Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Bucuresti - Taipei

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Salut, vara asta plec in Taiwan la un eveniment caritabil, unde voi parcurge 1200km cu bicicleta pentru constientizarea poliomelitei si fund raising.

Eu am gasit cel mai ieftin cu Lufthansa cu 911 euro dus intors. Data de plecare 28.06.2013 si intoarcerea pe 16.08.2013 cu escala in Munich si Hong Kong.

Am cateva intrebari legate de calatorie:

1. Pentru zborul de 12 ore din Munich, mi se ofera mancare? E gratis / platesc? Sa am cash la mine sau card? O sa beau apa de la robinet?
2. Lufthansa iti arata pretul integral pe site? Am vazut ca la Blue Air sunt tot felul de siretlicuri, de genul check-in online costa 5 euro, cel in aeroport 10, daca vrei bagaj la cala te costa 10 euro online sau 20 in aeroport s.a.m.d.
3. Dupa ce fac check-in la bagaj in Bucuresti, il ridic direct din Taipei?
4. Pot sa mananc o ciocolata in avion sau nu am voie sa consum nimic din ce nu-mi dau ei?

Edited by keeekeeess, 25 May 2013 - 21:44.


#2
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
In principiu iti dau ei si mancare!
Aia nu sunt wizzair sau blue air.....stai linistit!

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

View Postkeeekeeess, on 25 mai 2013 - 21:43, said:

Salut, vara asta plec in Taiwan la un eveniment caritabil, unde voi parcurge 1200km cu bicicleta pentru constientizarea poliomelitei si fund raising.

Eu am gasit cel mai ieftin cu Lufthansa cu 911 euro dus intors. Data de plecare 28.06.2013 si intoarcerea pe 16.08.2013 cu escala in Munich si Hong Kong.

Am cateva intrebari legate de calatorie:

1. Pentru zborul de 12 ore din Munich, mi se ofera mancare? E gratis / platesc? Sa am cash la mine sau card? O sa beau apa de la robinet? Teoretic, da. Ti se vor oferi 2 mese in zbor, restul companiilor ofera 3 la zborurile asemanatoare Posted Image Stewarzii is cam ciufuti, in principiu cei europeni, dar asta e.
2. Lufthansa iti arata pretul integral pe site? Am vazut ca la Blue Air sunt tot felul de siretlicuri, de genul check-in online costa 5 euro, cel in aeroport 10, daca vrei bagaj la cala te costa 10 euro online sau 20 in aeroport s.a.m.d. Lufthansa e companie de linie, nu marfar blueair. Ala e pretul integral al biletului ( posibil sa mai perceapa o taxa 5-10€ pentru plta card )
3. Dupa ce fac check-in la bagaj in Bucuresti, il ridic direct din Taipei? Da, e zbor non-stop, adica tu nu iesi din niciun aeroport pana la Taipei
4. Pot sa mananc o ciocolata in avion sau nu am voie sa consum nimic din ce nu-mi dau ei? Poti sa iti iei, cata mancare doresti, in limita a 8 Kg Posted Image eu am fost in aprilie in asia, dar cu qatar. aveam in bagaj la mana, fructe, cipsuri, tort, supa de alge facuta de acasa, etc. si la intors, aveam mancare, si sosurile puse in sticlute mici Posted Image  Nu poti lua apa, desi poti trece cu sticla goala si sa o umpli apoi.



ps. eu ti-am gasit cu 822€  :P

In principiu, Lufthansa la zborurile lungi, e o companie nesimtita. eu n-am m-ai zburat cu ei din 2008 pe zboruri lungi, din cauza faptului ca nu mi-a placut cum m-au tratat la bord ca si pasager. Ai un buton la telecomanda, call assistant, de acolo ceri ce vrei. Ei, la toate companiile esti servit cu zabetul pe buze, primesti chiar si 2 portii de mancare daca vrei, la Lufthansa, mi-au raspuns in sictir Posted Image

Edited by lex404, 25 May 2013 - 22:06.


#4
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
Se pare ca n-ai mai fost cu avionu`...
Nu-i bai...
1. Mancarea este asigurata pe toate zborurile, de la plecare pana la destinatie. Nu-ti trebuie bani, decat daca vrei ceva extra, in general bautura. Racoritoarele si apa, poti cere fara probleme.
2. Lufthansa nu se compara cu Blue Air, care e companie low cost, Lufth nu are costuri suplimentare fata de cele afisate.
3. Da
4. Da, poti sa ai la tine orice....

Nu stiu ce sa-ti recomand ca loc in avion, la gea, la culoar sau intre.... avantaje si dezavantaje.....

LE. Nu stiu cand poti primi 3 mese, ptr ca e una seara, inainte de "singere" si una dimineata, pe post de mic-dejun. Intre astea, se mai plimba fetele cu apa si suc, ceai cafea....

Edited by danutzu_1069, 25 May 2013 - 22:10.


#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Ca loc, depinde de el. CEle mai comode locuri, sunt pe culoar, la margine. Dar cele mai faine, is ultimele locuri de la geam :D

#6
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
Da, dar la culoar te deranjeaza, nu totdeauna in acelas timp, cei de langa tine... (la zboruri long-haul tre` sa mearga omu` la toaleta....) iar la geam, parca nu-ti vine sa-i deranjezi pe cei de langa tine, mai ales dupa stingere....

Edited by danutzu_1069, 25 May 2013 - 22:24.


#7
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008
Eu am mers cu Lufthansa doar pe zboruri scurte de 2000 km. A fost ok. Si bere/vin dar si sucuri si apa oferite gratuit. Ofera si mancare. La mine au fost sandwichuri sau cate o felie de pizza. Uneori ceva batoane de cereale. Presupun ca pe zboruri lungi dau ceva mai mult. Costuri suplimentare nu ai si de purtat s-au purtat frumos cu mine. Presupun ca depinde si de cate ori ii pui pe drumuri. Eu deobicei cer 2 feluri de racoritare o data ca sa nu-i pun pe drumuri.

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

View Postdanutzu_1069, on 25 mai 2013 - 22:22, said:

Da, dar la culoar te deranjeaza, nu totdeauna in acelas timp, cei de langa tine... (la zboruri long-haul tre` sa mearga omu` la toaleta....) iar la geam, parca nu-ti vine sa-i deranjezi pe cei de langa tine, mai ales dupa stingere....


Eu mereu stau la geam...am prins la qatar, tot avionul plin, dar alea 2 locuri de langa mine goale :lol:  a fost raiul pe pamant ( adica am avut loc sa-mi intind bagazele si pe mine insumi. ). In general, da, e jenant sa deranjezi pe altii...

#9
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
Am fost de doua ori la Kuala Lumpur cu KLM si odata cu Turkish, si n-am avut norocu de locuri libere...
In general cursele astea sunt ocupate 99%...
La un KLM am nimerit pe mijloc... si da-mi voie sa-ti spun ca am stat ca o sardea.... nu loc in dreapta, nu loc in stanga.... E cel mai nasol loc...
Asta vorbind de sirurile de pe margine....
Nici nu vreau sa ma gandesc la sirul de 4 locuri de pe mijloc.....

Evident, discutam de zona Economy..

Edited by danutzu_1069, 25 May 2013 - 22:37.


#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
mijloc margine ma refer, ca iti mai intinzi un picior, mai te uiti la o fusta... :lol:   dar eu prefer tot locul la geam...ps, daca ai un receptor GPS si un laptop, poti albi stewardezele :lol:

#11
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
?? cum asa??

#12
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009

View Postlex404, on 25 mai 2013 - 22:41, said:

mijloc margine ma refer, ca iti mai intinzi un picior, mai te uiti la o fusta... Posted Image   dar eu prefer tot locul la geam...ps, daca ai un receptor GPS si un laptop, poti albi stewardezele Posted Image
La ce te referi? :D

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
era un tip pe un zbor NRT-DOH, statea pe mijloc la margine cu un rand in fata mea. dupa ce treceau stewardesele arunca cate ceva pe jos mai in fata, ca sa i se aplece sa-i arate fundul Posted Image si a facut asa cam tot zborul...

aa. si cu GPS-ul, e alta poveste :lol:  aveam un receiver GPS si l-am conectat la laptop, aveam Autoroute instalat, si m-am jucat pe acolo. imi arata viteza, traiectoria, tot. eram pe deasupra iraqului :lol: si s-au albit putin donsoarele cand au vazut :D

Edited by lex404, 25 May 2013 - 23:32.


#14
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
Aaaaa, credeam ca te-ai pus pe acolo sa faci experimente :lol: . Apropo, destept baiatul. Tot timpu muscau momeala stewardesele? :lol: . Suna funny zborul cu avionul :D

#15
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
Poate le placea si lor.... Posted Image

#16
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005

View Postlex404, on 25 mai 2013 - 21:59, said:

ps. eu ti-am gasit cu 822€  Posted Image

In principiu, Lufthansa la zborurile lungi, e o companie nesimtita. eu n-am m-ai zburat cu ei din 2008 pe zboruri lungi, din cauza faptului ca nu mi-a placut cum m-au tratat la bord ca si pasager. Ai un buton la telecomanda, call assistant, de acolo ceri ce vrei. Ei, la toate companiile esti servit cu zabetul pe buze, primesti chiar si 2 portii de mancare daca vrei, la Lufthansa, mi-au raspuns in sictir Posted Image

Dam si noi un link, ceva? :D

#17
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

View Postkeeekeeess, on 26 mai 2013 - 09:57, said:


Dam si noi un link, ceva? Posted Image
https://www.vola.ro/...jIyNTIwZWU4ZThi


sper sa mearga, e cu Tarom+Air China

#18
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005

View Postlex404, on 26 mai 2013 - 11:20, said:

https://www.vola.ro/...jIyNTIwZWU4ZThi


sper sa mearga, e cu Tarom+Air China

Plecarea pe 07.08 e oleaca cam devreme..



Pe langa bagajul de mana de 8kg, pot avea si o geanta de laptop?

Edited by keeekeeess, 26 May 2013 - 15:34.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate