Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

carti asiatice?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
alexnicol

alexnicol

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 39
  • Înscris: 05.05.2010
In ultima vreme am vazut doar filme asiatice, ecranizate dupa carti.am fost super incantata de filme,dar imi puteti recomanda si carti?

#2
alamic05

alamic05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 31.12.2008

View Postalexnicol, on 28 mai 2013 - 12:58, said:

In ultima vreme am vazut doar filme asiatice, ecranizate dupa carti.am fost super incantata de filme,dar imi puteti recomanda si carti?
Cartile scrise de Haruki Murakami ( japonez ) .

#3
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,739
  • Înscris: 05.09.2005
incearca si Yasunari Kawabata .

#4
alexnicol

alexnicol

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 39
  • Înscris: 05.05.2010
multam baieti,mai astept sugestii

#5
floricris

floricris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 30.01.2007
'Balzac si micuta croitoreasa chineza' de Dai Sijie
'Cum am devenit doamna Mao', 'Perla Chinei' de Anchee Min
Drept e ca amandoi au emigrat, unul in Franta, celalalt in State.

#6
Cigarettes

Cigarettes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 20.10.2012
O carte extraordinara pe care o recomand este Femeia Nisipurilor de Kobo Abe. O carte despre absurd, o meditatie asupra conditiei umane si a pierderii identitatii. Are si o ecranizare: Woman in the Dunes (1964). Trebuie sa mentionez si cartea lui Yasunari Kawabata, Frumoasele Adormite; melancolie, amintiri, tinerete pierduta. Se citeste usor si, daca imi aduc eu bine aminte, are doar vreo 100 si ceva de pagini.

#7
katurev

katurev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 22.03.2012
Sper sa nu fiu injurat sau sa se arunce cu pietre in mine, dar daca manga se considera carti asiatice ( japoneze mai exact ) am citit foarte multe si le recomand tuturor indiferent de varsta.

#8
hauras

hauras

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.09.2015
Cartile lui Mo Yan ( chinez), in principal "Sorgul rosu", "Obosit de viata, obosit de moart"e, pe astea le-am citit eu, dar cred ca nici celelalte carti ale lui nu ar fi rele, doar ca numele personajelor, numarul lor mare si actiunea lenta devin cam plictisitoare. Asa am patit cu" Obosit de viata, obosit de moarte", ceea ce m-a facut sa ma gandesc daca vreau sa mai citesc vreun roman de-al lui. :/

Haruki Murakami scrie si el bine, am citit "Kafka pe malul marii" si "In cautarea oii fantastice" deocamdata, am in plan "Cronica pasarii-arc".

Natsume Soseki - Kokoro ( Zbuciumul inimii)

#9
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,202
  • Înscris: 02.09.2014
"Visul din pavilionul rosu" de Cao Xueqin, cea mai cunoscuta carte clasica chineza, pentru cine are timp (are vreo 700 de pagini!) sau"Printesa Bari" de  coreeanca Hwang Sok-yong. Are de toate: dramatism (povesteste emigrarea unor nordcoreeni in China si apoi in UK) magie, iubire si nici nu este lunga (200 de pagini, am citit-o foarte repede)

#10
meowth

meowth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 14.01.2006
Traim in secolul vitezei si ne sperie usor volumele groase cu peste 200 de pagini. Tolstoi, Dostoievski au sanse mari sa ramana uitati in ritmul acesta.
Revenind la subiect, daca va e teama de plictis (doar atunci, ca sa nu fiu gresit inteles Posted Image ), NU cititi Nemangaiatii lui Kazuo Ishiguro, desi el e, in fapt, britanic,  nascut in Japonia. E o carte splendida, cu atmosfera si intelesuri subtile. Are 634 pagini in editia Rao 2005.
Alta recomandare pentru cei rabdatori, recent publicata tot la Rao, Hideo Yokoyama "Misterul cazului Sase Patru" (619 pagini, roman politist).

Edited by meowth, 01 May 2019 - 10:14.


#11
ovochirca

ovochirca

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.03.2017
Întâi l-au omorât pe tata. Povestea unei fetiţe din Cambodgia de Loung Ung

#12
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,202
  • Înscris: 02.09.2014
Recomand volumul "Rashomon" de Ryunosuke Akutagawa, un clasic al literaturii nipone. Atat nuvela care da titlul volumului, car si restul scrierilor din micutul volum sunt de foarte buna calitate. Nuvela "Rashomon" a fost ecranizata de Akira Kurosawa. Si americanii au facut un remake foarte bun dupa filmul japonez, numit The Outrage, cu Paul Newman in rolul principal. De data asta actiunea are loc in Far West. E unul din foarte putinele cazuri cand ecranizarile si cartea sunt la acelasi nivel, foarte bun.

#13
ARG1985

ARG1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 08.07.2018
Recomand: Padurea Norvegiana - Haruki Murakami

#14
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
pe langa scriitorii japonezi care sunt "la moda" in ultima vreme, eu recomand si Totemul lupului scrisa de chinezul Jiang Rong. O carte interesanta, despre interactiunea dintre mongolii mobili si chinezii statici de la granita Chinei cu Mongolia, totul imbracat in lupta pentru existenta zilnica a pastorilor si influenta lupilor de stepa asupra culturii mongole si a celei chineze.
S-a facut de asemenea si un film, interesant si acela.

Edited by bogwol, 07 July 2021 - 07:58.


#15
UnBinevoitor

UnBinevoitor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 19.12.2021
Cateva romane chinezesti importante si oarece descriere a lor gasesti la adresa de mai jos:
https://ro.yourtripa...nese-literature

#16
Cmd199306

Cmd199306

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 15.07.2019
Orice de la cei doi Murakami (cărţile lui Ryu se găsesc mai greu, cele ale lui Haruki sunt peste tot), Yukio Mishima, "Scandalul" de Shusaku Endo, "Stârpiţi răul de la rădăcină" de Kenzaburo Oe... Nu ştiu dacă se încadrează la asiatici, dar Amos Oz şi Orhan Pamuk au cărţi destul de bune.
O carte bună e şi "Shogun", chiar dacă nu e scrisă de un asiatic.

#17
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Khaled Hosseini - Vanatorii de zmeie; despre Afganistan in ultimii 30 ani din secolul XX

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate