Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Buget Thailanda-3 saptamani august

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
silverhand

silverhand

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.05.2013
Vreau sa plec in august 3 saptamani in Thailanda si sa fac Bangkok-3 zile,Phi Phi Don-2 zile si restul prin Ko Samui....
Daca o sa mananc street food si o sa dorm in hosteluri cam cati bani mi-ar trebui?

Mie mi-au iesit vreo 600 de euro pentru 3 saptamani: 5E pe zi pentru mancare,am gasit si bungalow pe Ko Samui cu 6 euro pe noapte si poate e mai ieftin daca stau mai mult timp acolo.

#2
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012
Nu te arde la buzunar sederea acolo ci transportul pana acolo. :naughty:
cred

#3
gabinicola79

gabinicola79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.05.2013
salut. 600 de euro e cam putin pentru 3 saptamani, mai ales ca te duci in vacanta, nu? asta inseamna un buget de 30 euro pe zi. in principiu este realizabil, mai ales ca intentionezi sa stai intr-un singur loc, si nu intentionezi sa vizitezi, si astfel cheltuielile tale se rezuma la bungalow, mancare (te va costa mai mult decat cei 5 euro - bucataria thailandeza are multe de oferit si nu stiu cati ar refuza sa incerce atatea bunatati) si partea cea mai costisitoare: berea - mai ales ca zilele de plaja sunt lungi cand nu ai alta ocupatie. cum am spus, realizabil, dar in locul tau as lua 1000 euro pentru orice eventualitate.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
5 euro echivaleaza cu aproximativ 200 THB in moneda locala...imi este greu de crezut ca vei putea supravietui.

sa luam de exemplu, Bangkok...aici gasesti o multime de locatii pentru street food...banuiesc ca vei sta prin zona Banglamphu, adica Khao San...gasesti pad thai la 1 euro portia, fara indoiala.mai pui un suc sau o apa..astea le poti lua de la 7 Eleven...apa 0.5 l la 7 THB...poate mai vrei si placinta cu banane...mai pui vreo 30 THB...apoi niste fructe...20-30 THB.

evident, 200 THB pe zi este realizabil, insa vei consuma absolut cea mai ieftina mancare si, mai ales, calitate indoielnica...poate nu stii, dar multi dintre vanzatorii ambulanti de pe strada isi procura uleiul pt gatit de la restaurante, asadar ulei ''la mana a doua''.

poate e bine sa studiezi ghidul asta ...http://www.eatingthaifood.com/...tipul da sfaturi utile...am incercat cateva locatii recomandate de el.
personal, recomand http://www.eatingtha...-rice-udom-suk/

in Phi Phi...locatie scumpa...nush zau cum vei putea supravietui cu 200 THB bani de mancare pe zi...asta numai daca planuiesti sa mananci pad thai si som tam zilnic.

Koh Samui...la fel, e scump.

cat despre cazare...Koh Samui 6 euro pe noapte?...unde in Koh Samui?...Chaweng, Lamai, Maenam..ori sus pe deal?

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
revin..in Bangkok, pentru supa de taitei la 10 THB(sau 1 RON) poti sa mergi pe Noodle Alley langa Victory Monument.

uite...o strachina d-aia costa 10 THB...pofta buna

Attached Files



#6
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008
1. N-as merge in Thailanda in august, ploua la greu, in ultimii ani au fost multe inundatii
2. Nu exista cazare decenta la 6 euro in Koh Samui, nu cred ca vrei sa dai de vreun serpisor sau miriapod veninos in camera
3. Street foodul nu mi se pare igienic, iar daca mananci 3 saptamani la rand cu siguranta vei face toxiinfectie alimentara.

#7
George2210

George2210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.04.2010
Poti combina street foodul cu McDonalds sau similar, cred ca e ieftin. In Malaysia am dat 6RM pe meniu.  Cazarea din Koh Samui la 6euro probabil e vreo oferta. Si eu am stat in Langkawi cu pretul asta intr-o casuta de lemn super ok.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
5 euro zilnic pe mancare...si bani de excursii,vizitat,beutura ??????????????????????????

vreau sa vad oferta asta de 6 euro pt Koh Samui...

Edited by parabone, 26 May 2013 - 21:31.


#9
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008
Eu zic sa te duci in Grecia asa cum ti-ai propus si incearca cu banii de avion de Thai sa iti gasesti o cazare decenta nu hosteluri.

#10
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009

View Postrazvanait99, on 26 mai 2013 - 17:45, said:

1. N-as merge in Thailanda in august, ploua la greu, in ultimii ani au fost multe inundatii
2. Nu exista cazare decenta la 6 euro in Koh Samui, nu cred ca vrei sa dai de vreun serpisor sau miriapod veninos in camera
3. Street foodul nu mi se pare igienic, iar daca mananci 3 saptamani la rand cu siguranta vei face toxiinfectie alimentara.

1. Vremea e relativa acum oriunde in lume, uita-te la meteo azi, in Paris au fost 3 grade, ultima data s-a intamplat asta in 1987 . La noi a nins.
Am prins in aprilie 1 ploaie dimineata in 2 saptamani in conditiile in care toata lumea mi-a zis ca ploua de rupe in aprilie. Inundatii au fost si in februarie - martie in thailanda.
2. Cazarea decenta e interpretabila , tie ti se pare decent ceva la 100 euro , mie la 50 euro, altuia la 5 euro  Posted Image
3. Am mancat street food aproape zilnic sau de cateva ori pe zi  si nu am avut nici macar o data o problema sa iau vreo pastila de stomac sau vreo nevoie urgenta. Am mancat inclusiv pad thai d-asta de 4 lei cu umbra de pui .

Lasa omu` sa se duca unde vrea, sunt oameni care calatoresc in stilul asta, cu bugetul asta, i-am vazut eu pe toti in Khao San Posted Image))

Bugetul este foarte mic, nu vad cum ai putea sa nu te duci si tu pe o insula, orice excursie e minim 400-500 bht, adica 2 zile cauti banane si mango prin copaci :)

Edited by tak30ver, 27 May 2013 - 13:51.


#11
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008
Prea multa lume foloseste cliseul "Vremea e relativa oriunde in lume". Daca nimanui nu i-ar pasa de vreme atunci majoritatea s-ar duce in August in Thailanda ca e cheap. Legat de inundatii dezastrul care a lovit Thailanda la sfarsitul lui iulie 2011 a fost considerat al patrulea dezastru natural in lume ca si pagube financiare dupa Tsunamiul din Japonia din 2011, cutremurul din Kobe din 1995 si uraganul Katrina din 2005 deci clar nu suporta comparatie cu inundatiile din martie-aprilie.
Fiecare e liber sa faca ce vrea, omu poate sa isi asume orice risc, dar sa nu se planga mai apoi ca a vazut soarele doar din zborul catre patria mama.
Plus ca oriunde te-ai duce ai nevoie si de un buget de back-up daca Doamne Fereste ai nenorocul sa ti se anuleze un zbor sau o legatura.


#12
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Fie calamitate fie o mica inundatie -rezultatul e acelasi - concediu ratat .
Inundatiile din 2011 au inceput in iulie insa s-au terminat in ianuarie - februarie si au ajuns pana in Bangkok. Inutil sa spun ca decembrie - februarie este Peak Season in thai.
Cu siguranta se duc sute de mii de turisti si in august in thailanda .
Tsunamiul din Marea Andaman a fost in decembrie, o alta perioada de Peak season, pana in Craciun, cam in perioada in care ai fost si tu :) Mi se pare inutil sa raportezi vacantele la evenimente atat de rare . Daca ar avea o regularitate as intelege insa toate se intampla fara sa le prevada careva, nu exista un patern de aceea nu cred ca ar trebui luate in seama. Fiecare cu norocul lui .


@silverhand : daca mai poti pune ceva la bugetul acela ar fi minunat, daca nu limiteaza-te macar la 2 saptamani .

#13
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008
Tsunamiul se poate intampla oricand, putea sa se intample si in aprilie. Plus ca Thailanda avea de dinainte sa ajung eu acolo un sistem de avertizare care functioneaza 24 din 24 care daca ar fi existat si acum 9 ani ar fi salvat vietile multor turisti si localnici. Dar de plouat clar ploua mai mult in august decat in decembrie.

#14
Zavoianu

Zavoianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.10.2008
Troll...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate