Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Ce cablu TV sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Salutare. La mine in casa mereu am avut probleme cu cablul TV si cu receptia canalelor, chiar si la analogic.

De ceva vreme nu mai mergea sa vad nici un post la televizorul de la mine din camera, la  digital nimic, la analogic avea imagine da plina de pureci. Astazi m-am pus pe el si am observat ca inteligentii care mi-au montat usile le-au pus fix peste cablul TV si la o usa cu cablul tras intre toc si usa, va dati seama in ce hal arata cablul ala acuma...

Revenind, am schimbat acel cablu cu probleme cu unul clasic de prin casa, de 75 ohm acoperit cu folie de aluminiu si lita. Se vede perfect pe TV, dar nu il pot tine pe acesta pt ca e prea scurt si in momentul de fata e tras fix prin mijlocul sufrageriei.

Revenind la subiect, am cateva intrebari, daca sunteti bine-voitori a-mi raspunde Posted Image

1. Acum o sa imi iau tot un jeg d-asta de cablu pt ca momentam am doua splittere in casa. In curand, vreau sa gauresc peretii si sa trag un cablu mai profesional asa, care nu pierde semnalul cand calci pe pragul usii. Am inteles ca cel mai bun ar fi cel triplu ecranat. Care e cel mai bun cablu TV? Si daca se poate un magazin de unde sa il cumpar fara sa stau cu frica de a-mi da sarma de rufe, eu habarnist fiind.

2. Profit ca sunt pe aria asta si intreb aici ca sa nu mai deschid alt topic. La mine in camera am un TV LED full HD pe care il folosesc si ca monitor. Cu PC-ul stins sau in stand-by se vede perfect, fara probleme, dar daca activez PIP si dau pe un post HD si umblu in acelasi timp pe pc se bruieaza semnalul, sunetul se intrerupe, apar linii pe ecran. Care ar fi problema? Posibil sa fie un camp electromagnetic si as rezolva problema cu un cablu superior?

Mii de multumiri.

#2
PlasticBoy18

PlasticBoy18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 03.11.2009
Mai mult decat calitatea cablului conteaza sa nu fine indoit sau calcat, deoarece isi modifica impedanta si pierderile vor fi mult mai mari. Eu zic ca daca faci o instalatie buna nu ar trebui sa ai probleme chiar daca nu folosesti cablu foarte scump.

#3
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Merge cu orice cablu. Mai importante sunt conexiunile si inaditurile sa fie cat mai putine sicat mai bune.

Impamanteaza pc-ul dar si cablul tv. S-ar putea sa se rezolve problema dor cu atata lucru.

Legi un fir de tresa sau de vreo mufa la o priza cu impamantare.

#4
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
RG 58 e mai bun ala cu tresa de cupru decat cel cu folie de AL

Edited by eugeniusro, 24 May 2013 - 06:13.


#5
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
Desi teoretic e posibil de ce nu se face in aceeasi carcasa un receptor wireles de tv si net, pt a nu mai avea plin de cabluri prin casa; deci si tv-ul sa recepteze canalele ca un laptop netul si ambele sa fie in aceasi carcasa; deci sa fie si aceasta optiune; de ce de ce de ce ???

#6
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postaazz, on 24 mai 2013 - 07:08, said:

Desi teoretic e posibil de ce nu se face in aceeasi carcasa un receptor wireles de tv si net, pt a nu mai avea plin de cabluri prin casa; deci si tv-ul sa recepteze canalele ca un laptop netul si ambele sa fie in aceasi carcasa; deci sa fie si aceasta optiune; de ce de ce de ce ???

Pai o problema este banda disponibila, practic ca sa faci selectia de canal la TV trebuie sa retransmiti intreaga banda prin wireless, sunt transmitatoare de canal video prin wireless dar selectia de canal o faci in fata modemului radio si transmiti doar canalul selectat.

#7
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012

View Posteugeniusro, on 24 mai 2013 - 07:17, said:

Pai o problema este banda disponibila, practic ca sa faci selectia de canal la TV trebuie sa retransmiti intreaga banda prin wireless, sunt transmitatoare de canal video prin wireless dar selectia de canal o faci in fata modemului radio si transmiti doar canalul.

deci de ce nu se face, daca se poate transmite tot netul , chiar si toate canalele tv

Edited by aazz, 24 May 2013 - 08:07.


#8
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Hai sa iti spun care e treaba cu latimea de banda (bandwidth) mai pe intelesul tau, este ca si cum te-ai duce la restaurant si ai cere ospatarului sa iti aduca tot barul la tine pe masa doar ca tu sa iti alegi un suc :) , pentru ca sa transporti simultan 100 de canale TV iti trebuie undeva la 400 Mbps, deci pentru asta iti trebuie echipamente profesionale wireless.
http://www.dipolnet....aza__bib312.htm

#9
robbie0071

robbie0071

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 08.04.2013
pentru cablu, iti recomand cablu coaxial de 75 Ohm, 10,3 mm diametru, dublu ecranat  RG-11 pentru ca acest TV cablu, antena FIF, UIF, este pentru distante mari  si care costa cam 1,5 lei metrul.  Vezi aici: http://www.redlinemu...ign=direct_link

Edited by robbie0071, 24 May 2013 - 09:57.


#10
florianro

florianro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 03.07.2007
Foloseste cablu RG6 tri shield

http://www.elstar.ro...&product_id=700

#11
robbie0071

robbie0071

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 08.04.2013

View Postflorianro, on 24 mai 2013 - 19:05, said:

Foloseste cablu RG6 tri shield

http://www.elstar.ro...&product_id=700
lui ii trebuie pentru distane mici in apartamen. deci in niciun caz cate 100 m

#12
florianro

florianro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 03.07.2007
Am indicat doar modelul de cablu, nu am spus sa ia toata rola... Posted Image

Edited by florianro, 25 May 2013 - 17:00.


#13
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
N-ar fi problema ca se vinde la rola, oricum cand dau gauri in perete schimb toate cablurile, si vreau sa renunt la unul din splittere, deci nu stiu daca imi ajung 100 metri :)

Dar tot nu m-ati lamurit, am inteles din alte discutii pe forum ca cel triplu ecranat e cel mai bun, dar voi mi-ati zis de dublu ecranat.

Ca distanta o sa am nevoie de un cablu de 7 metri, altul de vreo 30 metri si inca unul de 40 metri cred.

#14
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,042
  • Înscris: 20.06.2009
Cablul recomandat de @florianro este ”Tri Shield”, adică triplu ecranat (dacă te uitai pe link, vedeai că sunt trei straturi de aluminiu)...Posted Image  E foarte bun, doar să ai grijă să nu-l îndoi prea tare ”la curbe”...

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cum s-a mai spus, foloseste cablu triplu ecranat si mufe aplicate prin compresie, astea-s cele mai bune, restul sunt...de forma.

#16
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,811
  • Înscris: 26.02.2010

View PostMembruAnonim, on 26 mai 2013 - 01:04, said:

Cum s-a mai spus, foloseste cablu triplu ecranat si mufe aplicate prin compresie, astea-s cele mai bune, restul sunt...de forma.
Daca ar fi si ieftin scula pentru mufele prin compresie ar fi o treaba. Asa ca pentru cateva mufe nu merita sa investesti.

#17
ballack132006

ballack132006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 16.01.2008
Buna ziua. Am si eu marea rugaminte de a imi recomanda cineva un cablu coaxial pentru o distanta de aproximativ 40 de metri la o casa. Televizoarele folosite in casa se vad bine. La o distanta de aprox 40 de metri mai am un Tv la care abia se vede imaginea.
Am gasit si niste explicatii legate de tipurile de cablu ce se gasesc pe la noi:
"Pentru transportul semnalului de TV uzual (casnic) se folosesc (ce se gaseste pe la noi) trei tipuri de cablu RG58, RG59 si RG6. Primele doua au un coeficient de pierderi de cca 35 db / 100m cel de al treilea are perderile cam pe la 18-20db/100m. Deci este bine daca ai cumpara cablu TV de 75omi tip RG6 cu tresele din cupru."
Acum problema ar fi ca mai sus cineva recomanda un cablu triplu stratificat si din Al.
Care ar fi pana la urma cea mai buna solutie?
Mentionez ca doresc rola de 100 metri pentru a schimba tot traseul la toate tv-urile.
Multumesc anticipat.

#18
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,633
  • Înscris: 21.03.2005
Cred ca ai deja raspunsul. Un cablu RG6 de la un producator de calitate. Nu stiu din ce localitate esti, dar la Bucuresti sunt cateva magazine specializate pe conectica CATV  la Lizeanu/ Maica domnului. O sa gasesti, dar poti lua doar 50m. Oricum, exista solutia unui amplificator CATV, fie de acolo, fie de pe net.
Cu ala nu ar trebui sa mai ai nici o problema...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate