Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

TRACTOR UNIVERSAL 650

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5729 replies to this topic

#5203
nutu_nuttu

nutu_nuttu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.04.2013
Salutare baieti,stiu ca voi sunteti cu romanestile, dar,doar aici am vazut discutii despre directie pe danfus. Asa... prroblema mea sta in felul urmator: tractor john deere 510 de prin '67 directia schimbata pe danfus de fostul proprietar,alimentarea danfusului see face din monoblocul tractorului . In dreapta vireaza ok(iese tija din cilindru) iar cand virez stanga nu vrea nici cum sa vireze nici la relanti nici turat motorul.bun am zis ca e din danfus asa ca l-am schimbat. Cei drept au fost rupte bucati din lamelele din danfus si au ajuns pe furtune...  acum am pus  alt danfus de la ceva combina, a mers bine cateva zzile dar dupa ce am arat cu el in jur de 30 de minute nu baaga presiune in cilindru si ramanea virat dreapta desi dadeam stanga de volan. Va rog sa ma luminati si pe mine ca sunt  in bezna... danfusul are o placa montata cu doua suruburi cu cap imbus de 6 daca tin bine minte si eu asa  stiu ca aceea este supapa de suprapresiune nu ar trebuii sa lase sa bage presiune mai mare de cat scrie pe el si pe el cred ca scrie 120 bari.  Astept ceva raze de lumina de la voi... mersi!

#5204
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011
DANFUSURILE CER PRESIUNE SI DEBITE MAI MICI DE ULEI COMBINA SI TRACTOARELE U650 AU POMPE JUMELATE UNA CU DEBIT MARE SI UNA CU DEBIT MIC ALTFEL PARADESTI DANFUSUL

#5205
nutu_nuttu

nutu_nuttu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.04.2013

 armandoaxinia, on 11 noiembrie 2017 - 19:04, said:

DANFUSURILE CER PRESIUNE SI DEBITE MAI MICI DE ULEI COMBINA SI TRACTOARELE U650 AU POMPE JUMELATE UNA CU DEBIT MARE SI UNA CU DEBIT MIC ALTFEL PARADESTI DANFUSUL

Si pentru ce e supapa de suprapresiune??? Numa intreb...

#5206
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011
Presiunea de lucru e de parca40 bari pentru aia e supapa ,dardaca e mult mai mare si debitul la fel strici danfusul impusca garniturile si va da ulei afara.

#5207
nutu_nuttu

nutu_nuttu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.04.2013
Si cum as putea sa reduc din presiunea ce vine la danfus din monobloc? Sau trebuie pompa de ulei separata cu rezervorde ulei separat... cred ca daca nu ii dau de capat ajung sa iau o directie pe danfus  cum se vinde in magazin... asta ce ii pe tracor ii facuta de fostul proprietar.. si vad ca a facut-o  din auzite...

#5208
yuly_f2003

yuly_f2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 28.09.2009
Salutare tuturor !
Ridic si eu o problema care poate s-a mai discutat.
Ce parere aveti de schimbarea motorului original de 65 cu unul de saviem ?
Am auzit pareri pro si contra referitoare la durabilitatea transmisiei, consum mai bun, etc.
merita o astfel de imvestitie ?

#5209
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Sunt o gramada de tractoare saviem. Depinde de cine face aceasta modificare de cine merge pe acest tractor. Adica multi au modificat dar nu toti au facut bine si alti au omorat transmisia ca motorul poate.

#5210
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Salut. Care sunt pasii de de urmat in schimbarea pompei de ulei la u650?

Edited by Ravasy, 21 November 2017 - 08:07.


#5211
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011
Daca e pompa hidraulica e usor ,tragi tractorul cu botul la deal sau il ridici bine cu cricul de fata si-l pui cu rotile pe doi chituci ca sa nu fie nevoie sa scoti uleiul,dai jos pirghia de la ambreiaj ,apoi cu o cheie de 30 scoti holenderul de la conducta de ulei care duce in distribuitor,apoi demontezi conductele servodirectiei si cu o cheie de 17 scoti capacul cu tot cu pompa ,la motarea capacullui trbuie dat jos si filtru de ule de pe partea opusa ca sa poti ghida cotul de aluminiu in locas.Daca e pompa de ulei dni motor treaba e mai complicata

Edited by armandoaxinia, 21 November 2017 - 15:18.


#5212
allumave

allumave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 23.12.2010
Salutare!Stie cineva ce tip de filet are robinetul de golire de la radiator la U650?

#5213
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Am rezolvat cu pompa de ulei.
Am dat directia in fata, baia jos si capacul de fonta de la distributie din fata.
Cam multa futeala pentru o amarata de pompa.
Mergea modificata o treaba sa fi schimbat pompa doar dand baia de ulei jos. Sa fi largit capacul de la distributie, inclusiv baia, cu cativa centimetri pentru a iesi pompa.

Edited by Ravasy, 23 November 2017 - 07:51.


#5214
george1830912

george1830912

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.12.2017
Salut ! Sunt nou pe aici si poate ma ajuta cineva cu un manual u650, dar acela cu piesele si modul lor de asamblare. Ar fi de preferat sa fie format pdf sau altceva.
Am vaut ca sunt ceva variante pe foum dar nu am reusit sa dau jos nimica.
... Poate ma ajuta careva !Posted Image

#5215
gradinarugorjean

gradinarugorjean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 12.03.2016
O sa-ti trimit eu

#5216
Petru-30-Bumba

Petru-30-Bumba

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.02.2017

 ctlaur, on 20 februarie 2014 - 06:25, said:

Legat de directie. Mai merge facut , de la saltaras are acele douo iesiri adica tur retur care duc in pistonu de servo e de la el faceti legatura la un cilindru cu intrare sus si jos si il montati in fata tractorului pe punte sudat un fier apoi prindeti cilindru si capu celalalt de roata dreapta cum te uiti la tractor . si astai tot ai si dirrctie hidraulica si poti ajunge si acasa tractat in caz de un necaz. Spor la treaba colegi.

colegu doar ala care e la pompa de ulei si mai poti adauga tu acolo magneti sa adune pilitura in rest nu cunosc.

 ctlaur, on 20 februarie 2014 - 06:25, said:

Legat de directie. Mai merge facut , de la saltaras are acele douo iesiri adica tur retur care duc in pistonu de servo e de la el faceti legatura la un cilindru cu intrare sus si jos si il montati in fata tractorului pe punte sudat un fier apoi prindeti cilindru si capu celalalt de roata dreapta cum te uiti la tractor . si astai tot ai si dirrctie hidraulica si poti ajunge si acasa tractat in caz de un necaz. Spor la treaba colegi.

colegu doar ala care e la pompa de ulei si mai poti adauga tu acolo magneti sa adune pilitura in rest nu cunosc.

Salut ai cumva niste poze cu aceasta modificare.


#5217
Petru-30-Bumba

Petru-30-Bumba

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.02.2017
Salut tuturor asi vrea daca ma poate ajuta cineva vreau sa îmi cumpar o placă intermediară si un capac distributie pt 650 de ala care se poate pune pompa ulei suplimentara de ex pt directie vreau sa îmi modific directia pe danfus si asi vrea cu pompa separat.


Salutare tuturor vreau sa modific directia pe 650 sa pun danfus si asi vrea daca stie cineva unde gasesc placă intermediară si capac distributie pe care se poate pune pompa de ulei separat am auzit ca exista asa ceva.


#5218
sandusandel

sandusandel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 30.11.2013

 Petru-30-Bumba, on 28 decembrie 2017 - 20:00, said:

Salut tuturor asi vrea daca ma poate ajuta cineva vreau sa îmi cumpar o placă intermediară si un capac distributie pt 650 de ala care se poate pune pompa ulei suplimentara de ex pt directie vreau sa îmi modific directia pe danfus si asi vrea cu pompa separat.


Salutare tuturor vreau sa modific directia pe 650 sa pun danfus si asi vrea daca stie cineva unde gasesc placă intermediară si capac distributie pe care se poate pune pompa de ulei separat am auzit ca exista asa ceva.
TE complici prea mult ,placa +pompa +pinion de antrenare + bazin ,filtru ,conducte ,desfacut si facut la loc si daca nu ese bine ,mai bine servo directie  de care a iesit acum si gata. https://www.google.r...PrAKMtXc3BDBY3-

https://www.google.r...XM2x_UrMtTySzrO

#5219
Petru-30-Bumba

Petru-30-Bumba

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.02.2017
Da mai colegu azi am montat una asemenea dar nu a fost 100 eur.si daca ar fii cu pompa si bazin separat ar fii mult mai bine pt ca poți tine ulei curat in el.adică in directie am vazut pe youtube asa ceva si io cred ca ar fii tare bun.ms de raspuns

#5220
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Auzi dar servo tau original ce are?De trei ani ii al ameu facut am bagat semering in loc de oringul ce pusca pentru viraj dreapat si merge foarte ok stanga dreapta si usor.Cu danfos am fost in padure cu un fiat 850 apai pe panta daca nu ii trageam gazul de mana sau accelerat eram fara directie pe drept ii ok daca toate sunt bune si fara probleme.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Bing (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate