Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 

Plecam noi sau ii trimitem pe ei ?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Nu se merita sa fi cinstit. Cisntitii nu au castig de cauza.
Trebuie sa risti, cine risca are 2 posibilitati: ori castiga ori pierde, cine nu risca are o singura posibilitate: pierde.

Intradevar taxele aberante, nu poti nici plati angajatii bine si nici sa iti ramana ceva din munca ta si a altora care sa te diferentieze de cei care nu prea fac nimic.

#20
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
http://forum.softped...ra-din-romania/
http://forum.softped...toarceti-in-ro/

Niste reflectii :lol:

#21
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
M-as bucura sa ajungi in SUA si sa ne trimiti poze cum ca folosesti un Chevrolet Corvette de 6000 cm cubi dar cred ca nu-ti poti permite nici acolo ca om luat de la zero. Depinde de fiecare.

#22
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

 A10, on 27 mai 2013 - 23:04, said:

Tocmai asta e problema ! In tara asta nu poti trai decent !! Esti jupuit de taxe ! Daca faci pe cinstitul, nu esti decat un sclav care munceste pt stat si ii ramane doar atat cat sa nu moara de foame si se bucura ca are 21 de zile de concediu pe an.

Energia electrica de ce plm tre sa o platesc eu pt altii care o risipesc ? cogenerari si timpbre verzi..si altii fura de nu-si mai stiu cate zerouri au sumele din conturile lor

Ca ai zis de cinstit : un prieten vindea inainte haine la negru, erau contrafacute si na, le vindea de acasa. In orasul unde stateam , in mall era unu care era nu stiu ce in politie, stiu ca avea functie inalta. Si avea magazin fix in mall (e un shopping center, nu chiar mall) si chiar scria pe vitrina ca sunt contrafacute. Pe prietenul meu anu trecut l-a luat politia, mai mult pe baza ca hainele erau fake-uri dar ce sa faci Posted Image . I-a confiscat si marfa si a stat si 2 zile in arest parca

din cate stiu nu ai voie sa vinzi contrafacute dar in fine. Cine poate, vinde Posted Image

Edited by Andreysc7, 27 May 2013 - 23:09.


#23
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Stai asa: nu confunda capsunarii si tiganoii cu oamenii care s-au saturat de aici si vor sa plece definitiv, dupa ce au lucrat aici. E o diferenta. Aia din prima categorie pleaca acolo ca sa vina inapoi sa arunce cu banii, n-au scrupule acolo intra si tiganii, cersetorii, hotii, si toti chiriasii de pe dincolo care vor sa revina ca aici au obiceiurile poraste ramase si doar aici sunt acceptati.

#24
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 A10, on 27 mai 2013 - 22:31, said:

si cica suntem in democratie. Democratia si libertatea de a fura si a si bate joc de tara asta...asta e democratia ce o aplica gunoaiele astea de politicieni.
Este democraţie şi capitalism. Democraţia şi capitalismul nu sunt pentru legume, pentru tembeli care se lasă călcaţi în picioare.

Tu de exemplu nu eşti o legumă, ba chiar eşti un vârf de lance. Ai avut iniţiativa de a te plânge pe un forum virtual. Asta nu-i de colo, e complicat, necesită coeziune socială, responsabilitate colectivă să apeşi câteva butoane din comfortul propriei locuinţe.

Următorul pas:

 Clerik, on 27 mai 2013 - 22:36, said:

Ieși în stradă.

e deja exagerat - ăştia n-au făcut nici măcar străzi ca lumea pe care să protestezi. Eu aş zice:

Ieşi pe potecă şi protestează.

#25
ovidiu_ms

ovidiu_ms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 06.02.2013

 Andreysc7, on 27 mai 2013 - 23:08, said:

  Pe prietenul meu anu trecut l-a luat politia, mai mult pe baza ca hainele erau fake-uri dar ce sa faci Posted Image . I-a confiscat si marfa si a stat si 2 zile in arest parca
din cate stiu nu ai voie sa vinzi contrafacute dar in fine. Cine poate, vinde Posted Image
Norocosul. Este infractiune ceea ce a facut.  Putea sa intre la puscarie.

#26
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 A10, on 27 mai 2013 - 22:47, said:

Am dat exemplu situatia aberanta a taxelor in functie de capacitatea cilindrica. Ce rost are sa impui o taxa care face discriminare intre cei cu motoare mari cand si asa combustibilii sunt foarte scumpi si oricum tre sa platesti o gramada.

Dupa cum am spus, asta nu e discriminare, decit cel mult daca se simte discriminata masina ta, caz in car poti s-o lasi sa faca revolutie pe strada.

Ce rost are? Rostul sa aduni cit mai multi bani la buget fara sa pierzi prea multe voturi sau sa stirnesti vreo revolutie. "Clasa Dacia" deja injura si porcaieste guvernarea si daca schimbi impozitul de la ceva gen 12 la 13 sau 14 euro, asa ca mai bine iau sute de euro de la aia cu capacitate mare sau mii de euro de la aia care isi iau masini de afara (nu super-masini, tot masini de citeva mii de euro). Nu ca astia nu ar injura dar sint mai putini.

#27
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Stie cineva o tara ´´civilizata´´ si care nu e condusa de ´´hoti´´? Pentru ca sincer, eu numai in povesti am auzit de asa ceva. Dar daca cineva stie de asa ceva, sa faca un pustiu de bine si sa i-o recomande lui A10.

#28
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
Este una: Principality of Sealand. Nu glumesc.
SI nu ai probleme nici cu masina acolo (nu de alta, da' n-ai loc cu ea) :)

http://en.wikipedia....lity_of_Sealand

#29
Plicea

Plicea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 22.04.2013

 A10, on 27 mai 2013 - 22:31, said:

Domnilor, oare cat timp mai lasam sa continue bataia asta de joc ce se petrece in romania ?
  usca de bani si cu impozite in functie de capacitatea cilindrica a masinii.
Inchei doar prin a spune ca mi e greatza de romania,  

      In primul rand trebuie sa-ti atrag atentia ca Romania se scrie cu litera mare. Se vede treaba ca nu ai greata doar in ce priveste Romania si ai o greata asa in general. Se vede in modul in care scrii ca ai avut greata si fata de scoala. In orice caz, gramatica limbii romane iti este straina.
     Este normal si logic sa platesti un impozit mai mare pentru o masina cu cilindree mai mare. Nu te obliga nimeni sa-ti cumperi o masina de 2000 de cai putere, dar daca o faci trebuie sa fi pregatit si platesti pentru ea taxele aferente. O sa trebuiasca sa faci asta in orice stat civilizat din lume.
     Am inteles ca ti-e sila de Romania. Muta-te ! Iraq, Afganistan, Republica Democrata Congo, Siria,etc. Ai de ales. Ia cu tine si conceptiile tale si daca supravietuiesti mai mult de 3 zile sa ne scrii ...


#30
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 bodi, on 28 mai 2013 - 08:44, said:

Este una: Principality of Sealand. Nu glumesc.

Glumesti dar nu stii (umor involuntar).

On the afternoon of 23 June 2006, the top platform of the Roughs Tower caught fire due to an electrical failure. A Royal Air Force rescue helicopter transferred one person to Ipswich hospital, directly from the tower. The Harwich lifeboat stood by the Roughs Tower until a local fire tug extinguished the fire.

Nu e o tara nu numai pentru ca nu e recunoscuta ci si pentru ca nu are serviciile de baza care fac o tara. In cazul de fata nu pompieri, nu spital si nu air force. Ai avea aceleasi conditii, mult mai ieftin, daca ai sta intr-o ambarcatiune undeva in apele internationale (preferabil undeva unde nu prea sint pirati si ma refer la aia reali nu la aia de care se sperie softpedia).

#31
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

 popascu, on 27 mai 2013 - 22:41, said:

Ce muzica aveti aici in club?

Oooo, viata mea...Posted Image

#32
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
Nu stiu cand ai aflat tu ca impozitul pe mijloacele de transport este diferentiat in functie de capacitatea cilindrica, dar pot sa-ti spun ca dintotdeauna a fost asa.
Si nu mi se pare nimic discriminator. Adica un amarat cu o masina de 6.000 euro sa plateasca la fel ca unul cu un bolid de 70.000 euro? Ala cu motor de 1.3-1.6 si alalalt cu 4-5?
Cand iti cumperi masina, ai grija sa ai si bani de intretinere  - si asta include asigurarea si impozitul, in majoritatea tarilor. Si in alte tari sa stiica si CASCO e obligatorie, asa ca vezi unde te duci. Si ca niste nenorociti ce sunt, si CASCO e tot discriminatorie...

 f300, on 28 mai 2013 - 09:02, said:


Glumesti dar nu stii (umor involuntar).

On the afternoon of 23 June 2006, the top platform of the Roughs Tower caught fire due to an electrical failure. A Royal Air Force rescue helicopter transferred one person to Ipswich hospital, directly from the tower. The Harwich lifeboat stood by the Roughs Tower until a local fire tug extinguished the fire.

Nu e o tara nu numai pentru ca nu e recunoscuta ci si pentru ca nu are serviciile de baza care fac o tara. In cazul de fata nu pompieri, nu spital si nu air force. Ai avea aceleasi conditii, mult mai ieftin, daca ai sta intr-o ambarcatiune undeva in apele internationale (preferabil undeva unde nu prea sint pirati si ma refer la aia reali nu la aia de care se sperie softpedia).

Era o ironie, dar ma rog...
Daca citeai si mai departe ai fi vazut ca nici macar nu poate fi stat, pentru ca rezida in interiorul apelor UK si instalatiile artificiale nu au statut de insula si nu pot fi tari. :)
Si totusi, nebunul ala se crede print...

#33
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 bodi, on 28 mai 2013 - 09:11, said:

Si nu mi se pare nimic discriminator. Adica un amarat cu o masina de 6.000 euro sa plateasca la fel ca unul cu un bolid de 70.000 euro? Ala cu motor de 1.3-1.6 si alalalt cu 4-5?

Aici este gresit. Da, nu e discriminare ca asta nu se aplica de masini, am mai spus-o de doua ori.

DAR daca vroiau sa puna taxa pe valoarea masinii trebuiau sa o puna pe valoarea masinii (asa cum e TVA-ul de exemplu).
Tocmai asta e problema ca POTI sa iti iei foarte bine un Mercedes E250 mai scump de 70k si sa platesti impozit de Logan!
Dar in acelasi timp pe acelasi tip de motor/masina daca ai crescut de la 1600 la 2001 platesti de NOUA ori mai mult pe cmc. E clar absurdistan dar repet este ca sa nu faca revolutie cei cu daciile (din care unii se chinuie sa le radieze de dinainte de 2000...).

EDIT: asa era acum vreun an, nu stau sa googalesc dar nu cred ca au revenit la sentimente mai bune.

Edited by f300, 28 May 2013 - 09:36.


#34
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
Eu n-am spus ca impozitele sunt echitabil stabilite in Romania, ci doar ca sunt diferentiate peste tot. Ca de la 1600 la 2001 creste de noua ori (pe cmc), nici mie nu mi se pare corect, mai ales ca prin zona asta intra si unele masini (stiu caz real) de genul Aro 244, pe care nu-l vinzi nici la jumatate din suma impozitului anual. Normal ca trebuia in functie de pretul masinii, insa pentru unii care fac legi - si care sunt complet rupti de realitate - capacitatea cilindrica ar cam fi proportionala cu valoarea masinii.

#35
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

 ovidiu_ms, on 28 mai 2013 - 01:12, said:

Norocosul. Este infractiune ceea ce a facut.  Putea sa intre la puscarie.

Normal ca e infractiune, dar ala care vinde in mijlocul "targului" haine contrafacute bine ca nu ii face nimeni nimic .

#36
Plicea

Plicea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 22.04.2013

 f300, on 28 mai 2013 - 09:35, said:





DAR daca vroiau sa puna taxa pe valoarea masinii trebuiau sa o puna pe valoarea masinii (asa cum e TVA-ul de exemplu).

     Nu se poate pune impozit pe valoarea masinii pentru ca te poti duce in Franta de exemplu si cumperi cu 200 de euro o masina de 5000 cm cubi.
Practic o iei aproape gratis din Franta din pricina ca acolo inmatricularea si taxele aferente costa o avere.
O aduci in Romania si o dai drept masina ieftina.
Daca vrei motor mare, bagi mana mai adanc in buzunar.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate