Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Metode tratare varice

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,724
  • Înscris: 10.12.2006
Tata a facut recent un AVC si varicele de la picioare reprezinta una din posibilele cauze, pe care vreau sa o elimin.

Problema e ca sunt mai multe metode pe internet si nu stiu care ar fi mai buna, pentru ca fiecare clinica isi lauda metoda pe care o folosesc ei.
VNUS CLOSURE FAST e una din metode, cu radiofrecventa cica, iar a doua e SVS, o metoda cu aburi care vad ca nu e atat de raspandita pe la noi.

Care e mai buna sau ce altceva imi puteti recomanda?
Voi merge si la clinica sa discut cu un medic dupa ce ma hotarasc pe cea mai eficienta metoda.

#2
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Operaţie direct.
Aş fi vrut să-ţi recomand centru medical Washington din Bucureşti, (Dr. Zamfir Constantin Cristian), dar sunteţi cam departe.
Costul este de 400 lei/intervenţie (un picior), iar operaţia şi externarea se fac în aceeaşi zi.

https://cmdtamp.ro/w...-zi-sf.-nicolae

#3
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
cred ca tot la bisturiu ajungi orice ai face....

#4
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,724
  • Înscris: 10.12.2006
Poi atunci ce prostii tot vorbesc aia cu metodele lor fara operatie? :)

#5
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

 SfPetru, on 28 mai 2013 - 17:43, said:

Poi atunci ce prostii tot vorbesc aia cu metodele lor fara operatie? Posted Image

Si maicamea a facut ceva injectii, s-au retras dar putin si apoi s-au facut la loc (a dat ogramada de bani).
Acum s-a operat si ii e bine :)

#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,724
  • Înscris: 10.12.2006
Ah, sigur ca nu-mi fac iluzii ca s-ar rezolva cu niste pastile sau injectii, eu asociez operatia cu bisturiul si de aia eram mirat de ce ziceti voi. Metodele peste care am dat eu sunt putin mai diferite, desi tot un fel de operatie.

Asta e VNUS:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JwWlLTzXtdo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asta e SVS:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NNGH22lnhQQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si mai sunt, dar pe mine astea m-au facut curios, mai ales SVS care zice ca repara si vene adiacente.
Ma gandeam ca poate cineva de aici a folosit una din aceste tehnici si imi poate zice o parere.

Edited by SfPetru, 29 May 2013 - 14:16.


#7
adicuta

adicuta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.10.2013
De ce nu incercati sa aflati informatii direct de la cei care practica aceasta metoda SVS (metoda cu aburi). Tatal meu s-a operat de varice la Cluj in luna iunie la Clinica Vasculara Venart, chiar de catre dr. Rene Milleret care a inventat aceasta metoda si este foarte multumit de rezultate. I-a fost foarte frica insa nu l-a durut deloc nici in timpul interventiei si nici dupa. La urma urmei pe langa metoda aleasa conteaza si doctorul care il opereaza pe tatal dvs.
Sanatate!!!

#8
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,724
  • Înscris: 10.12.2006

 adicuta, on 21 octombrie 2013 - 16:30, said:

De ce nu incercati sa aflati informatii direct de la cei care practica aceasta metoda SVS (metoda cu aburi).
Din acelasi motiv pentru ca nu merg la taran in piata sa-l intreb daca-i proaspata marfa. Fiecare taran va zice ca da.

#9
SoranaLe

SoranaLe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.07.2012
cand stam picior peste picior riscam sa suferim de varice, care ne pot crea probleme ale circulatiei sangvine, mai ales daca este vorba de tromboflebita. Intr-o zi cautand ceva pe internet mi-a atras atentia pagina www.sanatatepascupas.ro . Am intrat de curiozitate si am aflat acest lucru precum si multe altele. Am decis sa urmez sfaturile de acolo, sa mananc mai sanatos si sa fac sport pentru a preveni aparitia bolii venoase cronice. Asa ca gata cu picior peste picior, de astazi adoptam pozitia corecta pentru a nu face rau picioarelor! 

#10
mihaiadv

mihaiadv

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.03.2016

 adicuta, on 21 octombrie 2013 - 16:30, said:

De ce nu incercati sa aflati informatii direct de la cei care practica aceasta metoda SVS (metoda cu aburi). Tatal meu s-a operat de varice la Cluj in luna iunie la Clinica Vasculara Venart, chiar de catre dr. Rene Milleret care a inventat aceasta metoda si este foarte multumit de rezultate. I-a fost foarte frica insa nu l-a durut deloc nici in timpul interventiei si nici dupa. La urma urmei pe langa metoda aleasa conteaza si doctorul care il opereaza pe tatal dvs.
Sanatate!!!

Buna ziua, caut de mult o persoana care sa ma poata ajuta cu un feed back realist despre operatia de varice pe care o face d. Rene Milleret la clinica Vasculara Venart...va rog sa-mi spuneti care a fost evolutia dupa operatie si daca au mai aparut vene blocate. astept cu interes raspunsul dumneavostra. Mihai Costea

#11
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 mihaiadv, on 04 martie 2016 - 13:47, said:


Buna ziua, caut de mult o persoana care sa ma poata ajuta cu un feed back realist despre operatia de varice pe care o face d. Rene Milleret la clinica Vasculara Venart...va rog sa-mi spuneti care a fost evolutia dupa operatie si daca au mai aparut vene blocate. astept cu interes raspunsul dumneavostra. Mihai Costea
Nu se rezolva nimic prin operatie.....O rezolvi pe moment......In timp tot or sa apara alte varice.....cand o sa intelegi cum apar varicele si care este cauza lor o sa intelegi de ce e aproape inutila operatia.....Prin operatie nu se pot elimina toate varicele sau la infinit, trebuie sa-ti mai ramana si niste vene pe unde sa mai circule sangele.....Daca varicele sunt dureroase atunci se poata lua in calcul operatia.....Incearca ciorapii compresivi pentru varice....e cam singura varianta pe care o ai.....Cremele sunt apa de ploaie ...poate ceva ceaiuri speciale sa ajute dar nu cunosc....

#12
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008

 Mizu, on 28 mai 2013 - 14:14, said:

Tata a facut recent un AVC si varicele de la picioare reprezinta una din posibilele cauze, pe care vreau sa o elimin.

Problema e ca sunt mai multe metode pe internet si nu stiu care ar fi mai buna, pentru ca fiecare clinica isi lauda metoda pe care o folosesc ei.
VNUS CLOSURE FAST e una din metode, cu radiofrecventa cica, iar a doua e SVS, o metoda cu aburi care vad ca nu e atat de raspandita pe la noi.

Care e mai buna sau ce altceva imi puteti recomanda?
Voi merge si la clinica sa discut cu un medic dupa ce ma hotarasc pe cea mai eficienta metoda.
Cum e acum? S-a operat? Care metoda ati ales-o?

#13
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,724
  • Înscris: 10.12.2006
Nu s-a mai operat, dar la subiect s-a operat anul trecut o sora de-a mea, operatie clasica, 3300 RON. La Medestet , Cluj, dr. Vincze Gheorghe.

#14
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Mizu, on 29 decembrie 2016 - 09:15, said:

Nu s-a mai operat, dar la subiect s-a operat anul trecut o sora de-a mea, operatie clasica, 3300 RON. La Medestet , Cluj, dr. Vincze Gheorghe.
Stai linistit in cativa ani ii apar altele. De obicei langa cele operate....mai stam de vorba atunci....Varicele sunt precum ANAF-ul ....nu scapi decat mort de ei/ele....

Edited by Clovis, 14 October 2017 - 18:01.


#15
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,724
  • Înscris: 10.12.2006

 Clovis, on 14 octombrie 2017 - 18:01, said:

Stai linistit in cativa ani ii apar altele. De obicei langa cele operate....mai stam de vorba atunci....Varicele sunt precum ANAF-ul ....nu scapi decat mort de ei/ele....
Si ce propui? Exista unele joburi care presupun statul mult in picioare, trebuie s-o faci daca vrei sa-ti manance copiii.

#16
delict

delict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 26.04.2007

 Mizu, on 28 mai 2013 - 14:14, said:

Tata a facut recent un AVC si varicele de la picioare reprezinta una din posibilele cauze, pe care vreau sa o elimin.

Problema e ca sunt mai multe metode pe internet si nu stiu care ar fi mai buna, pentru ca fiecare clinica isi lauda metoda pe care o folosesc ei.
VNUS CLOSURE FAST e una din metode, cu radiofrecventa cica, iar a doua e SVS, o metoda cu aburi care vad ca nu e atat de raspandita pe la noi.

Care e mai buna sau ce altceva imi puteti recomanda?
Voi merge si la clinica sa discut cu un medic dupa ce ma hotarasc pe cea mai eficienta metoda.

Tratarea varicelor prin metoda cu aburi (VenoSteam™) este o metoda ambulatorie, minim-invaziva, dezvoltata de catre Dr. Rene Milleret si folosita cu succes de cativa ani in Europa. Dr. Milleret este un inovator in domeniul chirurgiei vasculare, avand citeva metode moderne de operare in chirurgia vasculara.
Aceasta tehnica se realizeaza sub ghidaj ecografic si nu dureaza mai mult de 30-40 de minute, pacientul ramine sub supraveghere in clinica timp de 2-3 ore dupa care pleaca acasa si in ziua urmatoare poate sa isi reia activitatile de zi cu zi.
Comparativ cu metodele cu laser si radiofrecventa, care sint folosite de mai bine de 10 ani pentru tratarea ambulatorie a varicelor si care au inlocuit cu succes in multe cazuri, metodele chirurgicale clasice de stripping (smulgerea venelor), metoda cu aburi are avantaje indiscutabile.
https://www.clinica-...buri-venosteam/

Edited by delict, 19 June 2019 - 22:56.


#17
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Nevasta-mea s-a tratat la Venart, a operat-o prof Rene Milleret, metoda cu aburi, 2 picioare cam 1.000 de euro acum cativa ani daca bine tin minte, pleci dupa 2-3 ore acasa, zero complicatii post operatorii luni esti la munca daca te opereaza sambata. Metoda clasica e barbara.

#18
Ionut_Barbu

Ionut_Barbu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.06.2020
Salutare! Ai putea să îmi spui te rog dacă au mai recidivat varicele la soție?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate