Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Odesa, Ukraina

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
supremrebel

supremrebel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.02.2010
salut.
as  vrea sa merg o saptamana, pe la inceputul lui iulie, la Odesa. familie, doi adulti + doi copii, masina proprie, plecare din Bucuresti. traseul mi l-am ales in linii mari, m-am documentat pe aici.
ma intereseaza informatii proaspete in ceea ce priveste siguranta pe drumurile din Moldova si Ukraina, cazare in Odesa (m-am orientat catre Pearl sau Corona dar nu exclud si alte variante de pensiune/apartament), locuri bune pentru masa de pranz si seara, obiective turistice, detalii despre apa si plajele de acolo, orice alte detalii pe care le considerati utile intr-o prima calatorie in aceasta zona.

multumesc mult

#2
Oleg27

Oleg27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.05.2013
Eu fac 3-4 ori pe an de la Bucuresti la Palanca (la 38 km de Odessa) si chiar daca te-ai facut traseul, eu te sfatuiesc sa mergi prim Moldova si anume Buzau-Focsani -Husi- Hancesti- Causeni- Palanca-Odessa.
Portiuni de drum foarte prost este De la Cimislia -Causeni si de la Stefan Voda ai o sosea de poti sa bagi si 160km/ora pana la intesectia cu Tudora.
Dar daca vrei sa faci slalom printre gropi cam 50-70 km te poti duce pe la Galati (vama Giurgiulesti) si in Ucraina de la Reni la Izmail ai parte de un slalom de neuitat. A, tot pe aici  faci ca timp cam 11-12 ore din Buc pana la Odessa.
Prin Moldova eu am facut Bucuresti -Palanca cel mai putin in 7 ore.
In ceea ce priveste siguranta pe drumurile din Moldova si Ukraina, nu cred ca trebuie sa-ti faci griji. Limba pe care o vorbesc majoritatea e rusa. La intrare in Ucraina poti schimba Griveni din Euro(din Ron nu cred ca poti) Vinieta pentru moldova te pune sa o platesti in Vama(nu cu cardul!)
La Odessa nu pot sa-ti recomand nicio plaja, am fost de cateva ori dar am nimerit in perioada cu f multe alge. Dar acolo vezi si de ce ii spune Marea Neagra.
Mai intreba-ma si-ti zic ce mai stiu.

#3
supremrebel

supremrebel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.02.2010

View PostOleg27, on 28 mai 2013 - 15:52, said:

Eu fac 3-4 ori pe an de la Bucuresti la Palanca (la 38 km de Odessa) si chiar daca te-ai facut traseul, eu te sfatuiesc sa mergi prim Moldova si anume Buzau-Focsani -Husi- Hancesti- Causeni- Palanca-Odessa.
Portiuni de drum foarte prost este De la Cimislia -Causeni si de la Stefan Voda ai o sosea de poti sa bagi si 160km/ora pana la intesectia cu Tudora.
Dar daca vrei sa faci slalom printre gropi cam 50-70 km te poti duce pe la Galati (vama Giurgiulesti) si in Ucraina de la Reni la Izmail ai parte de un slalom de neuitat. A, tot pe aici  faci ca timp cam 11-12 ore din Buc pana la Odessa.
Prin Moldova eu am facut Bucuresti -Palanca cel mai putin in 7 ore.
In ceea ce priveste siguranta pe drumurile din Moldova si Ukraina, nu cred ca trebuie sa-ti faci griji. Limba pe care o vorbesc majoritatea e rusa. La intrare in Ucraina poti schimba Griveni din Euro(din Ron nu cred ca poti) Vinieta pentru moldova te pune sa o platesti in Vama(nu cu cardul!)
La Odessa nu pot sa-ti recomand nicio plaja, am fost de cateva ori dar am nimerit in perioada cu f multe alge. Dar acolo vezi si de ce ii spune Marea Neagra.
Mai intreba-ma si-ti zic ce mai stiu.


Multumesc pt. raspuns.
Acelasi traseu l-am ales pt. ca vreau sa vad si Chisinaul.

#4
Oleg27

Oleg27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.05.2013
Ar mai fi de spus ca schimbul de ture la vamesii Ro-Md se face de la 7 dimineata si dureaza o ora cel putin. Memorabil in Chisinau ar fi sa prinzi duminica dupa-amiaza (pe la 13.00 - 15.00) fanfara cu valsuri in Parcul de pe Bdul Stefan cel Mare, in spatele cinematografului Patria, undeva paralel cu Aleea Scriitorilor. Oameni de toate varstele ies imbracati de duminica si danseaza, este impresionant.

#5
aron_pumnul2010

aron_pumnul2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 03.07.2010

View PostOleg27, on 28 mai 2013 - 20:05, said:

Ar mai fi de spus ca schimbul de ture la vamesii Ro-Md se face de la 7 dimineata si dureaza o ora cel putin. Memorabil in Chisinau ar fi sa prinzi duminica dupa-amiaza (pe la 13.00 - 15.00) fanfara cu valsuri in Parcul de pe Bdul Stefan cel Mare, in spatele cinematografului Patria, undeva paralel cu Aleea Scriitorilor. Oameni de toate varstele ies imbracati de duminica si danseaza, este impresionant.

As vrea sa stiu daca a fost cineva recent la Odesa cu masina, ce drum recomandati? Prin Republica Moldova, Giurgiulesti - Vulcanesti si trecere in Ucraina la Bolgrad, sau pe malul Dunarii, Giurgiulesti - Reni - Ismail? Care drum e mai bun, ca de scurt am vazut ca e mai scurt cel de la nord. De asemenea, limanul Nistrului cum e mai bine de ocolit, pe la nord, cu reintrare in Republica Moldova, prin Palanca, sau pe la sud, prin Bilhorod - Zatoka? Am inteles ca daca masina e pe firma iti trebuie procura sa o conduci pe teritoriul Ucrainei. E suficient ca procura sa fie tradusa in engleza, sau trebuie si in ucraineana sau rusa? Multumesc.

#6
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Ţi-am răspuns eu, la "Turism auto".


Sănătate şi toate cele bune !

#7
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
@Oleg27: scuze că nu am intervenit chiar pe 28 mai, probabil am fost ocupat atunci, iar mai apoi topicul a "alunecat" în josul paginii şi nu mi-am dat seama că s-a purtat această discuţie. Dar acum, că topicul a revenit în prim plan, mi-a sărit în ochi discuţia şi mă simt dator să intervin.
Aşadar, din Brăila am făcut în mai 2011 aproape 14 ore până la Zaporojie (prin Melitopol), mergând prin Vulcăneşti - Bolgrad. La Odessa am refăcut plinul (la o benzinărie Katral) şi am cumpărat grivne. De la Brăila până la Odessa am făcut cca. 5 ore, cu stat prin vămi şi o pauză de 25 de minute pt. nevoi şi pt. un sandvich - două. Dacă mai pun şi cca. 2 ore jumate' de la Bucureşti la Brăila, avem un timp de 7 ore jumate' între Bucureşti şi Odessa. Nu prea înţeleg de ce spui că se fac 11-12 ore. În plus, nu avem ce căuta prin Reni şi Izmail, drumul e prin Vulcăneşti.
În nici un caz nu e mai bine prin Moldova, ci prin Giurgiuleşti. Ţin minte că la întoarcere, soldatul care dădea biletul de trecere prin "No man's land" ne-a întrebat dacă mergem la Palanca, iar eu i-am spus că "da", că doar mergeam în direcţia aia. Atunci, soldatul a spus că "Nu e bine", şi a făcut stânga-mprejur. Instantaneu mi-am dat seama că i-am spus greşit. L-am strigat şi i-am spus că nu am înţeles bine întrebarea lui şi că am spus greşit că mergem la Palanca, dar, de fapt, noi mergem acasă, în România, S-a luminat la faţă şi ne-a dat biletul de trecere. Din întâmplarea asta am dedus că sunt mai multe formalităţi mâncătoare de timp dacă treci prin Transnistria.

În altă ordine de idei, chiar dacă tu te duci la Odessa prin Moldova şi Transnistria, poate ai cunoştinţă dacă s-a redeschis drumul prin Tatarbunar - Sarata - "pe lângă" Palanca - Mayaky - Odessa. Ştiu că după câteva luni după ce am trecut noi pe acolo, acest drum s-a închis pentru a se efectua nu-ştiu-ce lucrări, şoferii fiind nevoiţi să treacă prin Zatoka. Cum e, s-a redeschis ?


Sănătate şi mulţumiri anticipate !

Edited by OvidiuNS, 25 October 2013 - 22:38.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate