Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Albatros - Dor de casa (Official Video HD)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4 replies to this topic

#1
FormatiaAlbatros

FormatiaAlbatros

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.05.2013
Asa cum în anii '90, melodia "S-a mărit armata" a fost imnul celor care plecau in armată, ne dorim ca și această nouă melodie "Dor de casă" sa devină imnul celor plecați in strainătate, departe de casă, copii sau părinți.

Videoclipul s-a filmat in Romania (Parcul Piatra Craiului, Bucovina) si SUA (Los Angeles, Beverly Hills, San Francisco, New York).

Vizionare si auditie placuta! Asteptam parerile voastre!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uRDlRgbSvrM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by FormatiaAlbatros, 27 May 2013 - 15:02.


#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Nu-i genul meu de muzica, dar ma bucur pentru Maria :-D

#3
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Imi pare rau dar nici nu se poate compara cu melodiile vechi ale formatiei Albatros sau Parshee Vee cu Marian Lepadat. O melodie etno obisnuita.

Edited by gerbil, 27 May 2013 - 19:45.


#4
ecos

ecos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.01.2004
Cu parere de rau trebuie sa observ ca noua formatie "Albatros" nu are nimic in comun cu sound-ul romantic, pur si inocent al formatiei omonime din anii '90 care ne-a incantat tineretea. Nu stiu cum au obtinut numele acesta si cine le-a dat voie, dar aceasta este o incercare jalnica si comerciala de a imita o voce si o stare de spirit care din pacate nu mai pot fi replicate indiferent cata tehnologie s-ar pompa intr-o melodie.

Am ascultat si reeditarea piesei "s-a marit armata" in interpretarea acestei noi formatii Albatros si am apreciat ca au cautat sa imite ritmul original, tempoul, vocea un pic gatuita, chiar si arhaicul ton de de clapa al melodiei originale, dar din pacate sunt la o galaxie departare de hit-ul duios soptit de catre Naste din Berceni cu acea voce suava si blajina care reusea sa-ti intre in suflet fara sa forteze cu nimic. Acea atmosfera, acea sinceritate si simplitate pura sunt greu de emulat indiferent de cat de scumpe sunt sintetizatoarele si samplerele pe care le folosesc muzicienii din ziua de azi.

Nu stiu cum a reusit Marian Lepadat, liderul formatiei Albatros din anii 90 sa creeze acel sound unic cu o orga de 500$, cu o chitara armonie un pic dezacordata si cealalta chitara solo fara delay, fara reverb, fara bas si fara vocea a doua. Daca as stii, as fi bogat.

Imi permit, chiar si ca amator, sa dau un sfat noilor "Albatrosi": Lasati-o balta, sau cautati-va o alta nisa. Asta cu manelele vechi din vremurile romantice ale anilor 90 este greu de ocupat pentru ca standardele sunt prea sus.


Cu stima, si scuze de deranj.

#5
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Sau poate am imbatranit noi...

Si eu ascultam Albatros in anii 90, dar acum n-as mai putea sa ascult. Nici varianta originala, nici asta noua. Pe atunci nu prea stiam cu ce se mananca muzica,. dar acum, dupa ce am ascultat o groaza de melodii de toate genuruile, nu cred ca as mai rezista sa ascult asa ceva.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate