Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Proprietarii de padure - dezbateri si probleme intampinate

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Buna,

Ma numesc Cristina, detin o suprafata de fond forestier si deschid acest subiect in speranta ca mai sunt si altii in situatia mea. Ma lovesc de multe intrebari fara raspuns, ma lovesc de o lipsa de informatie crunta in domeniu si cum din ceea ce am vazut eu exista o singura asociatie care sa ne reprezinte (si sper sa nu vorbesc cu pacat dar mare lucru nu vad sa faca) poate scriind aici problemele cu care ne confruntam reusim sa ne venim in ajutor unii altora.

Eu am facut un pas, va astept cu idei despre ceea ce am putea dezbate Posted Image

Edited by cristinaptudor, 30 May 2013 - 09:23.


#2
trasnitul28

trasnitul28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 28.09.2012
Cum scapam de hoti de lemne ?? Strica piata si ne fura lemnele.

Edited by trasnitul28, 30 May 2013 - 09:51.


#3
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Daca ai un padurar bun se imputineaza mult furturile. Noi facem o inspectie de 2x/an si tot ce s-a gasit taiat si a fost nemarcat se imputa si plateste ocolul silvic. Ca de aceea platesti contractul de paza si administrare.

#4
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012

View Posttrasnitul28, on 30 mai 2013 - 09:50, said:

Cum scapam de hoti de lemne ?? Strica piata si ne fura lemnele.
Organizati pande, puneti scoabe si capcane, confiscati carutele daca ii prindeti (nu cred ca e legal)  si administrati hotilor vatamare corporala grava care sa poata fi usor confundata cu tentativa de omor (asta sigur nu e legal). Daca se duce vestea ca sunteti ''al dracului'' vor fugi de dumneavoastra

#5
trasnitul28

trasnitul28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 28.09.2012
Posted Image  sa vad care mai vin acum

Edited by trasnitul28, 03 June 2013 - 22:25.


#6
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Cata padure ai?

@mirel, nimic din ceea ce ai spus nu se poate face din pacate :(

#7
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012
stiu ca violenta nu e legala, dar unii pot intelege doar de bataie si frica. Scoabe puteti pune, numai sa tineti bine minte unde ca sa nu dati dvs. peste ele. Ar mai fi varianta sa atacati hotii cu caini.
In zona comunei noastre i s-a retrocedat cuiva o mare suprafata de padure. A facut omul mare tam-tam, pande, raiduri cu masini la toate orele mai ales noaptea. I s-a dus vestea ca e ''dracu pe pamant'' si nu indraznea nimeni sa se apropie de padurea lui.
Conteaza mult efectul psihologic

#8
trasnitul28

trasnitul28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 28.09.2012
5 ha si inca ceva .......

Deacum circul cu tankul in padure Posted Image

Edited by trasnitul28, 05 June 2013 - 00:45.


#9
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Stie cineva cam ce implica scoaterea unui teren incadrat ca "forestier" din aceasta categorie si trecut intr-o categorie construibila ?

Am gasit de cumparat o suprafata de teren in categoria "padure" (ea fiind de fapt un lastaris cu arbori ici si colo) si as dori sa infiintez o mica fermulita fara a taia arborii sanatosi si frumosi, dar banuiesc ca trebuie schimbata categoria terenului.

Ma puteti ghida macar unde as putea gasi normativele respective ? Va foarte multumesc.

#10
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 06.04.2013

View Posthoria66, on 18 iunie 2013 - 00:18, said:

Stie cineva cam ce implica scoaterea unui teren incadrat ca "forestier" din aceasta categorie si trecut intr-o categorie construibila ?

Am gasit de cumparat o suprafata de teren in categoria "padure" (ea fiind de fapt un lastaris cu arbori ici si colo) si as dori sa infiintez o mica fermulita fara a taia arborii sanatosi si frumosi, dar banuiesc ca trebuie schimbata categoria terenului.

Ma puteti ghida macar unde as putea gasi normativele respective ? Va foarte multumesc.


Nu prea se poate, cauta pe net Noul Cod Silvic si vei vedea ca nu se poate schimba destinatia decat in anumite cazuri, clar specificate.

Ce ferma vrei sa faci tu in padure?!

#11
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postdraculescu, on 18 iunie 2013 - 12:19, said:

Ce ferma vrei sa faci tu in padure?!

O ferma mixta.

Una cu cladirile anexe asezate cam asa:

Attached File  forestry_farming.JPG   74.47K   64 downloads

Si cu casuta fermierului cam asa:

Attached File  96513-425x317-Forestfarm.jpg   22.66K   63 downloads

#12
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Eu am o pajiste foarte mare prinsa in mijlocul padurii pe care la un moment dat ne-am gandit sa o transformam intr-un sublim loc de campare si stiu ca nu s-a putut la vremea respeciva. Aveam voie sa facem doar un canton silvic.

#13
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Mda. M-am lamurit. Am citit aseara Codul Silvic. Pentru ce vreau eu, trebuie sa ma tin departe de padurile de vanzare ...

#14
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 06.04.2013
Ca posesor de padure, am fost informat de romasilva ca, la 10 ani, trebuie sa fac amenajamentul silvic, contracost, desigur. Zic ei ca ar costa 70 lei/ha.

Stie cineva daca este obligatorie treaba asta? Daca nu-l fac, sunt pasibil de ceva amenzi? Sper sa-mi raspunda cineva care lucreaza acolo. Sau cineva care stie despre ce e vorba.

#15
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Orice amenajament silvic dureaza 10 ani. Tu probabil, ca si mine dealtfel l-ai preluat pe cel facut de Romsilva. Eu am scadenta in doi ani. Si da, daca ai peste 100ha trebuie sa-l faci tu altfel e obligatia statului. Pretul e mare, cauta ca sunt mai multe firme care fac amenajament. Noi avem oferta de 8 euro/ha fara sa intram in negocieri. Nu stiu ce si daca sunt amenzi dar nu poti exploata nimic daca nu ai amenajament. Este o lucrare foarte complexa si foarte utila atat lor cat si tie.

Edited by cristinaptudor, 16 July 2013 - 21:50.


#16
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 06.04.2013
Stai asa, si daca as avea mai putin de 100 ha (nu am decat 3 ha amarate ), e obligatia statului sa vina sa-mi faca amenajamentul?? Posted Image

Nu ma intereseaza sa exploatez padurea ca e vai de mama ei, as vrea s-o vand dar pretul e cam mic si nu prea mi-ar conveni. Cam ce fel de firme se ocupa de asa ceva? Da-mi cateva cuvinte cheie, sa incerc sa caut pe net. Poate ca pretul tau e asa mic pentru ca ai o suprafata mare.

#17
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Nu sunt acasa acum, sotul meu se ocupa. In Bucuresti face si ICAS-ul dar daca ai 3ha nu faci tu amenajament. Nu mai stie in care lege a citit, ca le-a "puricat"pe toate, dar o sa-l rog sa se uite.

Edited by cristinaptudor, 17 July 2013 - 23:29.


#18
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 06.04.2013
Postez aici ca nu stiu daca mai e vreun alt thread mai apropiat, stie cineva care este distanta optima intre 2 perdele forestiere? Adica, daca se planteaza o perdea, cam la ce distanta trebuie pusa urmatoarea astfel incat pamantul dintre ele sa beneficieze de avantajele?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate