Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Ce laptop ar trebui sa cumpar pt. proiectare arhitectura?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Si ai stat deoparte pana s`a postat aiurea,nu ai zis buget si ai ales probabil cel mai prost laptop pentru nevoile tale.
HP Pavillion sunt plasticuri infecte,cu temperaturi mari si calitate slaba,iar HD7670M e fix pix in programele folosite,nu ofera niciun suport.

Tu ai nevoie de i7,ai nevoie de Nvidia si ai nevoie de memorie RAM.
Pe scurt,ai nevoie de asta:
http://www.pcgarage....730m-2gb-white/

Eventual,de ceva mai mare,17" si rezolutie Full HD,pentru un spatiu de lucru mai mare:
http://www.pcgarage....2gb-linux-grey/

#20
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
Te-ai interesat daca AutoCAD are accelerare GPU si pe ATi?

LE: M-a lamurit (si pe tine) georgik12. ATi nu ofera accelerare CAD decat pe placile speciale - FirePro. In rest, probabil ca nu ai foarte mare ajutor.

Edited by bodi, 29 May 2013 - 21:32.


#21
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Nu mai ziceti ATi, nu mai exista :)). E AMD.

Ontopic: Z-ul ala de la Lenovo, pe cat de aratos, are un potential dezavantaj: bateria nu poate fi scoasa.

#22
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
AMD nu ofera suport pentru CAD decat la seriile profesionale,in rest sunt fix pix,dari bani degeaba.
CAD`ul stie CUDA,3DS Max e dependent de CUDA (chiar se misca mai bine pe o placa video cu cat mai multe nuclee CUDA decat pe o Quadro),deci AMD nu are ce cauta intr`un laptop pentru asa ceva.

Ori Acer V3 de 17",ori acel Lenovo,daca se vrea si ceva mai calitativ.
Ambele ofera performanta maxima in bugetul ei. Prever Acer V3 pentru ecranul mai mare si rezolutia FHD + faptul ca poti pune un SSD langa HDD,un must pe viitor,pentru ca HDD`ul ala va trage in jos orice configuratie.

#23
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
Ok, AMD (tot ATi imi vine sa scriu, asa sunt obisnuit pentru ca asa ii stiu de 15 ani).
Da', totusi, o intrebare - iti trebuie neaparat mobilitate? Cred ca iesi mai bine cu un desktop (poti pune chiar si un FirePro sau un Quadro mai tarziu).

#24
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,476
  • Înscris: 17.09.2007

View Postgeorgik12, on 29 mai 2013 - 21:43, said:

AMD nu ofera suport pentru CAD decat la seriile profesionale,in rest sunt fix pix,dari bani degeaba.
CAD`ul stie CUDA,3DS Max e dependent de CUDA (chiar se misca mai bine pe o placa video cu cat mai multe nuclee CUDA decat pe o Quadro),deci AMD nu are ce cauta intr`un laptop pentru asa ceva.
Am mai spus, Autocad si Corel sunt programe clusterfuck/bloatware. Autocad nu prea are accelerare 2D iar un dwg de 70MB deschis in Autocad se ,,umfla" la aproape 3GB RAM si e mult putin smooth in Autocad 2013 decat intr-un program free ca Draftsight. Corel idem, o porcarie sinistra.
Pentru partea de 3D exista unele teste interesante, cum ar fi http://www.pugetsyst...celeration-164/. A se remarca diferenta intre HD4000 si GTX680... cam spune totul si de utilizarea GPU.
Pentru aceste 2 programe e nevoie de I7 si minim 8GB RAM.
In rest sunt de acord cu tine, Pavilionul ala cu AMD Radeon e printre cele mai proaste alegeri.

LE: Pentru Maya am gasit un test interesant: http://www.pugetsyst...celeration-166/
Acolo situatia e clara, o placa grafica profesionala e mult mai buna decat echivalenta desktop.

Edited by Hansolo, 31 May 2013 - 14:51.


#25
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
Pai daca omului ii trebuie AutoCAD si Corel? Poate asa i se cere. Si Maya nu-l intereseaza.
In primul post a enumerat programele care cu care lucreaza.

#26
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,476
  • Înscris: 17.09.2007
Am raspuns ca pentru Corel si AutoCAD placa grafica e in general irelevanta, conteaza CPU si RAM.
Photoshop are functii accelerate GPU (nu toate) iar AllPlan lucreaza cel mai bine cu o placa Quadro.

#27
andreea_vld

andreea_vld

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.05.2013
Am achizitionat in final un laptop Lenovo IdeaPad Z500 i7-3612QM 1TB 8GB GT740M 2GB: http://www.cel.ro/la...ite-l/  Revin cu review. Multumesc inca o data tuturor pt. sfaturi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate