Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Inmatriculare pe numele unui parinte din cauza taxelor

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#37
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 Ion_de_la_Raion, on 23 mai 2013 - 08:45, said:

Si daca mosul vrea sa aiba o masina si sa nu mearga cu ea ? Si ce daca are un nepot, cu care e certat (si cu taica-su), de ce sa plateasca in plus asigurarea pentru el ? Pe vremea comunistilor, plateai daca nu ai copii, acum platesti daca ai.

La fazele cu taxa extra pentru "tinerei in casa" e de obicei exact asa, daca ai pe cineva cu virsta in intervalul "pericol" in casa.

Dar faza cea mai buna (evident imposibila in Romania ca la noi totul e la inceput) e cea cu bonus/malus/istoricul pe multi ani (pina la 10+). Asta rezolva in mai multe moduri si problema cu inmatricularea masinii pe alt nume si in mare masura fraudele cu facutul masinii altuia pe RCA-ul tau.

#38
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Izzy, on 23 mai 2013 - 08:59, said:

Aha... de-asta n-a avut nici un incident in tot acest timp.
Plus ca, peste 1 an, schimba 'grupul' si e considerat un risc mai redus. Sa inteleg ca-l apuca depresia ca a schmbat prefixul si e mai prudent si nu mai "baga gazeu"? Posted Image

Asa gandesc ei, nu eu.

#39
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,341
  • Înscris: 01.12.2001

 Izzy, on 22 mai 2013 - 22:22, said:

Vreau sa cumpar in viitorul apropiat o subcompacta noua (benzina 1.2 85CP) prin Rabla, insa se pare ca e destul de complicata situatia.

- eu, sub 30ani, permis de ~10ani fara nici un incident rutier: RCA 1227lei, CASCO 3074lei > total 4301lei
- mama, peste 50ani, fara permis: RCA 630lei, CASCO 1845lei > total 2475lei
Ceva ai gresit tu acolo. Nu se poate RCA la 1227 lei la motor de 1.2.
Eu 44 ani permis de 15 ani am RCA 161 lei la motor 1150 cmc pe un an
Nevasta permis de 16 ani RCA 158 lei la motor 1195 cmc pe un an
Avem bonus B8 amandoi.

#40
alexandru_oprea

alexandru_oprea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 13.07.2012

 dorin_2k, on 23 mai 2013 - 18:55, said:

Ceva ai gresit tu acolo. Nu se poate RCA la 1227 lei la motor de 1.2.
Eu 44 ani permis de 15 ani am RCA 161 lei la motor 1150 cmc pe un an
Nevasta permis de 16 ani RCA 158 lei la motor 1195 cmc pe un an
Avem bonus B8 amandoi.


Avand permise de peste 15 ani amandoi, e clar ca aveti peste 30ani. Pentru cei sub 30ani, insa, e nenorocire. Am o cunostinta, are un Opel Corsa B, motor 1.2, a platit 480lei, pe 6 luni, si e cea mai ieftina polita din oferta. Cea mai scumpa era peste 1200lei, pe 6luni. Are 26ani si permis de 8ani.

#41
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,341
  • Înscris: 01.12.2001
Inmatriculeaz-o pe numele meu, ii platesti impozitul si ma lasi sa o conduc o saptamana/an.
Castigi astfel 1.000 lei/an. Posted Image

#42
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Si amenzile cine le plateste ?    :naughty:

#43
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,341
  • Înscris: 01.12.2001
Nu prea cunosti legislatia. Doar cele pt rovinieta vin direct la proprietar.
La restul vine la proprietar doar o instintare prin care trebuie sa comunice cine a condus auto in data de.. ora... locul...

#44
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Stiu asta.  Din pacate, chiar din experienta.  :lol:  De-asta intrebam...

In alta dezordine de idei, mai gasesti 50 de clienti si te-ai scos.   O saptamana pe an stai si tu fara masina...    :roflmao:

#45
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 alexandru_oprea, on 23 mai 2013 - 19:04, said:

Avand permise de peste 15 ani amandoi, e clar ca aveti peste 30ani. Pentru cei sub 30ani, insa, e nenorocire. Am o cunostinta, are un Opel Corsa B, motor 1.2, a platit 480lei, pe 6 luni, si e cea mai ieftina polita din oferta. Cea mai scumpa era peste 1200lei, pe 6luni. Are 26ani si permis de 8ani.

Acum doua saptamani am ajutat o prietena sa-si faca o asigurare on-line.Are 28 ani ,permis de 3 ani si B1.Masina Opel Corsa D 1.3. La Uniqa a costat 570 lei pe 12 luni (urmatoarea ca pret  era euroins- aprox 600 lei). La astra si carpatica depasea 1000 lei.

Edited by polizei, 23 May 2013 - 19:58.


#46
alexandru_oprea

alexandru_oprea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 13.07.2012
Am gresit, Opel-ul de care am pomenit e inmatriculat pe numele altcuiva, care are 22ani, si permis de la 18. Masina sotiei celui mai sus mentionat are motor de 1.0L, 900si ceva cm3, e inmatriculata pe numele lui (repet, 26 ani, permis de 8ani), asigurarea pe 6 luni - 309 lei, in conditiile in care, acum 6 luni, preturile pentru amandoua au fost aproximativ la jumatate.

#47
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,341
  • Înscris: 01.12.2001
La mine anul trecut a fost 201 lei/an iar acum e 161 lei/an.
Bonus B8 am acum. Am un vecin broker si el ma anunta cand expira si imi cauta cel mai ieftin.
Le-am verificat pe CEDAM http://cedam.csa-isc.ro/ si sunt valide.
Aflasem ca sunt multi ce iti dau doar asigurarea listata fara sa fie introdusa in sistem (adica pe fals).
Foi din alea alb/verde se gasesc oriunde si le poti lista singur acasa.

Edited by dorin_2k, 23 May 2013 - 19:52.


#48
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 Izzy, on 23 mai 2013 - 08:45, said:

La bonus/malus n-am stat sa analizez diferenta de pret, dar restul criteriilor consider ca sunt gresit concepute.
De ce un sofer de 29 de ani cu 11 ani vechime este considerat un factor de risc mai mare decit un sofer de 50 de ani cu 1 luna vechime? Am inteles ca ei se bazeaza pe statistici si grupuri de virsta, insa e absurd.
O metoda corecta de calcul ar fi una individuala, sa se analizeze fiecare caz particular, in functie de vechime si istoric, iar asigurarea sa se faca pe sofer si nu pe proprietarul masinii. Si sa n-aud ca ar fi prea complicat si mult de munca, fiindca nu e greu de facut un algoritm care sa cuantifice citeva date. Dar firmele de asigurari nu vor, fiindca interesul lor e sa scoata profit asa ca suprataxeaza segmentul <30 sub pretextul riscului ridicat iar cei de peste 30 de ani, nefiind afectati, nu au de ce sa protesteze, iar cazul nu se amplifica.

In alte tari asa e...

#49
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,796
  • Înscris: 08.02.2007

 f300, on 23 mai 2013 - 08:08, said:

RCA-ul tau nici nu are de ce sa afle ca cineva ti-a stricat si ulterior reparat masina. S-o fi dus ala (sau altcineva) cu vreo plingere la RCA-ul tau si i-au platit ca popa, desi ma indoiesc.

Si atunci de ce cand mi-au incheiat polita, mi-au spus de acel eveniment petrecut cu un an inainte, cu toate datele exacte, cu prejudiciu, cu fapte cu tot-tot-tot, desi eu am facut pe mortu-n papusoi?
Cred ca societatile de asigurari colaboreaza intre ele si isi dau detaliile evenimentelor...

 Barboso, on 23 mai 2013 - 08:12, said:

Putea fi, intamplator, aceeasi firma...
Dar tot mi se pare un abuz.

Nu eram la aceeasi firma...

#50
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,861
  • Înscris: 25.01.2007
Nu numai asiguratorii, dar oricine din tara poate afla istoricul daunelor. http://cedam.csa-isc.ro/

Si nu se reseteaza clasa bonus/malus, daca repari masina pe rca-ul altcuiva. Posibil sa fie o eroare in sistem, vezi pe polita veche ce bonus aveai, pe cea noua, si adreseaza-te l sediul asiguratorului, sau trimite o sesizare la CSA

Edited by slai, 24 May 2013 - 07:47.


#51
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nota: nu am zis ca nu are cum sa afle, am zis ca nu are de ce sa afle. Asigurarea ta nu e parte in respectiva chestie decit daca ala a reparat ceva pe asigurarea ta.

#52
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,796
  • Înscris: 08.02.2007
Sa repare ce? Am facut amiabila chiar acolo, in drum, batut palma, omul a fost de treaba, a recunoscut, s-a consemnat exact totul si fiecare si-a vazut de drum...

#53
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Bun, bun, intrebarea e ce a facut omul ala; tu i-ai dat detaliile asigurarii tale? Daca da, e posibil sa isi fi reparat masina pe asigurarea ta, daca aia au platit ca popa (desi ma indoiesc destul de tare). Sau cum s-a mai spus e o confuzie totala, mai ales eventual daca aveai asigurarea tot la asiguratorul tau.

Oricum repet nu are nici o treaba si nu are cum sa te influenteze pe tine ca unul ti-a lovit si ulterior reparat masina (sau ai reparat pe asigurarea lui, ceea ce e echivalent).

Doar daca ai apelat la Casco-ul tau, atunci pot apare alte show-uri.

#54
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,796
  • Înscris: 08.02.2007

 f300, on 24 mai 2013 - 14:22, said:

... tu i-ai dat detaliile asigurarii tale? Daca da, e posibil sa isi fi reparat masina pe asigurarea ta...

Doar daca ai apelat la Casco-ul tau, atunci pot apare alte show-uri.

Pai pe formularul de amiabila, se trec datele ambelor masini implicate in incident (inclusiv numerele de polite de asigurare). Cum sa isi repare el masina pe RCA-ul meu, din moment ce el a fost de acord ca este vinovat, a semnat si a confirmat asta inclusiv telefonic, cand l-a sunat inspectorul de la daune de la societatea lui de asigurare cand m-am prezentat la constatare?
Nu am apelat la Casco, ca nici nu am avut vreodata.

Edited by bonygy, 27 May 2013 - 08:31.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate