc gura de pomană vorbind despre chimioterapie,așa că alles gut  !Posted Image

#44
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009
B17 e eficient, dar sa facem putin diferenta intre substanta si livada
Intre a manca samburi pana mori¹ si substanta separata in laborator in mediu sigur e o mare diferenta.
Totul este chimie si toata chimia este natura. Difera doar metoda prin care se ajunge la un compus.

¹In cazul semintelor majoritatii drupelor, acestea contin o cianotoxina...
Este foarte posibil ca in caz de nevoie ( combinata cu disperare ) sa consumi o cantitate mult prea mare si sa nu mori tocmai de cancer.
Cianotoxina a fost folosita in trecut, treptat, pentru a se induce rezistenta la ea.

Cat despre costurile tratamentelor...multumeste MS si CNAS.

#45
qualifying

qualifying

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.09.2014
Nu inteleg de ce atatea precautii la vitamina B17 sau la consumarea samburilor de caise. In SUA unde este interzisa comercializarea, de la descoperire prin anii 50 si pana la data interzicerii (prin anii ’70) s-a inregistrat un singur caz de toxicitate prin consum exagerat. Ma declar profan in medicina dar fiind inginer si avand un caracter melancolic (despicarea firului in 4) tare ma tem ca matematic vorbind este de zeci de ori mai periculos excesul de alimente traditionale decat cativa amarati de samburi de caise. Sa ne gandim numai la zilele de Pasti si Craciun cand ambulantele gafaie transportand gurmanzi ce nu s-au abtinut de la consum. Inseamna oare ca trebuie interzisa carnea de miel si cozonacul? Si mai aud ca in comunitatile care consuma regulat bauturi, preparate sau ca atare samburi amari de caise cancerul ar fi ca si inexistent in cazuistici (prin zona Azerbaidjanului). Cred ca aici ar trebui facute in primul rand cercetari statistice si nu in laboratoare subventionate de marile companii farmaceutice.Cred ca va dati seama la ce ma refer. Viata de zi cu zi ne arata ca juramantul lui Hipocrate a devenit absolut desuet pe langa “facilitatile” oferite de catre companiile famaceutice medicilor care prescriu tratamente.

PS.Nu este discursul meu,mi-a plăcut doar punctul de vedere al acestui om.Posted Image

#46
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Zici ca esti inginer .. atunci gandeste inginereste: Daca maine mergi la analize si afli ca ai o tumora maligna undeva ... ce faci?
A: te duci la doctor sa incerci sa te vindeci stiintific
B: te apuci sa bei sucuri din samburi de caise si sa iei vitamina B100, combinata cu laptisor de matca, pipi de furnica martiana, totul condimentat cu niste iarba portocalie de pe o insula din Pacific.

Eu aleg A fara sa clipesc ... fara nici macar sa stau sa ma gandesc ... e un raspuns la fel de reflex ca retragerea mainii cand dai de o suprafata fierbinte. Tu insa, esti liber sa incerci B, nu-i nici o problema.

Cat despre teoriile conspiratiei, din astea exista in toate campurile vietii ... in absolut toate. Pana nu sunt dovedite insa, raman la nivelul de zvouri sau leacuri babesti.
Eu am ales sa imi pun viata in mainile stiintei, atat cat e ea, pentru ca rezultatele sunt masurabile si repetabile.

Acum, sunt si cazurile extreme cand doctorii ridica din umeri, fiind depasiti de situatie. Atunci intri in categoria "inca nu stim" a stiintei si atunci da, e justificata incercarea metodelor alternative, pe baza de zvonuri. Numai ca, vezi tu ... si aici sunt unii care au devenit milionari vanzand cacaturi credulilor.

Edited by ro_explorer, 10 January 2015 - 23:41.


#47
sygeplejersken

sygeplejersken

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 18.01.2010

 Viorelsolar, on 09 ianuarie 2015 - 11:25, said:

Băi frate tu nu mai veni cu niște informații preluate de la unele instituții și laboratoare care au interese meschine,ca oamenii să fie dezinformați,să facă chimioterapie la greu și să ia medicamente cu pumnu”!!!.Dacă nu ai consumat sâmburi de caise și nu le cunoști gustul,nu te pronunța aiurea trăgând concluzii pripite de pe niște site-uri obscure !.Eu mi-am plantat în curte 10 pomi de cais cu sâmburi dulci din soiurile sulmona și litoral,poți să mănânci câți sâmburi vrei că au gust dulce de miez,idem cu sâmburii de migdale.Dacă tu nu crezi în efectul vitaminei B17 asta nu înseamnă că 1000 de laboratoare aberează,iar unul are dreptate și niciodată nu iese fum fără foc !.Să știi un lucru de la mine,că orice boală a omului pe acest pământ,îi găsești leacul și vindecarea în natură,pentru că nimic din ceea ce creează oamenii nu este mai bun decât remediile naturale și eu m-am convins de asta de vreo 30 de ani !Posted Image

Informatia mea provine dintr-o sursa bazata pe evidenta stiintifica, practica medicala din ziua de astazi se bazeaza pe evidence based medicine si evidence based treatment, rezultatele analizelor cantitatice si calitative se tiparesc in pubicatii de genul Cochrane, PubMed, SweMed, etc.
Te iert ptr ca esti nestiutor si neinformat...

#48
utbsj

utbsj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.04.2012
am sa va spunsi eu tratamentul care il urmez  si care pina azi a avut rezultate excelente.In 2012 am fost diagnosticat cu carcinom la vezica urinara st.2,in acelas an am efectuat rezectia tumori la spitalul minicipal cluj,dupa razectie am fost trimis la oncologie sa fac tratamentele de rigoare ceva pt intarirea imunitati.In paralel  am studiat si eu pe net diverse remedii  alternative.Am citit pe un site faptul ca celule maligne sint mari consumatore de proteina ,in consecita recomanda o dieta cu consum mic de carne si ca fapt divers munca multa si asidua.Sa nu olungesc am aplicato la singe  ,munca +dieta bazata pe vegetale <din gradina proprie>si mai ales fructe  necoservate.Pt a avea ce munci in draci miam cumparat 3 vaci,primele luni au fost de cosmar,dar la fiecare control la care am fost la cluj <negativ>.Parerea mea personala este ca datorez viata stilului de viata pe care la-m adoptat.

#49
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Multumim pentru info. Ar vrea sa pun degetul pe realitate totusi: iti datorezi viata in primul rand doctorilor care te-au operat bine si apoi tratamentului initial de la oncologie. Faptul ca acum duci un stil de viata sanatos iti reduce mult sansele de recidiva. E bine ce faci si fa-o in continuare.

Sanatate multa!

Edited by ro_explorer, 28 January 2015 - 09:10.


#50
utbsj

utbsj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.04.2012
Intradevar la cluj doctori de nota10 ca atitudine fata de pacienti si pregatire profesionala.In schimb lal Zalau  la oncologie sant 2[ doctorite care au atitudine fata de pacienti  stil Dr.Mengel,mereu nemultumite .

#51
sinbad4

sinbad4

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 03.12.2019
vroiam sa adaug si eu aici o terapie alternativa naturala pe care o stiu eu in afara de gerson . nature works best. tratamente cu bicarbonat perfuzii. aici rezultatele uimitoare. se poate da remisie la cancer cu asta.

#52
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,442
  • Înscris: 15.06.2007

View Postarcond, on 03 iulie 2013 - 06:18, said:

Am primit aceasta pe e-mail ( sper sa fie adevarat ) :

Vinul și cancerul, aceasta este ultima noutate Ă®n medicină...
Binefacerile VINULUI !!!!! Vinul este un produs miraculos ptr. a omorî celulele canceroase. El este de 10.000 de ori mai puternic decât chimioterapia.
De ce nu suntem noi la curent cu asta? Ptr. că există laboratoare interesate Ă®n fabricarea unei versiuni sintetice care le aduce imense beneficii. Gustul său este agreabil și nu produce efectele oribile ale chimioterapiei. *Dacă aveţi posibilitatea, plantaţi o viţă de vie Ă®n grădina voastră!!!* Câte persoane mor Ă®n timp ce acest secret este păstrat cu invidie ptr. a nu putea fi atinse beneficiile multimilionare ale marilor corporaţii? Puteți să consumați fructele Ă®n maniere diferite: puteţi să mĂ®ncaţi pulpele, să faceți suc, să faceți băuturi, șerbet, patiserii, etc. I se atribuie multe virtuți dar cea mai interesantă este efectul produs asupra chisturilor și tumorilor.
Aceasta este un remediu probat contra cancerului de toate tipurile. Unii afirmă că este de mare utilitate Ă®n toate variantele de cancer . Se consideră de asemenea că un agent anti microbian cu larg spectru care controlează infecțiile bacteriene și cu ciuperci, eficace contra paraziților interni și a viermilor, regularizează tensiunea arteriala f. Ă®naltă si este antidepresiv, combate tensiunea și bolile nervoase. *ĂŽn Elveția șoselele supraterane au fost Ă®nlocuite cu drumuri subterane, iar terenurile au fost date Ă®n circuitele agricole special numai pentru cultivarea viței de vie*. *ĂŽn Elveția care este țara farmaceuticelor s-a constatat că e mai bine pentru elvețieni să consume Ă®n mod moderat vin, nu medicamente ucigătoare.* * *Sursa acestei informații este fascinantă; ea provine de la unul din cei mai mari fabricanți de medicamente din lume, care afirmă că după mai mult de 20 de incercări efectuate in laborator dupa 1970, extrasele au relevat ca el distruge celulele maligne din 12 tipuri de cancer, intelegând aici cel de colon, de sân, de prostată, de plămân, de pancreas... Componentele acestei plante au demonstrat că acționează de 10.000 de ori mai bine decât produsul Adriamycin, un drog chimioterapeutic utilizat normal Ă®n lume, ptr. Ă®ncetinirea creșterii celulelor canceroase și ce este incă f. uimitor este că acest tip de terapie și cu extract de lămâie distruge nu numai celulele maligne canceroase, dar nu afectează celulele sănătoase!Institutul de Stiințe in Sănătate, Les Breuleux, Suisse

am cunoscut-o pe renumita doamna doctor hoemopat Lugojan, la care programarile erau scumpe, si erai norocos daca prindeai o programare mai repede de 2-3 luni.  
Nu credea in vaccinuri, chirurgie, considera ca orice se poate trata cu homeopatie. Pe noi ne-a ajutat cu constipatia copilului.

Din pacate pentru ea, a facut cancer, a refuzat orice tratament oncologic, s-a tratat singura. In 6 luni a incheiat socotelile cu viata.

#53
JoAnneVanHeff

JoAnneVanHeff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.08.2008
Bineinteles ca stilul de viata sanatos e foarte important in prevenirea si lupta impotriva cancerului, iar asta nu se reduce la alimentatia. Activitatea fizica, somnul, reducerea stresului sunt si ele la.fel de importante. Dar a pretinde ca te poti vindeca de cáncer doar cu o alimentatie sanatoasa e total fals. Cancerul e o boala crunta si necesita tratament agresiv.
Aveam o cunostinta care a fost diagnosticata cu cáncer osos si auzind de tot felul de tratamente alternative, a refuzat chimioterapia.
Dupa un an de zile a murit,lasand in urma doi copii de cinci Ani si un sot indurerat.

#54
lost2209

lost2209

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 24.04.2008
În stadiul 4 te uzi pe ea de chimioterapie sau radioterapie. Zero. Din păcate majoritatea cancerelor nu fac simptome decât în ultimul stadiu. Metodele de tratament sunt vechi, din anii 40'. În stadiul 4 ești condamnat, mort umblator câteva luni. Bagi chimio și radio degeaba. Păcat de oameni. În acest domeniu tehnologia stagnează îngrozitor, ce contează dacă speranța de viață a crescut cu câteva luni cu ajutorul imunoterapiei? Tot mori din cauza acestei boli vechi dar fără leac.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate