Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Posibile destinații de emigrare

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
aeleden

aeleden

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 24.05.2013
Salut!

Am 28 de ani, absolvent de liceu cu profil tehnologic (alimentație publică). Meseriile pe care le-am practicat de-a lungul anilor nu au avut nici o legătură cu diploma de calificare -- tehnician în alimentație publică. Ca și carieră profesională am lucrat din 2005 - prezent:
  • operator calculator
  • gestionar
  • Administrator Baza de Date
  • Administrator rețea calculatoare
  • Data Analyst
  • Copyright Manager (domeniu drepturi de autor opere muzicale)

Ca și skillset pot menționa:
  • PHP, MySQL, xHTML - nivel intermediar
  • cunoștințe aprofundate în domeniul drepturilor de autor în domeniul muzical
  • Unix - nivel intermediar


Ca și limbă străină cunosc engleza foarte bine, atât scris și vorbit.

Posibile destinații (în funcție de limba engleză) ar fi:
  • Australia
  • Noua Zeelandă
  • Canada
  • SUA
  • UK
  • Irlanda

Am căutat pe internet despre posibiltăți de emigrare și toată lumea vorbește de echivalarea studiilor. Problemele evidente la mine sunt:
  • Nu am diplomă de studii superioare;
  • Experiența pe care am acumulat-o în 8 ani de muncă nu are legătură cu diploma de calificare obținută de la liceu.

Motivele pentru care doresc să plec din România țin mai mult de aspectele de conviețuire socială și nu de aspectul financiar.

Am câteva întrebări pentru cei care au experiență în procesul de emigrare:
  • Trebuie neapărat o diplomă de studii superioare pentru echivalare sau e suficientă o certificare într-un anume domeniu?
  • Unde pot găsi materiale de studiu pentru IELTS?
  • Ce șanse aș avea în cazul în care aș aplica pentru o viză în una din destinațiile menționate?

Mulțumesc!

#2
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012
Cred ca numai Australia, Noua Zeelandă si Canada ar fi posibile, desi, numai cu liceul si fara o diploma intr-un domeniu de care eu ei nevoie, o sa fie f. greu.

#3
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008
Australia/Noua Zeelanda/Canada. Dar nu te astepta sa umble cainii cu covrigi in coada acolo.

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Doar EU merita luata in calcul, celelalte tari implica pe linga cheltuieli mult mai mari si un permis de munca aproape imposibil de obtinut.

Deci ramin doar Irlanda si UK. Desigur problema (oriunde) e sa-ti gasesti un loc de munca; certificarile ajuta dar nu sint esentiale, cel putin pentru joburi "normale" (adica non-guvernamentale). Pune-te pe trimis CV-uri, desi fara ceva cunostinte pe acolo nu cred ca o sa treci de primul recycle bin.

#5
andrei_im

andrei_im

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 13.08.2009
daca esti in bucuresti, materiale pentru IELTS gasesti la biblioteca British Council. http://www.britishco...-join-kls-2.htm Un abonament Exams 50lei=6luni ar trebui sa-ti fie mai mult decat suficient pentru a studia pentru IELTS. Inca esti cat de cat tanar, ai putea sa emigrezi printr-un program de studii, eu cred ca asa e cel mai usor, daca nu-ti gasesti job. De exemplu in Danemarca, facultatea e gratuita, trebuie sa ai bani de trait, dar se poate munci in timpul facultatii. Sunt si facultati/scoli de programare de 3 ani sau chiar 2 ani. In 2 ani prinzi si ceva daneza si altfel de prezinti oriunde in lume, daca nu-ti place Danemarca.

#6
aeleden

aeleden

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 24.05.2013
Sunt conștient că nu o să umble câinii cu covrigi în coadă însă sunt genul de om care se poate adapta foarte ușor chiar și la un domeniu nou de activitate. Mă gândeam să mă apuc și de facultate însă nu știu dacă la 28 de ani ai mei se mai merită. Cred că după absolvire, la vârsta de 32 de ani, o să fie mai greu de obținut un job.

Edited by aeleden, 24 May 2013 - 22:58.


#7
andrei_im

andrei_im

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 13.08.2009
Eu zic ca merita, partea nasoala e ca e cam tarziu sa aplici acum pentru septembrie, deci fie aplici pentru februarie(sunt mai putine programe, doar daca gasesti ceva potrivit), fie aplici pentru septembrie la anul.
In Danemarca sunt si ceva facultati, care la ei se numesc Academii si sunt un fel de subfacultati la ei, dar tot studii superioare sunt. Ideea e ca la ei academiile sunt orientate pentru a pregati angajati pentru piata deja existenta, pe cand facultatile pregatesc si cercetatori. Uite aici o academie buna din Danemarca si programele lor http://www.eal.dk/eal/site.aspx?p=51
Ideea e ca eu iti recomand sa faci facultate, nu numai ca sa inveti ceva, ci si pentru ca poti sa ajungi student destul de usor, iar ca student ai drept de rezidenta, de munca, etc, iar dupa vreo 2 ani iti faci si alte acte si poti ramane acolo...

Uita-te la lungimea programelor, sunt intre 1 si 3 ani, iar toate programele de 4 ani sunt pentru a avea posibilitatea de a ajunge in cercetare si nu cred ca te intereseaza...
Daca te duci la ceva ce-ti place si pui pasiune in ceea ce faci, o sa fii si bun si te angajeaza. In plus, in lumea civilizata exista o relatie mult mai stransa inte facultati si angajatori, doar daca esti printre cei mai slabi din clasa ramai neangajat.

#8
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007
Eu zic ca marea britanie. Daca nu iti merge macar ai sansa sa fii decapitat la intamplare de vreun niggar :)

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Sau sa te impuste politia de 7 ori in cap in metrou in timp ce mergi la munca.

Doar ca stirile astea de senzatie nu spun ca e mai probabil, de mii sau zeci de mii de ori, sa mori intr-un accident auto. Care accidente mortale sint de 3 ori mai multe in Romania, luate pe cap de locuitor.

#10
aeleden

aeleden

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 24.05.2013
Mulțumesc foarte mult pentru răspunsuri, în special lui andrei_im.
Despre Danemarca nu știu ce să zic. Citisem acum ceva vreme că erau ceva tensiuni pe plan politic în privința imigranților.

#11
andrei_im

andrei_im

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 13.08.2009
Nu-ti fa griji din cauza tensiunilor de genul asta, astea sunt doar chestii de politica de nivel inalt. Cand esti efectiv printre oameni, o sa vezi ca nu-i pasa nimanui ca esti roman sau imigrant, mai ales daca mergi la o facultate unde o sa fii inconjurat preponderent de studenti internationali si profesori. Eu ti-am recomandat Danemarca, pentru ca sunt gratuite toate facultatile(plateste statul lor), nu mai stiu alta tara cu facultatea gratuita, iar la 28 de ani e mai dificil sa primesti o bursa(dar nu exclus). In restul europei un an de facultate costa cam intre 1000 si 5000 de euro, deci e mai dificil. Daca zici ca te pricepi la calculatoare, incearca sa lucrezi pe odesk sau chestii similare, astfel incat sa nu trebuiasca sa cauti de munca, urgent, imediat cum ajungi acolo.

Ce-i drept, e un pas mare, ramane sa te gandesti daca e si cel mai potrivit.

#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
In Germania in functie de Land ("judet"?) e ceva simbolic (de la 0 la 50 si in citeva landuri 500 EUR/semestru). Desigur, in Romania este de asemenea gratis, in limita locurilor. Mai sint si alte tari gratis sau cu burse care acopera tot/mai tot/peste in mod sigur.

#13
andrei_im

andrei_im

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 13.08.2009
pentru burse e mai dificil la 28 de ani, iar in Romania nu e gratuit daca vii din afara Romaniei, chiar daca vii din UE. Prin Germania unde m-am interesat eu era mai scump, dar presupun ca e posibil sa fie si gratuite.

#14
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008
Eu sunt la studii in UK si imi dau seama pe zi ce trece ca nu e un mediu propice si ca pe viitor se va duce din ce in ce mai jos. Daca ar fi sa nu ma intorc in Romania, probabil ca Germania ar fi destinatia, intrucat in tarile scandinave nu ma incanta clima. Tarile latine ar fi si el o destinatie ok, dar deocamdata nu o duc nici ele prea bine. Oricum, lucruri imbucuratoare se intrevad si in Romania. Marile firme isi dau seama ca nu mai pot lupta cu China daca continua sa produca in tarile din Vest unde salariile sunt mult mai mari, dar sa nu uitam si de costul vietii, mult mai mare. Vezi de ex cazul Ford care tocmai ce a anuntat inchiderea uzinei din Australia si Mercedes care a anuntat o investitie de 300 milioane de euro intr-o uzina pentru productia cutiilor de viteza la Sebes, daca nu ma insel. Ce trebuie noi sa facem acum, este sa luptam putin pentru scaderea TVA-ului pentru alimente si aplicarea legii.

Edited by andreyfitza, 25 May 2013 - 00:48.


#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Investitiile alea sint firimituri. Sintem prea scumpi, birocrati, smecheri, hoti si puturosi pentru firmele de afara. Nokia a plecat unde a vazut cu ochii. Probabil ca cea mai cunoscuta/mare investitie in domeniu e la Dacia ... dar ... dar ...  Logan se face in India, Brazilia, Columbia, Rusia, Maroc, Iran si Africa de Sud.

#16
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postandrei_im, on 24 mai 2013 - 23:58, said:

nu mai stiu alta tara cu facultatea gratuita
Finlanda, Suedia, Norvegia, Scotia, probabil mai sunt si altele...

#17
andrei_im

andrei_im

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 13.08.2009

View PostKarhu, on 25 mai 2013 - 10:45, said:

Finlanda, Suedia, Norvegia, Scotia, probabil mai sunt si altele...

In Suedia se plateste, Norvegia nu e in UE si e mult mai greu. In UK(Scotia) se plateste si e si scump. Despre Finlanda nu stiu nimic.

#18
aeleden

aeleden

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 24.05.2013
Nu ştiu dacă m-am făcut înţeles, nu vreau să plec pentru că visez la un salariu de mii de euro şi o viaţă perfectă. Doresc doar un loc unde să-mi fie respectată munca, un mediu cât mai puţin birocratizat, în care bunul simţ să fie deasupra nesimţirii.

Vă mulţumesc încă o dată pentru răspunsurile voastre! O să le iau în calcul în luarea unei decizii.

Edited by aeleden, 25 May 2013 - 20:00.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate