Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Maselele cariate ce nu mai pot fi reparate trebuiesc neaparat scoase?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010
Salutare, am si eu o nelamurire.
Mi-au crescut maselele de minte, insa maselele de dinaintea lor sunt s-au cariat si le-am scos (2 dintre ele, alea de jos), sus la una am o plomba de metal (care se misca), la cealalta am doar o "ruina"  din masea (cam 1/4), adica un ciot de masea si restul o carie imensa . Nervul il am scos la ambele masele si nu ma doare, insa le folosesc centru a mesteca mancarea. Mereu imi intra si mancare in carie. Personal nu ma deranjeaza ca sunt acolo, insa imi fac griji ca sa nu imi produca mai mult rau decat bine.
Voi ce spuneti, trebuiesc scoase?

#2
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
spalare dupa fiecare masa, daca sunt bine ancorate in os nu tr. scoase, se poate pune stift si refacut dintele...

#3
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010

 aazz, on 29 mai 2013 - 18:02, said:

spalare dupa fiecare masa, daca sunt bine ancorate in os nu tr. scoase, se poate pune stift si refacut dintele...
La unua dintre ele nu prea mai e nimic de facut, nu am decat un ciob si o gaura imensa in gingie.

#4
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Scoate-o.

#5
lordlukas87

lordlukas87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 16.09.2008
Sunt mai multi factori care decid intre pastrarea sau extractia dintelui:
1. Daca dintele este restaurabil sau nu, in principiu dupa curatarea tesutului carios se evalueaza efectul ferrule, adica daca structura dintelui permite ca acesta sa fie slefuit si acoperit de o coroana sau daca acest lucru nu este posibil.
2. Starea parodontala: dintele trebuie sa aiba o implantare buna in os, sa nu prezinte mobilitate(prezenta bolii parodontale deja scade prognosticul)
3. Locatia dintelui pe arcada, importanta acestuia cat si raporturile cu ceilalti dinti vecini sau cu antagonistii.
4. Starea pulpara: vital/devita/tratat endo corect sau incorect, procese periapicale, rezorbtii, rezectii efectuate, instrumente fracturate in canale care produc acutizari, fracturi radiculare.
5. Factorul financiar:
a. dintele trebuie extras insa nu trebuie inlocuit: este o situatie foarte benefica dpdv financiar
b. dintele se pastreaza si este restaurat
c. dintele se extrage si trebuie inlocuit: fix (punte sau implant), mobil(proteza)
La b. si c. variaza f mult suma de la caz la caz in functie de planul de tratament si de tarifele medicului/clinicii care il va executa.

Din cate se vede nu este simplu de evaluat o situatie si nici de realizat un plan de tratament corespunzator...

#6
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Nu inteleg de ce nu se pastreaza radacina sanatoasa, ptr o viitoare refacere artficiala a dintelui.
Decit sa faci si o radacina artificiala mai tirziu.

#7
lordlukas87

lordlukas87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 16.09.2008
Pentru a putea fi refacut dintele pe o radacina aceasta trebuie sa indeplineasca mai multe criterii cum am explicat mai sus, deoarece dpdv financiar cat si medical o refacere care cedeaza la scurt timp este o pierdere de bani, timp si un esec in final... dintele va trebui ulterior extras si facut un nou plan de tratament... ce implica si mai multe costuri... Ideea este sa pastrezi ce ai daca se justifica in timp...
Mai sunt pacienti care vor cu disperare sa "isi salveze" un dinte care nu indeplineste cerintele necesare, aceasta fiind o situatie mai complicata...

#8
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011
E intrebare de la coada vacii. Si nu, nu sunt eu in situatia asta (pentru a evita viitoare critici).
Dar sunt curioasa de o chestie. Omul a scris "Nervul il am scos la ambele masele si nu ma doare, insa le folosesc centru a mesteca mancarea. Mereu imi intra si mancare in carie. Personal nu ma deranjeaza ca sunt acolo, insa imi fac griji ca sa nu imi produca mai mult rau decat bine." Ma intreb: de ce le-ar face ceva? De ce nu le poate lasa acolo cat mai rezista fara probleme? Nu reparatie, nu scos, nu nimic.
E risc foarte mare de infectie brusca? E ceva daunator organismului?

Edited by catalina1, 30 May 2013 - 11:43.


#9
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Da, e.

#10
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011
Ce? Risc de infectie? Sau daunator organismului chiar daca nu se ajunge la infectie?
Scuze ca insist, dar incerc sa inteleg motivul.

Edited by catalina1, 30 May 2013 - 11:58.


#11
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010
Ma spal pe dinti regulat, insa de mic am dintii stricati, nu pot sa imi dau seama de ce. In familie toti avem dintii stricati. Cand eram mic acesta era marele meu chin, mereu ma ducea mama la stomatolog sa fiu chinuit. Pe atunci nu o intelegeam, acum o inteleg perfect, daca nu ma ducea atunci aveam toti dintii din fata distrusi acum. Spre norocul meu ii mai am pe toti in fata, cei de jos sunt perfecti in schimb cei de sus sunt plini de plombe.
Problema mea e  ca am crescut si odata ce mi-au cazut plombele de la masele, nu m-am dus sa imi puna altele. Si uite asa a trebuit sa le scot rand pe rand. Posted Image. Insa totusi sunt un norocos fiindca mama mi-a zis "La cat de stricati iti erau dintii cand erai mic, nu ma gandeam ca vei ajunge 20 de ani cu dintii naturali in gura".

Am si eu o intrebare, este adevarat ca maselele de minte nu sunt de durata ? Cineva mi-a zis ca se dintrug in cativa ani fiindca nu sunt ca ceilalti dinti?

Edited by albnegru55, 30 May 2013 - 12:20.


#12
lordlukas87

lordlukas87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 16.09.2008

 catalina1, on 30 mai 2013 - 11:56, said:

Ce? Risc de infectie? Sau daunator organismului chiar daca nu se ajunge la infectie?
Scuze ca insist, dar incerc sa inteleg motivul.

Dintii fracturati sunt zone foarte retentive pentru placa bacteriana si microbi in exces.  Microbii produc toxine care duc la inflamatii gingivale si afectiuni parodontale, de asemenea aceste depozite se calcifica si formeaza tartru care are un rol dovedit in afectiuni cardiovasculare si nu numai. De asemenea daca dintele nu mai are nerv dar nu este tratat pe canal reprezinta un rezervor si mai mare de microbi si un risc de infectie crescut.

Dintii stricati sunt o problema de educatie si igiena majora, deoarece daca stai sa te gandesti ca e bine sa stai cu asa ceva in gura poate te gandesti ca e mai rentabil sa faci economie la sapun si alte produse de igienizare, sa te speli pe dinti fara pasta... sper ca nu se supara nimeni nu este o ofensa directa spre nimeni dar aceasta este parerea mea.


 albnegru55, on 30 mai 2013 - 12:15, said:

Am si eu o intrebare, este adevarat ca maselele de minte nu sunt de durata ? Cineva mi-a zis ca se dintrug in cativa ani fiindca nu sunt ca ceilalti dinti?

Maselele de minte se distrug mult mai rapid datorita poztiei lor foarte posterioare pe arcada care nu permita o igienizare buna si astfel retentioneaza depozite mari de placa bacteriana in mod constant in acele regiuni, caria lucreaza in mod continuu si astfel se distrug foarte repede.

#13
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010

 lordlukas87, on 30 mai 2013 - 12:36, said:

Dintii fracturati sunt zone foarte retentive pentru placa bacteriana si microbi in exces.  Microbii produc toxine care duc la inflamatii gingivale si afectiuni parodontale, de asemenea aceste depozite se calcifica si formeaza tartru care are un rol dovedit in afectiuni cardiovasculare si nu numai. De asemenea daca dintele nu mai are nerv dar nu este tratat pe canal reprezinta un rezervor si mai mare de microbi si un risc de infectie crescut.

Dintii stricati sunt o problema de educatie si igiena majora, deoarece daca stai sa te gandesti ca e bine sa stai cu asa ceva in gura poate te gandesti ca e mai rentabil sa faci economie la sapun si alte produse de igienizare, sa te speli pe dinti fara pasta... sper ca nu se supara nimeni nu este o ofensa directa spre nimeni dar aceasta este parerea mea.




Maselele de minte se distrug mult mai rapid datorita poztiei lor foarte posterioare pe arcada care nu permita o igienizare buna si astfel retentioneaza depozite mari de placa bacteriana in mod constant in acele regiuni, caria lucreaza in mod continuu si astfel se distrug foarte repede.

Multumesc pentru raspuns. Si totusi poate teoretic asa e, o problema de igiena. Insa la mine in familie trebuia neaparat sa ne spalam dinti in fiecare seara si dimineata. Si totusi odata cu intarirea sistemului imunitar au inceput si dintii sa fie puternici.(sa se carieze mai greu). Acum am crescut, mai uit cateodata seara sa ma spal pe dinti. (recunosc, mai ales cand vin noaptea din club).  Totusi tind sa cred ca si lucruri ca "lipsa de calciu" sau istoric familial pot favoriza aparitia lor.

Edited by albnegru55, 30 May 2013 - 12:50.


#14
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011

 lordlukas87, on 30 mai 2013 - 12:36, said:

Dintii fracturati sunt zone foarte retentive pentru placa bacteriana si microbi in exces.  Microbii produc toxine care duc la inflamatii gingivale si afectiuni parodontale, de asemenea aceste depozite se calcifica si formeaza tartru care are un rol dovedit in afectiuni cardiovasculare si nu numai. De asemenea daca dintele nu mai are nerv dar nu este tratat pe canal reprezinta un rezervor si mai mare de microbi si un risc de infectie crescut.

Dintii stricati sunt o problema de educatie si igiena majora, deoarece daca stai sa te gandesti ca e bine sa stai cu asa ceva in gura poate te gandesti ca e mai rentabil sa faci economie la sapun si alte produse de igienizare, sa te speli pe dinti fara pasta... sper ca nu se supara nimeni nu este o ofensa directa spre nimeni dar aceasta este parerea mea.


Am inteles, multumesc pentru explicatii.

Comparatia ta nu mi se pare cea mai potrivita. Se vede cu ochiul liber mizeria care ramane daca faci economie la pasta de dinti si la sapun. Ce ai explicat tu aici nu mai e chiar cel mai evident lucru din lume (de exemplu "tartru care are un rol dovedit in afectiuni cardiovasculare si nu numai") Am avut la un moment dat o masea varza care pana la urma a primit o coroana. Dar a durat vreo luna pana am rezolvat-o si in perioada asta o spalam cu grija si arata ok. Nu ma deranja, nu mirosea. Doar ca intra mancare si ma spalam mereu pe dinti dupa ce mancam. Deci exteriorul era curat, de asta spun ca nu e evident ca nu e sanatos.

 albnegru55, on 30 mai 2013 - 12:45, said:

Multumesc pentru raspuns. Si totusi poate teoretic asa e, o problema de igiena. Insa la mine in familie trebuia neaparat sa ne spalam dinti in fiecare seara si dimineata. Si totusi odata cu intarirea sistemului imunitar au inceput si dintii sa fie puternici.(sa se carieze mai greu). Acum am crescut, mai uit cateodata seara sa ma spal pe dinti.  Totusi tind sa cred ca si lucruri ca "lipsa de calciu" sau istoric familial pot favoriza aparitia lor.
Asa sunt si eu, cu genetica proasta. Dar cu atat mai mult e important sa mergem la dentist foarte des (eu ma duc cam de 3-4 ori pe an, sa fiu sigura). Si foarte des apare o noua carie.

#15
lordlukas87

lordlukas87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 16.09.2008
Aparent pare foarte curat un dinte bine spalat chiar daca este fracturat dar daca iei o proba inainte si una dupa fractura vei vedea ca numarul de microbi din gura s-a marit. Nu au ce probleme sa apara daca stai 1 luna pana tratezi dintele dar sunt multi care stau asa ani de zile si ajung cu toti dinti doar radacini macinate de carie cu care nu mai poti face nimic. De asemenea igiena acasa nu e suficienta, macar de 2 ori pe an e indicat sa ti se faca o igienizare profesionala.

#16
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010
Am fost la doctor. Acolo unde mi-a spus ca personal el nu prea ar scoate-o, insa tinand cont ca ma mai doare si capul de la ea si ca e cariata rau si o sa puta, mai degraba sa o scoatem.
Dupa ce mi-a tot dat cu dalta in dreapta si in stanga, reuseste sa imi scoata radacinile. Insa ma prinde de nas si ma pune sa suflu.
Imi iesea aerul prin gaura maselei. M-au tinut vreo doua ore, medicul care trebuia sa ma coase trebuia sa plece, insa norocul meu e ca era din Romania si m-a rezolvat. M-a cusut foarte greu fiindca gingia era ferfelitia.  A fost un baiat de nota 10.
Mi-a dat sa iau un antibiotic pentru cateva zile si numarul lui de telefon in caz de apar complicatii. Acum a trecut anestezia, ma doare de ma cac pe mine si stau cu ghiata pe fata. Nu am mancat de la 12, astept sa vina prietena mea cu niste banane.
Mai imi scot eu la pulivara masea.

Ahhh si imi curg balele ca la o vaca.

Edited by albnegru55, 06 June 2013 - 21:39.


#17
lordlukas87

lordlukas87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 16.09.2008
Nu trebuie sa generalizezi pentru nu este asa la orice extractie de masea, insa la tine asa s-a intamplat.

Nu inteleg cum vine asta ca exista un doctor care trebuia sa te coasa si altul care ti-a facut extractia... cine stie sa faca o extractie trebuie sa stie si sa coasa...
Gheata nu e foarte buna, tine apa rece dar nu gheata si nu tine tot timpul, compresa trebuie tinuta cu pauze gen 10min da si 20min nu.
Sper ca ai primit programare la control dupa extractia asta si roaga-te sa nu faci sinuzita...

#18
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010

 lordlukas87, on 06 iunie 2013 - 22:02, said:

Nu trebuie sa generalizezi pentru nu este asa la orice extractie de masea, insa la tine asa s-a intamplat.

Nu inteleg cum vine asta ca exista un doctor care trebuia sa te coasa si altul care ti-a facut extractia... cine stie sa faca o extractie trebuie sa stie si sa coasa...
Gheata nu e foarte buna, tine apa rece dar nu gheata si nu tine tot timpul, compresa trebuie tinuta cu pauze gen 10min da si 20min nu.
Sper ca ai primit programare la control dupa extractia asta si roaga-te sa nu faci sinuzita...

Aici in Ungaria, in cartierul meu este un cabinet, aici sunt 6 medici stomatologi si 2 care fac operatii si extractii mai dificile ( de la chirurgie orala).
Si cand unul face extractia, te trimite la celalalt. Probabil in cabinetele lor personale altfel se intampla toata treaba asta. Mersi pentru sfat.

Am o intrebare: Imi poate pune aceasta extractie viata in pericol. Cum sa ma feresc de sinuzita? M-am speriat extrem de tare cand am vazut ca imi iese aerul pe gaura.  Am primit Klimicin (Klindamicin) 300mg din care trebuie sa iau 3 pe zi.
In cat timp ma voi simti mai ok ?

Luni trebuie sa merg la control, insa daca ceva nu e ok mi-a zis sa il caut maine la cabinetul personal.

Edited by albnegru55, 06 June 2013 - 22:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate