Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ajutor pentru decizia facultatii

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
damian2160

damian2160

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 24.05.2013
Salut,
Sunt in cls a xI-a, profil mate -info si sunt putin confuz in alegerea facultatii.
Foarte multi imi recomanda Automatica - calculatoare..
Cariera mea ideala ar fi game programer (Cel care se ocupa cu codul: c,c++, directx, direct 3D)
Intrebarea mea, A&C-calculatoare m-ar ajuta sau are vreo tangenta cu creearea de jocuri?
Daca nu , sugestii - favorabil Romania

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,458
  • Înscris: 30.10.2003
Eu zic ca nu te ajuta, dar e facultatea cea mai potrivita ca sa devii programator.

#3
damian2160

damian2160

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 24.05.2013
Mai detaliat + sugestii

#4
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007
Mai... deci esti a 11-a, 1 an pana termini + 4 facultatea = 5 => 2018... chestia e ca toti se duc la facultatile astea si se fac 'progremări pă bani mulți'. Asta in romania. La nivel mondial e si mai rau. Au scazut mult 'preturile' pt. software pt ca sunt si multi care se ocupa cu asta. In viitor daca isi vor lua si aia din africa pc se va ajunge sa se lucreze pe pungi de orez probabil... mie unul imi pare rau ca am dat la o facultate cu profil de genul. Acum 20 de ani ('93) un consultant lua lejer 100-200$ pe ora. Acum poate 20. In 20 de ani mi-e frica sa imi imaginez ce se va intampla :)). Fa-te doctor.

#5
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008
Catalin, despre electronica ce parere ai? Care arie a electronicii crezi ca o sa ramana cautata in viitor, electronica aplicata sau telecomunicatiile? Sau poate biotehnologii?

#6
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Fa ceva legat de administratie, politica & shit si cu ceva aplicari de muschi circular pe muschi circular chiar daca o sa fii urat si blestemat de 18-19 mil romani o sa faci mandraveaua mare. Da' mare de tot.

#7
andrei_im

andrei_im

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 13.08.2009
Eu zic sa te mai gandesti un pic la partea cu "favorabil Romania". Sistemul educational din Romania e praf din pacate, daca ramai din nationalism, du-te afara si intoarce-te, daca problema sunt banii, cauta o bursa. Stiu ca sunt si studenti exceptionali, care au terminat facultati din Romania si care pot concura de la egal cu studenti exceptionali de la orice facultate din lume, dar e doar din meritul lor, nu al facultatii. Ca sa ajungi foarte bun, in Romania, cam 10% te pregateste facultatea si 90% te pregatesti tu, la o facultate buna din vest, 80% te pregateste facultatea si 20% te pregatesti tu singur.

#8
damian2160

damian2160

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 24.05.2013
Eu am nevoie de o parere daca sa intru la automatica sau nu, nu despre job ca viitor.
Si scuze dar de ACTA  nu ai auzit?
Crezi ca in Suedia, Franta sau poate chiar Anglia e exact ca la noi in Romania, torrentul in floare?

#9
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

View Postdamian2160, on 24 mai 2013 - 23:29, said:

Eu am nevoie de o parere daca sa intru la automatica sau nu, nu despre job ca viitor.
Si scuze dar de ACTA  nu ai auzit?
Crezi ca in Suedia, Franta sau poate chiar Anglia e exact ca la noi in Romania, torrentul in floare?

Din cate stiu eu ACTA a picat. In plus nu vad ce legatura are cu un viitor job.

#10
damian2160

damian2160

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 24.05.2013

View PostAndreysc7, on 24 mai 2013 - 23:34, said:


Din cate stiu eu ACTA a picat. In plus nu vad ce legatura are cu un viitor job.
Picat in Rom.
Poate cineva sa imi raspunda concret, cu argumente la intrebarea mea?
A&C-calculatoare m-ar ajuta sau are vreo tangenta cu creearea de jocuri?
Daca nu , sugestii

#11
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009
Te inveti singur, nu te invata facultatea. Daca vrei doar partea de soft, du-te la profil de informatica. Plus ca o sa trebuiasca sa stii matematica la greu pentru asta.

#12
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

View Postdamian2160, on 24 mai 2013 - 23:36, said:

Picat in Rom.
Poate cineva sa imi raspunda concret, cu argumente la intrebarea mea?
A&C-calculatoare m-ar ajuta sau are vreo tangenta cu creearea de jocuri?
Daca nu , sugestii
Cum s-a spus si mai sus, pentru programator e ok dar pentru creare jocuri ai putea ca dupa ce termini facultatea sau pe timpul facultatii sa cauti sa faci practica in ceva studiouri de game development sau chiar la ubisoft , ca din cate am auzit, au sediu in Bucuresti. Intereseaza-te din timp in legatura cu practica si de ceea ce vei face la facultate dupa care vezi cum se combina.

Eu am studii in economie in constructii si arhitectura dar sunt designer 3D. Si pe mine ma atrage industria jocurilor video si caut sa imi bag ceva cv-uri ca environment artist. Inca lucrez la portofolio Posted Image . Multe le poti invata si acasa pe net Posted Image

Si app, ACTA a picat in toata europa . Nu a trecut de cei de la parlamentul european

Edited by Andreysc7, 24 May 2013 - 23:48.


#13
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008

View Postandrei_im, on 24 mai 2013 - 23:25, said:

Eu zic sa te mai gandesti un pic la partea cu "favorabil Romania". Sistemul educational din Romania e praf din pacate, daca ramai din nationalism, du-te afara si intoarce-te, daca problema sunt banii, cauta o bursa. Stiu ca sunt si studenti exceptionali, care au terminat facultati din Romania si care pot concura de la egal cu studenti exceptionali de la orice facultate din lume, dar e doar din meritul lor, nu al facultatii. Ca sa ajungi foarte bun, in Romania, cam 10% te pregateste facultatea si 90% te pregatesti tu, la o facultate buna din vest, 80% te pregateste facultatea si 20% te pregatesti tu singur.

Andrei, eu sunt la facultate in Marea Britanie. Nu te pregateste facultatea asa cum crezi tu, te pregatesti singur la fel ca in Romania. Singurele chestii pe care ti le pune facultatea la dispozitie sunt resursele necesare studiului practic. Adica ce gasesti in industrie, gasesti si in facultate. Ma refer la aparatura de masura performanta, testere, etc.

Sunt si atatia profesori care nu-si dau interesul(de exemplu am avut unul care le sesiunile practice de electronica a folosit aceleasi probleme ca in anul precedent, doar ca a schimbat valorile. Nimic contra, doar ca uitat sa schimbe si raspunsurile si am stat ca prostu cu orele sa-mi dau seama ce gresesc cand eu nu gresisem cu nimic), altii nu vorbesc engleza la un nivel decent si nu se pot exprima la un nivel acceptabil mediului academic sau unii sunt slab pregatiti, folositi doar sa umple golurile. Am o chinezoaica profesor universitar, care nemultumita de amplificarea circuitului construit de mine, a inceput sa-mi schimbe amplasarea componentelor pana mi-a scos fum din el. Acelasi personaj, mi-a ocupat vreo jumatate de ora sa inteleg ce vrea sa spun prin "moldo". Ea saraca vroia sa spuna "Model". La fel de bine, am si un roman, absolvent de automatica si calculatoare la Politehnica Bucuresti care isi sustine doctoratul aici. Pai e peste chinezoaica de 10 ori. Si ca limba vorbita, si ca cunostinte.

Din pacate, UK este la pamant cu educatia primara. Scoala lor primara lasa de dorit, pur si simplu scoate idioti care se cred mari destepti. Ajung in facultate si daca nu cedeaza dupa primul an, cedeaza dupa al doilea.

Facultatea, oriunde ai face-o, e 90% munca individuala. Restul e doar o hartie, care, din pacate, e singurul lucru ce conteaza pentru majoritatea angajatorilor.

Edited by andreyfitza, 25 May 2013 - 00:07.


#14
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Programator te faci singur, poti sa fii programator bun si fara facultate.
O diploma te poate ajuta, daca vrei sa activezi doar in programare atunci fa o facultate de mate-info, nu calculatoare unde vei face si electronica.

#15
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007

View Postandreyfitza, on 24 mai 2013 - 23:16, said:

Catalin, despre electronica ce parere ai? Care arie a electronicii crezi ca o sa ramana cautata in viitor, electronica aplicata sau telecomunicatiile? Sau poate biotehnologii?

Nu sunt chiar persoana cea mai potrivita sa dau sfaturi, tot ce zic eu e pur si simplu din perspectiva mea (care poate fi gresita).
Cautate pot fi multe dar ideea e daca e cautata si in Romania. Din moment ce aici nu prea se produce nici un dispozitiv electronic (din cate stiu nu se fac procesoare, placi, televizoare, mai stiu eu ce romania) sau chiar daca sunt firme romanesti tot in china sunt fabricate deci pe partea de proiectare as zice ca e destul de praf. In telecomunicatii in schimb iti poti gasi bineinteles, dar iarasi, zic ca vor inginer dar de fapt tot ca tehnician vei lucra. Cea mai profitabila insa e electronica aplicata. Service-ul. Repari telefoane => esti un boss (e si o meserie frumoasa de altfel) insa asa ceva nu inveti la nici o facultate Posted Image. Totusi, nu strica sa ai diploma, eu ti-am zis doar la ce e posibil sa se intample Posted Image

View Postdamian2160, on 24 mai 2013 - 23:36, said:

Picat in Rom.
Poate cineva sa imi raspunda concret, cu argumente la intrebarea mea?
A&C-calculatoare m-ar ajuta sau are vreo tangenta cu creearea de jocuri?
Daca nu , sugestii

Are tangenta abia la master. E un program grafica pe calculator sau ceva de genul. Dar e fix pix. Nu o sa te invete sa faci jocuri in sine ci chestii de baza (cat poti preda in 2 ani, 2-4 ore pe saptamana?!) si probabil depasite. Gen programare vga in C... Ca sa fii cu adevarat un 'game developer' e nevoie de extraordinar de multa munca. Abia dupa 5-6 ani de studiu intens (zilnic 6 ore sau mai mult de tocit C/C++) poti sa zici ca stii ce faci. Dar si asa e foarte greu de invatat de unul singur (inafara unui team al unei companii cu experienta). Plus ca in ziua de azi jocurile nu prea se mai fac de la zero ci cu solutii integrate gen Unity, Unreal Development Kit,  dar si tot felul de framework-uri.Ah si ca sa inveti practic calumea ai nevoie si de modele 3D. Si texturi. Si sa stii sa programezi shaderi. E un drum anevoios :P

Edited by -catalin, 25 May 2013 - 01:21.


#16
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
In ziua de azi jocurile nu se mai fac in C++ si nici DirectX... Facultatea n-are nimic de a face cu ceea ce vrei tu dar o sa ai nevoie de diploma asa ca n-ai de ales. De asemenea o sa-ti treaca cheful de facut jocuri in cativa ani garantat.

#17
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009

View PostJayBird, on 25 mai 2013 - 01:23, said:

In ziua de azi jocurile nu se mai fac in C++ si nici DirectX....
Ha? Dar in ce?

#18
damian2160

damian2160

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 24.05.2013

View Postflegma, on 25 mai 2013 - 09:30, said:

Ha? Dar in ce?
cod4, lol, SC2 precum si BF sunt facute in c++,directx, direct 3d
Unity si alea sunt mai mult pt aplicatii android

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate