Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Bucuresti - Taipei

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View Postkeeekeeess, on 26 mai 2013 - 15:32, said:

Plecarea pe 07.08 e oleaca cam devreme..



Pe langa bagajul de mana de 8kg, pot avea si o geanta de laptop?
e acelasi pret si cu intoarcerea pe 16.08.
De obicei, geanta de laptop se poate lua pe langa bagajul de mana, dar in total sa aiba 8kg ( laptop+bagaj ). Acum, depinde si de bunavointa celor de la ghiseu. Daca nu, o tii separat, faci check-in la bagaje si cand mergi la poarta o iei :P
Eu de obicei am 3 genti ( geanta camera, laptop, si bagajul propriuzis ), si nu mi-a zis nimeni nimic. laptopul si camera se leaga de mine, si bagajul la locul lui.

#20
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Daca imi iau biletele direct de la o companie aeriana si nu pintr-un site de genul Vola.ro, va trebui atunci cand schimb compania aeriana sa imi iau bagajul si sa fac check-in iar?

#21
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009

View Postkeeekeeess, on 27 mai 2013 - 11:59, said:

Daca imi iau biletele direct de la o companie aeriana si nu pintr-un site de genul Vola.ro, va trebui atunci cand schimb compania aeriana sa imi iau bagajul si sa fac check-in iar?

Nu. Daca sunt efectuate de aceeasi companie sau de companii apartinanad aceleiasi ailante, iar biletul il cumperi intreg (adica NU separat segment cu segment), se asigura transferul automat.

#22
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Pot sa cumpar biletul intreg fara sa dau 'capac' site-urilor care gasesc bilete online?

#23
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Poti Taron+KLM, Tarom nu e in alianta cu China Air, deci nu poti lua bilet combinat fara agentie.
Dar pretul Vola e bun, de exemplu eu am luat 4 bilete pentru tehran saptamana trecuta, pe flypgs erau 1199 si pe vola cu 1150+50 taxa rezervare. In mare, tot acolo ajungi ( vola vinde aproximativ la acelasi pret, dar isi ia comisionul ).
Sau mai cauta la Kayak, paravion

#24
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Pana la urma mi-am cumparat bilet pe Vola.ro.

Voi avea o escala de 9 ore in aeroportul din Beijing, de la 16:00 - 01:00.

#25
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
calatorie placuta....

(cred ca in astea 9 ore o sa ajungi sa cunosti foarte bine aeroportul din Beijing....)

#26
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Trebuie sa fac check-in la fiecare escala pe care o am sau doar la primul zbor?

#27
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
cum arata biletul? daca scrie non-stop flight, sigur nu refaci check in.
In 99% din cazuri, nu se reface check-in daca sunt cumparate impreuna, eventual poti suna la vola sa intrebi.
Sau in caz de se reface check-in, nu iesi din terminal. Asa era si in munich, dar aici se loveau de problema asta toti pasagerii qatar, desi plecai din munich, trebuia sa te duci la poarta de transfer, faceai de 2 ori security pentru un singur zbor ( si nici angajatii aeroportului nu intelegeau logica, doamnele de la Lufhtansa erau plictisite de cata lume le intreba "unde e poarta pentru qatar"...."pai stiti, nu e o poarta, trebuie sa mergeti pe la transfer", desi nu faceai niciun transfer )


ps. Tarom si China Airlines, fac parte din aceeasi alianta. Iti printeaza ticket din OTP.  :-D

Zbor lin!

Edited by lex404, 30 May 2013 - 21:30.


#28
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
Pai daca la primul zbor (OTP) iti da toate boarding-pass-urile.... e clar ca nu mai faci alte check-in - uri...
In general check-in se face inainte de control pasapoarte/vama... si cum tu nu intrii in tara de tranzit... nici nu ai cum sa iesi din tara de tranzit.
Mai exita varianta de  check-in in zona free daca ai avion la o companie care nu e asociata...

Edited by danutzu_1069, 30 May 2013 - 21:33.


#29
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
La o escala de 9 ore in Beijing, as iesi oleaca afara sa trag in plamani niste poluare chinezeasca. Am sa intreb la ghiseu la Tarom in Bucuresti ce si cum.

Nu stiu cum sunt in alianta, caci daca intru pe site la Tarom nu pot alege destinatia Taipei, iar daca intru pe site la AirChina, nu pot alege plecarea Bucuresti.

Edited by keeekeeess, 30 May 2013 - 22:36.


#30
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
SkyTeam se numeste alianta.
Nu poti iesi din zona de tranzit, daca ai norocul unor terase acolo, e bine..daca nu, stai inauntru.
Ca sa poti iesi, trebuia luat bilet cu stop over, + visa

#31
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Merge sa iesi, chinezii au bagat visa-free pt. maxim 72h pentru Beijing si Shanghai, daca arati ca ai bilet sa iesi din tara in urmatoarele 72h (le arati boarding pass-ul). Deci te poti plimba linistit vreo 5-6 ore prin Beijing.
Informatii aici.

#32
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
E cu dus si intors... Ar fi d prefrat sa stai cumint in aeroport... ca afara, cine stie ce se poate intampla.... si pierzi legatura....

#33
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Am sa ies din zona de tranzit si am sa explorez aeroportul, sigur e mai bine decat sa stau pe o banca.

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
pentru loc in avion, cerceteaza http://www.seatguru.com/

#35
Avrig

Avrig

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.12.2017
Din 2018 Air France va opera zboruri spre Taipei cu escala la Paris daca plecati din bucuresti.

#36
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,078
  • Înscris: 20.12.2007
Nu bate Turkish-ul pe ruta. A treia cursa, cea de la 21 a TA de la Bucuresti ajunge la Ist doar cu o ora juma inaintea plecarii spre Taipei si de la Ist cakatoresti toata noaptea astfel incat dimineata esti la destinatie pe partea ailalta a globului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate