Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Dieta dukan si culturismul...

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
samsonics

samsonics

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.10.2006
Nu sunt un novice in ale bodybuildingului ,dar cand vine vorba de definire am avut intotdeauna probleme.Am incercat sa reduc nr de calorii la 1800(bineinteles prin scaderea cantitatii de carbohidrati) ,sa maresc numarul si intensitatea antrenamentelor aerobice dar vad ca sunt din nou in zona de platou si nu mai dau jos aproape nimic  Eram curios sa stiu parerea voastra apropo de definirea musculara cu ajutorul dietei dukan.A incercat cinea si daca da ,rezultatele au fost pe masura asteptarilor?

#2
TurcuOvidiu

TurcuOvidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 14.01.2013
Colegele mele de birou folosesc dieta asta si au slabit.

#3
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012
Ce definire faci tu la 1800??? Esti sigur ca ai destui muschi pe tine??? Pentru definire ca lumea iti trebuie muschi, muschii maresc metabolismul.  Ar trebui sa faci "definire" pe la 2400-3000, in functie de inaltime.
Ideal e sa mananci de 3000 si sa consumi 800 prin HIIT/CARDIO,

View PostTurcuOvidiu, on 29 mai 2013 - 18:19, said:

Colegele mele de birou folosesc dieta asta si au slabit.

Pai da, e dieta de femei, nu de barbati Posted Image.
Daca vrei definire de Fitness model trebuie sa te antrenezi in felul urmator:
In zilele de antrenamente faci forta dimineata, HIIT seara (20-30 de minute), in zilele de pauza (2-3 zile) faci o ora cardio, inotul e cel mai bun ca nu-ti afecteaza articulatiile. Fara multa munca nu faci nimic.

Edited by echo3, 29 May 2013 - 18:46.


#4
katurev

katurev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 22.03.2012
Dieta dukan nu este pentru femei. Cunosc multi barbati, cat si femei care au slabit datorita ei, si nu doar slabit, si masa musculara s-a aranjat, nu stiu sa explic. Si eu vreau sa ma apuc de ea... dar cam mult piept de pui si iaurturi si etc. trebuie cumparate si sunt scumpe.

#5
samsonics

samsonics

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.10.2006
Echo3, la 103 kg,186 cm si 44 circumferinta bratului la cald ,cred ca am defini.Iti multumesc mult pt.sugestiile prezentate,dar probabil ca daca erai mai atent ai fi vazut ca  eu am intrebat altceva:dieta dukan este sau nu buna pt.definire?

#6
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012
Esti serios??? Mananci 1800 calorii la 103kg Posted Image)??? Ar trebui sa mananci cam 3500 pentru mentinere si 3000 pentru slabit.
Daca ai muschi si nu esti foarte gras, da e buna, dar nu la 1800 calorii ca o sa pierzi o gramada de muschi.

Edited by echo3, 30 May 2013 - 16:06.


#7
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007

View Postsamsonics, on 30 mai 2013 - 15:49, said:

Echo3, la 103 kg,186 cm si 44 circumferinta bratului la cald ,cred ca am defini.Iti multumesc mult pt.sugestiile prezentate,dar probabil ca daca erai mai atent ai fi vazut ca  eu am intrebat altceva:dieta dukan este sau nu buna pt.definire?
103 kg si 44 in brat , e destul de slabut . Inseamna ca ai un strat adipos destul de mare , am 42 cm la 81 kg si 1.80.
Sincer nu prea vad rostul dietei Dukan , practic in timpul dietei poti manca exact aceleasi lucruri pe care le mananca orice culturist ( carne , lactate, ciuperci , legume si fibre) , adica in special produse bogate in proteine.

#8
samsonics

samsonics

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.10.2006

View Postseck, on 30 mai 2013 - 17:24, said:

103 kg si 44 in brat , e destul de slabut . Inseamna ca ai un strat adipos destul de mare , am 42 cm la 81 kg si 1.80.
Sincer nu prea vad rostul dietei Dukan , practic in timpul dietei poti manca exact aceleasi lucruri pe care le mananca orice culturist ( carne , lactate, ciuperci , legume si fibre) , adica in special produse bogate in proteine.

Chiar nu stiam ca am un strat adipos mare,mersi pentru ca ai subliniat ce era deja evident.Voiam sa ma definesc pt. ca nu am altceva mai bun in timpul liber,nu pt . ca am tesutul adipos mare.Altcineva un raspuns pertinent are?

Edited by samsonics, 31 May 2013 - 00:41.


#9
ssergiu

ssergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 03.08.2006
Sunt multe site-uri unde iti poti calcula necesarul de calorii pentru mentinere/crestere/scadere de greutate in functie de varsta/actvitatea zilnica. Dupa cum zicea si cineva mai sus, la tine probabil e undeva in jur de 3000kcal. La mine, 75kg si 26 de ani e 2250.
1800 e pt femei ...

Edited by ssergiu, 08 June 2013 - 14:23.


#10
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Dukan egal dieta cetogenica minus grasimile sanatoase, deci te face sa intri in cetoza dar mai greu.

#11
Ikaros

Ikaros

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.08.2011
Salutare,

Cred că răspunsul meu vine puțin cam târziu, dar cine știe, poate va fi de folos cuiva până la urmă.

Da, mie mi-a fost de folos. Dieta Dukan este un soi de Atkins modificat, fără grăsimi, ceea ce îl face și mai greu de urmat, dar și mai eficient; practic, aproape toate caloriile ingerate provin din proteine.

Celor care vor să știe mai multe despre dietă le recomand cartea „Nu știu să slăbesc” de Pierre Dukan (autorul dietei), iar ca o introducere, ca să vă dați seama dacă dieta este de voi sau nu, un articol care sintetizează destul de bine această dietă - http://fitclub.ro/diete/dieta-dukan

Edited by Ikaros, 30 April 2016 - 17:47.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate