Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Inmatriculare pe numele unui parinte din cauza taxelor

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,853
  • Înscris: 14.08.2007

 Izzy, on 22 mai 2013 - 22:22, said:

- eu, sub 30ani, permis de ~10ani fara nici un incident rutier: RCA 1227lei, CASCO 3074lei > total 4301lei
Mi se par socant de mari preturile pentru o masinuta cu motor de 1.2, care banuiesc ca nu e exagerat de scumpa totusi.

#20
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

 onlyone, on 22 mai 2013 - 22:33, said:

dar trebuie sa aiba permis persoana pe numele careia inchei polita. IMPERATIV. nu vad cum ti-au calculat polita pentru  persoana fara permis...
d-unde ai informatiile astea ??

Edited by marcusdefeis, 23 May 2013 - 01:49.


#21
Izzy

Izzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 23.07.2005

 Ion_de_la_Raion, on 23 mai 2013 - 00:14, said:

De ce-mi cere seria unei masini pe care eu nu o am ? Eu cum pot afla fara sa am o masina ?
Pe autovit, la unele masini este trecuta si seria de la sasiu. In cazul meu am 'imprumutat' seria de la una din 2012 - nu cred ca e diferenta mare fata de una noua din 2013.

 utopium, on 23 mai 2013 - 01:31, said:

Mi se par socant de mari preturile pentru o masinuta cu motor de 1.2, care banuiesc ca nu e exagerat de scumpa totusi.
Raportat la preturile masinilor noi, nu e scumpa; eu am oferta de fix 10.000€. Insa acum observ la calculatorul online de la allianz ca ei genereaza suma asigurata in functie de masina (probabil au baza lor de date) iar la mine o asigura la valoarea de 13.000€ care e pretul oficial de lista - practic insa, in Romania, a avut un discount de ~2.000€ inca de la lansare.
Asta inseamna ca asigurarea m-ar costa mai putin, insa nu schimba nu nimic premisa initiala, si anume ca e mai ieftin pe numele unui parinte.

 andreic, on 22 mai 2013 - 23:41, said:

trebuie broker calumea de asigurari nu tepari
De fapt eu oscilam intre doua masini din clase diferite si cautam sa compar taxele si costurile de intretinere. In momenul in care am masina, sigur ca voi cauta un broker ok care sa-mi dea cel mai bun pret, insa pt comparatie dupa criterii similare, e bun si calculatorul online.

#22
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 ady4x4, on 23 mai 2013 - 00:02, said:

Se zvonea ca o sa mareasca rca-ul si celor care au copii peste 18ani.
Ceva or sa faca in mod sigur ca faza cu asiguratul/inmatriculatul pe numele altcuiva se pare ca e in voga, daca nu ma insel e al doilea topic pe care il vad pe aici in ultimele 12-24 ore.

Edited by f300, 23 May 2013 - 06:13.


#23
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Oau, deci chiar au inceput sa se plateasca si in RO asigurari in functie de risc, etc? Posted Image

Probabil m-ar costa mai mult in Ro decat aici Posted Image

Edit> am intrat pe un calculator online, imi arata cel mai ieftin 512 RON.

Edited by lawrence38, 23 May 2013 - 07:29.


#24
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Da, momentan se face intr-un mod relativ rudimentar si fraudabil dar incet-incet o sa dispara (ca nu o sa mai fie rentabile) din posibilitatile astea de fraudare flagranta, gen inmatriculat pe numele unui mos de 70 de ani fara permis valabil si care probabil n-a avut masina in ultimele zeci de ani.

#25
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008

 utopium, on 23 mai 2013 - 01:31, said:

Mi se par socant de mari preturile pentru o masinuta cu motor de 1.2, care banuiesc ca nu e exagerat de scumpa totusi.
Mai putin conteaza valoarea "masinutei" tale.  Daca "adversarul" are vreo masina de 100.000 €, despagubirile ar putea depasi valoarea masinii tale.

#26
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
RCA-ul s-a scumpit, intr-adevar.
Eu, la 39 de ani, permis de 20 de ani, fara evenimente, mi s-a scumpit de la 260 lei/6 luni la 480/6 luni, motor 1,9 TDI.
Fiti atenti la despagubiri! Mie mi s-a anulat beneficiul acela de bonus-malus (cred ca aveam deja vreo 2 sau 3 B-uri, nu stiu cum se calculeaza), acum sunt la zero, pentru ca anul trecut mi-am reparat masina pe RCA-ul unuia care m-a pupat in fund.
Acum imi pare rau ca nu mi-am reparat-o singur, poate ieseam mai bine.

Deci, la calculul viitoarei polite, s-ar putea sa sa fie ceva surprize, daca ati avut evenimente, chiar daca nu din vina voastra.

Edited by bonygy, 23 May 2013 - 07:56.


#27
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Pai de ce te-au "retrogradat" pe tine, daca n-ai fost vinovat ?  Ce firma ?

#28
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
RCA-ul tau nici nu are de ce sa afle ca cineva ti-a stricat si ulterior reparat masina. S-o fi dus ala (sau altcineva) cu vreo plingere la RCA-ul tau si i-au platit ca popa, desi ma indoiesc.

#29
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Putea fi, intamplator, aceeasi firma...
Dar tot mi se pare un abuz.

#30
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
conteaza foarte mult varsta si vechimea permisului si mai ales clasa de bonus/malus.
ex: eu 36 ani permis de 15 ani clasa B8 ma costat 420 ron /12 luni la Groupama, Carpatica era 370 pe un an. motor 1,9 88kw

#31
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

 relu_24, on 23 mai 2013 - 08:16, said:

conteaza foarte mult varsta si vechimea permisului si mai ales clasa de bonus/malus.
ex: eu 36 ani permis de 15 ani clasa B8 ma costat 420 ron /12 luni la Groupama, Carpatica era 370 pe un an. motor 1,9 88kw
Nimic mai fals.
Conteaza DOAR puterea motorului in kw si varsta proprietarului. De vechimea permisului nici macar nu te intreaba

#32
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 f300, on 23 mai 2013 - 07:44, said:

Da, momentan se face intr-un mod relativ rudimentar si fraudabil dar incet-incet o sa dispara (ca nu o sa mai fie rentabile) din posibilitatile astea de fraudare flagranta, gen inmatriculat pe numele unui mos de 70 de ani fara permis valabil si care probabil n-a avut masina in ultimele zeci de ani.

Si daca mosul vrea sa aiba o masina si sa nu mearga cu ea ? Si ce daca are un nepot, cu care e certat (si cu taica-su), de ce sa plateasca in plus asigurarea pentru el ? Pe vremea comunistilor, plateai daca nu ai copii, acum platesti daca ai.

 DarkAngelBv, on 23 mai 2013 - 08:37, said:

Nimic mai fals.
Conteaza DOAR puterea motorului in kw si varsta proprietarului. De vechimea permisului nici macar nu te intreaba

Pai nu prea poti sa ai 18 ani si permis de 20.

#33
Izzy

Izzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 23.07.2005
La bonus/malus n-am stat sa analizez diferenta de pret, dar restul criteriilor consider ca sunt gresit concepute.
De ce un sofer de 29 de ani cu 11 ani vechime este considerat un factor de risc mai mare decit un sofer de 50 de ani cu 1 luna vechime? Am inteles ca ei se bazeaza pe statistici si grupuri de virsta, insa e absurd.
O metoda corecta de calcul ar fi una individuala, sa se analizeze fiecare caz particular, in functie de vechime si istoric, iar asigurarea sa se faca pe sofer si nu pe proprietarul masinii. Si sa n-aud ca ar fi prea complicat si mult de munca, fiindca nu e greu de facut un algoritm care sa cuantifice citeva date. Dar firmele de asigurari nu vor, fiindca interesul lor e sa scoata profit asa ca suprataxeaza segmentul <30 sub pretextul riscului ridicat iar cei de peste 30 de ani, nefiind afectati, nu au de ce sa protesteze, iar cazul nu se amplifica.

#34
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Izzy, on 23 mai 2013 - 08:45, said:

De ce un sofer de 29 de ani cu 11 ani vechime este considerat un factor de risc mai mare decit un sofer de 50 de ani cu 1 luna vechime?

Pentru ca ala tanar "baga gazeu".

#35
Izzy

Izzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 23.07.2005

 Ion_de_la_Raion, on 23 mai 2013 - 08:56, said:


Pentru ca ala tanar "baga gazeu".
Aha... de-asta n-a avut nici un incident in tot acest timp.
Plus ca, peste 1 an, schimba 'grupul' si e considerat un risc mai redus. Sa inteleg ca-l apuca depresia ca a schmbat prefixul si e mai prudent si nu mai "baga gazeu"? Posted Image

#36
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Relax, ca scumpiri mai vin. Deja, la astra daca calculezi o asigurare pe 6 luni si una pe un an, cea pe un an e mai mult decat dublu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate