Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Focul bacterian,basicarea,mucegai...

infectie zona inghinala

Dua Lipa - Training Season

Informatii complete despre servic...
 tema circuite

Voua va merge sa va logati pe git...

Fara curent casetofon Dacia Dokker

Schimbare difuzor Golf 7
 Recomandare aparat de ras electric

Lant clinici dentare vs cabinete ...

Site-uri bune pentru cumparat Sma...

Aurora Store
 Debit centrala pe circuitul de in...

Sticle de bere

Identificare accidentare

Termopane vechi si rulouri noi sa...

Instalare mac os

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

marcu35

marcu35

Senior Member

• Grup: Validating
E cu intel hd . Nu e garantat ca o sa mearga , poate instalat dar la accelerare grafica nu e sigur daca are intel hd mai precis gma 4500.

Kortana

Kortana

POWERED BY MICROSOFT !

• Grup: Senior Members
marcu35, daca e vorba de acel CPu de care spui... atunci, asa e cum spui.

Alex567

Alex567

Member

• Grup: Members
Am incercat mai multe metode, dar cred ca nu este compatibil cu mac os. Va multumesc pentru raspunsurile rapide. O zi buna!

Kortana

Kortana

POWERED BY MICROSOFT !

Cat am fi vrut noi sa poti folosi OS X si sa te bucuri de acest sistem de operare minunat.  Posted Image

Alex567

Alex567

Member

• Grup: Members
Deja ma bucur de el pe pc, dar vruiam sa-l am si pe laptop.

Kortana

Kortana

POWERED BY MICROSOFT !

Alex567, ok! Bine ca macar al ai pe PC, sa il folosesti cu placere.

asasinuxp

asasinuxp

Senior Member

Am reusit si eu sa-mi instalez Mountain lion pe laptopul meu, restaurand continutul unui dmg cu iatkos intr-o partitie goala, instaland chameleon pe acea partitie si punand un kext(SMC-ul) si un DSDT la locurile lor in acea partitie. Acum intrebarea mea este urmatoarea: daca pun toate kexturile de care am eu nevoie in instalare, in folderul System/Library/Extensions vor fi folosite acelea si dupa instalare? Sau ce sa folosesc, o distributie deja existenta(+kexts si dsdt), sau o imagine de mac os in care am pus tot ce am eu nevoie? Am auzit ca sunt niste tool-uri care automatizeaza procesul asta, insa trebuie sa ai deja o partitie cu mac instalat, in felul asta poti edita imaginea dmg si din windows.  Eu am pus doar un kext, pentru ca asa am gasit scris pe un forum, insa e posibil sa le pun pe toate pe care le am?

Si sa zicem ca vreau sa fac un mac custom pentru o anumita configuratie in felul asta, numai ca restaurez imaginea dmg pe un stick, pun pe el dsdt si kexts, apoi instalez chameleon. Dupa ce instalez chameleon pe stick va trebui sa scot stickul, si sa-l instalez din nou pe hdd, sau face diferenta intre diferite medii de stocare?

Edited by asasinuxp, 04 June 2013 - 14:52.

Kortana

Kortana

POWERED BY MICROSOFT !

asasinuxp, trebuie sa instalezi kext-urile ( driverele ) cu ajutorul programul Kext Wizard.
Si apoi sa dai restart.

asasinuxp

asasinuxp

Senior Member

Nu, eu vorbesc de un kit de instalare. Imi pun kext-urile si dsdt-ul in acel kit, apoi pot instala linistit mac os pe orice calculator care are configuratia mea. Daca folosesc kext wizard, acesta instaleaza kext-urile in mac-ul deja instalat, nu le integreaza in kitul de instalare, cum vreau eu sa-mi fac. Ar fi mult mai simplu pentru mine(si altora care le instalez mac) daca mi-as crea un dvd cu kext-urile si dsdt-ul meu pentru configuratia mea, apoi alt dvd cu kext si dsdt pentru alta configuratie, insa intrebarea este: cum? Am incercat acum sa copiez dsdt si kext-urile intr-un dmg cu mountain lion cu drepturi de w/r, apoi restaurat pe disk, insa nu mergea, doar cu iatkos mi-a mers cumva(nu in felul in care vreau eu sa fac). In felul asta eu am o versiune modifica pentru mine cu mountain lion, ii pot crea altuia alta versiune modificata pentru el, si totul foarte simplu.

xxvirusxx

xxvirusxx

Retired

Poate te ajuta.

asasinuxp

asasinuxp

Senior Member

Da, asta e o parte din ce as vrea sa fac, sa booteze installerul corect folosind driverele pentru acel dispozitiv. Insa dupa ce-l instaleaza, acele drivere injectate mai devreme in installer mai exista si pe hdd? Daca nu, eu m-am gandit sa creez niste installeruri in care o sa adaug fisierele necesare pentru postinstalare(numai ca se vor instala in timpul instalarii), si sa le integrez folosind installLion.pkg sau ceva asemanator pentru versiuni mai vechi ale mac os, pentru a aparea in meniul customize, precum am vazut in unele distributii precum iatkos. Avantajul acestei metode ar fi ca un incepator s-ar putea juca cu sistemul de operare pana in stadiul in care devine nebootabil, moment in care il va reinstala folosind dvd-ul sau stickul creat de mine mai devreme.

Edited by asasinuxp, 05 June 2013 - 09:43.

Kortana

Kortana